Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Začínající řidiči se učí zvládat své auto v Librosu
  • Havířov se pustil do oprav mostů ve špatném stavu
  • V Karviné lidé vyrábí ptačí budky ve velkém
  • Nemocnice se vrací k běžnému provozu, pomáhá očkování
  • Skokové závody za zvláštních opatření

Začínající řidiči se učí zvládat své auto v Librosu

Pokud jezdíte autem možná jste si už někdy zanadávali na mladé agresivní řidiče, kteří vás někde ohrozili. Jsou často také účastníky dopravních nehod a proto se na ně zaměřili odborníci a vymysleli unikátní projekt Start Driving. Jde o zdokonalovací výcvik i výuku pro řidiče do 24 let.

Ze statistik vyplývá, že mladí řidiči do 24 let zaviní každou 10 dopravní nehodu a každý pátý 18letý řidič zaviní v průběhu jednoho roku nehodu. Tyto nehody navíc bohužel patří k těm nejtragičtějším a často při nich umírá i více osob. Proto vznikl projekt Start Driving pro mladé řidiče do 24 let. 

Dalimil Fryč, předseda představenstva Centra bezpečné jízdy Libros: "My jsme si řekli, že je pro ty mladé řidiče něco třeba udělat. Pro ty, kteří ukončili autoškolu a vstupují do svého řidičského života trošičku bezradní a pohybují se na cestách někdy metodou pokusů a omylů."

Podobné kurzy probíhají za spolupráce autoškol, center bezpečné jízdy, policie a dalších odborníků na 8 místech v zemi. V Ostravě je to v Centru bezpečné jízdy Libros. 

Karel Kupka, instruktor Centra bezpečné jízdy Libros: "Záleží na tom, jestli ten řidič jezdí hodně a nebo málo.  Ti, co byť jsou mladí jezdí hodně, mají za první rok najeto 20 tisíc kilometrů, což je obdivuhodné, někteří jsou šikovní. Někteří jezdí méně a ty jejich reakce jsou pomalejší." 

Celkem se uskuteční 88 kurzů a mezi mladými řidiči je o ně veliký zájem.

anketa: "Chci si vyzkoušet limity toho auta."

"Je fajn si vyzkoušet jaké to je setkat se s krizovými situacemi."

Projekt je rozšířen o vzdělávací aktivity určené učitelům autoškol a rodičům mladých začínajících řidičů.

---

Havířov se pustil do oprav mostů ve špatném stavu

V Havířově-Bludovicích radnice zahájila opravu mostu přes řeku Lučinu. Silnice bude zcela uzavřena a řidiči budou muset využívat objízdné trasy. Práce potrvají čtyři měsíce. Po té přijdou na řadu i další mosty, které jsou ve špatném technickém stavu.

Radnice v Havířově má ve správě 10 mostů a 15 lávek. Před časem si nechala vypracovat posouzení technických stavů těchto staveb a ze studie vyplynulo, že některé mosty musí nechat opravit. Tento na ulici Na Kempách se vymění téměř celý.

Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), náměstek primátora: “Bude to rozsáhlá oprava, most půjde prakticky celý dolů. Zůstane z něho jen kamenná opěrná zeď. Půjde dolů mostová konstrukce, půjde dolů ta ocelová část a půjdou dolů také prahy." 

Most přes řeku Lučinu se bude opravovat zhruba čtyři měsíce. Pro pěší a cyklisty bude zachována tato lávka.

anketa: "Já znám i okolo řeky stezky, takže pro mě to není žádný problém.”

anketa: "To je taková zkratka na přehradu Žermanickou, na kole super přes to pole.”

Motoristé naopak budou muset využívat objízdné trasy.

Ve velmi špatném technickém stavu je i tento most na ulici Prachatická. Jeho oprava je naplánována na příští rok. Město ale bude muset zajistit financování, protože rekonstrukce vyjde na několik desítek milionů korun.

