Policie pátrá po 13letém lupiči z Ostravy
Policisté z celého kraje pátrají po 13letém zločinci Petru Ščukovi z Ostravy. Tento školák neustále utíká z dětského domova a na útěku je schopný asi všeho. Naposledy pobodal a oloupil v Ostravě ženu. Loupeží má na krku ale více.
Jak už z našeho zpravodajství víte, 13letý Petr Ščuka je velmi nebezpečný. Poprvé loupil už na podzim, pak na zastávce MHD zmlátil o okradl chlapce, následovala loupež na Dubině, kdy strhl ženě náušnice a jeho agresivita vygradovala 19. února, kdy kvůli mobilu pobodal ženu. I když byl pokaždé policií dopaden, brzy byl zase na ulici. Žije totiž v dětském domově se školou v Těrlicku odkud uteče, kdy chce. Za zločiny nemůže být potrestán."Obecně lze říct, že dítě mladší 15ti let není trestně odpovědné. Pokud se však takové dítě dopustí činu jinak trestného, lze uložit některé z opatření, které zákon o soudnictví ve věcech mládeže připouští," popisuje soudce Okresního soudu Ostrava Dalibor Zecha.
Policie ho dopadne, vyslechne a pak ho musí pouze odvézt zpět do dětského domova. Nic jiného dělat nemůže. “Dětský domov jsme na tuto skutečnost opakovaně upozorňovali. Všechno je to zadokumentované. V kompetenci policie ale není, aby tato osoba byla umístěna do nějakého zařízení s těžším režimem,” krčí rameny zástupce ředitele PČR Ostrava Antonín Řezníček.
Kromě soudu, který zatím nerozhodl, může nezletilého zločince poslat do přísnějšího ústavu i vedení dětského domova, odkud utíká. “Můžu vás ubezpečit, že všichni zúčastnění dělají všechno proto, aby to šlo co nejrychleji, protože si všichni uvědomují, že to není žádná sranda,” uvádí ředitel Dětského diagnostického ústavu Bohumín Patrik Ohnheiser.
Důvod, proč se zatím nepodařilo 13letého lupiče izolovat v přísnějším ústavu je jednoduchý, v naší zemi jsou pouze dva a v ani jednom není volná postel. Pokud máte jakékoliv informace o hledaném Petr Ščukovi, volejte policejní linku 158.
---
Přes celý MS kraj se opět přehnal silný vítr
V Moravskoslezském kraji opět pořádně foukalo a tentokrát se přidal i hustý déšť. Hasiči tak měli plné ruce práce. Především kvůli stromům a větvím na vozovkách. Nejvíce postižené jsou horské oblasti Beskyd a Jeseníků.
Na extrémní počasí už si asi musíme začít zvykat. Od včerejší noci přes území našeho kraje přecházel silný vítr, který navíc doprovázel déšť. Netrvalo dlouho a na tísňové lince se ozvaly první telefonáty. V drtivé většině případů šlo o stromy a větve, které nějakým způsobem ohrožovaly provoz na silnicích nebo bezpečnost. "Byli jsme povoláni na strom, který byl v půlce zlomený a hrozilo, že spadne na dětské hřiště. My jsme ho museli přivázat a vyvrátit tak, aby spadl a nezavěsil se na další stromy. To se povedlo," popisuje velitel zásahu HZS MS kraje Petr Teslík.
V Návsí u Jablunkova byli hasiči přivoláni k uvolněným plechům na střeše kostela. Na mnoha místech nešla elektřina. Ještě ráno bylo 6 poruch na vysokém napětí. I v těchto případech šlo o vedení přerušené větvemi a stromy. "Hasiči vyjížděli k více než stovce událostí, které se týkaly silného větru. Opět to bylo k spadlým a nebezpečně nakloněným stromům," potvrzuje mluvčí HZS Petr Kůdela.
Počasí se ale už dopoledne udobřilo a počet výjezdů rychle klesal. Dobrou zprávou je, že se tentokrát obešly všechny tyto události bez zranění a velkých materiálních škod.
---
Horskou chatu Prašivá nově místo uhlí vytápí tepelné čerpadlo
Horská chata na Prašivé v Beskydech už ve svém kotli nespaluje uhlí. Nově je vytápěna ekologickým tepelným čerpadlem.
Provozovatelé horské chaty Prašivá udělali další vstřícný krok k ekologii. Po dlouhých letech byl ukončen provoz kotle na uhlí. Chata je nyní vytápěna tepelným čerpadlem.
“Velkým krokem byla instalace tepelného čerpadla, kdy jsme se z dlouhodobého hlediska chtěli zbavit ekologické zátěže. Tím, že jsme topili dřevem, převážně koksem, tak to jsme chtěli zlikvidovat. Takže se instalovalo v posledních měsících tepelné čerpadlo a dá se říct tedy že teď už jedeme na trošku zelený zdroj,” vysvětlil provozovatel chaty Martin Stiller.
Přístup k ekologii oceňují také turisté.
“To je nejdůležitější právě na těch horách. Lidi tady chodí na čerstvý vzduch a ne aby dýchali uhlí z komína.Takže perfektní věc,” chválil turista.
“No tak je to super, když zrušili kotel na tuhá paliva a využívají nějaké čerpadla,” dodal další.
Horalé se věnují ekologii dlouhodobě a vedou k ní i turisty.
