Čtenáři si zase mohou půjčovat knihy
S rozvolněním opatření obnovily svůj provoz také knihovny. Lidé zatím dovnitř nemohou. Knihy si předem objednají přes internet či telefon a pak si je vyzvednou na výdejovém místě. Zájem čtenářů je velký.
Měsíc byly knihovny kvůli opatřením proti šíření koronaviru uzavřené. Teď si mohou milovníci literatury přijít pro nové čtení do výdejního okénka. Mezi regály s knihami zatím ale nemohou. Hned v pondělí zavítalo do dvou otevřených poboček opavské Knihovny Petra Bezruče 260 čtenářů. Za jediný den si půjčili víc jak 2 000 knih.
Michaela Hrbáčová, ved. odd. pro dospělé, Knihovna P. Bezruče v Opavě: „Větší nápor jsme zažili ráno po otevření. Kdy se nám nakupilo 10 čtenářů asi v jednu chvíli. Ale jinak čtenáři přicházeli průběžně přes celý den.“
Knihy si musí registrovaní čtenáři objednat nejlépe přes on line katalog. Nebo také e-mailem či telefonem. Pak musí počkat na výzvu, která oznámí, že jsou připravené. Knihovnice se ale také snaží vyjít vstříc lidem, kteří nemají možnost si předem knihy zamluvit.
Michaela Hrbáčová, ved. odd. pro dospělé, Knihovna P. Bezruče v Opavě: „Když čtenář přišel a řekl, že by chtěl nachystat tři čtyři knížky, tak chvíli počkal a nachystali jsme na počkání.“
Čtenáři nyní využívají mnohem více půjčování elektronických knih, které si mohou stáhnout do svého zaříjení. Poptávka po takovémto čtení se za poslední týdny zdvojnásobila.
---
Na hory jezdí více koronaturistů. Utíkají z měst
Pokud je pěkné počasí, jsou Beskydy plné turistů. To sice platilo i dříve, ale od vypuknutí koronavirové pandemie lidí na horách přibylo ještě více. Chataři potvrzují, že přibylo lidí, kteří na hory dříve nechodili.
Především dobře dostupné vrcholy jsou už od jara oblíbené i u lidí, kteří dosud na hory příliš nechodili. V době koronavirových omezení jiných aktivit si však našli cestu do Beskyd. Například na Prašivé je vítají a děkují za podporu v těžkých časech.
Martin Stiller, provozovatel Horské chaty Prašivá: “To seskupení té klientely se určitě nějakým způsobem trošku poměnilo. Přibylo opravdu takových turistů, já jsem je už na jaře nazval koronaturisté, což je naprosto jiná klientela. Ono je poznáte hned podle toho, co objednávají, jak jsou oblečení, někdy trošku, jak se chovají, jakým způsobem platí.”
Anketa: “Chtěly jsme se dneska projít. Vyrazit do přírody a pokecat.”
Martin Stiller, provozovatel Horské chaty Prašivá: “Někdo na to trošičku nadává, že ty lidi nejsou zvyklí chodit na hory. Možná po sobě nechávají nějaký nepořádek, ale zase na druhou stranu, já v tom vidím jako velmi pozitivní to, že ti lidé objeví ty hory a možná do budoucna nebudou přes ty víkendy v těch nákupních centrech, nebudou ty svoje děti tahat jenom k počítačům a do takových míst, ale vytáhnou je na hory a ti lidé získají vztah k té přírodě.
Ať už koronaturisté nebo pravidelní návštěvníci hor, všichni se v této době musí na horách spokojit jen s výdejními okénky.
Anketa: “Aspoň, že jsou ta okýnka. Jinak takhle člověk jde někam, chce si dát něco a takhle, kdyby bylo zavřeno, tak si nedá nic. Vyjde a může jít domů. Takhle si posedí na chviličku, koukne na výhled u čaje a může jít domů.”
Běžný provoz horských chat by se mohl obnovit zřejmě až na jaře.
---
Havířov nekompromisně likviduje z ulic autovraky
Havířov vyhlásil válku autovrakům, vozidlům bez registrační značky i těm s prošlou technickou kontrolou. Pokud provozovatel nereaguje na výzvy, je vůz odtažen, nebo může skončit v dražbě.
Automobilů stále přibývá a parkovacích stání je málo. I Havířov bojuje s tímto problémem. O to víc radnici štve, když místa blokují autovraky, vozidla bez registrační značky, nebo s prošlou technickou známkou. V letošním roce se rozhodla zakročit.
Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), náměstek primátora: “30.4. byla novela zákona č. 13 z roku 1997 o pozemních komunikacích, kde nám městům umožňuje tento problém řešit. A já jsem vděčný odboru komunálních služeb i městské policii, občanům, kteří dávají podněty na autovraky a my je můžeme odstraňovat. Takových podnětů už jsme měli 60 a 40 z nich už je v řešení a ta auta byla stažena z komunikací.”
