Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Peníze dostanou postižení střelbou v příštích dnech
  • V kraji přibylo vražd, ale daří se jejich objasňování
  • V NsP Karviná-Ráj zřídili recepci pro oční ambulance
  • NJ chce nižší cenu tepla, investuje do kotelen
  • Profesionálové na workshopu radili mladým filmařům

Peníze dostanou postižení střelbou v příštích dnech

Zřejmě ještě v tomto týdnu mohou pozůstalí a postižení střelbou ve Fakultní nemocnici Ostrava dostat finanční dary, které jim byly přislíbeny od úřadů. Statisíce jim vyplatí i nemocnice, která spravuje veřejnou sbírku.

Zranění a pozůstalí po obětech prosincové střelby ve Fakultní nemocnici Ostrava dostanou v nejbližších dnech slíbené finanční dary. Smlouvy jsou připraveny.  Administrace darovacích smluv se ujalo město Ostrava, které je jedním z dárců. Další peníze postiženým pošle také kraj, městský obvod Ostrava-Poruba a město Valašské Meziříčí. "Prošlo to radou kraje, bylo to schváleno a předpokládáme, že během několika dnů budeme moci, po podepsání ze strany příjemců, poslat peníze právě těmto postiženým," vysvětluje hejtman Ivo Vondrák.

Ivo Vondrák

Peníze by měly být vyplaceny okamžitě po podpisu smluv. Kraj a Ostrava poskytne po 100 tisících korunách pozůstalým a po 50ti tisících zraněným. Poruba pošle všem 20 tisíc a Valašské Meziříčí po 10ti tisících. Vyplácení peněz chystá i fakultní nemocnice, která vyhlásila sbírku. Vybralo se už přes 7 a půl milionu korun. "Obětem útoku bude ze sbírkového účtu vyplacena po skončení měsíce ledna část financí zálohově. Pozůstalí dostanou 90 procent z částky a zranění 10 procent," popisuje mluvčí FNO Petra Petlachová.

Vyhlášeno bylo i několik dalších sbírek. Na těch jsou statisíce korun. Vězeňská služba na své dva zesnulé příslušníky vybrala půl druhého milionu korun. 

---

V kraji přibylo vražd, ale daří se jejich objasňování

V loňském roce se v Moravskoslezském kraji více než zdvojnásobil počet vražd. Bylo jich 18. I když to zní hrozivě, náš region se jen vlastně vrátil na svá obvyklá čísla. V roce 2018 se totiž stalo nejtěžších zločinů mimořádně málo.

Po pěti letech, kdy se v našem kraji neustále snižovala kriminalista, nejsou tentokrát čísla za rok 2019 tak optimistická. Celkem se stalo o 420 trestných činů více, tedy necelých 29 tisíc. Bohužel přibylo i násilných zločinů a hrozivě narostl i počet vražd. Ze 7 na 18. "Z toho bylo spácháno 10 případů dokonaných vražd, 6 případů pokusů a řešili jsme dva případy přípravy trestného činu vraždy," popisuje náměstek ředitele PČR MS kraje Radim Wita. 

A v této tabulce vidíte nejčastější způsoby provedení. V 6 případech to bylo umlácení a to buď nějakým předmětem nebo rukama  a nohama. Obvyklý je také nůž. Třetím nejčastějším způsobem bylo použití střelné zbraně. Motivem jsou téměř vždy osobní vztahy. "Zpravidla mezi lidmi, kteří se nějakým způsobem znají a dojde k nějakému situačnímu konfliktu a nebo vyhrocení déletrvající neutěšené vztahové situace. V jednom případě se jednalo o duševní poruchu, jednou o loupežný motiv a jednou to byla vražda na objednávku," dodává náměstek.

Za 10 let se v našem kraji stalo 156 vražd. Neobjasněny zůstaly jen dvě. Vražda bezdomovce na haldě v Ostravě z roku 2012 a vražda seniora z Nýdku, který byl v roce 2015 nalezen v korytě tamní strouhy.

