Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • V Bredě objevili 100 let staré schodiště
  • Obvod řeší špatný stav bytových domů v Bělském Lese
  • ČEZ v Dětmarovicích staví nízkoemisní teplárnu za 2 miliardy
  • Setkání vedení Moravské Ostravy a Přívozu s občany
  • Studenti představili návrhy zvelebení Rychvaldu

V Bredě objevili 100 let staré schodiště

Bývalý obchodní dům Breda ukrýval historické schodiště. Objeveno byla náhodně při jeho kompletní rekonstrukci, která právě probíhá. Jeho stáří se odhaduje na zhruba 100 let.

Památkáři odhalili staré schodiště v bývalém OD Breda, ve kterém téměř 100 let nikdo nebyl. Patří k původní budově obchodního domu, který do dnešní podoby nechal v roce 1927 přestavět architekt Leopold Bauer.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “Je to úžasné, byl jsem se tam podívat, dýchne na vás prostě minulost a je to obrovská nádhera, zachovaly se malby a myslím si, že to není poslední tajemství, které nám Breda vydá nebo ukáže.”

Marek Zygula, správce Bredy: “My tady odhalujeme spodní vodu a v půdorysu s památkářema jsme vytipovali jedno místo, kde se udělala sonda a tady toto schodiště se odkrylo. Schodiště je ocelové pokryto dřevěnýma parketama a s veškerými okrasnými detaily, protože to mělo být zase honosné od Davida Weinsteina obchodní centrum.”

Nově odtajněné schodiště vedlo do tady této místnosti, kde kdysi byla prodejna s domácími potřebami, nachází se 7 metrů pod náměstím Republiky.

Marek Zygula, správce Bredy: “To je čistě vstup do prodejny, která se nacházela v druhém podzemním podlaží. Toto schodiště vlastně bylo opravdu až do roku 1928 pravděpodobně, kdy se dostavila Breda. Bylo funkční i po dobu výstavby, a tím pádem potom se zadělalo tímto betonovým stropem, zazdilo a už nebylo potřeba pro nový obchodní dům.”

Místo se teď musí zakonzervovat, aby tam nevznikaly plísně, protože téměř 100 roků tam byla v podstatě stejná vlhkost a stejná teplota.

---

Obvod řeší špatný stav bytových domů v Bělském Lese

Vedení obvodu řeší situaci se špatným technických stavem bytových domů v Bělském lese. Aby dotčeným nájemníkům přestavilo výsledky odborné studie stavu budovy a možnosti náhradního bydlení, setkali se s nimi v K-triu.

Neuspokojivý technický stav bytových domů v ulici Dr. Šavrdy v Bělském lese. To bylo téma středečního setkání vedení obvodu Ostrava-Jih s nájemníky dotčených bytů. Už léta je totiž trápí praskliny ve zdech, obkladech a dlažbách.

Pan Novotný, obyvatel dotčeného domu: „No tak mám tam určitě prasklinky, v předsíni, v kuchyni, u sporáku mám takovou prasklinku, se mi tam udělala.“

Martin Kret (ANO), místostarosta MOb Ostrava-Jih: „Na základě podnětu nájemníků jsme zadali studii firmě. Bylo zjištěno, že stav podloží pod domem, kde je struskový materiál se může hýbat a bude hýbat, což znamená, že ta situace se bude zhoršovat.“

4 bytové domy z roku 1998 mají celkem 76 bytových jednotek. Nájemníci aktuálně bydlí v 58 z nich.

Blanka Jaloviecová, vedoucí odboru bytového a ostatního hospodářství: „Nájemníky chceme informovat v předstihu dostatečném, aby jim byl prostor nabídnou nějaké řešení jejich bytových situací.“

Martin Kret (ANO), místostarosta MOb Ostrava-Jih: Máme samozřejmě nabídku nemovitostí, náš web, kde se můžou občané podívat. My se jim samozřejmě budeme snažit vyjít vstříc, samozřejmě i za zvýhodněné nájemné a máme i dům s pečovatelskou službou, kde se mohou někteří občané, kteří jsou starší, tak se můžou ucházet i o tyto byty.“

Vedení obvodu je připraveno řešit situaci individuálně s každým nájemníkem zvlášť.