Město se vždy snaží nejdříve opakovaně kontaktovat provozovatele vozidla. Když nereaguje, je autovrak odtažen a ekologicky zlikvidován.
Iveta Grzonková, vedoucí odboru komunálních služeb: "Obdobný postup máme v případě, že je vozidlo, které má delší dobu než šest měsíců prošlou technickou kontrolu. V tom případě opět vyzýváme provozovatele, opakovaně mu jde výzva, aby závadný stav napravil a v případě, že nereaguje, tak to může končit až veřejnou dražbou.”
Souběžně je nerespektování zákonných povinností řešeno ve správním řízení.
---
Opatření zabrání v zatopení některých částí Žiliny
Téměř každý vydatnější déšť způsobí v místní části Nového Jičína Žilině problémy vždy ve dvou místech. Voda zatopí sklepy a pozemky několika domů a také mateřskou školu. Nicméně město teď provedlo určitá opatření, která by tomu měla zabránit.
Kdykoliv zasáhne Nový Jičín vytrvalý déšť, nejvíce obav z velké vody mají obyvatelé místní části Žilina. Opakovaně tu zaplavuje dva bytové domy a mateřskou školu.
Jaroslav Perútka (KDU-ČSL), předseda Osadního výboru Žilina: “Jediné řešení vždycky bylo zajít sem a nadzvednout poklop té šachty. Tím pádem se ta voda ztratila do kanalizace.”
Nicméně takový postup nebyl bezpečný. Tento pozemek není majetkem města, ovšem budova školky ano, a ta k se rozhodlo situaci řešit. Na odtoku dešťové vody už je namontováno propustné víko, pročištěn byl také kanál směrem od parkoviště.
Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “No a to nejzásadnější nás čeká, to je ta příčina všeho, nad těmi bytovými domy se nalézá koryto, kde se ta voda vždy během chvilinky shromáždí a poté přetéká přes louku k těm bytovým domům. Tam jsme zjistili, že je ucpaný propoj do kanalizace, která vede pod cestou.”
Pozemek ale patří Veterinární a farmaceutické univerzitě Brno a radnice se s vlastníkem na řešení problému musí dohodnout. Další, od roku 2009, pravidelně zaplavovanou lokalitou v Žilině jsou domky kolem ulice Na samotě u místní restaurace.
Jaroslav Perútka (KDU-ČSL), předseda Osadního výboru Žilina: “Ten propustek byl zanesený, tam bylo nahoře asi jen pět centimetrů, kudy mohla protékat voda.”
Tady už je problém vyřešen. Propustek vyčistili dobrovolní hasiči z místní části Straníku.
---
Náměstí Míru v Bruntále zdobí jedlička z Roudna
Závěr podzimu patří ve všech obcích a městech každoročně vánočním stromům. Ty zdobí všechny centra a náměstí. Na většině náměstí, snad z výjimkou Krnova, živý strom neroste. Obce je proto celý rok vybírají a dovážejí ze svého okolí. Tak tomu bylo i v Bruntále.
Výběr a instalace vánočního stromu je vždy doprovázen nějakým příběhem. Po napínavém loňském roce byl letos strom pro Bruntál obzvlášť pečlivě vybírán. A vybírat bylo z čeho.
Martin Henč (ANO), místostarosta Bruntálu: „V letošním roce jsme dostali nabídku z obce Rýžoviště, tímto bych chtěl paní starostce do Rýžoviště poděkovat, protože jsme dostali nabídku smrku obrovského ale bohužel Technické služby posoudily bohužel, že technika není schopna ten smrk stáhnout a navíc tam bylo elektrické vedení, přes které by se tento smrk nedostal.“
16 metrů vysoký vánoční strom nakonec přijel do Bruntálu z podhůří sopky Velký Roudný. Obci Roudno strom nabídl k využití jeho soukromý vlastník - místní rodina Bachroňových.
Martin Henč (ANO), místostarosta Bruntálu: "Nakonec jsme se rozhodli využít nabídky obce Roudna, paní starostka nám nabídla krásnou jedličku, která nám bude zdobit náměstí a udělá nám krásnou vánoční atmosféru."
Instalaci stromu na náměstí Míru si nenechala ujít spousta diváků. Mezi nimi i děti z mateřské školy.
Anketa, přihlížející: „Stromeček je krásný, děti jsou nadšené.“
„Líbí.“
„Moc.“
„Já jsem babička a přesto se mi líbí. Je to jedlička.“
Martin Henč (ANO), místostarosta Bruntálu: „Samozřejmě bych chtěl tímto paní starostce poděkovat za její ochotu a za tip a za to, že nám tento strom poskytla.“
Vánoční strom Bruntálu je tedy na svém místě. Jeho rozsvícení se uskuteční v nejbližších dnech. Kvůli současným epidemiologickým omezením se tak letos bohužel stane bez tradiční slavnosti a účasti veřejnosti.
---