---

V NsP Karviná-Ráj zřídili recepci pro oční ambulance

Nemocnice s poliklinikou v Karviné-Ráji se může pochlubit hned dvěma novinkami na očním oddělení. Pro lepší orientaci a komunikaci s pacienty zřídila před čekárnou nově recepci a také díky dotaci Moravskoslezského kraje zakoupila novou štěrbinovou lampu.

Pro pacienty, kteří přicházejí do očních ambulancí v Nemocnici s poliklinikou v Karviné-Ráji, začala nově fungovat recepce. nachází se před vstupem do čekárny, poblíž schodiště a výtahů.

"Hned, když vyjdou z výtahů, můžou se obrátit na recepční, která jim pomůže najít ambulanci, do které se svými problémy patří a současně objednává pacienty na vyšetření, aby nemuseli dlouho čekat,"vysvětlil  Jiří Slepánek, primář očního oddělení NsP Karviná-Ráj.

"Denně objednám čtyřicet až padesát pacientům, hodně se hlásí do všech ambulancí, objednáváme i přes telefon," upřesnila sestra a také recepční Kateřina Konštátská.

Recepce usnadní nejen orientaci hlavně nově příchozím pacientům, kterých přibývá, ale také odlehčuje administrativní práci zdravotnímu personálu přímo v ambulancích.

"Ukazuje se, že tím, že má vlastní telefonní ústřednu, tak na ambulancích je daleko větší klid, sestry se věnují pacientům, nezvedají telefony, máme vyzkoušeno, že hodinu pracovní doby sestra protelefonuje a odpovídá na dotazy," dodal primář.

Přímo v ambulanci pak lékaři a setry vyšetřují pacienty pomocí různých přístrojů. Jeden z nich - štěrbinová lampa, která patří k základním vybavením každé oční amlulance, byla také vyměněna za novou.

"Slouží k vyšetření předního segmentu oka, můžeme vyšetřovat s kontaktní čočkou i oční pozadí. Tato jednotka nahrazuje přístroj, který dosloužil minulý rok, díky dotaci kraje jsme získali přístroj nový, který nám bude sloužit dalších dvacet let," uzavřel Slepánek.

---

NJ chce nižší cenu tepla, investuje do kotelen

Nový Jičín investuje desítky milionů korun do tepelného hospodářství. Městské kotelny jsou zastaralé a dosluhuje i potrubí. Modernizace má vést k větší efektivitě provozu a ke snížení ceny tepla.

Teplo a teplá voda z celkem 32 kotelen, které vlastní Nový Jičín, proudí do téměř 5 a půl tisíce bytů, do škol, sportovišť, divadla, domů s pečovatelskou službou a do dalších objektů. Mnohé kotelny jsou ale zastaralé, s neekonomickým provozem, a nesplňují emisní limity.  

“Stav kotelen odpovídá tomu, že se do nich mnoho let neinvestovalo. Město Nový Jičín od provozovatele tepelného hospodářství získalo v letech 2007 až 2018 zhruba 170 milionů korun a investovat se začalo teprve v roce 2018,” konstatoval Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína. 

Za poslední dva roky tedy stála renovace části kotelen 28 milionů korun. Stejná částka je v rozpočtu i letos, modernizovány budou další tři velké kotelny.  

“S těma starýma, které už nesplňují ani emisní normy, tak nelze vyrábět efektivně teplo. Takže byť nakoupíme plyn levně, tak nejsme schopni teplo vyprodukovat v nějakých pozitivních číslech,” podotkl Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína. 

Přes neuspokojivý stav technologií se cenu tepla podařilo městu vyjednávání s dodavatelem snížit. Lidé napojeni na městský systém vytápění zaplatí za gigajoul nejméně od roku 2015.   

