Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Ochrana proti koronaviru je stejná jako u chřipky
  • Stále neznámá příčina výbuchu plynu v domě se seniory
  • Za štěňata odložená k popelnici padne trest
  • Ostrava chce zdvojnásobit investice do vodovodů
  • I knihovna ve Straníku pro 60 čtenářů má smysl

Ochrana proti koronaviru je stejná jako u chřipky

Krajská hygienická stanice v Ostravě potvrdila dvě podezření na nákazu koronavirem. Shodou okolností jsou obě z Opavska a proto Slezská nemocnice v Opavě upravila směrnice pro personál, který by s nakaženými mohl přijít do styku. U jednoho z případů už testy nemoc vyloučily.

Hygienici jsou na nohou. V pondělí se na Opavsku objevily hned dva případy podezření na nákazu koronavirem. První byla nezletilá Číňanka, která přijela do Opavy na návštěvu. Měla kašel a horečku a proto příbuzní volali do opavské nemocnice. Udělali správně, že dívenku rovnou neodvezli, aby případně nenakazila další osoby. "Primář infekčního oddělení doporučil rodině, aby zůstala doma. Situaci konzultoval s hygienickou stanici a také s epidemiologem v Praze a společně rozhodli o izolaci rodiny v domácím prostředí," popisuje mluvčí Slezské nemocnice Opava Jiří Krušina. 

Pražská laboratoř v úterý ráno oznámila, že dívka koronavirem nakažená není. Zřejmě jde o běžnou nemoc. Ve druhém případě jde o muže z Hlučínska, který se před třemi týdny vrátil z Číny. "Je v izolaci doma. V průběhu dnešního dne mu bude odebrána krev a bude odeslána do Národní referenční laboratoře Praha. Také bude pořízen snímek plic k vyhodnocení jeho celkového zdravotního stavu," popisuje mluvčí krajské hygienické stanice Radim Mudra. 

Ochrana před infekcí je stejná jako u chřipky. "Vyhýbat se místům se zvýšeným pohybem osob, pokud kašleme a kýcháme používat jednorázové kapesníky, několikrát denně si umývat ruce," doplňuje Mudra.

---

Stále neznámá příčina výbuchu plynu v domě se seniory

Téměř rok uplynul od výbuchu plynu v domě se seniory v Horních Bludovicích. Dešťová voda se měla dostat do kotelny, kde zhasla plamen plynového kotle. Přesná příčina však dosud potvrzena nebyla.

Stále jako o zázraku mluví lidé, kteří přežili výbuch plynu v Horních Bludovicích. Když se domem loni v květnu prohnala tlaková vlna po výbuchu plynu v kotelně, bylo jen obrovským štěstím, že nikoho nezranila. Přesto museli nájemníci bydlet několik měsíců mimo domov. 

“V době výbuchu jsem se vracela z Německa od dcery a bylo mi telefonicky oznámeno panem místostarostou, že se nemůžu do bytu vrátit, že došlo k výbuchu. Takže mě vyzvedla dcera a bydlela jsem celé čtyři měsíce u ní na nové Dědině, to je stejná část obce. Oprava trvala čtyři měsíce, po té době jsme se začali postupně vracet. Vždycky se nám tady dobře bydlelo, byli jsme spokojení. Teď došlo k výměně oken, kompletní opravě bytů, takže veliká spokojenost,” řekla jedna obyvatelka domu. 

“Já jsem předtím bydlel nahoře v patře, teď bydlím ze zdravotních důvodů dole. Co já vím, tak tady dole byly ty byty poškozeny mnohem více, spadly stropy, byla posunuta příčka a samozřejmě rozbitá okna,” dodal další nájemník. 

Náhradní ubytování a opravu celého domu zatím platí obec. 

“Opravy na bytovém domě jsou již téměř dokončeny, zbývají dodělat nějaké drobnosti, které však nebrání v užívání toho bytového domu. Všichni nájemníci jsou již zpět ve svých bytech. Bylo jim samozřejmě obcí poskytnuto náhradní ubytování. Veškeré vynaložené peníze jsou zatím hrazeny z rozpočtu obce a jakmile bude ukončeno vyšetřování Policii České republiky, tak začneme vyjednávat s pojišťovnou o výši náhrady,” sdělila starostka Horních Bludovic Petra Ficková (Nezávislí Horní Bludovice).

Policisté nemohou případ uzavřít, protože čekají na znalecké posudky. Znalci určí, zda ke zhasnutí plamene v kotli a úniku plynu došlo vinou technické závady, nebo něčí nedbalostí. 