---

V Karviné lidé vyrábí ptačí budky ve velkém

V covidové době dala parta lidé z Karviné dohromady inovativní zelený projekt, který má pomoci ptactvu v rámci České republiky. Reálně pomoc spočívá v tom, že organizátoři umožňují lidem postavit a zavěsit ptačí budky. Každou pak evidují v ornitologické mapě.

Na začátku všeho bylo obyčejné stloukání jedné ptačí budky na zahradě. Tato aktivita se stala základem myšlenky pro realizaci nového inovativního projektu radibudky, který podporuje hned tři roviny života. Trávení volného času, vzdělávání i pomoc přírodě jako takové. Podílí se na něm parta lidí různých profesí a také organizací.

Jan Firla, zástupce ředitele SVČ Juventus: "Během dvou hodin jsme rozdali 110 budek, to bylo úplně neuvěřitelné. Jediná podmínka toho je, že ten, kdo si tu budku vyvěsí a dá nám vědět, kde je. Má to přidanou hodnotu, naši kamarádi zpracovali ornitologickou mapu, kde se budky zakreslují, ať máme trochu přehled, ať je to trochu rozptýlené."

Má to i ale i další podstatný důvod.

Otakar Závalský, ornitolog: "Následně by se budky měly vyčistit. to je věc, na kterou se často zapomíná, protože lidi dělají budky, které ani otevřít nejdou, což je úplný nesmysl.

Kdo nemá prostor vyrobit budku doma, může využít dílnu Střediska volného času Juventus. Vyrobit ji zvládne každý.

anketa, mladí výrobci ptačích budek: "Není to makačka, člověk to zvládne doma na koleni." " Určitě jsem ráda, že se to dostane do přírody."

Tvůrci projektu počítají i s tím, že se projekt dostane i do škol.

---

Nemocnice se vrací k běžnému provozu, pomáhá očkování

Nemocnice ve Frýdku-Místku se postupně vrací do běžného provozu. Počet hospitalizovaných s nemocí covid-19 postupně ubývá a nemocnice rozbíhá plánované operace. Celé situaci výrazně napomáhá postupné očkování, kdy bylo v očkovacím centru vyočkováno už přes 40 tisíc dávek.

Nemocnice ve Frýdku-Místku má v provozu už jen jedno covidové oddělení. Díky tomu mohla už částečně rozvolnit.

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Máme 24 standardních pacientů a 4 pacienti jsou bohužel ještě na ARU, takže ta situace je výrazně lepší, než byla v prvním kvartále. Nicméně ta čísla jsou pořád ještě na ten běžný stav vysoká a to, co bylo v loňském roce, tak by ty čísla dnešní byly maximální, ale ta situace je výrazně lepší, než byla."

Rozběhly se také plánované operace a v provozu je už více operačních sálů.

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Vracíme se, byť ještě nejsme úplně v normálu, tak se k němu začínáme blížit. Některá oddělení ještě bohužel nejsou, protože zdravotníci z těchto oddělení buďto očkují nebo pracují na covidových odděleních, ale věřím, že v nejbližší době by se ta situace mohla vrátit. A i tyto oddělení, které byly vlastně 14 měsíců zavřené, tak by mohly být v nejbližší době otevřené."

V areálu pořád probíhá testování veřejnosti na covid-19, a to jak antigenními, tak PCR testy. Testovací stanoviště už se přesunulo opět ven k zadnímu vjezdu.

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Je to jednak kvůli počasí a jednak protože i během covidu se nemocnice neustále rozvíjí, takže v prostorech, kde se testovalo, byla tento týden zahájena rekonstrukce. Budeme tam dělat čtvrtou stanici následné péče, takže i to byl důvod, proč jsme museli prostory opustit. Ony byly komfortnější, přece jenom ještě občas je zima, takže zdravotníci, kteří testují, tak to mají těžké, ale už jsou zvyklí, takže už se teď testuje zase venku."