“Díky efektivní komunikací se společností Veolia se podařilo dosáhnout ceny tepla s účinností od 1. ledna 2020 zhruba 637 korun, což je nejnižší cena za posledních pět let,” uvedl místostarosta Dobrozemský.  

Cena šla dolů i díky více aspektů. Provozovatel tepelného hospodářství může zemní plyn nakupovat do zásoby na jeden rok, a u tepla také klesla sazba DPH z 15 na 10 procent. 

---

Profesionálové na workshopu radili mladým filmařům

Studentský filmový festival s ekologickou tématikou ENVOFILM ma v Českém Těšíně pětiletou tradici. Pro zvýšení úrovně soutěžních snímků pomáhají mladým filmařům druhým rokem profesionálové.

V Albrechtově střední škole v Českém Těšíně se konal 2. ročník filmařského workshopu ENVOFILM. Žáci a studenti základních a středních škol se pod vedením zkušených lektorů zdokonalovali v technice filmování a finální úpravě snímků. 

ENVOFILM je o ekologii a životním prostředí. Stejná témata měli během jednoho týdne zpracovat i mladí filmaři v rámci workshopu. 

“Ústav digitálního vzdělávání společně se s Albrechtovou střední školou v Českém Těšíně zrealizoval 2. ročník filmařského workshopu ENVOFILM. I tento workshop je intenzivně podporován Moravskoslezským krajem a workshop získal i záštitu paní náměstkyně hejtmana Jarmily Uvírové. Tohoto workshopu se účastní 25 žáků a studentů, to znamená žáci základních a studenti středních škol. Workshop je realizován pod patronací dvou odborníků z praxe, kterými jsou António Pedro Nobre, což je portugalský režisér a scenárista a Luděk Ondruška, který je střihačem a kameramanem. Takže děti jsou v péči nejlepších odborníků a mohou prezentovat své filmy, konzultovat je s těmito odborníky, získávají cenné rady a zároveň mají možnost použít techniku, která je profesionální. Zároveň, protože děti ani škody nedisponují touto profesionální technikou, tak tito odborníci jim poskytují i cenné rady, jak nakládat s mobily a dalšími věcmi, které jsou důležité. Účastníci tohoto workshopu mohou své natočené filmy poslat do soutěžní mezinárodní přehlídky ENVOFILM, kterou realizuje Albrechtova střední škola v Českém Těšíně, a to už pět let,” řekla ředitelka Ústavu digitálního vzdělávání Jana Harmanová. 

Nejmladším účastníkem byl Pavel Borovička z Ostravy. Ten ve svém snímku natáčeném mobilním telefonem poukázal na množství výrobků z plastických hmot. 

“Chodím na Základní školu Josefa Valčíka v Ostravě. Tento film byl něco jako ukázka na jedno moje video, co mám na YouTube, kde mám svůj videokanál. Na ENVOFIL jsem šel, protože jsem chtěl být scénárista, ale teď chci víc spíš naprogramovat jednu hru, kterou si vymýšlím,” uvedl žák ostravské ZŠ J. Valčíka Pavel Borovička. 

Žákyně Základní školy v Hnojníku se ve svém krátkém dokumentu zabývaly podmínkami chovu drůbeže. 

“My jsme ze Základní školy Hnojník a vlastně točily jsme příběh vajec a chtěly jsme to navázat tak, aby to mělo nějakou pointu, protože hodně lidí už kupuje vajíčka v obchodech. Měly jsme to za domácí úkol tady na tom workshopu a nás to tak napadlo, protože to mělo být něco z ekologie, že je mnohem lepší mít domácí slepice. Protože slepice, které se chovají ve velkochovech, mají špatné životní podmínky a prostě není to dobré vůbec, ale ty domácí slepice mohou běhat po zahradě a je to pro ně mnohem lepší. Tak nás to napadlo, že bychom to mohly ukázat z toho pohledu domácí vajíčka a z pohledu vajíčka z obchodu,” vysvětlovaly žačky ZŠ v Hnojníku Markéta Černá a Tereza Macurová. 