“Karvinští kriminalisté čekají na výsledky znaleckých posudků a které byly v souvislosti s žádnými a objasnění věci vyžádány,” informovala policejní mluvčí Karolína Bělunková. 

O tom, že ne vždy končí exploze plynu tak šťastně jako v Bludovicích, svědčí několik případů z posledních let, které se staly v Moravskoslezském kraji. Hned několik jich bylo v Havířově, další se odehrál loni v Karviné. 

Nejtragičtější případ je z roku 2013 ve Frenštátě pod Radhoštěm. Zadlužený sedmapadesátiletý Antonín Blažek pustil plyn v panelovém domě. V důsledku exploze a následného požáru zemřelo 7 lidí, včetně atentátníka. Další lidé byli popálení nebo utrpěli jiná zranění a trauma. Celý dům byl stržen.

Podívejte se na reportáže o explozích plynu v domech:

---

Za štěňata odložená k popelnici padne trest

Za sedm štěňat odložených v tašce k popelnici padne trest. Majitele, který se jich bezcitně na začátku ledna zbavil, už vyslýchá policie. Štěňata skončila v útulku, díky rychlosti sociálních sítí a také naší reportáže už ale tráví další dny života v náruči nových majitelů.

Těchto sedm štěňat skončilo na přechodnou dobu v útulku poté, co je na začátku ledna v té době neznámý člověk bezcitně odložil k popelnici. Strážníci MP Karviná je hladová a prochladlá odvezli do útulku, kde se jim dostalo potřebné péče, štěňata prošla veterinární prohlídkou, karanténou a dostala i čip.

" Jsou to kříženci, je tam trochu ze staforda, cane corsa nebo německého ovčáka, je to kříženec něčeho takového," připomněl ošetřovatel v útulku David Konieczný.

Všech sedm štěňat už prožívá svůj život v nových domovech. Nabídli jim je čtyři ze sedmi zájemců prostřednictvím zveřejnění na facebooku, dva majitelé si je vyzvedli na základě prohlížení nabídky psů na webových stránkách útulku a jedno štěně našlo domov v Petřvaldě díky naší odvysílané reportáži.

"My jsme se dozvěděli o pejskovi z televize Polar, tak jsme se rozhodli, že si jednoho vezmeme, jestli bude ještě volný. Volali nám, že jeden poslední volný je, je to chlapeček, jmenuje se Monty," řekl nová majitelka štěněte Monika Kuboszková.

Na stránkách MP se také spustila  lavina diskuze a pátrání po člověku, který se jich takto zbavil.

"Využili jsme náš facebookový profil k informování občanů o odložených štěňatech a díky tomu se nám ohlásil svědek, který potvrdil majitele těch štěňat. Následně jsme věc prošetřili, oznámili policii a věc je teď šetřena jako týrání zvířat," vysvětlil ředitel MP Karviná Petr Bičej.

Jaký trest a v jaké výši v tomto případě padne, zatím není známo. Jasno bude až po skončení celého vyšetřování.

"Karvinští policisté se v současné době oznámením i nadále zabývají. Intenzivně prověřují veškeré indicie k případu. Shromažďují důkazní materiály jako například výpovědi zúčastněných osob," potvrdila Karolína Bělunková, mluvčí PČR . 

O výsledku vás budeme informovat.

---

Ostrava chce zdvojnásobit investice do vodovodů

Ostrava patří k městům s nejnižšími ztrátami pitné vody z potrubí. V příštích letech chce navíc ještě značně navýšit investice do údržby a obnovy celé sítě. Zmizet by například měly kanalizační výpustě do řek a potoků, což by mělo přispět k jejich větší čistotě.

V Ostravě je 900 kilometrů kanálů a tisíc kilometrů vodovodů. Díky modernizaci se podařilo snížit ztráty vody v průběhu transportu potrubím na 11 procent, zatímco průměr celé země je 15 procent. Ostrava chce ale investice do údržby a rozvoje výrazně zvýšit. Ročně na 700 milionů korun. "Ostrava by měla v následujících 5 letech zdvojnásobit investici do vodohospodářských staveb, kdy spravuje jakýsi fond, ve kterém je 300 milionů ročně," vysvětluje náměstkyně primátora Ostravy Zuzana Bajgarová.

Chystané projekty by měly odstranit takzvaná volná kanalizační vyústí do řek a potoků.Na území Ostravy je jich 46, jsou především v oblasti Slezské Ostravy, Kunčic, Kunčiček a Radvanic a Bartovic. "Do 6 let by měly být všechny odstraněny. V současné době probíhá velká stavba kanalizačního sběrače B, který by měl odstranit 6 takových vyústí a navazující stavby dalších 16 vyústí. Kvalita vody v řekách jako je Lučina, Ostravice a Odra by měla být mnohem vyšší," potvrzuje náměstkyně primátora Kateřina Šebestová.

