Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Zastupitelé v Havířově jednali v nouzovém stavu
  • Poruba otevírá některá sportoviště a komunitní centrum
  • MHD ve Frýdku-Místku se vrací do běžného režimu
  • Pro podnikatele má Karviná balík pomoci
  • Na opravy bytů dává Nový Jičín miliony
  • Pilotní projekt na Jihu: oprava celého domu

Zastupitelé v Havířově jednali v nouzovém stavu

Vystupovat k jednotlivým bodům v roušce bylo náročné. Tak hodnotili někteří zastupitelé zasedání zastupitelstva v Havířově. Bezpečnostní opatření však byla nutná.

Takto to vypadá při běžném zasedání zastupitelstva v Havířově, které se vždy pořádá v KD Radost. Pokud chtěla radnice, tak jako i jiná města, uspořádat řádné jednání v nouzovém stavu, musela prostory přizpůsobit.

"Zastupitelé a další osoby, které jsou v sále, musí být od sebe dva metry. Ukázalo se, že stávající prostor v KD Radost vyhovuje a umožňuje dokonce v omezeném prostoru i vstup veřejnosti," řekl tajemník havířovského magistrátu Milan Menšík.

Před vstupem do jednacího sálu si museli všichni dezinfikovat ruce. Kdo potřeboval dostal také roušku a rukavice.

"Dnešní zasedání bylo takové komorní s rouškami, ale myslím si, že nebyl problém vyjadřovat se k tomu, co jsme měli schválit,” řekla zastupitelka Alena Zedníková (ČSSD).

Nebylo to náročné dýchat tak dlouho v roušce?

“Nebylo, já konkrétně jsem nebyla řečníkem, ale myslím si, že ti, kteří potřebovali déle něco vysvětlovat, tak to pro ně mohlo být nepříjemné,” dodala Zedníková.

"Samozřejmě, že je to omezení a možná to i zastupitelé poznali, když jsem vystupoval, tak se mi chvěl hlas při vystoupení, ale to bylo jen z toho důvodu nedostatku vzduchu,” dodal zastupitel Eduard Heczko (KSČM).

Veřejnost, která se nevešla do sálu, měla možnost sledovat zastupitelstvo přes obrazovky ve vstupní hale a mohla se i aktivně zapojit. Například v Orlové se rozhodli, že zastupitelstvo přesunou až na květen. 

---

Poruba otevírá některá sportoviště a komunitní centrum

V Ostravě-Porubě se už brzy otevřou centra volného času a také oblíbené komunitní centrum Všichni spolu. Zasportovat a pobavit se jak ve venkovních, tak vnitřních prostorách budete moci už od pondělí 4. května.

Porubská centra volného času opět ožijí lidmi. Už v pondělí 4. května otevřou své brány. Znovuotevření se dočká i komunitní centrum Všichni spolu, které před pandemií navštěvovalo až 300 lidí denně. Platit v nich budou veškerá protikoronavirová opatření. “Máme tady multifunkční hřiště, máme tady samozřejmě areál, který je i pro menší děti s rodiči, máme tady prostorové hřiště, máme tady komunitní zahradu. Ty vnitřky vlastně jsou vlastně přístupné pro naše partnerské organizace, kterým je Mens Sana a Centrum pro rodinu, takže i ony budou moci od 4. pokračovat ve své práci,” dodává Martin Tomášek, místostarosta MOb Ostrava-Poruba. “My jsme rádi, že Porubané si velmi rychle našli cestu do komunitního centra, a to v podstatě hned po otevření loni na podzim. Ti mladší si tady zahrají spíš na těch prolézačkách, na klouzačkách, ti starší už chodí na workout. Všichni využívají potom tady to velké hřiště. Ale jde vidět, že se tady pobaví i jejich rodiče a prarodiče,” uvádí Martin Otipka, mluvčí MOb Ostrava-Poruba

Zejména kluci mají radost z toho, že už je otevřený i skatepark. Využívat ho mohou denně od 15 hodin. “Jezdím okolo 3 let. Skatepark využívám , jako mám ho nejradši tady z okolí Ostravy a nejradši jezdím raily, bedny a gapy,” říká jeden z návštěvníků skateparku. Poruba je připravena otevřít i školní hřiště. Už má i od města potvrzeny platby na správce.

---

MHD ve Frýdku-Místku se vrací do běžného režimu

Městská hromadná doprava ve Frýdku-Místku se vrací k normálu. Na všech městských linkách bude opět možný nástup předními dveřmi a placení jízdného řidiči. Město chce také znovuobnovit běžné jízdní řády.