Podle lektorů potřebují mladí filmaři pomoc především po technické stránce.

“Na minulé lekci se studenti učili základy práce s kamerou, se střihem, učili jsme je práci se světlem, kompozice, detaily, ohniskovou vzdálenost objektivu a dneska po týdnu měli přinést vypracované úkoly na téma ekologie. Nemusely být celé, stačilo pár záběrů, které měli zpracovat podle našich instrukcí. My jsme jim vytýkali nejčastěji takové ty technické věci, které se člověk učí dlouho, které nejsou na to, aby se to za jeden týden naučil. Takže jsme byli shovívaví k těm jejich nějakým horším výsledkům. Ale celkově si myslím, že se jim to povedlo nad očekávání a těch technických nedostatků nebylo tolik, kolik jsme si mysleli, že mohlo být. Takže máme opravdu velmi talentovanou skupinu a doufám, že budou pokračovat v tom, co započali,” řekl kameraman a střihač Luděk Ondruška.

“ENVOFILM to už je iniciativa, kterou tady máme pátým rokem. Je to festival studentských filmů na témata ekologie a životního prostředí. Hlavním cílem je nejen to, že děti natočí nějaký film, ale trošku taky, aby se v nich probudila pozornost k těmto tématům. Samozřejmě, že přes svá videa mohou motivovat další lidi. To, co my je můžeme naučit, je, aby ty filmy byly atraktivnější. Protože děti nemají ještě tolik zkušeností, proto jim jako profesionálové pomůžeme, aby jejich filmy zaujaly nejen další studenty, ale i dospělé. Jsem velmi překvapený. Nečekal jsem, že rady budeme mít tolik talentů. Už jsem pořádal jiné workshopy, a to i pro dospělé a kolikrát ta úroveň byla nízká. Dneska jsem ale viděl velmi zajímavé nápady. Děti mají pevný názor a vědí, co chtějí ukazovat,” zhodnotil režisér a scénárista António Pedro Nobre.

Mladí filmaři si z workshopu odnesli mnoho cenných zkušeností.   

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
27. ledna 2020, 16:00

Peníze dostanou postižení střelbou v příštích dnech

Zřejmě ještě v tomto týdnu mohou pozůstalí a postižení střelbou ve Fakultní nemocnici Ostrava dostat finanční dary, které jim byly přislíbeny od úřadů. Statisíce jim vyplatí i nemocnice, která spravuje veřejnou sbírku.

Zranění a pozůstalí po obětech prosincové střelby ve Fakultní nemocnici Ostrava dostanou v nejbližších dnech slíbené finanční dary. Smlouvy jsou připraveny.  Administrace darovacích smluv se ujalo město Ostrava, které je jedním z dárců. Další peníze postiženým pošle také kraj, městský obvod Ostrava-Poruba a město Valašské Meziříčí. "Prošlo to radou kraje, bylo to schváleno a předpokládáme, že během několika dnů budeme moci, po podepsání ze strany příjemců, poslat peníze právě těmto postiženým," vysvětluje hejtman Ivo Vondrák.

Ivo Vondrák

Peníze by měly být vyplaceny okamžitě po podpisu smluv. Kraj a Ostrava poskytne po 100 tisících korunách pozůstalým a po 50ti tisících zraněným. Poruba pošle všem 20 tisíc a Valašské Meziříčí po 10ti tisících. Vyplácení peněz chystá i fakultní nemocnice, která vyhlásila sbírku. Vybralo se už přes 7 a půl milionu korun. "Obětem útoku bude ze sbírkového účtu vyplacena po skončení měsíce ledna část financí zálohově. Pozůstalí dostanou 90 procent z částky a zranění 10 procent," popisuje mluvčí FNO Petra Petlachová.

Vyhlášeno bylo i několik dalších sbírek. Na těch jsou statisíce korun. Vězeňská služba na své dva zesnulé příslušníky vybrala půl druhého milionu korun. 