---

Krátké zprávy 26. 4. 2024 17.00 - 1

5. MÍSTO V EVROPĚ PRO JATKA

Přestavba někdejších ostravských městských jatek z 19. století se umístila v první pětici finalistů prestižní soutěže Cena Evropské unie za současnou architekturu. Projekt uspěl v ostré konkurenci dalších 362 staveb napříč starým kontinentem. Galerie je vůbec prvním českým projektem, který do této soutěže postoupil.

ZÁSAH POLICIE VE FRÝDKU-MÍSTKU

Policie ve středu zasahovala na několika místech MS kraje a Frýdku-Místku. Podle policejní mluvčí Soni Štětínské jde o případ organizované majetkové trestné činnosti, zátah zřejmě souvisí s prací frýdecko-místeckého dopravního inspektorátu a machinacemi při STK automobilů.

---

ČEZ v Dětmarovicích staví nízkoemisní teplárnu za 2 miliardy

Elektrárna Dětmarovice odchází od uhlí. Společnost ČEZ zde za 2 miliardy korun postaví novou nízkoemisní teplárnu, která zajistí dodávky tepla pro Bohumín a Orlovou na další desítky let.

Do roku 2040 plánuje společnost ČEZ investovat v MS kraji desítky miliard korun. Začala dvoumiliardovou investicí do moderní nízkoemisní teplárny v Dětmarovicích. Hlavními zdroji bude biomasová kotelna a dvě kogenerační jednotky.

Kamil Čermák, generální ředitel ČEZ ESCO: „Od nás nikdy neuslyšíte, že přes všechny problémy a trampoty, které má energetika, že bychom v nějakém regionu nebyli. Pro nás je MS kraj klíčový, my jsme v tomto kraji vyrostli jako Energetika. A to, že tento kraj byl historicky karbonizovaný, je pro nás teď úkol, abychom ho společně s našimi partnery dekarbonizovali.“

Města Bohumín a Orlová tak mají na další desítky let o dodávku tepla postaráno.

Lenka Brzyszkowská (ANO), starostka Orlové: „Já jsem moc ráda, že jsme došli ke shodě. Pro Orlovou bylo důležité, aby ta cena pro koncového zákazníka, pro naše domácnosti byla v době, kdy je to velmi těžké, únosná.“

Josef Bělica (ANO), hejtman MS kraje: „Věřím, že budoucnost bezemisní a čisté energetiky v MS kraji je a že ve spolupráci se společností ČEZ budeme schopni se k této bezemisní a stabilní budoucnosti dostat co nejdříve.“

ČEZ v našem kraji plánuje stavět i malé modulární reaktory, obnovitelné zdroje a také baterie.

---

Setkání vedení Moravské Ostravy a Přívozu s občany

Investice, strategický plán i kulturní akce letošního roku. To byla stěžejní témata, kterým se věnovali zástupci vedení Moravské Ostravy a Přívozu na prvním letošním setkání s občany.

Klub Atlantik zaplnili občané Moravské Ostravy a Přívozu, kteří přišli na setkání s vedením obvodu. Někdo se přišel jen informovat, jiní měli řadu podnětných dotazů k parkování, participativnímu rozpočtu nebo třeba k mobiliáři.

Anketa: 1.) "Mě zajímají novinky, které přijdou, doufám."

Anketa: 2.) "Mě sem přivedla záležitost, kterou neúspěšně řešíme od roku 2020. A to je žádost o odstranění laviček, které jsou naprosto nevhodně umístěny v Komenského sadech. Přímo u domu obytného a scházejí se tam závadoví jedinci."

