Ministerstvo konečně zajistilo ústav pro 13letého lupiče
Včera jsme vás informovali o pátrání po 13letém lupiči z Ostravy, který spáchal několik brutálních loupeží. I když měl být dávno v ústavu pro nezletilé zločince, kvůli nedostatku místa žil v Dětském domě se školou v Těrlicku, odkud neustále utíkal. Po naší reportáži se najednou ještě včera odpoledne jedno místo našlo ve výchovném ústavu Polance - Janové. Policie ale školáka musí nejprve znovu dopadnout.
Policií hledaný 13letý Petr Ščuka si na facebooku říká Bengoro, což znamená zlý nebo ďábelský. Vzhledem k jeho činům, je to poměrně přesná charakteristika. Za necelé dva měsíce spáchal v Ostravě 3 loupeže a při té poslední dokonce pobodal ženu. Jak je to možné? Úplně jednoduše. Výchovné ústavy pro nezletilé zločince jsou v celé zemi pouze dva a ty jsou plné. Proto tento nebezpečný a agresivní chlapec žije v dětském domově, odkud utíká. V Ostravě - Mariánských Horách kvůli němu dokonce policie zesílila hlídky.
V pondělí po odvysílání už naší čtvrté reportáže o tomto mladistvém zločinci se najednou probudilo ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, pod které výchovné ústavy patří a místo v tzv. pasťáku najednou bylo. „Ministerstvo školství na situaci okamžitě reagovalo a i přes naplněné kapacity příslušných výchovných ústavů místo zajistilo, a to ve výchovném ústavu Ostrava – Hrabůvka, pracoviště Janová ," uvádí mluvčí Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy Aneta Lednová.
Připomenu, že první loupež spáchal Petr Ščuka v říjnu loňského roku a od té doby už utekl z dětského domova mnohokrát. S útěky je ale zřejmě konec. Ústav v Janové nemá sice mříže, ale okna se otevírat vůbec nedají, všude jsou vysoké zdi a spousta kamer.
Ščuka je ale už od 21. února na útěku. Oblíbeným místům, jako jsou například Mariánské Hory v Ostravě, kde už spáchal tři loupeže, se asi zatím vyhýbá. Pokud můžete podat policii informace o jeho pohybu, volejte linku 158.
---
Nálezů použitých jehel v Novém Jičíně přibývá
V Novém Jičíně vzrostl počet nalezených použitých injekčních stříkaček. Jejich objevy jsou napříč všemi lokalitami města. Podle pracovníků Renarkonu, kteří se drogově závislým věnují, je i tady nejoblíbenější návykovou látkou pervitin.
Místa nálezů injekčních stříkaček v Novém Jičíně zaznamenává městská policie už několik let do mapy. Jak je na ní vidět, značky jsou rozesety po celém městě - a vzrůstá jejich množství - v loni jich bylo 71.
“Ve srovnání s rokem 2018 je to nárůst téměř o 30 použitých injekčních stříkaček, takže je to takový obecný fenomén,” podotkl Daniel Rýdel, ředitel MP Nový Jičín.
Prevencí a léčbou drogově závislých se zabývá společnost Renarkon. I podle jejich zkušeností počet injekčních uživatelů drog mírně stoupá.
“Typický klient, uživatel drog, jako je pervitin, ten je v Novém Jičíně nejvíce zneužívaný, je většinou muž kolem 26 až 30 let,” uvedl Michal Indruch, terénní pracovník společnosti Renarkon.
Pracovníci Renarkonu se s narkomany setkávají v terénu, na ulici Sokolovská je dvakrát týdně otevřeno poradenské místo.
“Základní věc, kterou těm lidem nabízíme, je základní výměnný a poradenský servis. V rámci výměny dostávají stříkačky, vody na ředění a desinfekce,” uvedl terénní pracovník Renarkonu.
Vše ale funguje na bázi dobrovolnosti, výskytu jehel na území města nelze nijak zabránit.
“Určitě vyzývám občany a zejména děti, pokud naleznou takovou injekční stříkačku, tak určitě ať se ji nepokouší sami zlikvidovat, ale ať nás přivolají na místo,” zdůraznil ředitel městské policie.
Použité jehly jsou nebezpečný odpad, proto mají skončit ve speciálních nádobách na separačních dvorech.
---
Emisaři upozorňují na záření z mobilů
Mobilní telefon: dobrý sluha, ale špatný pán. I tak by se dalo shrnout používání tohoto přístroje, které vlastní skoro každý z nás. Na škodlivé modré záření z displeje upozorňují studenti ze Slezského gymnázia. Mnohé studie prokázaly, že může způsobovat psychická onemocnění, spánkové poruchy i rakovinu.
Studenti Slezského gymnázia v rámci Projektu Emise vysvětlují svým vrstevníkům, v čem je modré záření z mobilních telefonů škodlivé. Mnohé studie totiž prokázaly, že může narušit přirozený biorytmus člověka, a tím i činnost mozku. Zvlášť, pokud mobil používáme předtím, než jdeme spát. Záření totiž klame tělo a říká mu, že je den. A to pak nemůže odpočívat. Mnohé studie potvrzují, že důsledkem toho jsou mnohé civilizační choroby.
"Já jsem před 15 – 20 lety řešila problémy psychické, kdy děti měly problémy s rozchodem rodičů, se známkami. Teď spíš se řeší případy, kdy studenti jsou nespokojení, psychicky labilní a neví, z čeho,“ říká preventistka ze Slezského gymnázia Kamila Tkáčová.
Také proto se gymnazisté pustili do osvěty. Protože je používání mobilního telefonu v dnešní době téměř nevyhnutelné, radí alespoň, jak negativní vlivy minimalizovat.