Frýdeckomístecká MHD se vrací do běžného režimu. Od 1. května budou cestující do autobusů opět nastupovat pouze předními dveřmi a hradit jízdné, vyjma držitelů ODISky s kuponem na MHD zdarma.

„Řidiče bude od přímého kontaktu s cestujícím chránit plastová folie. Žádáme proto cestující, aby jízdné hradili prostřednictvím karty ODIS nebo bankovní karty, což je rychlé a bezpečné. Cestující mohou platit i v hotovosti, nicméně, v tomto případě by si měli nachystat přesnou částkou, přispějí tak nejen k rychlejšímu odbavení, ale také k omezení kontaktu s řidičem,“ vyzval náměstek primátora Frýdku-Místku Karel Deutscher

Vzhledem k uvolnění vládních opatření chce město opět najet na běžné jízdní řády.

„V současné době se jezdí podle výlukových jízdních řádů. Od května bychom ale chtěli dopravu vrátit do normálu, nebo jezdit alespoň v prázdninovém režimu. Lidé se začínají vracet do práce a nechceme mít přeplněné autobusy, to by se pak hygienická opatření, která jsou stále platná, trochu míjela účinkem. Konečné rozhodnutí je ale na dopravci, tedy společnosti ČSAD, která kvůli nedostatku řidičů před časem zavedla výlukové jízdní řády. Jakmile budeme mít její rozhodnutí, budeme obratem informovat,“ dodal náměstek Karel Deutscher.

Při cestování MHD je i nadále nutné chránit si nos a ústa rouškou nebo šátkem. Doporučeny jsou také rukavice.  

---

Pro podnikatele má Karviná balík pomoci

Karviná připravila pro tuto nelehkou dobu pro podnikatele balík pomoci. Kromě poskytování poradenství odpustí živnostníkům nájmy nebytových městských prostor a také předzahrádek. A uvolnila z přebytku i 20 milionů korun, které má připraveny třeba na projekty spojené s podnikáním ve spolupráci s MSK.

Karviná v době nouzového stavu myslí i na těžkou situaci podnikatelů, kteří nabízejí své služby nebo provozují své firmy na území města.

"Hlavní úkol je na státu, který má své programy a který je také spustil, víme, že to není úplně ideální, všichni tuto situaci sledujeme. Na základě toho jsme spustili poradenskou službu, kde se snažíme těmto lidem radit," vysvětlil Lukáš Raszyk, náměstek primátora Karviné.

Informační a konzultační servis One-stop-shopu Karviná všemi deseti obstarávají zkušení konzultanti. Podnikatelé mohou posílat své dotazy online a konzultovat žádosti po telefonu nebo videokonferenčně. Není to ale jediná pomoc pro živnostníky.

"Budeme odpouštět našim nájemcům, podnikatelům nájem po dobu trvání COVIDového stavu, dneska jsme mimochodem schválili z přebytku rozpočtu 20 milionů korun, které mohou být mimo jiné využity na věci spojené s podnikám, protože víme, že kraj chystá v rámci MSK různé projekty, konkrétnější to bude v červnu, na to jsme taky nachystáni," dodal náměstek.

V neposlední řadě řešilo vedení města také případné  odpuštění nájmu předzahrádek, prozatím je v jednání, na jak dlouhou dobu by to bylo.

---

Na opravy bytů dává Nový Jičín miliony

Město Nový Jičín vynakládá miliony korun na opravy svých volných bytů, které jsou ve špatném stavu, a noví nájemci o ně proto nejeví zájem. Zdevastované jsou buď nevhodným užíváním nebo stářím.

Městský byt 2+1 ve staré zástavbě na ulici 28. října v centru Nového Jičína už se může ucházet o nové nájemce. Stavební práce na jeho kompletní obnově skončily. 

“Tento byt byl silně zakouřený, takže se museli sanovat omítky, byt prošel celkovou rekonstrukcí, nová je voda, odpady, elektroinstalace. Rekonstruovaná je i celá koupelna, místo vany se udělal sprchový kout,” popsal práce Marek Pavelka, bytový technik.  

Podobné proměny město realizuje i ve svých dalších domech, například na ulici Luční nebo Bulharská a v plánu jsou další. Mnohé z městských bytů potřebují generální zásah, protože disponují původním čtyřicet let starým vybavením, jiné zdevastovali jejich uživatelé. 

“V rozpočtu města je vyčleněn objem finančních prostředků ve výši pět milionů korun bez DPH.  V okamžiku, kdy je byt rekonstruován, je dán k dispozici nájemcem na základě výsledků nabídkového řízení, čili probíhá obálková metoda,” Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína.  