Obvod chtěl hlavně prezentovat, že se zvyšují jeho příjmy díky velmi dobře promyšleným investicím, jako jsou například opravy bytového fondu.

David Witosz (Piráti), starosta Moravské Ostravy a Přívozu: "Dnes máme asi o 10 tisíc metrů čtverečních měsíčně více k pronájmu. To také generuje prostředky, díky kterým můžeme více do obvodu investovat. Stejně tak to, co se týkalo minulosti a týká se i budoucnosti, je energie, kdy jsme v mnoha domech zlepšili prakticky jejich energetickou náročnost. A nyní jdeme stejnou cestou na základních školách, kde se objeví fotovoltaika. A díky dnešnímu, dá se říci komunitnímu, trhu s energiemi budeme takto šetřit výdaje, které by jinak šly z obvodu."

Barbora Lupečková, mluvčí Moravské Ostravy a Přívozu: "Na tomto setkání, které proběhlo, byly tématem investiční akce v obvodu, které se uskutečnily, dále strategický plán, protože došlo k jeho rozšíření o rozvoj Přívozu. A samozřejmě je před námi léto, takže i kulturní akce."

Přesné datum dalšího podzimního setkání bude včas zveřejněno ve Zpravodaji Centrum a také na sociálních sítích a webu obvodu.

---

Krátké zprávy 26. 4. 2024 17.00 - 2

ITALSKÁ SPOLEČNOST IRCE V MOŠNOVĚ

V průmyslové zóně v Mošnově bude italská společnosti IRCE produkovat vodiče pro vinutí z mědi a hliníku. Továrna o rozloze zhruba 20 000 m² se začala stavět loni, do konce letošního roku má být hotovo.

Jan Dohnal (ODS), primátor Ostravy: “Je tam samozřejmě letiště, je tam vlečka, železniční terminál a kousek od sjezdu na dálnici, je to kousek od Ostravy, takže logistické umístění, takže je logické, že ta zóna je a bude úspěšná.”

---

Studenti představili návrhy zvelebení Rychvaldu

Spolupráce Vysoké školy báňské s městem Rychvald přinesla první hmatatelné výsledky. Studenti před zástupci města a veřejnosti představili své návrhy, jak upravit některá veřejná prostranství.

Silvia Hrtánková, studentka VŠB: “My jsme dnes prezentovali náš projekt, který se týká oblasti u bikeparku nacházející se v části Podlesí. Podstatou návrhu je vytvoření veřejného prostoru, který by doplňoval ten současný. Doplnili jsme tam menší dráhu, betonový okruh pro skateboardisty a bruslaře. Součástí je také mobiliář, nabíječky elektrokol a volná plocha.”

Do některých projektů zahraniční studenti zakomponovali prvky ze svých zemí.

Zdeněk Trefil, vedoucí Katedry městského inženýrství VŠB Ostrava: “Byli jsme svědky prezentace prvního kroku ve vzájemné spolupráci mezi katedrou městského inženýrství a města Rychvald. Byla to prezentace workshopů studentů, kteří byli složeni z mnoha národností. Byli tady Indové, Italové, Maďaři, Slováci a samozřejmě i Češi. Celkem se účastnilo 25 studentů.

Veřejné prezentace v Rychvaldě se účastnili také hosté ze slovenského Kláštora pod Znievom, který s ostravskými vysokoškoláky také spolupracuje.

Vladimír Čambor, starosta Kláštora pod Znievom: “Musím říci, že se nám to hodně líbilo, máme z toho dobrý pocit, hodně se nám to líbilo z toho pohledu, že dostaneme myšlení mladých lidí do našich názorů, jak se máme rozvíjet v rámci naší obce.”

Dagmar Pížová (ANO), starostka Rychvaldu: “Jednotlivé návrhy, které představili studenti vysoké školy, jsou inspirativní, Ty nápady jsou zajímavé a město by s nimi rádo dále pracovalo a rozvíjelo.”

