Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • V nemocnicích MS kraje bude 11 očkovacích center
  • Lidé stojí fronty na dobrovolné antigenní testy
  • V Hrabové zapadl do sila s pískem neopatrný pracovník
  • Na Bruntálsku už také hoří Betlémské světlo
  • Děti si vlastnoručně vyráběly vánoční přání

V nemocnicích MS kraje bude 11 očkovacích center

Moravskoslezský kraj se chystá na očkování proti nemoci Covid-19. Ještě v prosinci by měla přijít první várka: asi 10 tisíc vakcín. V 11 nemocnicích celého regionu vzniknou očkovací centra.

Očkovací vakcíny proti covid19 byly schválen pro použití v Evropské unii a tak naplno běží přípravy na očkování. Moravskoslezský kraj dostane do konce ledna příštího roku 13.650 vakcín, ještě letos by jich mělo přijít 9.750. První várka skončí ve Fakultní nemocnici Ostrava a 3.900 vakcín dostane Zdravotní ústav v Ostravě.

Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: "Už teď 28. prosince dojde 9.750 vakcín, které bude využívat Fakultní nemocnice Ostrava především pro proočkování těch, kteří jsou nejvíce ohroženi a nejvíce na nich závisí život ostatních, to znamená, budou to zaměstnanci a pracovníci jednotek intenzivní péče, budou to záchranáři, kteří objíždí pozitivní pacienty."

Pak se bude očkování rozšiřovat na další zdravotníky. V 11 nemocnicích vzniknou očkovací centra. V další fázi začnou fungovat mobilní centra, protože se vakcíny budou rozvážet seniorům. Kraj také požádal ústřední krizový štáb o odpověď na otázku, proč dostaneme tak málo vakcín. 

Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: "Například Praha jich bude mít nějakých 44.000, Brno dokonce 51.000. Hledáme v tom logiku, zatím marně, proto vzneseme tento dotaz, protože se domnívám, že tento kraj je velmi lidnatý a v daný okamžik je i velmi zatížený."

Situace v našem kraji se navíc rychle zhoršuje. Přibývá nemocných a roste i reprodukční číslo. Bohužel přibývá nakažených ve věkové skupině 65+, s tím souvisí i zvýšený počet úmrtí. 

---

Lidé stojí fronty na dobrovolné antigenní testy

Lidé zaplnili covid centra po celé republice. Na bezplatný antigenní test mají nárok všichni klienti zdravotních pojišťoven, a to jednou za pět dní. Možnost nechat se otestovat mají lidé do 15. ledna.

Covid centrum u ostravské fakultní nemocnice zažívá dennodenní nával. Lidé tady čekají na antigenní testy, které jsou dobrovolné a zcela zdarma. Jen za uplynulý víkend tady otestovali na 1200 zájemců.

Petra Petlachová, mluvčí FNO: “Když si uvědomíme, že ve fakultní nemocnici provádíme zároveň provádíme i PCR testy, a těch jen za uplynulý víkend bylo provedeno 1300, tak o tomto víkendu naše covid centrum, odběrová místa navštívilo 2 a půl tisíce klientů.”

Nejčastěji se lidé testují proto, že chtějí mít jistotu, že o svátcích nenakazí své blízké, se kterými se chtějí setkat.

Anketa: zájemci o antigenní testy: “Tak jsou Vánoce, tak kvůli tomu, že jo Vracím se domů ze školy, tak kvůli tomu hlavně. Já si myslím, že to snad bude negativní, že nemám žádné příznaky, tak snad to bude v pořádku.”

“Já bych už hrozně ráda chtěla vědět, že už to mám za sebou a že už se nemusím bát, že to chytnu. S hlavně, že nikoho nenakazím, takže doufám, že moje výsledky budou pozitivní.”

Na antigenní testy rozhodně nechoďte, pokud se předem nezaregistrujete. Může se totiž stát, že si odstojíte dvouhodinovou frontu a nakonec vás ani nevyšetří.

Petra Petlachová, mluvčí FNO: “Lidé, kteří mají zájem o antigenní testování, se musí zeregistrovat v systému Rezervatic, který provozuje Ministerstvo zdravotnictví. Tyto stránky jsou dostupné jak přes portál FNO. tak přímo přes portál MZ.”

Zatímco minulý týden měla pozitivní test na covid-19 zhruba třetina zájemců o antigenní testy, teď se tento počet ustálil na 10 procentech.

