Pohřešovaná Lucie M. z Havířova byla bohužel nalezena mrtvá, stala se obětí násilného trestného činu
Policie ve středu obvinila z vraždy paní Lucie z Havířova 38letého muže. Žena se pohřešovala od 3. července, kdy odešla ráno z domu a už se nevrátila. Sousedé z domu, kde žena bydlela, jsou v šoku. Manžel prý stále věřil, že ji policie najde živou.
Smutný konec má třítýdenní pátrání po 42leté paní Lucii z Havířova. Policisté našli její tělo a potvrdili násilnou smrt.
Po ženě, která odešla 3. července ráno z domu, pátraly desítky policistů, a to i pomocí služebních psů a dronu zejména v okolí řeky Lučiny, kde pátrači naposledy zachytili telefonní signál z jejího mobilu. Podle našich informací bylo ale tělo nalezeno v okrajové části Karviné-Dolů, kam policisty dovedl samotný pachatel.
Eva Michalíková, mluvčí PČR Moravskoslezského kraje: "Policisté včerejšího dne našli tělo pohřešované ženy, která se stala obětí násilného zločinu. Včerejšího dne bylo sděleno obvinění 38letému muži ze spáchání zvlášť závažného zločinu vraždy.”
Soused manželů tvrdí, že všichni věřili, že se paní Lucie najde v pořádku. S manželem prý měli hezký vztah.
soused: "Čekali jsme, že se najde. I jedna policistka, co tady byla, říkala nebojte se, my ji najdeme. To je něco strašného, že se může tohle stát tady. My jsme říkali i s panem Motlochem, všechno je tu přehledné, jak se tady může ztratit člověk. Žili dobře, spolu stále chodili na hory, na nákupy, všude byli spolu. Taková příčina, že by utekla z domu, to je nesmysl."
Policie prozatím nesdělila bližší informace k pachateli ani k motivu vraždy.
---
Porubský Oblouk a jeho okolí projde rekonstrukcí
Porubský Oblouk projde celkovou rekonstrukcí. Ta by měla začít už příští rok na jaře a odhadem si vyžádá zhruba 100 milionů korun. Obvod už má i stavební povolení.
Porubskému Oblouku by se měl vrátit původní punc a lesk. Chystá se jeho rekonstrukce, na jejíž konci se opět stane důstojnou bránou do Poruby. Radnice ji může uskutečnit jen díky tomu, že se jí podařilo odkoupit podíl na bytovém domě od společnosti Residomo.
Petra Brodová, místostarostka MOb Ostrava-Poruba: “K jeho stávajícím vlastně vchodům, které byly ve vlastnictví Poruby, přibylo vlastně 6 vchodů a 9 nebytových prostor. Kromě bočního vchodu, který je ve vlastnictví bytového družstva, je tedy vlastnictví Oblouku zceleno. Situace, kdy to vlastnictví bylo odděleno, tak vlastně ta jednání byla složitá a nedařilo se dospět k dohodě. Teď pod křídly městského obvodu Poruba, může ta rekonstrukce na celém domě proběhnout."
Stavební povolení už má radnice na stole a během podzimu by chtěla vyhlásit soutěž na zhotovitele stavebních prací tak, aby začaly už příští rok na jaře.
Petra Brodová, místostarostka MOb Ostrava-Poruba: “V průběhu srpna by měl být dokončen podrobnější stupeň projektové dokumentace pro provedení stavby, který bude podkladem pro soutěž na zhotovitele těch samotných stavebních prací. V tuto chvíli předpokládáme, že bude trvat rekonstrukce zhruba 10 měsíců, bude se to upřesňovat podle toho podrobnějšího stupně projektové dokumentace."
Rekonstrukcí projde nejen vnější část budovy a společné prostory uvnitř, ale také předprostor a prostor za Obloukem.
Petra Brodová, místostarostka MOb Ostrava-Poruba: “To znamená chodníků, zpevněných ploch i zelené travnaté plochy, která je před Obloukem a také rekonstrukce komunikace, která je v zadní části Oblouku.”
Roman Gajdušek, vedoucí odboru investic: “Celková rekonstrukce objektu řeší hydroizolaci podzemního podlaží včetně kompletní sanace zdiva, dále opravu fasády, novou střešní krytinu, kdy se bude měnit plechová krytina za pálenou keramickou, dále zateplení posledního podlaží. Dále ještě rekonstrukce naváže na výměnu výplní otvorů hlavně v přízemních podlažích a instalaci kamerových systémů do přízemí jednotlivých podlaží.”
Po celou dobu rekonstrukce bude připraveno náhradní parkování v prostoru bývalé sběrny u rybníku a dnešního autoservisu, který v nejbližší době čeká demolice.
---
Práce v novojičínských školách podpoří peníze z EU
Na letošní údržbu a modernizaci škol a školek dává Nový Jičín více než 24 milionů korun. Část financí se podařilo získat také z dotace Evropské unie. Tyto peníze se projeví zejména na základní škole Jubilejní.
Uplynulý školní rok byl ve své druhé polovině utlumený, to se ale naštěstí nedá říct o prázdninových stavebních aktivitách, které probíhají v novojičínských školních budovách. V městském rozpočtu zůstalo na údržbu a modernizaci v této oblasti více než 24 milionů korun.