---

V kraji přibylo vražd, ale daří se jejich objasňování

V loňském roce se v Moravskoslezském kraji více než zdvojnásobil počet vražd. Bylo jich 18. I když to zní hrozivě, náš region se jen vlastně vrátil na svá obvyklá čísla. V roce 2018 se totiž stalo nejtěžších zločinů mimořádně málo.

Po pěti letech, kdy se v našem kraji neustále snižovala kriminalista, nejsou tentokrát čísla za rok 2019 tak optimistická. Celkem se stalo o 420 trestných činů více, tedy necelých 29 tisíc. Bohužel přibylo i násilných zločinů a hrozivě narostl i počet vražd. Ze 7 na 18. "Z toho bylo spácháno 10 případů dokonaných vražd, 6 případů pokusů a řešili jsme dva případy přípravy trestného činu vraždy," popisuje náměstek ředitele PČR MS kraje Radim Wita. 

A v této tabulce vidíte nejčastější způsoby provedení. V 6 případech to bylo umlácení a to buď nějakým předmětem nebo rukama  a nohama. Obvyklý je také nůž. Třetím nejčastějším způsobem bylo použití střelné zbraně. Motivem jsou téměř vždy osobní vztahy. "Zpravidla mezi lidmi, kteří se nějakým způsobem znají a dojde k nějakému situačnímu konfliktu a nebo vyhrocení déletrvající neutěšené vztahové situace. V jednom případě se jednalo o duševní poruchu, jednou o loupežný motiv a jednou to byla vražda na objednávku," dodává náměstek.

Za 10 let se v našem kraji stalo 156 vražd. Neobjasněny zůstaly jen dvě. Vražda bezdomovce na haldě v Ostravě z roku 2012 a vražda seniora z Nýdku, který byl v roce 2015 nalezen v korytě tamní strouhy.

---

V NsP Karviná-Ráj zřídili recepci pro oční ambulance

Nemocnice s poliklinikou v Karviné-Ráji se může pochlubit hned dvěma novinkami na očním oddělení. Pro lepší orientaci a komunikaci s pacienty zřídila před čekárnou nově recepci a také díky dotaci Moravskoslezského kraje zakoupila novou štěrbinovou lampu.

Pro pacienty, kteří přicházejí do očních ambulancí v Nemocnici s poliklinikou v Karviné-Ráji, začala nově fungovat recepce. nachází se před vstupem do čekárny, poblíž schodiště a výtahů.

"Hned, když vyjdou z výtahů, můžou se obrátit na recepční, která jim pomůže najít ambulanci, do které se svými problémy patří a současně objednává pacienty na vyšetření, aby nemuseli dlouho čekat,"vysvětlil  Jiří Slepánek, primář očního oddělení NsP Karviná-Ráj.

"Denně objednám čtyřicet až padesát pacientům, hodně se hlásí do všech ambulancí, objednáváme i přes telefon," upřesnila sestra a také recepční Kateřina Konštátská.

Recepce usnadní nejen orientaci hlavně nově příchozím pacientům, kterých přibývá, ale také odlehčuje administrativní práci zdravotnímu personálu přímo v ambulancích.

"Ukazuje se, že tím, že má vlastní telefonní ústřednu, tak na ambulancích je daleko větší klid, sestry se věnují pacientům, nezvedají telefony, máme vyzkoušeno, že hodinu pracovní doby sestra protelefonuje a odpovídá na dotazy," dodal primář.

Přímo v ambulanci pak lékaři a setry vyšetřují pacienty pomocí různých přístrojů. Jeden z nich - štěrbinová lampa, která patří k základním vybavením každé oční amlulance, byla také vyměněna za novou.

"Slouží k vyšetření předního segmentu oka, můžeme vyšetřovat s kontaktní čočkou i oční pozadí. Tato jednotka nahrazuje přístroj, který dosloužil minulý rok, díky dotaci kraje jsme získali přístroj nový, který nám bude sloužit dalších dvacet let," uzavřel Slepánek.