---

V Hrabové zapadl do sila s pískem neopatrný pracovník

Hasiči si pro záchranu životů musejí poradit s každou situací a často to nemají jednoduché. V Ostravě-Hrabové pomáhali vytáhnout ze sila s pískem pracovníka, který tam zapadl až po ramena. Lezecká skupina to naštěstí zvládla a podchlazeného muže předala zdravotníkům.

Hasiči přijali tísňové volání z firmy v Ostravě - Hrabové, že jejich pracovník uvízl v silu s velmi jemným pískem frakce 02, který se používá například na spárování zámkové dlažby. Muž se nemohl hýbat a byl v studeném  písku zahrabaný až po ramena. Technika nebyla v této situaci použitelná a tak byli přivoláni hasiči lezci.

Petr Kůdela, mluvčí HZS MS kraje: "Zraněný a později i podchlazený muž ležel několik metrů pod horní kovovou plošinou až po ramena v šedě zbarveném písku. Hasiči jej začali opatrně odhrabávat, práci jim ztěžoval neustálý pohyb jemného písku. Postupně se jim podařilo kolem muže vytvořit hradbu z dřevěných desek a hranolů a odhrabat až po pás."

Pomocí lanové techniky hasiči muže vytáhli v záchranných nosítkách nahoru na vnitřní horní plošinu pod střechou sila, kde byl také horní vstup zvenku. Pak jej společně snesli po žebříku.

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MS kraje: "Pacient naštěstí po vyproštění nejevil známky poranění a po základním ošetření posádkou záchranné služby byl transportován do nemocnice k dalšímu vyšetření." 

Mezi hasiči z našeho kraje  je 91 mužů vycvičeno na lezecké práce. Porubští specialisté jsou připraveni i na záchranu osob v podvěsu vrtulníku. 

---

Na Bruntálsku už také hoří Betlémské světlo

Také do Jeseníků již dorazilo Betlémské světlo. Na příjezd vlaku od Olomouce čekali na nádraží v Bruntále první zájemci a samozřejmě místní skauti, kteří mají distribuci světla na starosti. Sváteční církevní akce pak budou letos bohužel velmi omezeny.

Betlémské světlo jako symbol míru a přátelství putuje z Betléma celou Evropou. Do České republiky se poprvé dostalo po sametové revoluci díky exilovým skautům z Rakouska. Tam také v roce 1986 původně tato tradice vznikla. Skautským dobrovolníkům pomáhají v jeho rozvozu po celé republice České dráhy.

Dan Rozprým, skaut: „Tak my jsme z Bruntálu a přišli jsme si pro Betlémské světlo.“

Lidé si pak mohou bezpečně Betlémské světlo odpálit a přenést domů na mnoha lokálních akcích a mnoha místech ve městech i obcích. Do Krnova si pro něj dokonce přijeli i harceři z polských Glubčic. V Bruntále to bude možné až do Štědrého dne v domově seniorů nebo v katolickém kostele v centru města.

Matěj Pleva, skaut: „Můžou si přijít do domova důchodců prakticky kdykoli a do kostela po dobu mše.“


Karel Peschke, pastorační asistent: „Bude k dispozici ve farním kostele v Bruntále po celé svátky vánoční.“

Současná epidemiologická opatření bohužel nepřejí dalším větším církevním akcím.

Karel Peschke, pastorační asistent: „Nacházíme se v omezeném režimu a omezení se týká samozřejmě i církví a bohoslužeb, může být účastníků bohoslužeb pouze do 20 procent kapacity kostela, což v našem případě dělá asi 40 lidí, co mě hodně mrzí, tak letos půlnoční mše svatá nebude, protože ani sbor zpívat nebude, nebyl schopen se sejít. Co se týče Betléma, tak to je další smutná zpráva, tyto pomínky, které jsou nastaveny nám nedovolí otevřít Betlém tak, jak bychom si přáli. Betlém bude nicméně přístupný pro účastníky bohoslužeb, kteří budou moci Betlém shlédnout po skupinkách. Chtěl bych všem popřát, aby vánoční svátky prožili v klidu, pokoji a naději, že se všechno v dobré obrátí.“

Přidáváme se k přání pana Peschkeho a přejeme všem krásné a klidné vánoční svátky.

---

Děti si vlastnoručně vyráběly vánoční přání

Jen dva týdny měly děti možnost opět navštěvovat kroužky a kurzy ve střediscích volného času. Velká většina toho využila a všichni se na společnou tvorbu nesmírně těšili. Malé slečny si ve středisku Klíč ve Frýdku-Místku dokonce velmi zručně vyrobily vánoční přáníčka.