V letošním roce zatím novou podobu a vybavení získalo sedm bytů, vloni radnice zrenovovala 33 svých příbytků. 

---

Pilotní projekt na Jihu: oprava celého domu

V Ostravě-Jihu si pilotně vyzkoušeli rekonstrukci plně obsazeného bytového domu. Týkala se 12 bytových jednotek na ulici Volgogradská v Zábřehu. Dosud byty radnice opravovala jednotlivě poté, co se byt uvolnil.

Městský obvod Ostrava-Jih vůbec poprvé zrekonstruoval celý dům najednou. Všichni nájemníci tak museli zhruba na jeden měsíc opustit své domovy. A rozhodně toho nelitují. “Je to moc pěkné, ještě musí dodělat prahy. Hodně roků tu bydlím a říkám si škoda, že nejsem mladší, když je to teď tak pěkné,” má radost jedna z nájemnic. “Líbí se mi hodně, je to pěkné jenom to mělo být před 10 roky. My už máme roky, já nevím, jestli to vůbec užiji. Kuchyńská linka se mi líbí, líbí se mi i koupelna, prostě všechno,” říká další nájemnice. 

Radnice všem nájemníkům, kteří projevili zájem, zajistila náhradní ubytování. V celém domě na ulici Volgogradská 159 poté měnila umakartová jádra za sádrokartonová a rekonstrukcí prošly i chodby a kuchyně. “Nájemníci si mohli vybrat z barevných řešení jednotlivých vizuálů. Došlo také k rozšíření stávajícího stavu koupelny a mohli si vybrat, zda chtějí vanu či sprchový kout. Od běžné zakázky se to liší v tom, že ve standardní zakázce upravujeme byt po bytě, nicméně v rámci tohoto pilotního projektu jsme si chtěli vyzkoušet výměnu všech jader v rámci celého domu,” uvádí Markéta Langrová, místostarostka MOb Ostrava-Jih

Rekonstrukce si vyžádala bezmála 4 miliony korun a celý její průběh se teď bude vyhodnocovat. V budoucnu chce radnice takto rekonstruovat i další bytové domy.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
28. dubna 2020, 17:00

Zastupitelé v Havířově jednali v nouzovém stavu

Vystupovat k jednotlivým bodům v roušce bylo náročné. Tak hodnotili někteří zastupitelé zasedání zastupitelstva v Havířově. Bezpečnostní opatření však byla nutná.

Takto to vypadá při běžném zasedání zastupitelstva v Havířově, které se vždy pořádá v KD Radost. Pokud chtěla radnice, tak jako i jiná města, uspořádat řádné jednání v nouzovém stavu, musela prostory přizpůsobit.

"Zastupitelé a další osoby, které jsou v sále, musí být od sebe dva metry. Ukázalo se, že stávající prostor v KD Radost vyhovuje a umožňuje dokonce v omezeném prostoru i vstup veřejnosti," řekl tajemník havířovského magistrátu Milan Menšík.

Před vstupem do jednacího sálu si museli všichni dezinfikovat ruce. Kdo potřeboval dostal také roušku a rukavice.

"Dnešní zasedání bylo takové komorní s rouškami, ale myslím si, že nebyl problém vyjadřovat se k tomu, co jsme měli schválit,” řekla zastupitelka Alena Zedníková (ČSSD).

Nebylo to náročné dýchat tak dlouho v roušce?

“Nebylo, já konkrétně jsem nebyla řečníkem, ale myslím si, že ti, kteří potřebovali déle něco vysvětlovat, tak to pro ně mohlo být nepříjemné,” dodala Zedníková.

"Samozřejmě, že je to omezení a možná to i zastupitelé poznali, když jsem vystupoval, tak se mi chvěl hlas při vystoupení, ale to bylo jen z toho důvodu nedostatku vzduchu,” dodal zastupitel Eduard Heczko (KSČM).

Veřejnost, která se nevešla do sálu, měla možnost sledovat zastupitelstvo přes obrazovky ve vstupní hale a mohla se i aktivně zapojit. Například v Orlové se rozhodli, že zastupitelstvo přesunou až na květen. 

---

Poruba otevírá některá sportoviště a komunitní centrum

V Ostravě-Porubě se už brzy otevřou centra volného času a také oblíbené komunitní centrum Všichni spolu. Zasportovat a pobavit se jak ve venkovních, tak vnitřních prostorách budete moci už od pondělí 4. května.

