Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Výběr hlavních událostí týdne
  • Ostrava chystá novou hyperbarickou komoru
  • Prodej skleněných ozdob se přesunul na e-shop
  • Rodiče uvidí vystoupení svých dětí na internetu
  • Děti si vlastnoručně vyráběly vánoční přání
  • V Havířově mohou lidé bruslit pod širým nebem

Ostrava chystá novou hyperbarickou komoru

Hyperbarická komora Městské nemocnice Ostrava sice stále jede na plné obrátky, technicky už ale bohužel dosluhuje. Slouží už totiž 55 let a magistrát proto připravuje její výměnu a stěhování do nového pavilonu. V příštím roce by měl být dokončen projekt a rok později by se mělo stavět.

Centrum Hyperbarické medicíny v Městské nemocnici v Ostravě je jediné na celé Moravě a ve Slezsku. V současné době je jeho kapacita plně vytížena. Ve dvou směnách se v hyperbarické komoře vystřídá denně asi 40 pacientů. Jenže zařízení je z roku 1965 a proto ho konečně čeká výměna. 

Michal Hájek, primář Centra hyperbarické medicíny MNO: "To nejlepší už má za sebou. Přestože jsme prošli dvěmi rozsáhlými rekonstrukcemi, to mechanické opotřebení je enormní." 

Takto by mělo nové Centrum hyperbarické medicíny vypadat. Na nový objekt už bylo vydáno územní rozhodnutí a v rozpočtu na příští rok jsou vyčleněny peníze na další stupeň projektové dokumentace. V souvislosti modernizací celé nemocnice také existuje nová varianta, ve které nemá komora svou vlastní budovu.

Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora Ostravy: "Pokud by došlo k úpravě dispozičního řešení, to je hypotetická varianta, tak bychom tu komoru přemístili do jiného objektu tak, aby více logicky navazovala na ten budoucí funkční celek a netvořila v tom prostoru bariéru."

Realizace projektu nového Centra hyperbarické medicíny je plánována na rok 2022. V jaké to bude variantě, ještě nebylo definitivně rozhodnuto. Dokončení prý bude navazovat na celkovou modernizaci nemocnice. 

---

Prodej skleněných ozdob se přesunul na e-shop

Opavská Slezská tvorba, tradiční výrobce skleněných ozdob, přišla kvůli koronavirové krizi o třetinu zahraničních zakázek oproti loňsku. Zvedla se ale naopak poptávka tuzemských odběratelů, kteří využili především možnost nákupu přes e-shop.

Slezská tvorba pošle ročně do světa na půl milionu vánočních ozdob vyrobených ze skla. Polovina míří do zahraničí. Letos zůstala větší část produkce v republice. Zájem snížila koronavirová krize.

Jaroslav Veverka, vedoucí výroby, Slezská tvorba: „Poptávka byla poznamenaná, hlavně, co se týká exportu. Tam jsme měli pokles zakázek. Ale v tuzemsku je situace lepší, tak doufám, že celkový objem prodeje zůstane zachovaný, jako v minulých letech.“

Většina prodeje se ale přesunula na e – shop. A to kvůli vládnímu nařízení, které zavřelo na podzim obchody. Poptávka po dodávce koulí, zvonků, sněhuláků či medvídků tady stoupla o 40%. Velmi často si zákazníci objednávali baňky s věnováním či jménem. Malířce Lence Baranové prošly během posledních týdnů rukama stovky ozdob.

Lenka Baranová, malířka, Slezská tvorba: „Pevná ruka musí být, to by se jinak nedalo. A také trpělivost na to psaní.

Zájem o internetové nákupy byl tak velký že musel být ukončený už na začátku prosince, to aby mohla být zásilka doručena ještě do Vánoc. Každý den baličky vypravily k zákazníkům desítky krabic s křehkým zbožím.

Ludmila Košatá, balička, Slezská tvorba: „Snažíme se, aby byl obsah balíčku odolný proti rozbití. Aby to došlo zákazníkovi, aby byl spokojený, aby  ozdoby zůstaly v celku.“

Trendem letošních Vánoc jsou barvy bílá a stříbrná a nebo klasická červená. A také barevné retro vzory, které visely na vánočních stromcích před 30 lety.

