Očkovací centra mají dostatek vakcín i kapacity
Očkování proti covidu-19 se od středy otevřelo i lidem ve věku 30 let a více. I přesto, že má o něj zájem čím dál víc lidí, očkovací centra to kapacitně zvládají. Dostatečné jsou i zásoby vakcín.
V očkovacím centru na Černé louce v Ostravě je denní kapacita 2 tisíce osob, které tady jsou schopni naočkovat. Podle potřeby se toto číslo dá ještě zvýšit. Zatím ale nebyl důvod. V průměru se tady vystřídá na 1500 lidí za den.
Petra Petlachová, mluvčí FN Ostrava: “V tuto chvíli je ta kapacita naprosto dostatečná. Pokud se zájemce zaregistruje, tak prakticky na druhý den nejpozději dostane esemeskou pin na zvolení termínu. Pouštíme všechny, kteří se zaregistrují, tak každý den jsou vlastně pouštěni za takzvanou závoru, aby jim mohla být zaslána ta esemeska s pin kódem.”
Zatímco ve fakultní nemocnici jsou čekací doby zhruba 3 týdny, v očkovacím centru na Černé louce budete naočkování během pár dnů.
Petra Petlachová, mluvčí FN Ostrava: “Vakcín je dostatek, tudíž můžeme uspokojit všechny zájemce. Ráda bych upozornila, ať zájemci o očkování počítají s tím, že termín druhé dávky očkování je až 42 dní od aplikace první dávky.”
Anketa: naočkovaní zájemci: “Můj hlavní důvod je to kvůli cestování.”
“Cítím se velice dobře, nic mi z toho není a já myslím, že to je taková morální povinnost, aby jsme byli všichni proočkovaní. Bez toho to nepůjde asi.”
“Cítím se v pořádku, zatím mě nic nebolí a bylo to rychlé.”
Přihlášení k očkování probíhá ve dvou krocích na webu .
---
Opavany čeká hlasování o participativním rozpočtu
Opavané budou rozhodovat, kam investovat 1,5 milionu korun, které jsou k dispozici v letošním participativním rozpočtu. Vybírat budou nejlepší projekty, které mohou změnit veřejný prostor ve městě. Hlasovat o nich budou elektronicky.
Dětská nebo sportovní hřiště, venkovní učebna, parčík nebo grafická úprava fasády městských lázní – to jsou některé z projektů, které by Opavané chtěli ve svém městě. Mnohé z nich mají šanci na realizaci v rámci participativního rozpočtu, který se jmenuje Nápady pro Opavu. Takovýchto tipů, jak zvelebit veřejné prostransvííve městě doručili lidé na radinici 21.
Petr Orieščík (ČSSD), náměstek primátora Opavy: „Já jsem rád, že se drží ten standartní počet, jaký byl i v minulé roce.“
Některé projekty musely být ale vyřazeny. Např. v případě, že by jejich realizace nebyla možná na pozemku města nebo pokud by nemohly sloužit veřejnosti. Ve finále jich nakonec zůstalo 11.
Kateřina Hnátová, koordinátorka projektu, Magistrát Opava: „I v době, kdy lidi mají spoustu jiných starostí, tak mysleli na to, že se budou podávat „nějaké nápady“ a že by chtěli něco zlepšit. To zaměření je obdobné, jako v minulých letech. Hodně se řeší dětská hřiště, relaxační zóny, sportovní zázemí.“
Zastupitelé letos uvolnili do participativního rozpočtu 1,5 mil. korun. Realizovány tak mohou být tři projekty do 100 000 korun a tři projekty do 400 000 korun.
Nejlepší projekty budou lidé vybírat elektronickým hlasováním na webových stránkách města www.opava-city.cz, a to od 1. do 15. června 2021.
---
Karviná má svůj vlastní komiks o městě
Karvinská regionální knihovna vydala komiks s názvem Karviná, fajne město na řece Olze. Nechybí v něm zmínka o historii, kreslení Permoníci a nářečí "po našymu".
Karviná má svůj vlastní komiks s názvem Karviná, fajne město na řece Olze. Vznikl díky aktivitě regionální knihovny.
Markéta Kukrechtová, ředitelka RKK: “Inspiroval mě komiks o městě Olomouci, který jsem před lety získala na služební cestě a přivezla jsem ho do karvinské knihovny a tak nápad vznikl."
Knihovnice oslovily spisovatelku Petru Braunovou a ilustrátorku Barboru Brůnovou, které mají s komiksy bohaté zkušenosti. Obě ho tvořily tři měsíce a šlo o jejich 25 společný komiks.
Petra Braunová, spisovatelka: “ Karvinou znám z mých autorských čtení, takže vím, že v tomto kraji už se opravdu nevyskytují černí horníci, jak nás to kdysi učili na základní škole. I proto mě napadla figurka průvodce Permoníka, který na základě uzavřených dolů hledá jiné povolání."
Komiks obsahuje zajímavosti z historie i současnosti města.
Markéta Kukrechtová, ředitelka RKK: “Komiks je určený pro malé i velké zvídavé čtenáře. Malí si mohou komiks vybarvit, je částečně černobílý a dospěláci se v komiksu dozví zajímavosti."
Komiks je k dostání ve všech pobočkách knihovny a také v městském informačním centru.
