Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Lidé chtějí vědět, kdo má koronavirus
  • Nájem nebytových městských prostor je v Karviné odpuštěn
  • Koronavirus odsunul ve Frýdku-Místku jarní úklid
  • Na radnici Ostravy-Jihu denně přibývají desítky roušek
  • Dobrovolníci jsou v boji s koronavirem nepostradatelní

Lidé chtějí vědět, kdo má koronavirus

Lidé chtějí vědět, kdo má koronavirus. Sociální sítě zaplavily v těchto dnech požadavky lidí, kteří volají po tom, aby úřady přesně sdělovaly počty nakažených v jednotlivých obcích. Hejtman Ivo Vondrák řekl, že bude zveřejňovat pouze čísla u obcí s rozšířenou působností, nakažení se totiž stávají terčem šikany.

Nakažených koronavirem v Česku neustále přibývá. Poslední čísla ukazují průměr 200 za den. Lidé proto začínají mít strach, zda náhodou nemají ve svém okolí někoho, kdo je nakažený. Někteří proto volají po zveřejnění přesných statistik v jednotlivých obcích, píší to například i na Facebook hejtmana Iva Vondráka: "Pane hejtmane, opakovaně žádám na různých místech aby KHS zveřejňovala počty nakažených dle obcí," napsala Karla S. "Chci vědět, jak každý jiný, kde přesně se nakažený nachází a jestli jsem s ním nebyl ve styku," veřejně prohlásil zase David J.

Krajská hygiena zatím zveřejňovala údaje pouze z okresů. Zástupci krizového štábu se nyní dohodli, že budou o něco přesnější: "Shodli jsme se na tom, že můžeme skutečně informovat na úrovni ORP, obcí s rozšířenou působností," potvrdil hejtman Ivo Vondrák.

To znamená, že například místo celého okresu Opava, se veřejnost dozví i situaci třeba v Hlučíně, podrobněji už ne. Množí se totiž případy, kdy jsou nakažení terčem útoků z okolí, což potvrzuje i primátor Opavy Tomáš Navrátil: "Dochází potom k lynčování těch lidí, lidé je vyhledávají, nadávají jim a podobně."

"Často zaznívá, že každý má právo na informace. Já souhlasím, ale pokud to právo nezasahuje do práv jiných lidí a bohužel se ukazuje, že často zasahuje," doplňuje hejtman.

Vláda už představila plán inteligentní karantény. Pomocí dat z platebních karet a sdílení polohy v mobilních telefonech bude schopná přesně zmapovat pohyb nakažených. Systém by se měl spustit po Velikonocích, nakažený bude ale muset s monitorováním souhlasit.

---

Nájem nebytových městských prostor je v Karviné odpuštěn

Rada města Karviné schválila odpuštění nájmu v nebytových prostorech budov patřící městu. Chce tak ulevit živnostníkům a podnikatelům v době, kdy nemohou vykonávat svou činnost.

Podnikatelé, živnostníci nebo příspěvkové organizace, které mají zázemí v nebytových prostorách patřící městu Karviná, nebudou muset platit po dobu vyhlášení nouzového stavu nájem. 

"Jsme dnes schválili odpuštění nájmu po dobu trvání nouzového stavu podnikatelům v prostorách městských a příspěvkových organizací města. Máme v prostorách našich restaurace, služby, kadeřnice. Lidé ty provozy mají zavřené, nemohou je otevřít z toho vládního nařízení a nemohou tu svou činnost vykonávat," vysvětlil primátor Karviné Jan Wolf. 

Prozatím je schváleno odpuštění nájmu za březen a duben.

“Uvidíme, jak se to bude vše vyvíjet, jaká opatření připraví vláda, co budeme muset připravit my,” řekl primátor.

“Platby nájmu za březen a duben by měly odklad tři měsíce, v této době by mohly tyto subjekty požádat o prominutí nájmu za tyto dva měsíce. Odbor majetkový je bude kontaktovat. I ti, které nezkontaktujeme, ale by viděli, že splňují podmínky, které byly schváleny radou města, tak mohou požádat o to prominutí,”  dodala vedoucí Odboru majetkového MMK Helena Bogoczová.