---

Rodiče uvidí vystoupení svých dětí na internetu

Učitelky a děti z Dětské skupiny při Slezské nemocnici se pustili do natáčení Vánoční besídky. Kvůli protiepidemickým opatřením totiž rodiče do třídy za dětmi nemohou, a tak by o vystoupení svých ratolestí přišli.

V předvánočním čase vždycky chystají učitelky s dětmi ze školky v areálu Slezské nemocnice program pro rodiče. Pilně jej dlouho dopředu nacvičují a těší se, až maminky a tatínkové zasednou v publiku. Jenže tentokrát je všechno trochu jiné. Kvůli protikoronavirovým opatřením rodiče do třídy od jara nemohou.

Anna Fialová, ředitelka Dětské skupiny při Slezské nemocnici v Opavě: „Během celého letošního roku jsme s dětmi ani jednou neměli žádné představení pro rodiče.“

A tak se učitelky rozhodly, že Vánoční besídku natočí na mobilní telefon a rodičům pošlou její záznam přes internet.

Nikol Stejskalová, učitelka, Dětské skupiny při Slezské nemocnici: „Snažili jsme se jednotlivá vystoupení zakomponovat do kouzelné pohádky o zvířátkách v lese.“

Všichni se společně pustili do výroby kulis i rekvizit. Děti pomalovaly lesní chaloupku, vyrobily si masky zvířat i další nezbytnosti důležité pro představení. K tomu přibylo téměř každodenní secvičování programu – práce tady měli nad hlavu.  

děti z Dětské skupiny při Slezské nemocnici:

 „My jsem moc trénovali.“

„Nejdřív jsem byl zajíček, pak čert a pak anděl.“


Díky natočenému záznamu, který školka sdílí na sociálních sítích, teď mohou rodiče vidět, jaký pokrok jejich 24 malých andílků během uplynulých měsíců udělalo.












---

Děti si vlastnoručně vyráběly vánoční přání

Jen dva týdny měly děti možnost opět navštěvovat kroužky a kurzy ve střediscích volného času. Velká většina toho využila a všichni se na společnou tvorbu nesmírně těšili. Malé slečny si ve středisku Klíč ve Frýdku-Místku dokonce velmi zručně vyrobily vánoční přáníčka.

Pečlivé soustředění a velké odhodlání si na Vánoce vlastnoručně vyrobit něco krásného, provázely jedním z kroužků malé slečny. Ty byly rády, že se mohly opět sejít a ve Středisku volného času Klíč tvořit vánoční přání.

Anketa: 1.) "Vyrábím baňku na přáníčko, líbí se mi tady, že to je otevřené." 2.) "Je to dobré, že můžeme zase chodit tady a vyrábím taky baňku na přáníčko." 3.) "Napíšu tam Veselé Vánoce a vyrábím zrovna baňku, která bude na přáníčko."

Marie Kopidolová, pedagog volného času: "Dnešní kroužek se jmenuje šperkování a vyrábíme vánoční šperk, který si děti momentálně pečou z hmoty FIMO a ještě k tomu si dodělávají vánoční přání, které je tvořeno z krajky a z různých knoflíků a třpytek."

Vlastnoručně vyrobený dárek určitě udělá velkou radost každému, kdo ho případně dostane. Středisko volného času dostalo po rozvolnění pouze dva týdny na to, aby zájemce o kroužky opět přivítalo, většina se hned zaplnila. Letošní Vánoce jsou totiž kvůli pandemii ošizené o řadu skvělých každoročních akcí.

Marie Kopidolová, pedagog volného času: "Děláme, co můžeme, alespoň teď v tom krátkém čase a děti chodí, za což jsme strašně rádi. Nejsou vlastně adventní dílny letos na náměstích, tím pádem se snažíme tu vánoční tvorbu vynahradit v těch kroužcích."

Děti, které stihly přijít, než se v pátek po 18. prosinci opět uzavřelo, musely dodržovat všechna hygienická nařízení v podobě nošení roušek i dezinfekce.

Marie Kopidolová, pedagog volného času: "Základní pravidla jsou takové, že je 10 dětí na jednoho lektora, dneska teda přišlo 6 dětí, jinak základní pravidla hygienické samozřejmě dodržování, každý se musí vydezinfikovat, musíme dodržovat aj omezený počet lidí na budovu, tím pádem rodiče čekají venku na děti z kroužku."