Pečlivé soustředění a velké odhodlání si na Vánoce vlastnoručně vyrobit něco krásného, provázely jedním z kroužků malé slečny. Ty byly rády, že se mohly opět sejít a ve Středisku volného času Klíč tvořit vánoční přání.

Anketa: 1.) "Vyrábím baňku na přáníčko, líbí se mi tady, že to je otevřené." 2.) "Je to dobré, že můžeme zase chodit tady a vyrábím taky baňku na přáníčko." 3.) "Napíšu tam Veselé Vánoce a vyrábím zrovna baňku, která bude na přáníčko."

Marie Kopidolová, pedagog volného času: "Dnešní kroužek se jmenuje šperkování a vyrábíme vánoční šperk, který si děti momentálně pečou z hmoty FIMO a ještě k tomu si dodělávají vánoční přání, které je tvořeno z krajky a z různých knoflíků a třpytek."

Vlastnoručně vyrobený dárek určitě udělá velkou radost každému, kdo ho případně dostane. Středisko volného času dostalo po rozvolnění pouze dva týdny na to, aby zájemce o kroužky opět přivítalo, většina se hned zaplnila. Letošní Vánoce jsou totiž kvůli pandemii ošizené o řadu skvělých každoročních akcí.

Marie Kopidolová, pedagog volného času: "Děláme, co můžeme, alespoň teď v tom krátkém čase a děti chodí, za což jsme strašně rádi. Nejsou vlastně adventní dílny letos na náměstích, tím pádem se snažíme tu vánoční tvorbu vynahradit v těch kroužcích."

Děti, které stihly přijít, než se v pátek po 18. prosinci opět uzavřelo, musely dodržovat všechna hygienická nařízení v podobě nošení roušek i dezinfekce.

Marie Kopidolová, pedagog volného času: "Základní pravidla jsou takové, že je 10 dětí na jednoho lektora, dneska teda přišlo 6 dětí, jinak základní pravidla hygienické samozřejmě dodržování, každý se musí vydezinfikovat, musíme dodržovat aj omezený počet lidí na budovu, tím pádem rodiče čekají venku na děti z kroužku."

Ve středisku volného času doufají, že nezůstanou opět dlouho zavření a budou moci snad už brzy přivítat děti v novém a snad mnohem lepším roce, než pro ně byl ten letošní.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
22. prosince 2020, 16:00

V nemocnicích MS kraje bude 11 očkovacích center

Moravskoslezský kraj se chystá na očkování proti nemoci Covid-19. Ještě v prosinci by měla přijít první várka: asi 10 tisíc vakcín. V 11 nemocnicích celého regionu vzniknou očkovací centra.

Očkovací vakcíny proti covid19 byly schválen pro použití v Evropské unii a tak naplno běží přípravy na očkování. Moravskoslezský kraj dostane do konce ledna příštího roku 13.650 vakcín, ještě letos by jich mělo přijít 9.750. První várka skončí ve Fakultní nemocnici Ostrava a 3.900 vakcín dostane Zdravotní ústav v Ostravě.

Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: "Už teď 28. prosince dojde 9.750 vakcín, které bude využívat Fakultní nemocnice Ostrava především pro proočkování těch, kteří jsou nejvíce ohroženi a nejvíce na nich závisí život ostatních, to znamená, budou to zaměstnanci a pracovníci jednotek intenzivní péče, budou to záchranáři, kteří objíždí pozitivní pacienty."

Pak se bude očkování rozšiřovat na další zdravotníky. V 11 nemocnicích vzniknou očkovací centra. V další fázi začnou fungovat mobilní centra, protože se vakcíny budou rozvážet seniorům. Kraj také požádal ústřední krizový štáb o odpověď na otázku, proč dostaneme tak málo vakcín. 

Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: "Například Praha jich bude mít nějakých 44.000, Brno dokonce 51.000. Hledáme v tom logiku, zatím marně, proto vzneseme tento dotaz, protože se domnívám, že tento kraj je velmi lidnatý a v daný okamžik je i velmi zatížený."

Situace v našem kraji se navíc rychle zhoršuje. Přibývá nemocných a roste i reprodukční číslo. Bohužel přibývá nakažených ve věkové skupině 65+, s tím souvisí i zvýšený počet úmrtí. 

---

Lidé stojí fronty na dobrovolné antigenní testy

Lidé zaplnili covid centra po celé republice. Na bezplatný antigenní test mají nárok všichni klienti zdravotních pojišťoven, a to jednou za pět dní. Možnost nechat se otestovat mají lidé do 15. ledna.

