Sesuv půdy odřízl část Lubiny od proudu
Déšť a rozvodněný potok v Kopřivnici - Lubině způsobil nečekaný problém. Podmáčel svah, který se pak sesunul nad rodinným domkem a vyvrátil několik vzrostlých stromů. Ty spadly na dům a přerušili i dráty elektrického vedení. V nebezpečné situaci museli lidem pomoci hasiči.
Není neobvyklé, že po silných deštích dochází k sesuvům půdy. Už v neděli tak spěchali hasiči do Kopřivnické části Lubina, kde se sesunul svah, na kterém roste několik mohutných stromů. Hasiči museli evakuovat dvě rodiny a dalších několik domů bylo bez proudu, protože stromy potrhaly vedení.
Petr Kůdela, mluvčí HZS MS kraje: "Nebezpečný svah podmáčel úplně malý potůček, který ještě během nedělního dopoledne hasiči odvedli do jiného korýtka. V neděli přitom zakázal přivolaný geotechnik kvůli nestabilnímu svahu jakékoliv práce."
Hned v neděli byl na místo přivolán geolog, který kvůli nestabilnímu svahu, zakázal v oblasti jakékoliv práce. V pondělí se vrátil na místo a po novém posouzení, povolil hasičům zásah.
Petr Kůdela, mluvčí HZS MS kraje: "Několik vzrostlých stromů skončilo na nové sedlové střeše rodinného domku
s hospodářskou částí a jejich větve novojičínští profesionální hasiči opatrně odstraňovali z koše automobilového žebříku, a to i s pomocí motorové pily. Další odstraňované stromy byly nebezpečně nakloněny v okolí domu. Nejnáročnější bylo pro hasiče vyplést větve košatých stromů z napružených elektrických drátů, dotýkajících se sedlové střechy."
Na místo dorazili i energetici, kteří se také vrhli do práce. Potřebovali připojit asi 10 domků k elektrické energii.
Vladimír Sobol, mluvčí ČEZ: "Stromy nám popadaly do vedení a zlomily sloup. Situace tam byla poměrně dramatická. Navíc jsme museli čekat, protože hrozil další sesuv. "
Jedna z rodin se také mohla vrátit do svého domku. Druhé rodině to geolog nedoporučil, prý stále trvá určité nebezpečí. Lidé si ale mohli vzít své věci. Pravděpodobně až do pátku tak budou bydlet na městské ubytovně v Kopřivnici.
---
Řeka Opava navzdory dešti zůstala v korytě
Vytrvalé deště minulých dnů držely ve střehu také obyvatele Vávrovic a Držkovic. Ačkoliv řeka Opava ve svém korytě nakonec zůstala, místní ji s obavami každou chvíli sledovali. Na břehu stojí asi 4 desítky domů, které stoupající hladina děsila.
Obyvatelé
domů na pravém břehu řeky Opavy ve Vávrovicích a Držkovicích
zažili perné dny. Kvůli vytrvalým dešťům se hladina toku
zvedla až na 235 cm, ale zůstala pod vyhlášením povodňová
aktivity. Tady i na ostatních problémových místech sledovali
situaci strážníci.
Jiří
Klein, ředitel Městské policie Opava: "Městská policie je
ostražitá
v této situaci, kdy máme výstražné oznámení, že se zvyšují
hladiny vodních toků."
Řeka
Opava tady tvoří hranici s Polskem. Při vyšší intenzitě srážek
se vylévá z břehů. Zatímco na polské straně jsou pole, na té
české domy.
obyvatelka
Držkovic: „Pokud je voda ještě před tímto stromem, tak je
všecko v pohodě.“
Původně
tady měla stát dvou kilometrová hráz, která by ochránila
čtyřicítku domů. Kvůli problémům s výkupy pozemků z toho ale
sešlo.
Miroslav
Kořistka (Občané městských částí Opavy), starosta Vávrovic:
„Spoléháme teď
na to, že musíme udržovat
koryta řek pokud
možno čistá.“
Trochu
klidu přináší protipovodňové čidlo, které odesílá informace
o výšce toku na mobil starostovi obce. Ten může občany o
vyhlášení povodňové aktivity informovat rozhlasem. Tentokrát to
ale nebylo třeba. Vydatné dešťové srážky nechaly řeku Opavu
ve svém korytě.
Šárka
Vlčková, mluvčí Povodí Odry: „Vzhledem
k tomu, že celé území Povodí Odry bylo velmi silně nasyceno
vodou,
a byly vysoké intenzity srážek, došlo k vzestupu vodních toků.
Hasiči
zasahovali na mnoha místech opavského okresu. Řeka Opava zahrozila
v Děhylově, kde
byl vyhlášen 1. stupeň povodňové aktivity.
Aleš
Martinek, HZS Moravskoslezského kraje: „Nejčastěji
jednotky požární ochrany
na
Opavsku v
souvislosti s přívalovým deštěm vyjížděly k zásahům typu
odčerpávání vody ze zatopených sklepů, garáží i obytných
prostor.“
Hasiči
pomáhali likvidovat zejména následky velké vody, která během
vydatných srážek stekla z polí.
---
Dešťový příval v Jablunkově vyplavil základy budoucího hotelu
Jablunkov přečkal několikadenní vydatné deště bez úhony. Až poslední bouřka v pondělí večer zahltila kanalizaci natolik, že voda zaplavila základy bývalého hotelu v centru města. Do akce museli nastoupit hasiči s čerpadly.