Ve středisku volného času doufají, že nezůstanou opět dlouho zavření a budou moci snad už brzy přivítat děti v novém a snad mnohem lepším roce, než pro ně byl ten letošní.

---

V Havířově mohou lidé bruslit pod širým nebem

V době, kdy ještě nebyla epidemie, byl v Havířově velký zájem o veřejné bruslení na stadionu. Proto se radnice rozhodla pro pořízení mobilního venkovního kluziště, na kterém mohou trénovat i malí hokejisté. Kvůli opatření ale může být na ploše nyní jen šest lidí.

Bruslení pod širým nebem si mohou nově užívat lidé v Havířově. Mobilní kluziště o rozměrech 15X30 metrů je postaveno v areálu sportovní haly Slavia. Kvůli současným opatřením může být na ledě jen omezený počet návštěvníků.

Jiří Matěj, ředitel SSRZ Havířov: “Ta ledová plocha, když se namrazí, tak vydrží teploty 12 stupňů, to znamená, že do 12 stupňů ten mrazící agregát funguje. Takže předpokládáme, že v rámci počasí jsme schopni minimálně do konce února, nebo března to kluziště provozovat." 

Ledová plocha je určena pro veřejnost, ale může si ji zamluvit i hokejový klub pro trénink dětí.

Petr Seniván, trenér dětí AZ Havířov: "Je to skvělá věc, hlavně v dnešní době, kdy je hodně zákazů a opravdu ti kluci mají chuť, chtějí se hýbat a nemáme kde. Akorát je blbé, že zde může být šest, respektive pět dětí.”

anketa: "Je to super a zahrajeme si tady s klukama třeba hokej na konci, když nám to pan trenér dovolí.”

Co je lepší? Bruslit na stadionu, nebo tady?

anketa: “Tady, protože tady je lepší led a jsme venku.”


Správa sportovních a rekreační zařízení umožňuje i zapůjčení dětských bruslí. Kvůli opatření se musí zájemci o bruslení nejdříve objednat přes webové stránky. Po skončení sezony a rozpuštění ledu, se na plochu instaluje speciální povrch a z kluziště se stane plocha pro jiné sporty, jako je například florbal. Aby nedocházelo k poničení areálu, bude pod dohledem strážníků. Na hale Slavia je rovněž kamerový systém.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
24. prosince 2020, 16:00

Ostrava chystá novou hyperbarickou komoru

Hyperbarická komora Městské nemocnice Ostrava sice stále jede na plné obrátky, technicky už ale bohužel dosluhuje. Slouží už totiž 55 let a magistrát proto připravuje její výměnu a stěhování do nového pavilonu. V příštím roce by měl být dokončen projekt a rok později by se mělo stavět.

Centrum Hyperbarické medicíny v Městské nemocnici v Ostravě je jediné na celé Moravě a ve Slezsku. V současné době je jeho kapacita plně vytížena. Ve dvou směnách se v hyperbarické komoře vystřídá denně asi 40 pacientů. Jenže zařízení je z roku 1965 a proto ho konečně čeká výměna. 

Michal Hájek, primář Centra hyperbarické medicíny MNO: "To nejlepší už má za sebou. Přestože jsme prošli dvěmi rozsáhlými rekonstrukcemi, to mechanické opotřebení je enormní." 

Takto by mělo nové Centrum hyperbarické medicíny vypadat. Na nový objekt už bylo vydáno územní rozhodnutí a v rozpočtu na příští rok jsou vyčleněny peníze na další stupeň projektové dokumentace. V souvislosti modernizací celé nemocnice také existuje nová varianta, ve které nemá komora svou vlastní budovu.

Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora Ostravy: "Pokud by došlo k úpravě dispozičního řešení, to je hypotetická varianta, tak bychom tu komoru přemístili do jiného objektu tak, aby více logicky navazovala na ten budoucí funkční celek a netvořila v tom prostoru bariéru."

Realizace projektu nového Centra hyperbarické medicíny je plánována na rok 2022. V jaké to bude variantě, ještě nebylo definitivně rozhodnuto. Dokončení prý bude navazovat na celkovou modernizaci nemocnice. 