---

NJ chce nižší cenu tepla, investuje do kotelen

Nový Jičín investuje desítky milionů korun do tepelného hospodářství. Městské kotelny jsou zastaralé a dosluhuje i potrubí. Modernizace má vést k větší efektivitě provozu a ke snížení ceny tepla.

Teplo a teplá voda z celkem 32 kotelen, které vlastní Nový Jičín, proudí do téměř 5 a půl tisíce bytů, do škol, sportovišť, divadla, domů s pečovatelskou službou a do dalších objektů. Mnohé kotelny jsou ale zastaralé, s neekonomickým provozem, a nesplňují emisní limity.  

“Stav kotelen odpovídá tomu, že se do nich mnoho let neinvestovalo. Město Nový Jičín od provozovatele tepelného hospodářství získalo v letech 2007 až 2018 zhruba 170 milionů korun a investovat se začalo teprve v roce 2018,” konstatoval Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína. 

Za poslední dva roky tedy stála renovace části kotelen 28 milionů korun. Stejná částka je v rozpočtu i letos, modernizovány budou další tři velké kotelny.  

“S těma starýma, které už nesplňují ani emisní normy, tak nelze vyrábět efektivně teplo. Takže byť nakoupíme plyn levně, tak nejsme schopni teplo vyprodukovat v nějakých pozitivních číslech,” podotkl Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína. 

Přes neuspokojivý stav technologií se cenu tepla podařilo městu vyjednávání s dodavatelem snížit. Lidé napojeni na městský systém vytápění zaplatí za gigajoul nejméně od roku 2015.   

“Díky efektivní komunikací se společností Veolia se podařilo dosáhnout ceny tepla s účinností od 1. ledna 2020 zhruba 637 korun, což je nejnižší cena za posledních pět let,” uvedl místostarosta Dobrozemský.  

Cena šla dolů i díky více aspektů. Provozovatel tepelného hospodářství může zemní plyn nakupovat do zásoby na jeden rok, a u tepla také klesla sazba DPH z 15 na 10 procent. 

---

Profesionálové na workshopu radili mladým filmařům

Studentský filmový festival s ekologickou tématikou ENVOFILM ma v Českém Těšíně pětiletou tradici. Pro zvýšení úrovně soutěžních snímků pomáhají mladým filmařům druhým rokem profesionálové.

V Albrechtově střední škole v Českém Těšíně se konal 2. ročník filmařského workshopu ENVOFILM. Žáci a studenti základních a středních škol se pod vedením zkušených lektorů zdokonalovali v technice filmování a finální úpravě snímků. 

ENVOFILM je o ekologii a životním prostředí. Stejná témata měli během jednoho týdne zpracovat i mladí filmaři v rámci workshopu. 

“Ústav digitálního vzdělávání společně se s Albrechtovou střední školou v Českém Těšíně zrealizoval 2. ročník filmařského workshopu ENVOFILM. I tento workshop je intenzivně podporován Moravskoslezským krajem a workshop získal i záštitu paní náměstkyně hejtmana Jarmily Uvírové. Tohoto workshopu se účastní 25 žáků a studentů, to znamená žáci základních a studenti středních škol. Workshop je realizován pod patronací dvou odborníků z praxe, kterými jsou António Pedro Nobre, což je portugalský režisér a scenárista a Luděk Ondruška, který je střihačem a kameramanem. Takže děti jsou v péči nejlepších odborníků a mohou prezentovat své filmy, konzultovat je s těmito odborníky, získávají cenné rady a zároveň mají možnost použít techniku, která je profesionální. Zároveň, protože děti ani škody nedisponují touto profesionální technikou, tak tito odborníci jim poskytují i cenné rady, jak nakládat s mobily a dalšími věcmi, které jsou důležité. Účastníci tohoto workshopu mohou své natočené filmy poslat do soutěžní mezinárodní přehlídky ENVOFILM, kterou realizuje Albrechtova střední škola v Českém Těšíně, a to už pět let,” řekla ředitelka Ústavu digitálního vzdělávání Jana Harmanová. 