Na postupném rozvolnění se podle ředitele podílí hlavně očkování ve velkokapacitním očkovacím centru. Vyočkováno tam bylo už přes 40 tisíc dávek vakcín.

Miroslava Horáková, vrchní sestra urologie NemFM: "Dostali jsme se do fáze, kdy očkujeme přibližně 1000 lidí denně, zrovna dneska máme dvě dávky, kdy očkujeme Modernou i Pfizerem, což je vždycky náročnější logisticky, ale zatím to zvládáme dobře."

Díky rychlosti očkování se daří ve Frýdku-Místku poměrně rychle odbavit registrované zájemce. Na řadu přicházejí většinou během pár dní. Proto tady netrpělivě vyhlížejí otevření registrace pro všechny věkové kategorie.

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Kdyby se co nejdříve pustilo 18 plus, tak by to pro celé očkování nejenom tady v našem očkovacím místě, ale v celé republice bylo výrazně lepší. Protože ti klienti se stejně řadí podle věku, kdy jsou pouštěni za závoru a bylo by to daleko jednodušší pro všechna očkovací místa i s plánováním vakcín. Takže řekl bych, že by bylo co nejrychleji nejrozumnější pustit opravdu všechny občany k očkování."

Očkování v současnosti komplikují také sami registrovaní, protože žádají změny termínů druhé dávky, která je naplánována vždy po 42 dnech od prvního očkování.

Petra Horáková, administrativní pracovnice: "Lidé nejčastěji volají, že chtějí změnit termín kvůli dovolené. Dá se to posunout dříve maximálně o 4 dny. Dozadu poté může být až 90 dnů od první dávky. Někdy jim to nestačí, takže se musí posunout dozadu."

Miroslava Horáková, vrchní sestra urologie NemFM: "Díky tomu nemusejí chodit na PCR testy, když mají ten certifikát, který dostanou po druhé dávce očkování."

V pondělí se otevřela registrace na očkování pro lidi starší 35 let a od středy se mohou registrovat lidé starší 30 let.

---

Skokové závody za zvláštních opatření

Rozvolňování protikoronavirových opatření vrátilo po půl roce na závodní kolbiště také koně a jejich jezdce. V Opavě se jely první letošní skokové závody. Prozatím ale bez účasti diváků.

Jezdecký areál v Opavě - Kateřinkách letos poprvé ožil skokovými závody. Stále trvající hygienická opatření si vyžádala prázdné tribuny a od jezdců potvrzení o negativním testu na koronavirus či doklad o vakcinaci. Koně musely být povinně naočkovány proti hepesviru, který způsobuje respirační, reprodukční, ale i nervové onemocnění těchto zvířat.

Vladimír Hruška, ředitel závodu: „Všichni lidé, kteří přijdou do areálu, musí odevzdat potvrzení a čestné prohlášení.
Jezdci i koně nemohli závodit víc jak půl roku. Po celou dobu se ale museli udržovat v kondici. Závody v Opavě byly pro mnohé vůbec první příležitostí po dlouhých měsících porovnat své síly se soupeři.

Jakub Ludvík, jezdec, Jezdecký klub Velká Polom z.s.: „Opatření ztěžují život nám všem. Není to jednoduché, ale jsem rád, že můžeme aspoň nějak fungovat.“

V úvodu závodili mladší koně a jezdci na nízkých překážkách. Obtížnost se postupně zvyšovala. Nejvyšší soutěž parkur stupně ST s výškou překážek do 135 cm vyhrál Marek Hentšel z Baníku Ostrava s klisnou Deborah HF, druhý se umístil Jiří Hruška s Reiky z domácí jezdecké stáje. Tato dvojice vyhrála i předcházející parkur S s výškou překážek do 130 cm.

Jiří Hruška, účastník závodu, Jezdecký klub Opava - Kateřinky, z.s.: „Jsme rádi, že konečně zase můžeme vyjet. A zkontrolovat si formu naši i našich koní. Tak věřím, že všichni jsou nadšení a užívají si to velmi.“

Další závody jsou na opavském kolbišti naplánované na červen. Pořadatelé věří, že tentokrát budou moci do areálu vstoupit také diváci. 