Na webu města bude také zveřejněn formulář ke stažení pro vyplnění prohlášení. Podnikatelům je bude odbor majetkový posílat i emailem.

---

Koronavirus odsunul ve Frýdku-Místku jarní úklid

Pandemie koronaviru už si vyžádala řadu zákazů a omezení. Ve Frýdku-Místku musel být kvůli nemoci zrušen i jarní úklid.

Nejen rušení kulturních, sportovních a jiných zábavních aktivit si vyžádala nenadálá pandemie nemoci Covid 19. Zrušeny musely být na určitou dobu i běžné práce v terénu, které o tomto čase vykonávají technické služby, patří k nim také úklid města.

“Vzhledem k současné situaci technické služby omezují některé činnosti. Z toho důvodu je jarní úklid města Frýdku-Místku pozastaven,” reaguje primátor Frýdku-Místku Michal Pobucký.

Technické služby se na jarní úklid připravovaly už od ledna. Nasmlouvané měly i externí pracovníky. To všechno ale zvalo za své s příchodem koronaviru a opatřeních, která s ním souvisí.

“Provádíme jarní úklid provozem komunikace, všechno si děláme vlastními silami. Beze změn provádíme strojní čištění, ruční, rajonové úklidy na území celého města. Bohužel jsme nakonec vyhodnotili, že odložíme i zahájení blokových čištění, protože by to bylo asi kontraproduktivní. uvidíme, jak se to bude vyvíjet dál,” sděluje předseda představenstva TS F-M Jaromír Kohut.

Vlastními silami teď technické služby provádí jarní vyhrabání. Také mění písek v dětských pískovištích a v poslední dekádě dubna plánují zahájit kosení trávy. 

---

Na radnici Ostravy-Jihu denně přibývají desítky roušek

Obyvatelé Ostravy-Jihu nezklamali. Poté, co je radnice požádala o roušky pro seniory, kteří bydlí v domovech s pečovatelskou službou, spustila se lavina dobročinnosti. Vlastně ušitých roušek už lidé na radnici přinesli stovky.

Sběrné místo na radnici Ostravy-Jihu se plní rouškami a vzkazy pro seniory, kro které je tato ochrana před koronavirem určena. Roušky nosí nejen občané Jihu a zaměstnanci radnice, ale také firmy, vietnamská komunita, studenti ostravské univerzity, nebo učitelky mateřských škol.

“Roušek jsme přinesli cirka 100. Šijeme to doma, když máme home offce, nebo docházíme do MŠ přímo a látky máme z domu, kdo, co přinesl. V domácím prostředí šijí dvě paní učitelky, jinak zbytek docházíme do školek a pak si rozdělujeme práci. Někdo stříhá, někdo žehlí, někdo šije,” uvádí Petra Havlová, učitelka MŠ Mitušova 6

“Jsme velice rádi za to, kolik lidí, ale i organizací vyslyšelo naši prosbu o dodání roušek pro seniory, kteří bydlí v domech s pečovatelskou službou tady v Ostravě-Jihu. V současné době máme k dispozici nějakých 460 roušek, nicméně samozřejmě je třeba, aby těch roušek bylo více, aby si je lidé mohli měnit. Co se týká seniorů v domovech s pečovatelskou službou, tak tam jich je 360,” říká Gabriela Gödelová, mluvčí MOb Ostrava-Jih

Sbírka proto stále pokračuje. První várku roušek už dostali senioři z domu s pečovatelskou službou na Odborářské ulici Druhá co nevidět poputuje do domu s pečovatelskou službou na ulici Horymírova. Pokud bude roušek nadbytek, dostanou je i další klienti odboru sociální péče.

---

Dobrovolníci jsou v boji s koronavirem nepostradatelní

Zápas s koronavirovou infekcí semkl národ v jeden šik. Lidé se snaží být i v této nelehké době prospěšní svému okolí. Dobrovolnící šijí ochranné roušky, kterých je stále velký nedostatek a pomáhají také seniorům.

Boj s koronavirem se odehrává také u šicích strojů. Chybějící roušky spojily národ. K jejich výrobě se uchýlily nejen velké dílny, ale také jednotlivci. Šárka Fabiánová je lékařka. Po pracovní době sedá do auta a rozváží po celém Opavsku látky 40 švadlenám. A přebírá od nich už hotové roušky.
Látkové roušky jsou teď hlavním artiklem v Chráněných dílnách opavské Charity. Našili jich tady už tisíce. Nyní nabízejí také sadu, z které si mohou lidé ústenku sami doma ušít.