---

Prodej skleněných ozdob se přesunul na e-shop

Opavská Slezská tvorba, tradiční výrobce skleněných ozdob, přišla kvůli koronavirové krizi o třetinu zahraničních zakázek oproti loňsku. Zvedla se ale naopak poptávka tuzemských odběratelů, kteří využili především možnost nákupu přes e-shop.

Slezská tvorba pošle ročně do světa na půl milionu vánočních ozdob vyrobených ze skla. Polovina míří do zahraničí. Letos zůstala větší část produkce v republice. Zájem snížila koronavirová krize.

Jaroslav Veverka, vedoucí výroby, Slezská tvorba: „Poptávka byla poznamenaná, hlavně, co se týká exportu. Tam jsme měli pokles zakázek. Ale v tuzemsku je situace lepší, tak doufám, že celkový objem prodeje zůstane zachovaný, jako v minulých letech.“

Většina prodeje se ale přesunula na e – shop. A to kvůli vládnímu nařízení, které zavřelo na podzim obchody. Poptávka po dodávce koulí, zvonků, sněhuláků či medvídků tady stoupla o 40%. Velmi často si zákazníci objednávali baňky s věnováním či jménem. Malířce Lence Baranové prošly během posledních týdnů rukama stovky ozdob.

Lenka Baranová, malířka, Slezská tvorba: „Pevná ruka musí být, to by se jinak nedalo. A také trpělivost na to psaní.

Zájem o internetové nákupy byl tak velký že musel být ukončený už na začátku prosince, to aby mohla být zásilka doručena ještě do Vánoc. Každý den baličky vypravily k zákazníkům desítky krabic s křehkým zbožím.

Ludmila Košatá, balička, Slezská tvorba: „Snažíme se, aby byl obsah balíčku odolný proti rozbití. Aby to došlo zákazníkovi, aby byl spokojený, aby  ozdoby zůstaly v celku.“

Trendem letošních Vánoc jsou barvy bílá a stříbrná a nebo klasická červená. A také barevné retro vzory, které visely na vánočních stromcích před 30 lety.

---

Rodiče uvidí vystoupení svých dětí na internetu

Učitelky a děti z Dětské skupiny při Slezské nemocnici se pustili do natáčení Vánoční besídky. Kvůli protiepidemickým opatřením totiž rodiče do třídy za dětmi nemohou, a tak by o vystoupení svých ratolestí přišli.

V předvánočním čase vždycky chystají učitelky s dětmi ze školky v areálu Slezské nemocnice program pro rodiče. Pilně jej dlouho dopředu nacvičují a těší se, až maminky a tatínkové zasednou v publiku. Jenže tentokrát je všechno trochu jiné. Kvůli protikoronavirovým opatřením rodiče do třídy od jara nemohou.

Anna Fialová, ředitelka Dětské skupiny při Slezské nemocnici v Opavě: „Během celého letošního roku jsme s dětmi ani jednou neměli žádné představení pro rodiče.“

A tak se učitelky rozhodly, že Vánoční besídku natočí na mobilní telefon a rodičům pošlou její záznam přes internet.

Nikol Stejskalová, učitelka, Dětské skupiny při Slezské nemocnici: „Snažili jsme se jednotlivá vystoupení zakomponovat do kouzelné pohádky o zvířátkách v lese.“

Všichni se společně pustili do výroby kulis i rekvizit. Děti pomalovaly lesní chaloupku, vyrobily si masky zvířat i další nezbytnosti důležité pro představení. K tomu přibylo téměř každodenní secvičování programu – práce tady měli nad hlavu.  

děti z Dětské skupiny při Slezské nemocnici:

 „My jsem moc trénovali.“

„Nejdřív jsem byl zajíček, pak čert a pak anděl.“


Díky natočenému záznamu, který školka sdílí na sociálních sítích, teď mohou rodiče vidět, jaký pokrok jejich 24 malých andílků během uplynulých měsíců udělalo.












---

Děti si vlastnoručně vyráběly vánoční přání

Jen dva týdny měly děti možnost opět navštěvovat kroužky a kurzy ve střediscích volného času. Velká většina toho využila a všichni se na společnou tvorbu nesmírně těšili. Malé slečny si ve středisku Klíč ve Frýdku-Místku dokonce velmi zručně vyrobily vánoční přáníčka.

Pečlivé soustředění a velké odhodlání si na Vánoce vlastnoručně vyrobit něco krásného, provázely jedním z kroužků malé slečny. Ty byly rády, že se mohly opět sejít a ve Středisku volného času Klíč tvořit vánoční přání.