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
25. května 2021, 16:00

Začínající řidiči se učí zvládat své auto v Librosu

Pokud jezdíte autem možná jste si už někdy zanadávali na mladé agresivní řidiče, kteří vás někde ohrozili. Jsou často také účastníky dopravních nehod a proto se na ně zaměřili odborníci a vymysleli unikátní projekt Start Driving. Jde o zdokonalovací výcvik i výuku pro řidiče do 24 let.

Ze statistik vyplývá, že mladí řidiči do 24 let zaviní každou 10 dopravní nehodu a každý pátý 18letý řidič zaviní v průběhu jednoho roku nehodu. Tyto nehody navíc bohužel patří k těm nejtragičtějším a často při nich umírá i více osob. Proto vznikl projekt Start Driving pro mladé řidiče do 24 let. 

Dalimil Fryč, předseda představenstva Centra bezpečné jízdy Libros: "My jsme si řekli, že je pro ty mladé řidiče něco třeba udělat. Pro ty, kteří ukončili autoškolu a vstupují do svého řidičského života trošičku bezradní a pohybují se na cestách někdy metodou pokusů a omylů."

Podobné kurzy probíhají za spolupráce autoškol, center bezpečné jízdy, policie a dalších odborníků na 8 místech v zemi. V Ostravě je to v Centru bezpečné jízdy Libros. 

Karel Kupka, instruktor Centra bezpečné jízdy Libros: "Záleží na tom, jestli ten řidič jezdí hodně a nebo málo.  Ti, co byť jsou mladí jezdí hodně, mají za první rok najeto 20 tisíc kilometrů, což je obdivuhodné, někteří jsou šikovní. Někteří jezdí méně a ty jejich reakce jsou pomalejší." 

Celkem se uskuteční 88 kurzů a mezi mladými řidiči je o ně veliký zájem.

anketa: "Chci si vyzkoušet limity toho auta."

"Je fajn si vyzkoušet jaké to je setkat se s krizovými situacemi."

Projekt je rozšířen o vzdělávací aktivity určené učitelům autoškol a rodičům mladých začínajících řidičů.

---

Havířov se pustil do oprav mostů ve špatném stavu

V Havířově-Bludovicích radnice zahájila opravu mostu přes řeku Lučinu. Silnice bude zcela uzavřena a řidiči budou muset využívat objízdné trasy. Práce potrvají čtyři měsíce. Po té přijdou na řadu i další mosty, které jsou ve špatném technickém stavu.

Radnice v Havířově má ve správě 10 mostů a 15 lávek. Před časem si nechala vypracovat posouzení technických stavů těchto staveb a ze studie vyplynulo, že některé mosty musí nechat opravit. Tento na ulici Na Kempách se vymění téměř celý.

Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), náměstek primátora: “Bude to rozsáhlá oprava, most půjde prakticky celý dolů. Zůstane z něho jen kamenná opěrná zeď. Půjde dolů mostová konstrukce, půjde dolů ta ocelová část a půjdou dolů také prahy." 

Most přes řeku Lučinu se bude opravovat zhruba čtyři měsíce. Pro pěší a cyklisty bude zachována tato lávka.

anketa: "Já znám i okolo řeky stezky, takže pro mě to není žádný problém.”

anketa: "To je taková zkratka na přehradu Žermanickou, na kole super přes to pole.”

Motoristé naopak budou muset využívat objízdné trasy.

Ve velmi špatném technickém stavu je i tento most na ulici Prachatická. Jeho oprava je naplánována na příští rok. Město ale bude muset zajistit financování, protože rekonstrukce vyjde na několik desítek milionů korun.

---

V Karviné lidé vyrábí ptačí budky ve velkém

V covidové době dala parta lidé z Karviné dohromady inovativní zelený projekt, který má pomoci ptactvu v rámci České republiky. Reálně pomoc spočívá v tom, že organizátoři umožňují lidem postavit a zavěsit ptačí budky. Každou pak evidují v ornitologické mapě.