„V sáčku máme čtyři nastříhané části látky. Zájemci si je mohou doma sami sešít,“ popisuje Ilona Michalčíková, která nad výrobou dohlíží.

Do práce se zapojila také vietnamská menšina žijící v Opavě. Jejich švadleny našily už stovky roušek. Tam, kde jsou potřeba, je pak rozděluje krizový štáb..

 „Vytvořili jsme speciální tým, který koordinuje výrobu i distribuci roušek. Za poslední tři dny jsme jich rozvezli 2500. Putovaly do nemocnice, k hasičům do  domovů důchodců, postě tam, kde chybí,“ shrnul primátor Opavy Tomáš Navrátil (ANO).

Dobrovolníci také pomáhají těm, které koronavirová epidemie uzavřela doma. Jsou to lidé v karanténě, hendikepovaní a zejména senioři.  Na uvedených linkách mohou požádat třeba o pořízení nákupu.

 „Dobrovolník dostane seznam a peníze. Zajde nakoupit a poté vrátí tašku i s účtenkou a zbytkem peněz před dům. Telefonem se spojí s dotyčným a ten si pak nákup převezme, aniž by se s dobrovolníkem potkal,“ vysvětluje Barbora Mludková, která koordinuje práci dobrovolniíků z centra ELIM a také skautů.

Všem, kdo jsou nyní v maximální zápřahu, tedy zdravotníkům, záchranářům, hasičům, lékárníkům nebo řidičům poděkovaly zákusky a kávou majitelky opavské kavárny PS Café. Tento nápad přišel spolu s vládním nařízením uzavřít provozovny se stravovacími službami.

 „Nejdříve jsme si řekli, že si v kavárně uděláme sanitární úklid. Ale hned na to se mi v hlavě vyrojila myšlenka, že bychom chtěli také nějak pomoci,“ svěřila se Simona Čarnecká.

Nasazení lékařů i hasičů ocenili také opavští fotbaloví fandové – jak jinak, než vlastnoručně vyrobenými transparenty.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
25. března 2020, 17:00

Lidé chtějí vědět, kdo má koronavirus

Lidé chtějí vědět, kdo má koronavirus. Sociální sítě zaplavily v těchto dnech požadavky lidí, kteří volají po tom, aby úřady přesně sdělovaly počty nakažených v jednotlivých obcích. Hejtman Ivo Vondrák řekl, že bude zveřejňovat pouze čísla u obcí s rozšířenou působností, nakažení se totiž stávají terčem šikany.

Nakažených koronavirem v Česku neustále přibývá. Poslední čísla ukazují průměr 200 za den. Lidé proto začínají mít strach, zda náhodou nemají ve svém okolí někoho, kdo je nakažený. Někteří proto volají po zveřejnění přesných statistik v jednotlivých obcích, píší to například i na Facebook hejtmana Iva Vondráka: "Pane hejtmane, opakovaně žádám na různých místech aby KHS zveřejňovala počty nakažených dle obcí," napsala Karla S. "Chci vědět, jak každý jiný, kde přesně se nakažený nachází a jestli jsem s ním nebyl ve styku," veřejně prohlásil zase David J.

Krajská hygiena zatím zveřejňovala údaje pouze z okresů. Zástupci krizového štábu se nyní dohodli, že budou o něco přesnější: "Shodli jsme se na tom, že můžeme skutečně informovat na úrovni ORP, obcí s rozšířenou působností," potvrdil hejtman Ivo Vondrák.

To znamená, že například místo celého okresu Opava, se veřejnost dozví i situaci třeba v Hlučíně, podrobněji už ne. Množí se totiž případy, kdy jsou nakažení terčem útoků z okolí, což potvrzuje i primátor Opavy Tomáš Navrátil: "Dochází potom k lynčování těch lidí, lidé je vyhledávají, nadávají jim a podobně."

"Často zaznívá, že každý má právo na informace. Já souhlasím, ale pokud to právo nezasahuje do práv jiných lidí a bohužel se ukazuje, že často zasahuje," doplňuje hejtman.

