Nové očkovací centrum v Břidličné
V Břidličné na Bruntálsku v úterý otevřelo nové očkovací centrum. Lidé ho najdou v areálu společnosti AL INVEST na Bruntálské ulici. Provozovat ho bude krnovská nemocnice.
V Moravskoslezském kraji se otevřelo již 31. očkovací centrum, tentokrát v Břidličné na Bruntálsku a mělo by výrazně urychlit proočkovanost v odlehlých oblastech. Momentálně je v kraji naočkovaných přes 200 tisíc lidí.
Hned první den se do nového očkovacího centra přišlo naočkovat 120 lidí z celého okresu Bruntál.
Květa Zifčáková, zdravotní sestra: „Budeme tady každý den od 8 do 16 hodin.“
Anketa, první klienti očkovacího centra: „Já se těším moc, smysl to má velký, protože jsem z lékařské rodiny.“
„Souhlasím s očkováním, protože si myslím, že toto je jediná cesta.“
Jan Krkoška (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: „Pro mě je důležité, aby obyvatelé i z odlehlých částí, ne jenom z velkých měst, měli možnost se brzy očkovat.“
Ladislav Václavec, ředitel krnovské nemocnice: „Část sestřiček jsme našli tady v místě, zbytek budeme zajišťovat z naší nemocnice.“
Martin Gebauer (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: „Máme ambiciozní plán, proočkovat první dávkou do konce června všechny obyvatele MS kraje, kteří o to budou mít zájem.“
Součástí centra jsou i přípravná a odpočinková místa.
Ivo Vondrák (ANO), hejtman MS kraje: „Tak ta kapacita je asi 300 lidí za den, samozřejmě je to odvislé od vakcín ale vzhledem k tomu, že teď se skutečně velmi intenzivně navyšuje množství dodávek, takže předpokládáme, že těch 300 lidí se tady dá využít a proočkovat.“
Kraj chce zřídit ještě další čtyři očkovací místa. Na očkování se mohou lidé objednávat nejen z Bruntálska, ale také z celé republiky.
---
Za zastřelení kamaráda si má mladík odsedět 3 roky
Rozsudek Vrchního soudu v Olomouci udělal tečku za případem zastřeleného mladíka v Těrlicku-Hradišti. Jeho tehdy ještě neplnoletý kamarád ho smrtelně postřelil při návratu z oslavy narozenin.
Neštěstí se odehrálo v neděli 17. listopadu roku 2019 v těrlické místní části Hradiště. Dva mladíci se časně ráno vraceli z oslavy narozenin jiného kamaráda. Cestou k autobusové zastávce mělo mezi nimi dojít ke konfliktu a 17letý mladík svého o tři roky staršího kamaráda postřelil. Zranění byla vážná a na místě jim podlehl. Pachatel okamžitě volal na tísňovou linku pro pomoc a mezitím hodil zbraň na střechu zastávky, kde ji později našli policisté. Jak se ukázalo, pistoli mladík ukradl.
obyvatelka Hradiště: “Byla tam nějaká oslava. Pak se dva pohádali a ten jeden měl toho druhého třikrát střelit. Ten druhý výstřel měl být smrtelný. Oni byli buď sjetí nebo opilí.”
První rozsudek vynesl Krajský soud v Ostravě, který obžalovanému vyměřil 3 roky vězení a povinnost uhradit rodičům zemřelého škodu za zmařený život. V odvolacím řízení nakonec rozhodl Vrchní soud v Olomouci.
Stanislav Cik, mluvčí Vrchního soudu v Olomouci: “Vrchní soud v Olomouci z podnětu odvolání obžalovaných zrušil rozsudek soudu 1. stupně ve výroku nemajetkové újmy, když poškozeným přiznal vyšší částku, než přiznal soud 1. stupně. V ostatních výrocích zůstal napadený rozsudek nezměnen, když máme za to, že obžalovaný mladistvý se dopustil provinění krádeže, provinění nedovoleného ozbrojování, provinění těžkého ublížení na zdraví a provinění výtržnictví a trest, který mu uložil soud 1. stupně, respektive trestní opatření odpovídá závažnosti spáchaných provinění.”