Rychvaldští se teď budou rozhodovat, které projekty a v jakém zrealizují.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
26. dubna 2024, 17:00

V Bredě objevili 100 let staré schodiště

Bývalý obchodní dům Breda ukrýval historické schodiště. Objeveno byla náhodně při jeho kompletní rekonstrukci, která právě probíhá. Jeho stáří se odhaduje na zhruba 100 let.

Památkáři odhalili staré schodiště v bývalém OD Breda, ve kterém téměř 100 let nikdo nebyl. Patří k původní budově obchodního domu, který do dnešní podoby nechal v roce 1927 přestavět architekt Leopold Bauer.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “Je to úžasné, byl jsem se tam podívat, dýchne na vás prostě minulost a je to obrovská nádhera, zachovaly se malby a myslím si, že to není poslední tajemství, které nám Breda vydá nebo ukáže.”

Marek Zygula, správce Bredy: “My tady odhalujeme spodní vodu a v půdorysu s památkářema jsme vytipovali jedno místo, kde se udělala sonda a tady toto schodiště se odkrylo. Schodiště je ocelové pokryto dřevěnýma parketama a s veškerými okrasnými detaily, protože to mělo být zase honosné od Davida Weinsteina obchodní centrum.”

Nově odtajněné schodiště vedlo do tady této místnosti, kde kdysi byla prodejna s domácími potřebami, nachází se 7 metrů pod náměstím Republiky.

Marek Zygula, správce Bredy: “To je čistě vstup do prodejny, která se nacházela v druhém podzemním podlaží. Toto schodiště vlastně bylo opravdu až do roku 1928 pravděpodobně, kdy se dostavila Breda. Bylo funkční i po dobu výstavby, a tím pádem potom se zadělalo tímto betonovým stropem, zazdilo a už nebylo potřeba pro nový obchodní dům.”

Místo se teď musí zakonzervovat, aby tam nevznikaly plísně, protože téměř 100 roků tam byla v podstatě stejná vlhkost a stejná teplota.

---

Obvod řeší špatný stav bytových domů v Bělském Lese

Vedení obvodu řeší situaci se špatným technických stavem bytových domů v Bělském lese. Aby dotčeným nájemníkům přestavilo výsledky odborné studie stavu budovy a možnosti náhradního bydlení, setkali se s nimi v K-triu.

Neuspokojivý technický stav bytových domů v ulici Dr. Šavrdy v Bělském lese. To bylo téma středečního setkání vedení obvodu Ostrava-Jih s nájemníky dotčených bytů. Už léta je totiž trápí praskliny ve zdech, obkladech a dlažbách.

Pan Novotný, obyvatel dotčeného domu: „No tak mám tam určitě prasklinky, v předsíni, v kuchyni, u sporáku mám takovou prasklinku, se mi tam udělala.“

Martin Kret (ANO), místostarosta MOb Ostrava-Jih: „Na základě podnětu nájemníků jsme zadali studii firmě. Bylo zjištěno, že stav podloží pod domem, kde je struskový materiál se může hýbat a bude hýbat, což znamená, že ta situace se bude zhoršovat.“

4 bytové domy z roku 1998 mají celkem 76 bytových jednotek. Nájemníci aktuálně bydlí v 58 z nich.

Blanka Jaloviecová, vedoucí odboru bytového a ostatního hospodářství: „Nájemníky chceme informovat v předstihu dostatečném, aby jim byl prostor nabídnou nějaké řešení jejich bytových situací.“

Martin Kret (ANO), místostarosta MOb Ostrava-Jih: Máme samozřejmě nabídku nemovitostí, náš web, kde se můžou občané podívat. My se jim samozřejmě budeme snažit vyjít vstříc, samozřejmě i za zvýhodněné nájemné a máme i dům s pečovatelskou službou, kde se mohou někteří občané, kteří jsou starší, tak se můžou ucházet i o tyto byty.“

Vedení obvodu je připraveno řešit situaci individuálně s každým nájemníkem zvlášť.