Na začátku všeho bylo obyčejné stloukání jedné ptačí budky na zahradě. Tato aktivita se stala základem myšlenky pro realizaci nového inovativního projektu radibudky, který podporuje hned tři roviny života. Trávení volného času, vzdělávání i pomoc přírodě jako takové. Podílí se na něm parta lidí různých profesí a také organizací.

Jan Firla, zástupce ředitele SVČ Juventus: "Během dvou hodin jsme rozdali 110 budek, to bylo úplně neuvěřitelné. Jediná podmínka toho je, že ten, kdo si tu budku vyvěsí a dá nám vědět, kde je. Má to přidanou hodnotu, naši kamarádi zpracovali ornitologickou mapu, kde se budky zakreslují, ať máme trochu přehled, ať je to trochu rozptýlené."

Má to i ale i další podstatný důvod.

Otakar Závalský, ornitolog: "Následně by se budky měly vyčistit. to je věc, na kterou se často zapomíná, protože lidi dělají budky, které ani otevřít nejdou, což je úplný nesmysl.

Kdo nemá prostor vyrobit budku doma, může využít dílnu Střediska volného času Juventus. Vyrobit ji zvládne každý.

anketa, mladí výrobci ptačích budek: "Není to makačka, člověk to zvládne doma na koleni." " Určitě jsem ráda, že se to dostane do přírody."

Tvůrci projektu počítají i s tím, že se projekt dostane i do škol.

---

Nemocnice se vrací k běžnému provozu, pomáhá očkování

Nemocnice ve Frýdku-Místku se postupně vrací do běžného provozu. Počet hospitalizovaných s nemocí covid-19 postupně ubývá a nemocnice rozbíhá plánované operace. Celé situaci výrazně napomáhá postupné očkování, kdy bylo v očkovacím centru vyočkováno už přes 40 tisíc dávek.

Nemocnice ve Frýdku-Místku má v provozu už jen jedno covidové oddělení. Díky tomu mohla už částečně rozvolnit.

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Máme 24 standardních pacientů a 4 pacienti jsou bohužel ještě na ARU, takže ta situace je výrazně lepší, než byla v prvním kvartále. Nicméně ta čísla jsou pořád ještě na ten běžný stav vysoká a to, co bylo v loňském roce, tak by ty čísla dnešní byly maximální, ale ta situace je výrazně lepší, než byla."

Rozběhly se také plánované operace a v provozu je už více operačních sálů.

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Vracíme se, byť ještě nejsme úplně v normálu, tak se k němu začínáme blížit. Některá oddělení ještě bohužel nejsou, protože zdravotníci z těchto oddělení buďto očkují nebo pracují na covidových odděleních, ale věřím, že v nejbližší době by se ta situace mohla vrátit. A i tyto oddělení, které byly vlastně 14 měsíců zavřené, tak by mohly být v nejbližší době otevřené."

V areálu pořád probíhá testování veřejnosti na covid-19, a to jak antigenními, tak PCR testy. Testovací stanoviště už se přesunulo opět ven k zadnímu vjezdu.

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Je to jednak kvůli počasí a jednak protože i během covidu se nemocnice neustále rozvíjí, takže v prostorech, kde se testovalo, byla tento týden zahájena rekonstrukce. Budeme tam dělat čtvrtou stanici následné péče, takže i to byl důvod, proč jsme museli prostory opustit. Ony byly komfortnější, přece jenom ještě občas je zima, takže zdravotníci, kteří testují, tak to mají těžké, ale už jsou zvyklí, takže už se teď testuje zase venku."

Na postupném rozvolnění se podle ředitele podílí hlavně očkování ve velkokapacitním očkovacím centru. Vyočkováno tam bylo už přes 40 tisíc dávek vakcín.