Chystá se také rekonstrukce vodovodu a kanalizace v ulici Moravská, pracuje se na kanalizaci v Plesné. Připravuje se i stavba kanalizace v Koblově, Heřmanicích a ve Svinově. 

---

I knihovna ve Straníku pro 60 čtenářů má smysl

I knihovna pro 60 čtenářů má smysl. Jsou o tom přesvědčeni v Novém Jičíně a proto již léta funguje také malá pobočka v místní části Straníku. Nedávno prošla rekonstrukcí a podařilo se rozšířit její stísněné prostory.

Hned s  úderem 17. hodiny už do malé místní knihovny v novojičínské části Straník vstupují první čtenáři. Otevřena je jednou týdně, ve čtvrtek, dvě hodiny odpoledne. Nedávno prošla rekonstrukcí a stavební úpravy o pár metrů čtverečních rozšířily její prostory.

“Knihovna se velmi dlouho potýkala s nedostatkem místa, hlavně pro uložení nového knihovního fondu, který se tady neustále doplňuje,” uvedla Renáta Domoráková, vedoucí Městské knihovny v Novém Jičíně.

Přímo v této místnosti je půjčovna knih téměř 40 let. Přesně si to pamatuje zdejší knihovnice, pracuje tu stejně dlouhou  dobu.  

“Já jsem zde od té doby, od dubna 1981,” pousmála se Ludmila Olbrichová, knihovnice ve Straníku.

Tuto pobočku hlavní Městské knihovny Nový Jičín navštěvuje pravidelně zhruba 60 registrovaných čtenářů, dětí i dospělých. 

“Knihovnu využíváme, určitě. Děti do školy a já na večery,” sdělila mladá žena s dětmi. “Každý týden tady docházím,”  přidala se další čtenářka. 

Z téměř 80 tisíc svazků, které má centrální knihovna k dispozici, je jich zde jen zlomek, i tak lze pestrost titulů zajistit.. 

“Pokud tady nemáme zrovna tuto knihu a zrovna si čtenář určitou přeje, tak si ji vypůjčíme přes Nový Jičín,” podotkla knihovnice Ludmila Olbrichová.  

Stejně jako velké knihovny i tato malá nabízí svým čtenářům službu online katalogu. 

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
28. ledna 2020, 16:00

Ochrana proti koronaviru je stejná jako u chřipky

Krajská hygienická stanice v Ostravě potvrdila dvě podezření na nákazu koronavirem. Shodou okolností jsou obě z Opavska a proto Slezská nemocnice v Opavě upravila směrnice pro personál, který by s nakaženými mohl přijít do styku. U jednoho z případů už testy nemoc vyloučily.

Hygienici jsou na nohou. V pondělí se na Opavsku objevily hned dva případy podezření na nákazu koronavirem. První byla nezletilá Číňanka, která přijela do Opavy na návštěvu. Měla kašel a horečku a proto příbuzní volali do opavské nemocnice. Udělali správně, že dívenku rovnou neodvezli, aby případně nenakazila další osoby. "Primář infekčního oddělení doporučil rodině, aby zůstala doma. Situaci konzultoval s hygienickou stanici a také s epidemiologem v Praze a společně rozhodli o izolaci rodiny v domácím prostředí," popisuje mluvčí Slezské nemocnice Opava Jiří Krušina. 

Pražská laboratoř v úterý ráno oznámila, že dívka koronavirem nakažená není. Zřejmě jde o běžnou nemoc. Ve druhém případě jde o muže z Hlučínska, který se před třemi týdny vrátil z Číny. "Je v izolaci doma. V průběhu dnešního dne mu bude odebrána krev a bude odeslána do Národní referenční laboratoře Praha. Také bude pořízen snímek plic k vyhodnocení jeho celkového zdravotního stavu," popisuje mluvčí krajské hygienické stanice Radim Mudra. 

Ochrana před infekcí je stejná jako u chřipky. "Vyhýbat se místům se zvýšeným pohybem osob, pokud kašleme a kýcháme používat jednorázové kapesníky, několikrát denně si umývat ruce," doplňuje Mudra.

---

Stále neznámá příčina výbuchu plynu v domě se seniory

Téměř rok uplynul od výbuchu plynu v domě se seniory v Horních Bludovicích. Dešťová voda se měla dostat do kotelny, kde zhasla plamen plynového kotle. Přesná příčina však dosud potvrzena nebyla.