V pondělí odpoledne si starosta Jablunkova pochvaloval, jak se městu letošní velká voda vyhnula a radnice za vydatných dešťů nemusela řešit žádný větší problém. Jen o chvíli později však nad město přišla bouřka s vydatnými srážkami. Voda zřejmě zahltila kanalizaci a zaplavila základy bývalého hotelu v centru města.
Jiří Hamrozi, starosta Jablunkova (KDU-ČSL): “Dnes ráno mi volali majitelé objektu s tím, že mají vytopené sklepy. Zareagovali jsme rychle a poslali tam naše dobrovolné hasiče. Přijela také profesionální jednotka z Třince.”
Voda, která zaplavila základy, se tlačila do sousedního objektu, kde by mohla napáchat větší škody. Proto ji hasiči odčerpali.
Roman Kajzar,velitel zásahu, SDH Jablunkov: “Vodu jsme čerpali pomocí plovoucích čerpadel. Odčerpávali jsme ji do kanalizace.”
Město teď zjišťuje, kudy voda do základů přitekla, aby se situace nemohla opakovat při další bouřce.
Jiří Hamrozi, starosta Jablunkova (KDU-ČSL): “Příčin, které způsobily vytopení sklepů, může být více. Může to být ucpaná kanalizace. Mohla to být povrchová voda z vydatných dešťů. Mohla stoupnou hladina spodních vod. Budeme zjišťovat, co to způsobilo, abychom mohli přijmou nějaké opatření.”
Jablunkovští měli s velkou vodou problémy už v minulosti. Protipovodňová opatření proto stále zdokonalují.
---
NsP Karviná uzavírá dočasně lůžkové oddělení chirurgie
V Nemocnici s poliklinikou v Karviné -Ráji je dočasně uzavřeno z kapacitních důvodů lůžkové oddělení chirurgie. Hospitalizovaní pacienti jsou převáženi do nemocnic v okolí.
Lůžkové oddělení chirurgie je momentálně v rájecké nemocnici uzavřeno a to z kapacitních důvodů. 11 sestrám a 1 lékařce z chirurgie vyšel pozitivní test na Covid-19. Dalších 20 zaměstnanců zůstává v karanténě.
Věra Murínová, mluvčí NsP Karviná-Ráj: “9 My jsme k pátečnímu dni byli nuceni uzavřít celou část lůžkové chirurgie a to z kapacitních důvodů, neboť ten stávající tým, který s velkým nasazením v řádech tisíce procent pracoval, potřebuje nyní odpočívat a potřebujeme zajistit péči na chirurgickém a traumatologickém ambulantním traktu a JIP."
V tuto chvíli zajišťuje nemocnice akutní péči všem pacientů v ambulanci, v případě, že by jejich stav vyžadoval hospitalizaci, budou přeloženi do spádových nemocnic ve F-M, Havířově a Ostravě.
Martin Gebauer, náměstek hejtmana MSK: “Možná by to s tím personálem, který tam zůstal, zvládlo, ale byl by hodně přetížený. V momentě, kdy by nastala situace, kdyby to okolní nemocnice nezvládly, tak se minimálně to jedno oddělení otevře a operativa se znovu obnoví. Je to dočasná záležitost, řekl bych ne delší než 14 dní, kdy běží karanténa."
Ostatní ambulantní pracoviště pracují bez omezení včetně plánovaných operací ostatních oborů. Všichni pacienti jsou před výkonem testování PCR testem.
---
Volejbalisté si halu v NJ pochvalují, už jim nesvítí do očí
Halu ABC v Novém Jičíně už po rekonstrukci znovu naplno užívají sportovní oddíly. Během stavebních prací z ní zůstaly stát jen obvodové zdi a palubovka. Konkrétně volejbalistky si na ni pochvalují praktické věci - nové šatny a zejména žaluzie.
Nejvíce času na trénincích tráví v novojičínské hale ABC házenkáři a volejbalistky. Právě děvčata sportující pod vysokou sítí si po několikaměsíční rekonstrukci nové moderní prostředí velmi pochvalují.
hráčka Volejbalu Nový Jičín: “Hala je díky obložení jakoby celá světlejší, a to je fajn.”
hráčka Volejbalu Nový Jičín: “Líbí se mi opravené šatny.”
Jejich trenérka, bývalá hráčka volejbalové extraligy a několikanásobná mistryně republiky, vidí i další praktický přínos kompletní rekonstrukce. Při hře už děvčatům nesvítí slunce do očí.
Jana Šuríková, trenérka Volejbalu Nový Jičín: “Hala se velmi zesvětlila. Na oknech přibyly žaluzie a při slunci je to velmi praktické, že se dá prostor zatmavit a balony se nám neodráží ve světle.”
Jiří Hrachovec, předseda TJ Nový Jičín: “Z původní stavby zůstaly pouze obvodové zdi. Vše ostatní od rozvodů, oken, zateplení, střechy je nové.”
K hale přibyla přístavba na nářadí, nadstavba s šatnami a uvnitř malá tribuna. Prostředí sportoviště, dá se říci, zútulnilo použití dřeva.
Tomáš Kudělka, architekt: “Ta základní nosná konstrukce je ve formě dřevěných lepených vazníků a tím pádem jsme chtěli i při použití obkladových materiálů uvnitř v hale zachovat ten dřevěný ráz.”
Rekonstrukci haly za více než 30 milionů korun zaplatilo z dotace ministerstvo školství a město. Sportovci si ji oficiálně převzali do užívání nyní v červnu v rámci slavnostního otevření.
---