Covid centrum u ostravské fakultní nemocnice zažívá dennodenní nával. Lidé tady čekají na antigenní testy, které jsou dobrovolné a zcela zdarma. Jen za uplynulý víkend tady otestovali na 1200 zájemců.

Petra Petlachová, mluvčí FNO: “Když si uvědomíme, že ve fakultní nemocnici provádíme zároveň provádíme i PCR testy, a těch jen za uplynulý víkend bylo provedeno 1300, tak o tomto víkendu naše covid centrum, odběrová místa navštívilo 2 a půl tisíce klientů.”

Nejčastěji se lidé testují proto, že chtějí mít jistotu, že o svátcích nenakazí své blízké, se kterými se chtějí setkat.

Anketa: zájemci o antigenní testy: “Tak jsou Vánoce, tak kvůli tomu, že jo Vracím se domů ze školy, tak kvůli tomu hlavně. Já si myslím, že to snad bude negativní, že nemám žádné příznaky, tak snad to bude v pořádku.”

“Já bych už hrozně ráda chtěla vědět, že už to mám za sebou a že už se nemusím bát, že to chytnu. S hlavně, že nikoho nenakazím, takže doufám, že moje výsledky budou pozitivní.”

Na antigenní testy rozhodně nechoďte, pokud se předem nezaregistrujete. Může se totiž stát, že si odstojíte dvouhodinovou frontu a nakonec vás ani nevyšetří.

Petra Petlachová, mluvčí FNO: “Lidé, kteří mají zájem o antigenní testování, se musí zeregistrovat v systému Rezervatic, který provozuje Ministerstvo zdravotnictví. Tyto stránky jsou dostupné jak přes portál FNO. tak přímo přes portál MZ.”

Zatímco minulý týden měla pozitivní test na covid-19 zhruba třetina zájemců o antigenní testy, teď se tento počet ustálil na 10 procentech.

---

V Hrabové zapadl do sila s pískem neopatrný pracovník

Hasiči si pro záchranu životů musejí poradit s každou situací a často to nemají jednoduché. V Ostravě-Hrabové pomáhali vytáhnout ze sila s pískem pracovníka, který tam zapadl až po ramena. Lezecká skupina to naštěstí zvládla a podchlazeného muže předala zdravotníkům.

Hasiči přijali tísňové volání z firmy v Ostravě - Hrabové, že jejich pracovník uvízl v silu s velmi jemným pískem frakce 02, který se používá například na spárování zámkové dlažby. Muž se nemohl hýbat a byl v studeném  písku zahrabaný až po ramena. Technika nebyla v této situaci použitelná a tak byli přivoláni hasiči lezci.

Petr Kůdela, mluvčí HZS MS kraje: "Zraněný a později i podchlazený muž ležel několik metrů pod horní kovovou plošinou až po ramena v šedě zbarveném písku. Hasiči jej začali opatrně odhrabávat, práci jim ztěžoval neustálý pohyb jemného písku. Postupně se jim podařilo kolem muže vytvořit hradbu z dřevěných desek a hranolů a odhrabat až po pás."

Pomocí lanové techniky hasiči muže vytáhli v záchranných nosítkách nahoru na vnitřní horní plošinu pod střechou sila, kde byl také horní vstup zvenku. Pak jej společně snesli po žebříku.

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MS kraje: "Pacient naštěstí po vyproštění nejevil známky poranění a po základním ošetření posádkou záchranné služby byl transportován do nemocnice k dalšímu vyšetření." 

Mezi hasiči z našeho kraje  je 91 mužů vycvičeno na lezecké práce. Porubští specialisté jsou připraveni i na záchranu osob v podvěsu vrtulníku. 

---

Na Bruntálsku už také hoří Betlémské světlo

Také do Jeseníků již dorazilo Betlémské světlo. Na příjezd vlaku od Olomouce čekali na nádraží v Bruntále první zájemci a samozřejmě místní skauti, kteří mají distribuci světla na starosti. Sváteční církevní akce pak budou letos bohužel velmi omezeny.

Betlémské světlo jako symbol míru a přátelství putuje z Betléma celou Evropou. Do České republiky se poprvé dostalo po sametové revoluci díky exilovým skautům z Rakouska. Tam také v roce 1986 původně tato tradice vznikla. Skautským dobrovolníkům pomáhají v jeho rozvozu po celé republice České dráhy.

