Na Opavsku usmrtily vosy na zahradě důchodce
Výjezdy zdravotnické záchranné služby k lidem, kteří mají problémy po bodnutí hmyzem, jsou v létě poměrně časté. O víkendu spěchali záchranáři do Budišovic, kde byl po útoku vos v bezvědomí senior. I přes veškerou pomoc se ho už nepodařilo zachránit. Takto těžká reakce je ale výjimečná.
Vrtulník záchranné služby vzlétl v sobotu v 5 odpoledne do Budišovic na Opavsku, kde vosí roj pobodal 66letého chataře. Zároveň vyjela i pozemní posádka, protože stav muže byl vážný. Na zahradě se mu snažila do příjezdu záchranářů pomoci jeho žena. Muž přesto upadl do bezvědomí.
Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MS kraje: "Šestašedesátiletý muž, jehož vosy napadly na zahradě, jevil nejprve známky šokového stavu a následně upadl do bezvědomí. Při příjezdu na místo události zjistil zasahující lékař, že došlo k selhání všech základních životních funkcí. Postiženému byla poskytována základní první
pomoc a nepřímá srdeční masáž, záchranáři následně pokračovali rozšířenou resuscitací za použití přístrojové techniky, léků i defibrilačních výbojů. Přes veškeré úsilí obou týmů ZZS se nepodařilo obnovit srdeční činnost pacienta. Lékař byl proto nakonec po téměř hodinové resuscitaci nucen konstatovat jeho smrt."
V průběhu letní sezóny vyjíždějí zdravotníci ke zdravotním komplikacím po bodnutí hmyzem v desítkách případů. Takto těžká reakce končící smrtí postiženého je ale výjimečná. V podobných případech je důležitá okamžitá první pomoc a pokud pacient ví, že je těžký alergik, měl by u sebe mít speciální injekční pero s adrenalinem. To by si měl okamžitě píchnout.
Petr Jaššo, záchranář: "Pacient nemůže dýchat, má významný otok včetně krku a například obličeje, tak je vhodné chladit místa, která jsou životně důležitá tzn. obličej a krk ledovými obklady, případně vodou a vyčkat do příjezdu záchranné služby."
I když nejste alergičtí, je běžné, že vám postižené místo oteče a zčervená. V takových případech není nutné volat záchrannou službu. Stačí postižené místo ledovat a nebo namazat zklidňujícím gelem.
---
Vodní nádrž ve Stěbořicích zabrání suchu i vodě
U Stěbořic na Opavsku a pak ještě v u Jeseníku nad Odrou na Novojičínsku vyčlenilo Ministerstvo zemědělství dvě lokality, kde by měly vzniknout vodní nádrže. Ty budou chránit nejen obce před velkou vodou, ale budou také sloužit k zadržování vody v krajině.
V
rámci programu proti vysušování krajiny plánuje ministerstvo
zemědělství postavit u obce Stěbořice malou vodní nádrž,
která by se rozkládala na 7,5 ha a pojmula by zhruba 1 mil. kubíků
vody. Nádrž by měla vzniknout u dolní nivy říčky Velká,
daleko od obytných domů i silnic.
Šárka
Vlčková, mluvčí Povodí Odry: „V
tuto chvíli začínáme jednat s obcí Stěbořice, budeme také
zpracovávat inženýrsko-geologický průzkum, abychom upravili
vzhled nádrže.“
Povodí
Odry tady mělo již dříve vybudovat suchý poldr, který by
chránil před velkou vodou. Letos ale došlo ke změně: nový plán
vodní nádrže počítá také se zachycováním vody v krajině.
Roman Falhar (SNK), starosta Stěbořic: „Mně
osobně ta vodní nádrž nevadí, protože v tom navrženém rozsahu
odpovídá největšímu z rybníků, který tady máme. To
je asi 7 ha zatopené plochy.“
V
případě potřeby bude moci nádrž zadržet vodu až na 22 ha
plochy. V tuto chvíli je ale ještě vše v jednání. Na podzim
představí Povodí Odry projekt občanům. K jeho realizaci by pak
mělo dojít do roku 2030.
Šárka
Vlčková, mluvčí Povodí Odry: "Význam
této nádrže spočívá v protipovodňové ochraně nejen Stěbořic,
ale bude mít významný protipovodňový účinek také pro Opavu."
Ministerstvo
zemědělství přidalo letos nově do tzv. Generelu chráněných
území pro akumulaci povrchových v rámci kraje kromě Stěbořic
ještě lokalitu Rybník u Jeseníku nad Odrou.