Rozsudek je už pravomocný a odsouzený čeká na nástup výkonu trestu ve věznici. Protože už je plnoletý, bude si trest odpykávat v běžné věznici, avšak odděleně od ostatních odsouzených. Podle rozsudku bude navíc podstupovat ambulantní protialkoholovou a protidrogovou léčbu.
---
Dobrovolníci z ADRY opět navštěvují seniory
Většina osamocených seniorů už má očkování proti covidu za sebou. Díky tomu je opět mohou navštěvovat dobrovolníci spolupracující s organizací ADRA. Řada dobrovolníků je navíc už také ve vyšším věku. A i oni už prošli očkováním nebo jsou případně pravidelně testováni.
Čtyřiasedmdesátiletý Jaroslav Urbiš žije už přes 30 let sám. Proto je nesmírně rád, že ho může navštěvovat coby dobrovolník jeho dnes už kamarád Vladimír Walach.
Jaroslav Urbiš: "Základ je, že mě zásobuje jídlem. Kdyby by mi nedonesl jídlo nakoupené, co mu dám napsané na papírku, tak bych už dávno byl deset let mrtvý."
Vladimír Walach, dobrovolník: "Bydlím v Dobraticích a dojíždím tu za Jardou každý týden. Prožíváme tak hodinu a půl spolu. Nejprve si vyprávíme, co prožil, přes týden. Mezitím si také voláme ještě."
Jaroslav Urbiš: "Povykládáme, pohrajeme dámu, tu už hrajeme 5 let. Je to takové nerozhodné, záleží na psychice. Jednou vyhraje ten, podruhé ten."
Podobnou nerozlučnou dvojici vytvořila dobrovolnice Marie s paní Rozálií.
Rozálie Lukáčová: "Já jsem ráda, že přijde někdo, jinak jsem sama, takže jsem ráda, když někdo přijde."
Marie Godišová, dobrovolnice: "Mě to nevadí, já jsem taky sama, takže jsem ráda, když za ní zajdu. Občas jak říkala, chodíme tady do parku, do Sokolovny."
Rozálie Lukáčová: "Radost, když přijde, já ji mám ráda. My jsme na sebe už dlouhé roky zvyklé."
Setkávání osamocených seniorů s dobrovolníky bylo v posledních měsících velmi omezené. Aktuálně se dobrovolnická organizace ADRA snaží všechny podobné programy restartovat.
Irena Blablová, koordinátorka dobrovolníků ADRA Frýdek-Místek: "Dobrovolníci někteří procházejí očkováním, protože jsou sami v seniorském věku, pravidelně se testují, pokud o to mají zájem, aby mohli navštívit ty své seniory, ke kterým docházejí."
Jen ve Frýdku-Místku je zhruba 150 dobrovolníků, kteří takto pomáhají. Jak ale říkají v ADŘE, dobrovolníků není nikdy dost.
Irena Blablová, koordinátorka dobrovolníků ADRA Frýdek-Místek: "Dveře máme stále otevřené, takže kdo by si chtěl dobrovolnictví zkusit, tak může přijít, stačí zavolat, podívat se na webové stránky, kontaktovat nás."
V minulém roce rozjel Moravskoslezský kraj spolu s organizací ADRA kampaň #BO SME PARTYJA, díky které se následně 226 lidí jednorázově zapojilo do akutního dobrovolnictví. Každý pátý člověk se později rozhodl v pomoci druhým dál pokračovat.
---
Počet pozitivních ve školách přibývá. Budou PCR testy?
Počet pozitivních výsledků antigenních testů na školách v kraji přibývá. Zatímco při nástupu do školy před dvěma týdny byly odhaleny jednotky případů, včera počet překročil stovku. Testování dvakrát týdně antigenními testy se zřejmě od června změní na testování PCR jednou týdně.