Anketa: 1.) "Vyrábím baňku na přáníčko, líbí se mi tady, že to je otevřené." 2.) "Je to dobré, že můžeme zase chodit tady a vyrábím taky baňku na přáníčko." 3.) "Napíšu tam Veselé Vánoce a vyrábím zrovna baňku, která bude na přáníčko."

Marie Kopidolová, pedagog volného času: "Dnešní kroužek se jmenuje šperkování a vyrábíme vánoční šperk, který si děti momentálně pečou z hmoty FIMO a ještě k tomu si dodělávají vánoční přání, které je tvořeno z krajky a z různých knoflíků a třpytek."

Vlastnoručně vyrobený dárek určitě udělá velkou radost každému, kdo ho případně dostane. Středisko volného času dostalo po rozvolnění pouze dva týdny na to, aby zájemce o kroužky opět přivítalo, většina se hned zaplnila. Letošní Vánoce jsou totiž kvůli pandemii ošizené o řadu skvělých každoročních akcí.

Marie Kopidolová, pedagog volného času: "Děláme, co můžeme, alespoň teď v tom krátkém čase a děti chodí, za což jsme strašně rádi. Nejsou vlastně adventní dílny letos na náměstích, tím pádem se snažíme tu vánoční tvorbu vynahradit v těch kroužcích."

Děti, které stihly přijít, než se v pátek po 18. prosinci opět uzavřelo, musely dodržovat všechna hygienická nařízení v podobě nošení roušek i dezinfekce.

Marie Kopidolová, pedagog volného času: "Základní pravidla jsou takové, že je 10 dětí na jednoho lektora, dneska teda přišlo 6 dětí, jinak základní pravidla hygienické samozřejmě dodržování, každý se musí vydezinfikovat, musíme dodržovat aj omezený počet lidí na budovu, tím pádem rodiče čekají venku na děti z kroužku."

Ve středisku volného času doufají, že nezůstanou opět dlouho zavření a budou moci snad už brzy přivítat děti v novém a snad mnohem lepším roce, než pro ně byl ten letošní.

---

V Havířově mohou lidé bruslit pod širým nebem

V době, kdy ještě nebyla epidemie, byl v Havířově velký zájem o veřejné bruslení na stadionu. Proto se radnice rozhodla pro pořízení mobilního venkovního kluziště, na kterém mohou trénovat i malí hokejisté. Kvůli opatření ale může být na ploše nyní jen šest lidí.

Bruslení pod širým nebem si mohou nově užívat lidé v Havířově. Mobilní kluziště o rozměrech 15X30 metrů je postaveno v areálu sportovní haly Slavia. Kvůli současným opatřením může být na ledě jen omezený počet návštěvníků.

Jiří Matěj, ředitel SSRZ Havířov: “Ta ledová plocha, když se namrazí, tak vydrží teploty 12 stupňů, to znamená, že do 12 stupňů ten mrazící agregát funguje. Takže předpokládáme, že v rámci počasí jsme schopni minimálně do konce února, nebo března to kluziště provozovat." 

Ledová plocha je určena pro veřejnost, ale může si ji zamluvit i hokejový klub pro trénink dětí.

Petr Seniván, trenér dětí AZ Havířov: "Je to skvělá věc, hlavně v dnešní době, kdy je hodně zákazů a opravdu ti kluci mají chuť, chtějí se hýbat a nemáme kde. Akorát je blbé, že zde může být šest, respektive pět dětí.”

anketa: "Je to super a zahrajeme si tady s klukama třeba hokej na konci, když nám to pan trenér dovolí.”

Co je lepší? Bruslit na stadionu, nebo tady?

anketa: “Tady, protože tady je lepší led a jsme venku.”


Správa sportovních a rekreační zařízení umožňuje i zapůjčení dětských bruslí. Kvůli opatření se musí zájemci o bruslení nejdříve objednat přes webové stránky. Po skončení sezony a rozpuštění ledu, se na plochu instaluje speciální povrch a z kluziště se stane plocha pro jiné sporty, jako je například florbal. Aby nedocházelo k poničení areálu, bude pod dohledem strážníků. Na hale Slavia je rovněž kamerový systém.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-24-12-2020-16-00