Nejmladším účastníkem byl Pavel Borovička z Ostravy. Ten ve svém snímku natáčeném mobilním telefonem poukázal na množství výrobků z plastických hmot. 

“Chodím na Základní školu Josefa Valčíka v Ostravě. Tento film byl něco jako ukázka na jedno moje video, co mám na YouTube, kde mám svůj videokanál. Na ENVOFIL jsem šel, protože jsem chtěl být scénárista, ale teď chci víc spíš naprogramovat jednu hru, kterou si vymýšlím,” uvedl žák ostravské ZŠ J. Valčíka Pavel Borovička. 

Žákyně Základní školy v Hnojníku se ve svém krátkém dokumentu zabývaly podmínkami chovu drůbeže. 

“My jsme ze Základní školy Hnojník a vlastně točily jsme příběh vajec a chtěly jsme to navázat tak, aby to mělo nějakou pointu, protože hodně lidí už kupuje vajíčka v obchodech. Měly jsme to za domácí úkol tady na tom workshopu a nás to tak napadlo, protože to mělo být něco z ekologie, že je mnohem lepší mít domácí slepice. Protože slepice, které se chovají ve velkochovech, mají špatné životní podmínky a prostě není to dobré vůbec, ale ty domácí slepice mohou běhat po zahradě a je to pro ně mnohem lepší. Tak nás to napadlo, že bychom to mohly ukázat z toho pohledu domácí vajíčka a z pohledu vajíčka z obchodu,” vysvětlovaly žačky ZŠ v Hnojníku Markéta Černá a Tereza Macurová. 

Podle lektorů potřebují mladí filmaři pomoc především po technické stránce.

“Na minulé lekci se studenti učili základy práce s kamerou, se střihem, učili jsme je práci se světlem, kompozice, detaily, ohniskovou vzdálenost objektivu a dneska po týdnu měli přinést vypracované úkoly na téma ekologie. Nemusely být celé, stačilo pár záběrů, které měli zpracovat podle našich instrukcí. My jsme jim vytýkali nejčastěji takové ty technické věci, které se člověk učí dlouho, které nejsou na to, aby se to za jeden týden naučil. Takže jsme byli shovívaví k těm jejich nějakým horším výsledkům. Ale celkově si myslím, že se jim to povedlo nad očekávání a těch technických nedostatků nebylo tolik, kolik jsme si mysleli, že mohlo být. Takže máme opravdu velmi talentovanou skupinu a doufám, že budou pokračovat v tom, co započali,” řekl kameraman a střihač Luděk Ondruška.

“ENVOFILM to už je iniciativa, kterou tady máme pátým rokem. Je to festival studentských filmů na témata ekologie a životního prostředí. Hlavním cílem je nejen to, že děti natočí nějaký film, ale trošku taky, aby se v nich probudila pozornost k těmto tématům. Samozřejmě, že přes svá videa mohou motivovat další lidi. To, co my je můžeme naučit, je, aby ty filmy byly atraktivnější. Protože děti nemají ještě tolik zkušeností, proto jim jako profesionálové pomůžeme, aby jejich filmy zaujaly nejen další studenty, ale i dospělé. Jsem velmi překvapený. Nečekal jsem, že rady budeme mít tolik talentů. Už jsem pořádal jiné workshopy, a to i pro dospělé a kolikrát ta úroveň byla nízká. Dneska jsem ale viděl velmi zajímavé nápady. Děti mají pevný názor a vědí, co chtějí ukazovat,” zhodnotil režisér a scénárista António Pedro Nobre.

Mladí filmaři si z workshopu odnesli mnoho cenných zkušeností.   

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-27-01-2020-16-00