Vláda už představila plán inteligentní karantény. Pomocí dat z platebních karet a sdílení polohy v mobilních telefonech bude schopná přesně zmapovat pohyb nakažených. Systém by se měl spustit po Velikonocích, nakažený bude ale muset s monitorováním souhlasit.

---

Nájem nebytových městských prostor je v Karviné odpuštěn

Rada města Karviné schválila odpuštění nájmu v nebytových prostorech budov patřící městu. Chce tak ulevit živnostníkům a podnikatelům v době, kdy nemohou vykonávat svou činnost.

Podnikatelé, živnostníci nebo příspěvkové organizace, které mají zázemí v nebytových prostorách patřící městu Karviná, nebudou muset platit po dobu vyhlášení nouzového stavu nájem. 

"Jsme dnes schválili odpuštění nájmu po dobu trvání nouzového stavu podnikatelům v prostorách městských a příspěvkových organizací města. Máme v prostorách našich restaurace, služby, kadeřnice. Lidé ty provozy mají zavřené, nemohou je otevřít z toho vládního nařízení a nemohou tu svou činnost vykonávat," vysvětlil primátor Karviné Jan Wolf. 

Prozatím je schváleno odpuštění nájmu za březen a duben.

“Uvidíme, jak se to bude vše vyvíjet, jaká opatření připraví vláda, co budeme muset připravit my,” řekl primátor.

“Platby nájmu za březen a duben by měly odklad tři měsíce, v této době by mohly tyto subjekty požádat o prominutí nájmu za tyto dva měsíce. Odbor majetkový je bude kontaktovat. I ti, které nezkontaktujeme, ale by viděli, že splňují podmínky, které byly schváleny radou města, tak mohou požádat o to prominutí,”  dodala vedoucí Odboru majetkového MMK Helena Bogoczová.

Na webu města bude také zveřejněn formulář ke stažení pro vyplnění prohlášení. Podnikatelům je bude odbor majetkový posílat i emailem.

---

Koronavirus odsunul ve Frýdku-Místku jarní úklid

Pandemie koronaviru už si vyžádala řadu zákazů a omezení. Ve Frýdku-Místku musel být kvůli nemoci zrušen i jarní úklid.

Nejen rušení kulturních, sportovních a jiných zábavních aktivit si vyžádala nenadálá pandemie nemoci Covid 19. Zrušeny musely být na určitou dobu i běžné práce v terénu, které o tomto čase vykonávají technické služby, patří k nim také úklid města.

“Vzhledem k současné situaci technické služby omezují některé činnosti. Z toho důvodu je jarní úklid města Frýdku-Místku pozastaven,” reaguje primátor Frýdku-Místku Michal Pobucký.

Technické služby se na jarní úklid připravovaly už od ledna. Nasmlouvané měly i externí pracovníky. To všechno ale zvalo za své s příchodem koronaviru a opatřeních, která s ním souvisí.

“Provádíme jarní úklid provozem komunikace, všechno si děláme vlastními silami. Beze změn provádíme strojní čištění, ruční, rajonové úklidy na území celého města. Bohužel jsme nakonec vyhodnotili, že odložíme i zahájení blokových čištění, protože by to bylo asi kontraproduktivní. uvidíme, jak se to bude vyvíjet dál,” sděluje předseda představenstva TS F-M Jaromír Kohut.

Vlastními silami teď technické služby provádí jarní vyhrabání. Také mění písek v dětských pískovištích a v poslední dekádě dubna plánují zahájit kosení trávy. 

---

Na radnici Ostravy-Jihu denně přibývají desítky roušek

Obyvatelé Ostravy-Jihu nezklamali. Poté, co je radnice požádala o roušky pro seniory, kteří bydlí v domovech s pečovatelskou službou, spustila se lavina dobročinnosti. Vlastně ušitých roušek už lidé na radnici přinesli stovky.

Sběrné místo na radnici Ostravy-Jihu se plní rouškami a vzkazy pro seniory, kro které je tato ochrana před koronavirem určena. Roušky nosí nejen občané Jihu a zaměstnanci radnice, ale také firmy, vietnamská komunita, studenti ostravské univerzity, nebo učitelky mateřských škol.