“Dlouhodobě už chata Prašivá chce dělat něco pro přírodu, pro ekologii. Takže těch kroků za ty poslední roky bylo víc, ať už zmíním třeba instalaci barevných kontejnerů na tříděný odpad, abychom to učili v podstatě i veřejnost, kromě toho, že chata sama třídí, tak aby třídila i veřejnost. Dále jsme třeba zrušili brčka, nedáváme jednorázové cukry, jednorázová mlíčka ven ke kávě a podobně, aby se ten odpad neválel venku. Z takových těch větších kroků to jsou v poslední době ekologické záchody. Ty jsou na dešťovou vodu, kterou zachytáváme z celé chaty a posíláme ji přes čerpadlo právě do těch venkovních veřejných toalet. Jde o to, že na horách všude je nedostatek pitné vody, Prašivou nevyjímaje. Takže i my musíme šetřit pitnou vodou, a proto se přistoupilo k tomuhle, že využijeme tu vodu dešťovou.Chata má velkou střechu, takže by byla škoda toho nevyužít,” uvedl Martin Stiller.
Modernizaci horské chaty a jejího okolí podporují svými příspěvky jak turisté, tak okolní obce a kraj.
“My jsme rádi, že při instalaci tepelného čerpadla a i při výstavbě těch ekologických záchodů nám pomohl Moravskoslezský kraj a taky velkou měrou se o to zasloužily okolní obce ať už zmíníme Raškovice, Dobratice, Vyšní Lhoty, Krásná, prostě všechny okolní obce kolem Prašivé. Vlastně celý projekt obnovy horské chaty Prašivá je veřejný projekt, protože ta chata je pro veřejnost a tady pro všechny a jsme rádi, že to takhle funguje,” dodal Martin Stiller.
Také v letošní sezoně se lidé mohou těšit na řadu akcí, které se na Prašivé budou konat.
“Co se týče dalších plánů do budoucna, tak my samozřejmě chceme, aby chata Prašivá žila. Takže pořádáme tady různé kulturní a sportovní akce, ať to jsou cestovatelské večery, pozorování perseid, pálení čarodějnic. Jak říkám, chata Prašivá by měla být místem setkávání rodin s dětmi, místo pro veřejnost a chceme, aby veřejnost měla nějaký důvod sem chodit,” dodal provozovatel chaty Martin Stiller.
---
Vzpěrači veteráni ukázali v Havířově sílu i techniku
V Havířově se konalo první kolo ligy Masters ve vzpírání. Sílu a hlavně skvělou techniku ukázali i zasloužilí sportovci, kteří v sedmdesátých letech sklízeli na světových soutěžích cenné kovy.
Pan Karel Prohl se věnuje vzpírání celý svůj život. Během kariéry byl několikrát mistrem Evropy a třetí na mistrovství světa. Největší úspěchy pak sklízí právě na veteránských soutěžích, během kterých už také procestoval celý svět. Vzpěrač z Bohumína proto nemohl chybět ani na závodech v Havířově.
"V roce 2022 to bude 60 let, co se tomu věnuji, už je mi 72 a co mě žene dopředu? Jsem soutěživý typ a navíc, je tady spousta kamarádů z mého mládí, potkáme se a máme z toho velkou radost, že ještě žijeme,” řekl vzpěra Karel Prohl.
I tento veterán se věnuje vzpírání desítky let. Když u nich ve Strážnici zanikl před lety oddíl, začal trénovat doma.
"Já mám činku v obýváku a od té doby trénuji sám doma v obýváku a letos je padesátá sezóna, co cvičím vzpírání,” řekl vzpěrač Josef Vybíral.
Na ligu Masters přijelo do Havířova téměř 40 vzpěračů z celé České republiky a slovenského Velkého Mederu..
"Podle mezinárodních pravidel může za veterány startovat muž nebo žena, kteří dovrší čtyřiceti let a není to ukončené věkem. Jsou tady závodníci, kteří mají i sedmdesát let a je se na co podívat.,” doplnil předseda SKV Baník Havířov Adolf Cienciala.
V prvním kole ligy Masters se nakonec nejvíce dařilo družstvu z Velkého Mederu.
---
Hokejisté z Épinalu okusili NJ led i pohostinnost
Nový Jičín hostil mladé hokejisty z francouzského Épinalu. Návštěva vyplynula z partnerských vztahů, které obě města udržují už dvacet let.
Zahrát si hokej do Nového Jičína přijely dva týmy chlapců ve věkových kategoriích do 11 a do 13 let z francouzského města Épinal. Soupeři a současně kamarádi jim byli hráči zdejších Ďáblíků.
“Dneska hrajou, to co slyšíte za námi, to jsou smíšená družstva. Rozhodli kluky, dva Francouze k nám, dva Čechy k nim, takže hrají takový mix,” ukázal na ledovou plochu Milan Urban, manažer HK Nový Jičín.
Oba týmy svedly dohromady dvacetileté kontakty obou měst. Oficiální partnerská smlouva mezi Novým Jičínem a Épinalem byla podepsána před 13 lety.
“My se obecně snažíme, aby to partnerství s našim městem nebylo pouze formální, a aby z něj něco měli i občané jednak našeho i partnerského města,” podotkl Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína.
“Domlouváme se anglicky nebo přes google překladač,” usmál se jeden z novojičínských hokejových mladíků Simon Klunda, HK Nový Jičín.
“Je to s nimi super, hrajeme hry na počítači,” přidal se kamarád z týmu Daniel Horák, HK Nový Jičín.
“Je to pro děti dobrý výlet, mají pěkné zážitky. Večery tráví u českých rodin, kde mohou vidět, jak tady žijete. Je to pro ně dobrá zkušenost,” reagoval Yvan Charpentier, trenér Epinal hockey club (Francie)
Kromě hraní hokeje, a to i například ve Vsetíně nebo v Havířově, spojili Francouzi týdenní pobyt v Novém Jičíně s návštěvou základní školy Komenského 68, prohlédli si město a jako diváci zavítali na extraligový hokej do vítkovické haly.
---