---
Opuštěnou pekárnu v centru NJ zaplnil nový nápad
Novému Jičínu se podařilo pronajmout některé uvolněné nebytové prostory v centru. Například bývalou pekárnu u radniční věže obsadila žena, kterou přiměla vymyslet nový podnikatelský záměr právě koronavirová krize.
Počátkem letošního roku skončily některé dlouhodobé nájmy v nebytových prostorách v majetku Nového Jičína. Podnikatelské aktivity ukončilo třeba zlatnictví nebo pekárna v centru. Zdálo se, že se začíná projevovat krize v souvislosti s nouzovým stavem a omezováním podnikání.
Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Nicméně podařilo se se znovu pronajmout tento prostor, opět za účelem zlatnictví. Na ulici Lidická skončila ke konci ledna provozovna pekárny, tento prostor se rovněž podařilo pronajmout a již je v provozu.”
Ženu, která místo, kde dlouhá léta bývala pekárna, obsadila se svou novou prodejnou, v podstatě přiměla takto začít podnikat právě situace spojená s koronavirem.
Ivana Tomanová, nájemce městských prostor: “Zjistila jsem, že jsou tyto prostory k pronajmutí, a tím, že jsme po 22 letech byla odejita s Varrocu, tedy z našeho Autopalu, jak se říkalo, a dělal jsem tedy u toho také koncerty na Skalkách, určitě mne mnozí znají, a bohužel covid nám zastavil všechno, tak jsme prostě něco musela dělat. Do důchodu daleko a pracovat musíme.”
Kromě využití podnikatelských prostor na náměstí nebo v jeho okolí řeší radnice i obsazení třeba menších místností v tzv. bývalém Domu složek. Teď zde rada města odsouhlasila nový pronájem za účelem provozování služeb spojených s péči o tělo.
---
Životní jubileum i 25 let ve službě strážníka
Nejlepším obdobím pro strážníky byla devadesátá léta. Alespoň tak to vidí ředitel městské policie ve Frýdku-Místku. Lidé si podle něj tehdy strážníků více vážili. U městské policie pracuje už 30 let a nyní oslavil významné životní jubileum. Společně s ním také město ocenilo strážníka, který je ve službě už 25 let.
Ředitel městské policie ve Frýdku-Místku oslavil šedesáté narozeniny. Zástupci vedení města mu proto přišli osobně pogratulovat. Ivo Kališ začal jako strážník už před 30 lety a z toho 24 let je ve Frýdku-Místku.
Ivo Kališ, ředitel Městské policie Frýdek-Místek: "Nejlepší roky byly devadesáté. Občané nás brali, policie tehdy nefungovala, tak jak by měla, po revoluci, takže si nás vážili občané. V současné době ten názor občanů se různí na práci městské policie. Jedni si ji chválí, druzí ji nemají rádi, protože třeba řeší dopravní přestupky."
Za více než tři desetiletí prošla městská policie výraznou proměnou a zaznamenala zvláště velký technický pokrok.
Ivo Kališ, ředitel Městské policie Frýdek-Místek: "V devadesátých letech jsme začínali s obyčejnou uniformou, beze zbraně, s vysílačkou starou, ještě s anténou, takže jsme vypadali jak Mikuláš. Dneska ten pokrok je úplně někde jinde. Máme informační systémy, mobilní telefony, se kterými jsme spojeni s informačním systémem města. Máme vozidla moderní, máme pult centralizované ochrany, kamerový systém, který nám hodně pomáhá v práci."
Kromě ředitele městské policie se dočkal ocenění i strážník Josef Čambal, ten totiž oslavil 25 let ve službě, které podle něj utekly jako voda.
Josef Čambal, strážník Městské policie Frýdek-Místek: "Krátkých, protože to uteče tak strašně rychle, že najednou si člověk řekne, že je vlastně starý. Je to hloupé takto říct, ale včera jsme přišli a dneska je nám skoro 60."
Petr Korč, primátor Frýdku-Místku: "Práci lidí, kteří se tak dlouho vydrží věnovat jednomu oboru, zvláště městské policie, je určitě třeba ocenit a my si toho jako město vážíme, protože Frýdek-Místek má tu výhodu, že je město velké a může si vlastní městskou policii zřídit. Kdybych si měl představit, které problémy třeba řeší starostové na některých menších obcích, kde tu městkou policii nemají, tak to je velký problém a myslím, že městská policie má své místo a zvláště lidé, kteří tu práci dělají rádi."
Strážníci si snaží z této nelehké práce vzít jen to dobré a mezi jejich nejsilnější zážitky patří především pomoc lidem, kteří to zrovna nejvíce potřebovali.
Ivo Kališ, ředitel Městské policie Frýdek-Místek: "Určitě to byly nějaké záchrany života, kdy někdo zkolaboval venku nebo jsme někoho vytáhli z nabouraného vozidla."
Josef Čambal, strážník Městské policie Frýdek-Místek: "Já vždycky říkám, já jsem rád s těmi lidmi, se kterými tady sem, s tím kolektivem těch lidí, s kterými jsem tady 20 až 25 let, a to ostatní už je jenom práce, tak jak každá jiná."
U městské policie ve Frýdku-Místku pracuje 64 strážníků. 10 z nich už tady má odslouženo úctyhodných 25 let.
---