“Roušek jsme přinesli cirka 100. Šijeme to doma, když máme home offce, nebo docházíme do MŠ přímo a látky máme z domu, kdo, co přinesl. V domácím prostředí šijí dvě paní učitelky, jinak zbytek docházíme do školek a pak si rozdělujeme práci. Někdo stříhá, někdo žehlí, někdo šije,” uvádí Petra Havlová, učitelka MŠ Mitušova 6

“Jsme velice rádi za to, kolik lidí, ale i organizací vyslyšelo naši prosbu o dodání roušek pro seniory, kteří bydlí v domech s pečovatelskou službou tady v Ostravě-Jihu. V současné době máme k dispozici nějakých 460 roušek, nicméně samozřejmě je třeba, aby těch roušek bylo více, aby si je lidé mohli měnit. Co se týká seniorů v domovech s pečovatelskou službou, tak tam jich je 360,” říká Gabriela Gödelová, mluvčí MOb Ostrava-Jih

Sbírka proto stále pokračuje. První várku roušek už dostali senioři z domu s pečovatelskou službou na Odborářské ulici Druhá co nevidět poputuje do domu s pečovatelskou službou na ulici Horymírova. Pokud bude roušek nadbytek, dostanou je i další klienti odboru sociální péče.

---

Dobrovolníci jsou v boji s koronavirem nepostradatelní

Zápas s koronavirovou infekcí semkl národ v jeden šik. Lidé se snaží být i v této nelehké době prospěšní svému okolí. Dobrovolnící šijí ochranné roušky, kterých je stále velký nedostatek a pomáhají také seniorům.

Boj s koronavirem se odehrává také u šicích strojů. Chybějící roušky spojily národ. K jejich výrobě se uchýlily nejen velké dílny, ale také jednotlivci. Šárka Fabiánová je lékařka. Po pracovní době sedá do auta a rozváží po celém Opavsku látky 40 švadlenám. A přebírá od nich už hotové roušky.
Látkové roušky jsou teď hlavním artiklem v Chráněných dílnách opavské Charity. Našili jich tady už tisíce. Nyní nabízejí také sadu, z které si mohou lidé ústenku sami doma ušít.

„V sáčku máme čtyři nastříhané části látky. Zájemci si je mohou doma sami sešít,“ popisuje Ilona Michalčíková, která nad výrobou dohlíží.

Do práce se zapojila také vietnamská menšina žijící v Opavě. Jejich švadleny našily už stovky roušek. Tam, kde jsou potřeba, je pak rozděluje krizový štáb..

 „Vytvořili jsme speciální tým, který koordinuje výrobu i distribuci roušek. Za poslední tři dny jsme jich rozvezli 2500. Putovaly do nemocnice, k hasičům do  domovů důchodců, postě tam, kde chybí,“ shrnul primátor Opavy Tomáš Navrátil (ANO).

Dobrovolníci také pomáhají těm, které koronavirová epidemie uzavřela doma. Jsou to lidé v karanténě, hendikepovaní a zejména senioři.  Na uvedených linkách mohou požádat třeba o pořízení nákupu.

 „Dobrovolník dostane seznam a peníze. Zajde nakoupit a poté vrátí tašku i s účtenkou a zbytkem peněz před dům. Telefonem se spojí s dotyčným a ten si pak nákup převezme, aniž by se s dobrovolníkem potkal,“ vysvětluje Barbora Mludková, která koordinuje práci dobrovolniíků z centra ELIM a také skautů.

Všem, kdo jsou nyní v maximální zápřahu, tedy zdravotníkům, záchranářům, hasičům, lékárníkům nebo řidičům poděkovaly zákusky a kávou majitelky opavské kavárny PS Café. Tento nápad přišel spolu s vládním nařízením uzavřít provozovny se stravovacími službami.

 „Nejdříve jsme si řekli, že si v kavárně uděláme sanitární úklid. Ale hned na to se mi v hlavě vyrojila myšlenka, že bychom chtěli také nějak pomoci,“ svěřila se Simona Čarnecká.

Nasazení lékařů i hasičů ocenili také opavští fotbaloví fandové – jak jinak, než vlastnoručně vyrobenými transparenty.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-25-03-2020-17-00