V
rámci celé republiky je takovýchto míst dohromady vymezená
necelá stovka, nově jich přibylo 31.
Jde
o jedno z opatření proti změně klimatu, které má napomoci k
udržení srážkových vod v krajině v době, kdy se podzemní
zdroje vody neobnovují dostatečně.
Spálené
na řece Opavici
Horní
Lomná na Lomné
Spálov
na Odře
*nově:
Stěbořice
na Velké
Rybník
na Rybníku (Jeseník nad Odrou)
Zdroj:
Povodí Odry
---
V domově Luna v Havířově se Covid-19 dál šíří
Ve středisku Luna, což je jedno ze dvou zařízení Domova seniorů v Havířově, o víkendu hygiena odebrala další vzorky na Covid-19. A výsledky odhalily nové nakažené klienty. Radnice požádala kraj o umístění pozitivních seniorů do krajských nemocnic.
Situace v domově seniorů Luna v Havířově se komplikuje. O víkendu hygiena odebrala vzorky dalším klientům i zaměstnancům. Některé vyšly pozitivní. V testování se bude pokračovat.
Domov nerozumí tomu, proč nemohou být otestováni všichni klienti a zaměstnanci najednou.
Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: "Hygiena určuje, kdo bude testován, kolik lidí bude testováno, v jakých časových odstupech. Je to jejich zodpovědnost, my do toho nemůžeme vstoupit ani jako zřizovatel, ani jako vedení domova seniorů. Nemůžeme žádné testy nařídit. Ta frekvence, počet testů, to není na nás, neovlivní to ani město, ani vedení domova. Krajská hygiena s námi vůbec nekomunikuje v tomto směru.”
Pozitivní klienti nemohou zůstat v domově, protože dočasně vyhrazené karanténní oddělení bylo po ukončení nouzového stavu opět obsazeno novými klienty.
Milan Dlábek, ředitel Domova seniorů Havířov: "Po ukončení nouzového stavu a rozvolnění opatření se tato karanténní oddělení obsadila žadateli, kteří žádali o umístění v domově. Takže v dnešní době máme kapacity obou středisek naplněné a nemám možnost nějakým přestěhováním tady ty karanténní jednotky udělat. Ti klienti, kteří jsou pozitivní, tak jsou rozeseti po poschodích, nikoliv na jednom místě, jsou rozeseti po celém traktu. Vzhledem ke kapacitě Luny, která má 184 klientů, tak těch nynějších devět je problematické umístit, soustředit na jedno místo.” .
S hospitalizací domovu pomůže kraj.
Martin Gebauer (ANO), náměstek hejtmana MSK: "V neděli jsme to s paní náměstkyní Goreckou řešili, je to domluvené. Momentálně všichni klienti Domova seniorů v Havířově budou přemístěni do karvinské nemocnice a čekáme na další výsledky. V případě, že by byli další pozitivní, tak budou umístěni do některého z krajských zařízení.”
Ve druhém středisku Helios, kde se také objevil covid-19, se prozatím nákaza dál nešíří.
Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: "Musím říci, že od začátku, jak při nouzových opatření, tak potom při rozvolňování, my dodržujeme ta nejpřísnější hygienická opatření, která můžeme mít v tom domově zavedená. Já bych chtěl touto cestou poděkovat všem zaměstnancům a vedení domova seniorů, protože ta práce není jednoduchá. Ty dámy na tom oddělení odvádějí neskutečné penzum práce a já si toho nesmírně vážím.”
---
Prohlídka zavede až do útrob Hückelových vil
Nový Jičín zve na 3D prohlídku Hückelových vil. Spustilo ji na svém webu. O vztahu k rodinnému sídlu majitelů kloboučnické firmy tu promluvila i pokračovatelka rodové linie Hückelů. Po letech se do vil, tedy virtuálně, vrátil i David Vávra.
Na konec července město Nový Jičín původně plánovalo do areálu vil Augusta a Johanna Hückelů velkou kulturně-společenskou akci. Happening byl ale kvůli známým okolnostem zrušen. Našlo tedy jinou formu, jak vily lidem přiblížit.
Radek Polách, koordinátor záchrany Hückelových vil: “Pro tento účel jsem zvolili náhradní variantu, a to je 3D vizualizace Hückelových vil. Dnes na webových stránkách města Nového Jičína lze najít sekci Hückelovy vily, kde si návštěvníci mohou projít prohlídku obou dvou vil.”