---

Krátké zprávy 26. 4. 2024 17.00 - 1

5. MÍSTO V EVROPĚ PRO JATKA

Přestavba někdejších ostravských městských jatek z 19. století se umístila v první pětici finalistů prestižní soutěže Cena Evropské unie za současnou architekturu. Projekt uspěl v ostré konkurenci dalších 362 staveb napříč starým kontinentem. Galerie je vůbec prvním českým projektem, který do této soutěže postoupil.

ZÁSAH POLICIE VE FRÝDKU-MÍSTKU

Policie ve středu zasahovala na několika místech MS kraje a Frýdku-Místku. Podle policejní mluvčí Soni Štětínské jde o případ organizované majetkové trestné činnosti, zátah zřejmě souvisí s prací frýdecko-místeckého dopravního inspektorátu a machinacemi při STK automobilů.

---

ČEZ v Dětmarovicích staví nízkoemisní teplárnu za 2 miliardy

Elektrárna Dětmarovice odchází od uhlí. Společnost ČEZ zde za 2 miliardy korun postaví novou nízkoemisní teplárnu, která zajistí dodávky tepla pro Bohumín a Orlovou na další desítky let.

Do roku 2040 plánuje společnost ČEZ investovat v MS kraji desítky miliard korun. Začala dvoumiliardovou investicí do moderní nízkoemisní teplárny v Dětmarovicích. Hlavními zdroji bude biomasová kotelna a dvě kogenerační jednotky.

Kamil Čermák, generální ředitel ČEZ ESCO: „Od nás nikdy neuslyšíte, že přes všechny problémy a trampoty, které má energetika, že bychom v nějakém regionu nebyli. Pro nás je MS kraj klíčový, my jsme v tomto kraji vyrostli jako Energetika. A to, že tento kraj byl historicky karbonizovaný, je pro nás teď úkol, abychom ho společně s našimi partnery dekarbonizovali.“

Města Bohumín a Orlová tak mají na další desítky let o dodávku tepla postaráno.

Lenka Brzyszkowská (ANO), starostka Orlové: „Já jsem moc ráda, že jsme došli ke shodě. Pro Orlovou bylo důležité, aby ta cena pro koncového zákazníka, pro naše domácnosti byla v době, kdy je to velmi těžké, únosná.“

Josef Bělica (ANO), hejtman MS kraje: „Věřím, že budoucnost bezemisní a čisté energetiky v MS kraji je a že ve spolupráci se společností ČEZ budeme schopni se k této bezemisní a stabilní budoucnosti dostat co nejdříve.“

ČEZ v našem kraji plánuje stavět i malé modulární reaktory, obnovitelné zdroje a také baterie.

---

Setkání vedení Moravské Ostravy a Přívozu s občany

Investice, strategický plán i kulturní akce letošního roku. To byla stěžejní témata, kterým se věnovali zástupci vedení Moravské Ostravy a Přívozu na prvním letošním setkání s občany.

Klub Atlantik zaplnili občané Moravské Ostravy a Přívozu, kteří přišli na setkání s vedením obvodu. Někdo se přišel jen informovat, jiní měli řadu podnětných dotazů k parkování, participativnímu rozpočtu nebo třeba k mobiliáři.

Anketa: 1.) "Mě zajímají novinky, které přijdou, doufám."

Anketa: 2.) "Mě sem přivedla záležitost, kterou neúspěšně řešíme od roku 2020. A to je žádost o odstranění laviček, které jsou naprosto nevhodně umístěny v Komenského sadech. Přímo u domu obytného a scházejí se tam závadoví jedinci."

Obvod chtěl hlavně prezentovat, že se zvyšují jeho příjmy díky velmi dobře promyšleným investicím, jako jsou například opravy bytového fondu.