Miroslava Horáková, vrchní sestra urologie NemFM: "Dostali jsme se do fáze, kdy očkujeme přibližně 1000 lidí denně, zrovna dneska máme dvě dávky, kdy očkujeme Modernou i Pfizerem, což je vždycky náročnější logisticky, ale zatím to zvládáme dobře."

Díky rychlosti očkování se daří ve Frýdku-Místku poměrně rychle odbavit registrované zájemce. Na řadu přicházejí většinou během pár dní. Proto tady netrpělivě vyhlížejí otevření registrace pro všechny věkové kategorie.

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Kdyby se co nejdříve pustilo 18 plus, tak by to pro celé očkování nejenom tady v našem očkovacím místě, ale v celé republice bylo výrazně lepší. Protože ti klienti se stejně řadí podle věku, kdy jsou pouštěni za závoru a bylo by to daleko jednodušší pro všechna očkovací místa i s plánováním vakcín. Takže řekl bych, že by bylo co nejrychleji nejrozumnější pustit opravdu všechny občany k očkování."

Očkování v současnosti komplikují také sami registrovaní, protože žádají změny termínů druhé dávky, která je naplánována vždy po 42 dnech od prvního očkování.

Petra Horáková, administrativní pracovnice: "Lidé nejčastěji volají, že chtějí změnit termín kvůli dovolené. Dá se to posunout dříve maximálně o 4 dny. Dozadu poté může být až 90 dnů od první dávky. Někdy jim to nestačí, takže se musí posunout dozadu."

Miroslava Horáková, vrchní sestra urologie NemFM: "Díky tomu nemusejí chodit na PCR testy, když mají ten certifikát, který dostanou po druhé dávce očkování."

V pondělí se otevřela registrace na očkování pro lidi starší 35 let a od středy se mohou registrovat lidé starší 30 let.

---

Skokové závody za zvláštních opatření

Rozvolňování protikoronavirových opatření vrátilo po půl roce na závodní kolbiště také koně a jejich jezdce. V Opavě se jely první letošní skokové závody. Prozatím ale bez účasti diváků.

Jezdecký areál v Opavě - Kateřinkách letos poprvé ožil skokovými závody. Stále trvající hygienická opatření si vyžádala prázdné tribuny a od jezdců potvrzení o negativním testu na koronavirus či doklad o vakcinaci. Koně musely být povinně naočkovány proti hepesviru, který způsobuje respirační, reprodukční, ale i nervové onemocnění těchto zvířat.

Vladimír Hruška, ředitel závodu: „Všichni lidé, kteří přijdou do areálu, musí odevzdat potvrzení a čestné prohlášení.
Jezdci i koně nemohli závodit víc jak půl roku. Po celou dobu se ale museli udržovat v kondici. Závody v Opavě byly pro mnohé vůbec první příležitostí po dlouhých měsících porovnat své síly se soupeři.

Jakub Ludvík, jezdec, Jezdecký klub Velká Polom z.s.: „Opatření ztěžují život nám všem. Není to jednoduché, ale jsem rád, že můžeme aspoň nějak fungovat.“

V úvodu závodili mladší koně a jezdci na nízkých překážkách. Obtížnost se postupně zvyšovala. Nejvyšší soutěž parkur stupně ST s výškou překážek do 135 cm vyhrál Marek Hentšel z Baníku Ostrava s klisnou Deborah HF, druhý se umístil Jiří Hruška s Reiky z domácí jezdecké stáje. Tato dvojice vyhrála i předcházející parkur S s výškou překážek do 130 cm.

Jiří Hruška, účastník závodu, Jezdecký klub Opava - Kateřinky, z.s.: „Jsme rádi, že konečně zase můžeme vyjet. A zkontrolovat si formu naši i našich koní. Tak věřím, že všichni jsou nadšení a užívají si to velmi.“

Další závody jsou na opavském kolbišti naplánované na červen. Pořadatelé věří, že tentokrát budou moci do areálu vstoupit také diváci. 

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-25-05-2021-16-00