Školní jídelna se mění na testovací místo. Čtyřicítka dětí z této vávrovické malotřídky přichází kvůli odběru vzorků 2x týdně do školy dřív. Každý už přesně ví, co má dělat. Testují se tady už po páté. Kdo přece jen váhá, najde nápovědu v kresleném návodu.
Pavel Gregor, ředitel ZŠ Vávrovice: „V současné době už testování nezdržuje výuku. Výuka začíná tak, jak má. Je to výhoda malé školy. Množství dětí, které máme, to zvládne za 30 min.“
Antigennímu testování se v Moravskoslezském kraji od poloviny dubna každý týden podrobuje na 40 000 dětí ze základních a mateřských škol. Počet pozitivních výsledků vzrůstá. Při prvním testování jich bylo 16, včera 114. Desítky tříd jsou v karanténě.
Aleš Kotrla, mluvčí Krajské hygienické stanice Moravskoslezského kraje: „Bylo uzavřeno celkem 36 tříd."
Někteří rodiče ale s testováním svých dětí nesouhlasí. A tak je nechali raději doma. Podle nich je takováto podmínka pro vstup do školy nezákonná.
Michal Holý, iniciativa Nesahejte nám na děti, Opava: „Je to ústavní právo dětí na vzdělání bez podmínek, které nelze podmiňovat žádnými testy ani rouškami.“
Většina rodičů ale své potomky do školy posílá. Přesto by si představovali zjišťování zdravotního stavu dětí jinak.
Pavel Bárta, otec žákyně 2. třídy: „Já bych byl pro testy PCR jednou týdně. Mně to přijde lepší.“
K rodičům se připojili také zastupitelé Opavy, kteří adresovali ministerstvu zdravotnictví výzvu, aby se způsob provádění školních testů změnil z antigenních na PCR. Město, jako zřizovatel základních a mateřských škol, by za ně bylo ochotno i připlatit.
Petr Orieščík, náměstek primátora Opavy: „Ta přidaná hodnota je to, že by děti mohly být všechny ve škole a bez roušek.“
Pokud by mělo dojít ke změně způsobu testování, bude to zřejmě až od června.
---
V Porubě začala rekonstrukce náměstí Jana Nerudy
Náměstí Jana Nerudy v Ostravě-Porubě po letech prochází rekonstrukcí. Momentálně se pracuje ve střední části, kde byly ve špatném stavu zejména asfaltové chodníky. Práce by měly skončit už v květnu.
Náměstí Jana Nerudy v Porubě se mění k lepšímu. V jeho centrální části vznikají nové chodníky ze zámkové dlažby a obměny se dočká i zeleň. Počítá se i s novým mobiliářem.
Miroslav Otisk, místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “Jak vidíte, naše dlažební čety jsou zcela samostatné, protože mají nové strojové vybavení. Nový bagr a nákladní automobil, čili nemusí se spoléhat na dodávky cizích firem a ta práce jde o poznání mnohem rychleji než v minulosti.”
Na náměstí přibudou i parkovací místa. Místo podélných stání totiž vzniknou příčná stání a to tak, aby auta nezasahovala do zeleně.
Na střední část totiž v létě naváže rekonstrukce obvodové části náměstí. Začít by měla v červenci.
Lucie Baránková Vilamová, starostka MOb Ostrava-Poruba: “Budeme se samozřejmě snažit to dělat postupně tak, aby to co nejméně ovlivnilo obyvatele, kteří zde bydlí. Ale samozřejmě nějaký diskomfort především v podobě parkování, které bude muset být dočasně vymístěno, vlastně nastane.”
Rekonstrukce obvodové části potrvá asi 3 měsíce a zahrnuje jak opravu celé ulice, která získá nový povrch, tak opravu přilehlých chodníků, které budou po rekonstrukci v jedné rovině.
---