David Witosz (Piráti), starosta Moravské Ostravy a Přívozu: "Dnes máme asi o 10 tisíc metrů čtverečních měsíčně více k pronájmu. To také generuje prostředky, díky kterým můžeme více do obvodu investovat. Stejně tak to, co se týkalo minulosti a týká se i budoucnosti, je energie, kdy jsme v mnoha domech zlepšili prakticky jejich energetickou náročnost. A nyní jdeme stejnou cestou na základních školách, kde se objeví fotovoltaika. A díky dnešnímu, dá se říci komunitnímu, trhu s energiemi budeme takto šetřit výdaje, které by jinak šly z obvodu."

Barbora Lupečková, mluvčí Moravské Ostravy a Přívozu: "Na tomto setkání, které proběhlo, byly tématem investiční akce v obvodu, které se uskutečnily, dále strategický plán, protože došlo k jeho rozšíření o rozvoj Přívozu. A samozřejmě je před námi léto, takže i kulturní akce."

Přesné datum dalšího podzimního setkání bude včas zveřejněno ve Zpravodaji Centrum a také na sociálních sítích a webu obvodu.

---

Krátké zprávy 26. 4. 2024 17.00 - 2

ITALSKÁ SPOLEČNOST IRCE V MOŠNOVĚ

V průmyslové zóně v Mošnově bude italská společnosti IRCE produkovat vodiče pro vinutí z mědi a hliníku. Továrna o rozloze zhruba 20 000 m² se začala stavět loni, do konce letošního roku má být hotovo.

Jan Dohnal (ODS), primátor Ostravy: “Je tam samozřejmě letiště, je tam vlečka, železniční terminál a kousek od sjezdu na dálnici, je to kousek od Ostravy, takže logistické umístění, takže je logické, že ta zóna je a bude úspěšná.”

---

Studenti představili návrhy zvelebení Rychvaldu

Spolupráce Vysoké školy báňské s městem Rychvald přinesla první hmatatelné výsledky. Studenti před zástupci města a veřejnosti představili své návrhy, jak upravit některá veřejná prostranství.

Silvia Hrtánková, studentka VŠB: “My jsme dnes prezentovali náš projekt, který se týká oblasti u bikeparku nacházející se v části Podlesí. Podstatou návrhu je vytvoření veřejného prostoru, který by doplňoval ten současný. Doplnili jsme tam menší dráhu, betonový okruh pro skateboardisty a bruslaře. Součástí je také mobiliář, nabíječky elektrokol a volná plocha.”

Do některých projektů zahraniční studenti zakomponovali prvky ze svých zemí.

Zdeněk Trefil, vedoucí Katedry městského inženýrství VŠB Ostrava: “Byli jsme svědky prezentace prvního kroku ve vzájemné spolupráci mezi katedrou městského inženýrství a města Rychvald. Byla to prezentace workshopů studentů, kteří byli složeni z mnoha národností. Byli tady Indové, Italové, Maďaři, Slováci a samozřejmě i Češi. Celkem se účastnilo 25 studentů.

Veřejné prezentace v Rychvaldě se účastnili také hosté ze slovenského Kláštora pod Znievom, který s ostravskými vysokoškoláky také spolupracuje.

Vladimír Čambor, starosta Kláštora pod Znievom: “Musím říci, že se nám to hodně líbilo, máme z toho dobrý pocit, hodně se nám to líbilo z toho pohledu, že dostaneme myšlení mladých lidí do našich názorů, jak se máme rozvíjet v rámci naší obce.”

Dagmar Pížová (ANO), starostka Rychvaldu: “Jednotlivé návrhy, které představili studenti vysoké školy, jsou inspirativní, Ty nápady jsou zajímavé a město by s nimi rádo dále pracovalo a rozvíjelo.”

Rychvaldští se teď budou rozhodovat, které projekty a v jakém zrealizují.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-26-04-2024-17-00