Stále jako o zázraku mluví lidé, kteří přežili výbuch plynu v Horních Bludovicích. Když se domem loni v květnu prohnala tlaková vlna po výbuchu plynu v kotelně, bylo jen obrovským štěstím, že nikoho nezranila. Přesto museli nájemníci bydlet několik měsíců mimo domov. 

“V době výbuchu jsem se vracela z Německa od dcery a bylo mi telefonicky oznámeno panem místostarostou, že se nemůžu do bytu vrátit, že došlo k výbuchu. Takže mě vyzvedla dcera a bydlela jsem celé čtyři měsíce u ní na nové Dědině, to je stejná část obce. Oprava trvala čtyři měsíce, po té době jsme se začali postupně vracet. Vždycky se nám tady dobře bydlelo, byli jsme spokojení. Teď došlo k výměně oken, kompletní opravě bytů, takže veliká spokojenost,” řekla jedna obyvatelka domu. 

“Já jsem předtím bydlel nahoře v patře, teď bydlím ze zdravotních důvodů dole. Co já vím, tak tady dole byly ty byty poškozeny mnohem více, spadly stropy, byla posunuta příčka a samozřejmě rozbitá okna,” dodal další nájemník. 

Náhradní ubytování a opravu celého domu zatím platí obec. 

“Opravy na bytovém domě jsou již téměř dokončeny, zbývají dodělat nějaké drobnosti, které však nebrání v užívání toho bytového domu. Všichni nájemníci jsou již zpět ve svých bytech. Bylo jim samozřejmě obcí poskytnuto náhradní ubytování. Veškeré vynaložené peníze jsou zatím hrazeny z rozpočtu obce a jakmile bude ukončeno vyšetřování Policii České republiky, tak začneme vyjednávat s pojišťovnou o výši náhrady,” sdělila starostka Horních Bludovic Petra Ficková (Nezávislí Horní Bludovice).

Policisté nemohou případ uzavřít, protože čekají na znalecké posudky. Znalci určí, zda ke zhasnutí plamene v kotli a úniku plynu došlo vinou technické závady, nebo něčí nedbalostí. 

“Karvinští kriminalisté čekají na výsledky znaleckých posudků a které byly v souvislosti s žádnými a objasnění věci vyžádány,” informovala policejní mluvčí Karolína Bělunková. 

O tom, že ne vždy končí exploze plynu tak šťastně jako v Bludovicích, svědčí několik případů z posledních let, které se staly v Moravskoslezském kraji. Hned několik jich bylo v Havířově, další se odehrál loni v Karviné. 

Nejtragičtější případ je z roku 2013 ve Frenštátě pod Radhoštěm. Zadlužený sedmapadesátiletý Antonín Blažek pustil plyn v panelovém domě. V důsledku exploze a následného požáru zemřelo 7 lidí, včetně atentátníka. Další lidé byli popálení nebo utrpěli jiná zranění a trauma. Celý dům byl stržen.

Podívejte se na reportáže o explozích plynu v domech:

---

Za štěňata odložená k popelnici padne trest

Za sedm štěňat odložených v tašce k popelnici padne trest. Majitele, který se jich bezcitně na začátku ledna zbavil, už vyslýchá policie. Štěňata skončila v útulku, díky rychlosti sociálních sítí a také naší reportáže už ale tráví další dny života v náruči nových majitelů.

Těchto sedm štěňat skončilo na přechodnou dobu v útulku poté, co je na začátku ledna v té době neznámý člověk bezcitně odložil k popelnici. Strážníci MP Karviná je hladová a prochladlá odvezli do útulku, kde se jim dostalo potřebné péče, štěňata prošla veterinární prohlídkou, karanténou a dostala i čip.

" Jsou to kříženci, je tam trochu ze staforda, cane corsa nebo německého ovčáka, je to kříženec něčeho takového," připomněl ošetřovatel v útulku David Konieczný.

Všech sedm štěňat už prožívá svůj život v nových domovech. Nabídli jim je čtyři ze sedmi zájemců prostřednictvím zveřejnění na facebooku, dva majitelé si je vyzvedli na základě prohlížení nabídky psů na webových stránkách útulku a jedno štěně našlo domov v Petřvaldě díky naší odvysílané reportáži.

"My jsme se dozvěděli o pejskovi z televize Polar, tak jsme se rozhodli, že si jednoho vezmeme, jestli bude ještě volný. Volali nám, že jeden poslední volný je, je to chlapeček, jmenuje se Monty," řekl nová majitelka štěněte Monika Kuboszková.

Na stránkách MP se také spustila  lavina diskuze a pátrání po člověku, který se jich takto zbavil.