„Doporučujeme stahovat blue light filtry, které potlačují modré světlo, které škodí,“ vysvětluje studentka Kateřina Mališková.
Modré světlo, jehož zdrojem je Slunce, je pro všechny živočichy i člověka důležité zejména přes den. Udržuje totiž bdělost tím, že zabraňuje produkci melatoninu.
„Když používáte mobil nebo tablet přes den tak to nevadí. Protože přes den máte kolem sebe spoustu přirozeného světla,“ dodává fyzikář Radim Frič.
Nejméně 1,5 před spaním se ale modrému záření vyhněte. Pokud ještě těsně před usnutím hledíte na displej mobilu, tělo oddaluje fázi spánku a neregeneruje. Nedochází totiž k tvorbě zmíněného melatoninu. Studie už prokázaly, že důsledkem toho jsou deprese, obezita či rakovina prsu nebo prostaty.
---
V Karviné přibudou nová parkoviště
V Karviné najdou řidiči už brzy nová místa k parkování. Právě se dokončují dvě parkoviště v Ráji, poblíž Základní školy Školská a velké parkoviště pro téměř stovku aut vyroste i u Základní umělecké školy Bedřicha Smetany.
Najít volné místo k zaparkování je čím dál složitější v každém městě, zvláště v odpoledních a večerních hodinách. Čím dál náročnější je také najít místo, kde by další nové parkoviště mohlo vzniknout.
“Celkově v našich sídlištích je vedeno spoustu inženýrských sítí, které výstavbu znesnadňují,” řekla Helena Bogoczová, vedoucí Odboru majetkového MMK.
Na ulici Školská poblíž základní školy finišují práce na dvou částech parkoviště pro 15 a 19 aut.
“Je to lokalita, která dlouhodobě vykazuje nedostatek parkování pro osobní auta. Toto sídliště bylo v minulosti stavěno na úplně jiný počet aut, takže jsme rádi, když se nám podaří v nějaké lokalitě najít prostor, kde můžeme parkoviště vystavět,” řekla Bogoczová.
Výstavba se neobešla bez kácení některých dřevin a zeleně, počítá se se s tím, že budou vysazeny stromy nové a dojde i k výměně osvětlení.
“ Pro normální parkování děláme vegetační dlažbu vysypanou kačírkem, protože to lépe umožňuje vsaky vody, zadržujeme vodu více ve městě a pro imobilní, kteří přijedou autem, bude parkovací stání vydlážděné,” upřesnila Bogoczová.
Po výstavbě parkoviště se tato komunikace dočká i opravy. Velká parkovací plocha pro 98 aut se připravuje na ulici Čajkovského poblíž ZUŠ B. Smetany.
“V současné době soutěžíme zhotovitele, podle zákona o veřejných zakázkách a v jarních měsících bychom chtěli začít stavbu jako takovou,” uzavřela vedoucí.
I tady bude vykácena zeleň nahrazena novou, počítá se i s dalšími úpravami, jako je osvětlení nebo kontejnerová stání.
---
Hasiči mají k dispozici nové garáže i zázemí
Opavští hasiči mají k dispozici nové prostory pro parkování vozidel i relaxaci. Díky nástavbě získali zázemí také zdravotníci, kteří tady mají své výjezdové pracoviště. O financování těchto stavebních úprav se podělil stát a Moravskoslezský kraj. Dílem přispělo i město Opava.
Jednopodlažní hala v areálu opavské hasičské stanice sloužila ke garážování výjezdových vozidel. Kvůli prasklinám na obvodovém plášti i zatékání do střechy ale byla oprava nevyhnutelná.
"Ta budova byla stavěná v první etapě, kdy se uvažovalo o zvednutí do vyšších pater. A tím, že tedy střecha byla postavena jen jako provizorium, tak její životnost prostě nebyla tak dlouhá," řekl důvody přestavby ředitel opavských hasičů Kamil Pastuszek.
Rekonstrukce budovy a její nástavba vyřešila hned několik problémů: jednak se rozšířily prostory pro parkování zásahové techniky, jednak se také přistavily prostory pro zdravotníky, kteří tady mají výjezdové pracoviště. Jejich zázemí totiž bylo dříve přímo vedle parkujících aut.
„Jednalo se o vestavbu tvořenou adaptovanými unimobuňkami postavenými v prostoru garáže,“ vzpomíná šéf opavských záchranářů Petr Černohorský.
Díky nástavbě budovy mají teď nově opavští hasiči k dispozici také klidovou zónu. Kromě místností pro odpočinek je to i sauna s vířivkou a také tělocvična. Ani v těchto prostorách ovšem nechybí signalizace pro případný poplach.
„Ideální je, když se po zásahu mají hasiči kam vrátit, a aby svůj odpočinek nebo svou přípravu na další výjezdy či povolání mohli realizovat v důstojných podmínkách. V uvozovkách ten opavský standart bych si přál pro celou českou republiku,“ pochválil přestavbu ministr vnitra a místopředseda vlády Jan Hamáček.
Na rekonstrukci haly za 44 milionů korun se podílel stát, Moravskoslezský kraj i město Opava.
„Já si troufám říct, že my ze všech krajů přispíváme do oblasti IZS nejvíce. Proto také tvrdím, že IZS MSK patří k nejlepším, pokud vůbec není nejlepší,“ shrnul hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.
Integrovaný záchranný systém Moravskoslezského kraje se začal budovat v roce 1993, kdy v Ostravě vzniklo jako první v republice dispečerské pracoviště Centra tísňového volání. A tak začaly být z jednoho místa koordinovány práce jednotlivých složek záchranného systému – tedy hasičů, zdravotníků i policistů.
---