Oldřiška Navrátilová, vedoucí Odboru školství, kultury a sportu, MěÚ Nový Jičín: “Nejen z městských prostředků, ale i z dotace probíhají práce na školách. V současné době se dokončují na Základní a mateřské škole Jubilejní, kde jsme z evropské unie dostali asi 5,9 milionů korun.”
Evropská dotace tu v rámci projektu Moderní vyučování v 21. století, který zahrnuje práce v obou budovách školy na ulici Jubilejní i Dlouhá, pokryje zhruba 90 procent nákladů aktuálních prací. Téměř hotovy už jsou cvičné kuchyňky.
Ladislav Gróf, ředitel ZŠ a MŠ Jubilejní a Dlouhá Nový Jičín: “Dá se říci, že z těch původních kuchyněk zůstaly pouze obvodové zdi. Jsou tady samozřejmě nové sporáky, trouby, kompletní vybavení kuchyňským nábytkem.”
Součástí projektu modernizace je také wi-fi pokrytí, nové venkovní a odborné učebny.
Ladislav Gróf, ředitel ZŠ a MŠ Jubilejní a Dlouhá Nový Jičín: “To je počítačová multimediální učebna na ulici Dlouhé. Na ulici Jubilejní to bude nová odborná učebna zeměpisu.”
Školní budova na Jubilejní ulici navíc získá bezbariérový přístup.
---
Vojenské opevnění v Darkovičkách je zcela funkční
Provedeme vás jednou ze 40 vojenských pevností na Ostravsku, které v minulém století měly chránit svrchovanost našeho státu před hitlerovským Německem. Tuto část historie připomíná areál v Hlučíně – Darkovičkách.
Stavba
opevněné linie podél státní hranice Československa začala v
roce 1935 a pokračovala až do roku 1938, jako reakce na militantní
politiku Německa. Na Ostravsku vzniklo 40 pevností. Projektovaly je
inženýrské špičky, které se inspirovaly ve Francii.
Petr
Adamus, správce, Areál čs. Opevnění Hlučín –
Darkovičky: "Objekty jsou moderní tím, že tady použili
železobetonový skelet. Takovéto budovy se na našem území do té
doby prakticky nestavěly. Takže
konstruktéři, kteří to museli stavět, vycházeli z
nejmodernějších poznatků tehdejší stavební vědy "
V
tomto pěchotním srubu sloužilo 37 mužů. Jejich životy chránily
dvoumetrové zdi. Střílny vypadají přesně tak, jakoby je nedávno
opustili vojáci: na místě jsou unikátní dva spojené kulomety i
protitankový kanon s dostřelem 5 kilometrů.
Zatímco
velitel a poddůstojníci měli luxus samostatné postele, mužstvo
se muselo uskromnit.
Petr
Adamus,
správce, Areál čs. Opevnění Hlučín – Darkovičky: „Vojáci
tento komfort neměli. Ti se dělili o postel po 12 hodinových
směnách. Říká se tomu tzv. systém teplé postele. Takže jeden
voják slouží, druhý odpočívá a potom se vymění.“
V
labyrintu chodeb dvoupodlažního objektu nechybí ani malá koupelna
a vařič pro ohřívání jídla. Srub fungoval naprosto
samostatně s vlastním agregátem, nádrží na vodu, i přívodem
vzduchu.
Petr
Adamus,
správce, Areál čs. Opevnění Hlučín – Darkovičky: „Za
mírového stavu byl vzduch do objektu vháněn pomocí ventilátoru.
A rozváděn vzduchotechnikou.“
Důmyslně
zbudované pevnosti ale nikdy nesloužily svému účelu. Protože
Adolf Hitler získal československé pohraničí bez boje tzv.
Mnichovskou dohodou. Pokud si chcete vojenské objekty
prohlédnout na vlastní oči, jsou pro vás otevřené každou
sobotu a neděli.
---
Aleje v naší krajině dokáží simulovat i architekturu
Kamenná bašta v Novém Jičíně je lemována alejemi. Tedy obrazně řečeno, vyplnily ji velkoformátové fotografie stromořadí. Připomínají jejich historický i současný význam v naší krajině.
Manželé Markéta a Petr Veličkovi se oba věnují práci krajinářských architektů a k tomu rádi fotografují. Vznikla tak výstava s názvem Aleje české a moravské krajiny. Jejich velkoformátové fotografie v létě zakotvily v Novém Jičíně v sídle Klubu rodáků a přátel města.
Petr Velička, spoluautor výstavy: “Jsou tady v té sérii snímky z Vlčího kopce u Náměště nad Oslavou, u Zámku Moravec. Je tady pár fotografií, které dokumentují aleje v Itálii, jako v kolébce tohoto fenoménu.”
Vnitřní prostor bašty vyplňuje 13 fotoobrazů. Na jednom z nich například Markéta Veličková zachytila pozoruhodnou lipovou alej.
Markéta Veličková, spoluautorka výstavy: “Můžete vidět to, co žádný jiný strom než lípa neudělá, a to je tahleta klenba. V podstatě dokáže simulovat architekturu, můžeme se v tom projít jako v katedrálním prostor.”
Manželé Veličkovi spolupracovali také na odborných televizních dokumentech věnovaných alejím. Zahájení této výstavy tak provázela i přednáška na téma historie a současný význam alejí v naší krajině. Samotná prezentace velkoformátových snímků tu potrvá do konce září.
---