"Využili jsme náš facebookový profil k informování občanů o odložených štěňatech a díky tomu se nám ohlásil svědek, který potvrdil majitele těch štěňat. Následně jsme věc prošetřili, oznámili policii a věc je teď šetřena jako týrání zvířat," vysvětlil ředitel MP Karviná Petr Bičej.

Jaký trest a v jaké výši v tomto případě padne, zatím není známo. Jasno bude až po skončení celého vyšetřování.

"Karvinští policisté se v současné době oznámením i nadále zabývají. Intenzivně prověřují veškeré indicie k případu. Shromažďují důkazní materiály jako například výpovědi zúčastněných osob," potvrdila Karolína Bělunková, mluvčí PČR . 

O výsledku vás budeme informovat.

---

Ostrava chce zdvojnásobit investice do vodovodů

Ostrava patří k městům s nejnižšími ztrátami pitné vody z potrubí. V příštích letech chce navíc ještě značně navýšit investice do údržby a obnovy celé sítě. Zmizet by například měly kanalizační výpustě do řek a potoků, což by mělo přispět k jejich větší čistotě.

V Ostravě je 900 kilometrů kanálů a tisíc kilometrů vodovodů. Díky modernizaci se podařilo snížit ztráty vody v průběhu transportu potrubím na 11 procent, zatímco průměr celé země je 15 procent. Ostrava chce ale investice do údržby a rozvoje výrazně zvýšit. Ročně na 700 milionů korun. "Ostrava by měla v následujících 5 letech zdvojnásobit investici do vodohospodářských staveb, kdy spravuje jakýsi fond, ve kterém je 300 milionů ročně," vysvětluje náměstkyně primátora Ostravy Zuzana Bajgarová.

Chystané projekty by měly odstranit takzvaná volná kanalizační vyústí do řek a potoků.Na území Ostravy je jich 46, jsou především v oblasti Slezské Ostravy, Kunčic, Kunčiček a Radvanic a Bartovic. "Do 6 let by měly být všechny odstraněny. V současné době probíhá velká stavba kanalizačního sběrače B, který by měl odstranit 6 takových vyústí a navazující stavby dalších 16 vyústí. Kvalita vody v řekách jako je Lučina, Ostravice a Odra by měla být mnohem vyšší," potvrzuje náměstkyně primátora Kateřina Šebestová.

Chystá se také rekonstrukce vodovodu a kanalizace v ulici Moravská, pracuje se na kanalizaci v Plesné. Připravuje se i stavba kanalizace v Koblově, Heřmanicích a ve Svinově. 

---

I knihovna ve Straníku pro 60 čtenářů má smysl

I knihovna pro 60 čtenářů má smysl. Jsou o tom přesvědčeni v Novém Jičíně a proto již léta funguje také malá pobočka v místní části Straníku. Nedávno prošla rekonstrukcí a podařilo se rozšířit její stísněné prostory.

Hned s  úderem 17. hodiny už do malé místní knihovny v novojičínské části Straník vstupují první čtenáři. Otevřena je jednou týdně, ve čtvrtek, dvě hodiny odpoledne. Nedávno prošla rekonstrukcí a stavební úpravy o pár metrů čtverečních rozšířily její prostory.

“Knihovna se velmi dlouho potýkala s nedostatkem místa, hlavně pro uložení nového knihovního fondu, který se tady neustále doplňuje,” uvedla Renáta Domoráková, vedoucí Městské knihovny v Novém Jičíně.

Přímo v této místnosti je půjčovna knih téměř 40 let. Přesně si to pamatuje zdejší knihovnice, pracuje tu stejně dlouhou  dobu.  

“Já jsem zde od té doby, od dubna 1981,” pousmála se Ludmila Olbrichová, knihovnice ve Straníku.

Tuto pobočku hlavní Městské knihovny Nový Jičín navštěvuje pravidelně zhruba 60 registrovaných čtenářů, dětí i dospělých. 

“Knihovnu využíváme, určitě. Děti do školy a já na večery,” sdělila mladá žena s dětmi. “Každý týden tady docházím,”  přidala se další čtenářka. 

Z téměř 80 tisíc svazků, které má centrální knihovna k dispozici, je jich zde jen zlomek, i tak lze pestrost titulů zajistit.. 

“Pokud tady nemáme zrovna tuto knihu a zrovna si čtenář určitou přeje, tak si ji vypůjčíme přes Nový Jičín,” podotkla knihovnice Ludmila Olbrichová.  

Stejně jako velké knihovny i tato malá nabízí svým čtenářům službu online katalogu. 

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-28-01-2020-16-00