Odkaz je v záložce Volný čas.
Radek Polách, koordinátor záchrany Hückelových vil: “ Dá se velice rychle pokračovat do podkroví, kde málokdo z lidí byl, nebo rychlostí blesku sejít do sklepení.”
Atraktivní součástí prohlídky je také pohled na vily z kamery dronu a videa s architektem a hercem Davidem Vávrou, spoluautorem snímku Šumný Nový Jičín, a Nicole Hückel, pravnučkou Augusta Hückela.
3D záznam bude zároveň sloužit jako dokumentace stávajícího stavu před likvidací dřevomorky, která ve vilách proběhne na podzim.
Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “V minulých dnech byla vyhlášena veřejná zakázka týkající se sanace a odstranění dřevomorky v objektech Hückelových vil, tato akce je zhruba za 4 miliony korun, a z velké části je financována z dotace Moravskoslezského kraje.”
Po zásahu odborné firmy zmizí z interiérů vil téměř veškeré dřevěné prvky.
---
Zájem o senior taxi ve Frýdku-Místku roste, nově bude jezdit i do knihovny
O senior taxi je ve Frýdku-Místku stále větší zájem. Od začátku roku si průkazku pro jízdu za 20 korun vyřídilo už na 1300 seniorů. Magistrát navíc vyslyšel jejich prosby a nově rozšířil jízdy o cesty do knihovny.
Pracovní den krátce před devátou hodinou. K domovu pro seniory Na Aleji se sjely hned dva vozy Senior Taxi. Řidiči vyzvedávají dvě klienty, obě mají cestu k lékaři.
Anketa: 1.) "Já dneska jedu poprvé a to jsem zvědavá, protože jedu k doktorovi Niklovi." 2.) "Podruhé jedu, je to výborné, protože sem tam občas se mi začne špatně chodit, jo a teď já nevím jak se tam dostanu. Dneska jsou rozkopané cesty všechny."
Robert Strnadel, řidič senior taxi: "Máme objednávky, které nám chodí na služební telefon a vlastně nakládáme lidi prostě přesně v tu hodinu a minutu, kdy se objednali."
Taxislužbu pro seniory zavedlo město letos v lednu, za tu dobu se těší velké oblibě. Jedna jízda stojí 20 korun, jezdí se od 6 do 14 hodin a měsíčně mohou senioři využít maximálně 6 jízd.
Robert Strnadel, řidič senior taxi: "Cíle jsou jasné, jako klasicky poliklinika, nemocnice, případně někdo na hřbitov, když potřebuje zavést nějaké květiny nebo tak."
Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Službu mohou využít senioři, kteří jsou starší sedmdesáti let a zároveň jsou držiteli průkazu Senior Taxi. Tento průkaz je možné si zdarma vyřídit na magistrátu ve Frýdku-Místku a to na odboru sociálních služeb na ulici Radniční ve Frýdku."
Průkazku si už nechalo vystavit na 1300 seniorů. Jízdu s nimi může zdarma absolvovat i doprovod. Řidiči jsou ale ochotní a vždy pomůžou nebo poradí.
Robert Strnadel, řidič senior taxi: "My jim říkáme, my jsme senior taxi, takže můžete být v klidu, nemusíte se honit, nemusíte se omlouvat za to, že třeba chodíte pomalu a tak dále."
Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Senioři mohou využívat Senior Taxi do zdravotnických zařízení, ordinací praktických lékařů, úřady, na poštu, ale také i třeba na autobusové či vlakové nádraží, ale i na hřbitovy a to vše na území města Frýdku-Místku. Nově jsme vyslyšeli prosby seniorů, aby mohli jezdit senioři do knihoven, a to také na území města Frýdku-Místku."
Taxislužba je čím dál vytíženější, po jejím zavedení v lednu a únoru ji využívala sotva stovka seniorů, teď už jsou čísla mnohem vyšší.
Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Celkově bylo přepraveno od ledna do dnešního dne zhruba 900 seniorů, každý měsíc je o tuto službu větší a větší zájem, například v květnu bylo přepraveno 160 osob, kdežto v červnu o 100 více, tedy 260."
Ve městě žije přes čtyři a půl tisíce seniorů nad 70 let. Formou poskytování terénních i odlehčovacích služeb se magistrát snaží, aby byli co možná nejdéle soběstační, případně aby ulehčil rodinám, které o ně pečují.
---