Dan Rozprým, skaut: „Tak my jsme z Bruntálu a přišli jsme si pro Betlémské světlo.“

Lidé si pak mohou bezpečně Betlémské světlo odpálit a přenést domů na mnoha lokálních akcích a mnoha místech ve městech i obcích. Do Krnova si pro něj dokonce přijeli i harceři z polských Glubčic. V Bruntále to bude možné až do Štědrého dne v domově seniorů nebo v katolickém kostele v centru města.

Matěj Pleva, skaut: „Můžou si přijít do domova důchodců prakticky kdykoli a do kostela po dobu mše.“


Karel Peschke, pastorační asistent: „Bude k dispozici ve farním kostele v Bruntále po celé svátky vánoční.“

Současná epidemiologická opatření bohužel nepřejí dalším větším církevním akcím.

Karel Peschke, pastorační asistent: „Nacházíme se v omezeném režimu a omezení se týká samozřejmě i církví a bohoslužeb, může být účastníků bohoslužeb pouze do 20 procent kapacity kostela, což v našem případě dělá asi 40 lidí, co mě hodně mrzí, tak letos půlnoční mše svatá nebude, protože ani sbor zpívat nebude, nebyl schopen se sejít. Co se týče Betléma, tak to je další smutná zpráva, tyto pomínky, které jsou nastaveny nám nedovolí otevřít Betlém tak, jak bychom si přáli. Betlém bude nicméně přístupný pro účastníky bohoslužeb, kteří budou moci Betlém shlédnout po skupinkách. Chtěl bych všem popřát, aby vánoční svátky prožili v klidu, pokoji a naději, že se všechno v dobré obrátí.“

Přidáváme se k přání pana Peschkeho a přejeme všem krásné a klidné vánoční svátky.

---

Děti si vlastnoručně vyráběly vánoční přání

Jen dva týdny měly děti možnost opět navštěvovat kroužky a kurzy ve střediscích volného času. Velká většina toho využila a všichni se na společnou tvorbu nesmírně těšili. Malé slečny si ve středisku Klíč ve Frýdku-Místku dokonce velmi zručně vyrobily vánoční přáníčka.

Pečlivé soustředění a velké odhodlání si na Vánoce vlastnoručně vyrobit něco krásného, provázely jedním z kroužků malé slečny. Ty byly rády, že se mohly opět sejít a ve Středisku volného času Klíč tvořit vánoční přání.

Anketa: 1.) "Vyrábím baňku na přáníčko, líbí se mi tady, že to je otevřené." 2.) "Je to dobré, že můžeme zase chodit tady a vyrábím taky baňku na přáníčko." 3.) "Napíšu tam Veselé Vánoce a vyrábím zrovna baňku, která bude na přáníčko."

Marie Kopidolová, pedagog volného času: "Dnešní kroužek se jmenuje šperkování a vyrábíme vánoční šperk, který si děti momentálně pečou z hmoty FIMO a ještě k tomu si dodělávají vánoční přání, které je tvořeno z krajky a z různých knoflíků a třpytek."

Vlastnoručně vyrobený dárek určitě udělá velkou radost každému, kdo ho případně dostane. Středisko volného času dostalo po rozvolnění pouze dva týdny na to, aby zájemce o kroužky opět přivítalo, většina se hned zaplnila. Letošní Vánoce jsou totiž kvůli pandemii ošizené o řadu skvělých každoročních akcí.

Marie Kopidolová, pedagog volného času: "Děláme, co můžeme, alespoň teď v tom krátkém čase a děti chodí, za což jsme strašně rádi. Nejsou vlastně adventní dílny letos na náměstích, tím pádem se snažíme tu vánoční tvorbu vynahradit v těch kroužcích."

Děti, které stihly přijít, než se v pátek po 18. prosinci opět uzavřelo, musely dodržovat všechna hygienická nařízení v podobě nošení roušek i dezinfekce.

Marie Kopidolová, pedagog volného času: "Základní pravidla jsou takové, že je 10 dětí na jednoho lektora, dneska teda přišlo 6 dětí, jinak základní pravidla hygienické samozřejmě dodržování, každý se musí vydezinfikovat, musíme dodržovat aj omezený počet lidí na budovu, tím pádem rodiče čekají venku na děti z kroužku."

Ve středisku volného času doufají, že nezůstanou opět dlouho zavření a budou moci snad už brzy přivítat děti v novém a snad mnohem lepším roce, než pro ně byl ten letošní.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-22-12-2020-16-00