Porubská centra volného času opět ožijí lidmi. Už v pondělí 4. května otevřou své brány. Znovuotevření se dočká i komunitní centrum Všichni spolu, které před pandemií navštěvovalo až 300 lidí denně. Platit v nich budou veškerá protikoronavirová opatření. “Máme tady multifunkční hřiště, máme tady samozřejmě areál, který je i pro menší děti s rodiči, máme tady prostorové hřiště, máme tady komunitní zahradu. Ty vnitřky vlastně jsou vlastně přístupné pro naše partnerské organizace, kterým je Mens Sana a Centrum pro rodinu, takže i ony budou moci od 4. pokračovat ve své práci,” dodává Martin Tomášek, místostarosta MOb Ostrava-Poruba. “My jsme rádi, že Porubané si velmi rychle našli cestu do komunitního centra, a to v podstatě hned po otevření loni na podzim. Ti mladší si tady zahrají spíš na těch prolézačkách, na klouzačkách, ti starší už chodí na workout. Všichni využívají potom tady to velké hřiště. Ale jde vidět, že se tady pobaví i jejich rodiče a prarodiče,” uvádí Martin Otipka, mluvčí MOb Ostrava-Poruba

Zejména kluci mají radost z toho, že už je otevřený i skatepark. Využívat ho mohou denně od 15 hodin. “Jezdím okolo 3 let. Skatepark využívám , jako mám ho nejradši tady z okolí Ostravy a nejradši jezdím raily, bedny a gapy,” říká jeden z návštěvníků skateparku. Poruba je připravena otevřít i školní hřiště. Už má i od města potvrzeny platby na správce.

---

MHD ve Frýdku-Místku se vrací do běžného režimu

Městská hromadná doprava ve Frýdku-Místku se vrací k normálu. Na všech městských linkách bude opět možný nástup předními dveřmi a placení jízdného řidiči. Město chce také znovuobnovit běžné jízdní řády.

Frýdeckomístecká MHD se vrací do běžného režimu. Od 1. května budou cestující do autobusů opět nastupovat pouze předními dveřmi a hradit jízdné, vyjma držitelů ODISky s kuponem na MHD zdarma.

„Řidiče bude od přímého kontaktu s cestujícím chránit plastová folie. Žádáme proto cestující, aby jízdné hradili prostřednictvím karty ODIS nebo bankovní karty, což je rychlé a bezpečné. Cestující mohou platit i v hotovosti, nicméně, v tomto případě by si měli nachystat přesnou částkou, přispějí tak nejen k rychlejšímu odbavení, ale také k omezení kontaktu s řidičem,“ vyzval náměstek primátora Frýdku-Místku Karel Deutscher

Vzhledem k uvolnění vládních opatření chce město opět najet na běžné jízdní řády.

„V současné době se jezdí podle výlukových jízdních řádů. Od května bychom ale chtěli dopravu vrátit do normálu, nebo jezdit alespoň v prázdninovém režimu. Lidé se začínají vracet do práce a nechceme mít přeplněné autobusy, to by se pak hygienická opatření, která jsou stále platná, trochu míjela účinkem. Konečné rozhodnutí je ale na dopravci, tedy společnosti ČSAD, která kvůli nedostatku řidičů před časem zavedla výlukové jízdní řády. Jakmile budeme mít její rozhodnutí, budeme obratem informovat,“ dodal náměstek Karel Deutscher.

Při cestování MHD je i nadále nutné chránit si nos a ústa rouškou nebo šátkem. Doporučeny jsou také rukavice.  

---

Pro podnikatele má Karviná balík pomoci

Karviná připravila pro tuto nelehkou dobu pro podnikatele balík pomoci. Kromě poskytování poradenství odpustí živnostníkům nájmy nebytových městských prostor a také předzahrádek. A uvolnila z přebytku i 20 milionů korun, které má připraveny třeba na projekty spojené s podnikáním ve spolupráci s MSK.

Karviná v době nouzového stavu myslí i na těžkou situaci podnikatelů, kteří nabízejí své služby nebo provozují své firmy na území města.

"Hlavní úkol je na státu, který má své programy a který je také spustil, víme, že to není úplně ideální, všichni tuto situaci sledujeme. Na základě toho jsme spustili poradenskou službu, kde se snažíme těmto lidem radit," vysvětlil Lukáš Raszyk, náměstek primátora Karviné.

Informační a konzultační servis One-stop-shopu Karviná všemi deseti obstarávají zkušení konzultanti. Podnikatelé mohou posílat své dotazy online a konzultovat žádosti po telefonu nebo videokonferenčně. Není to ale jediná pomoc pro živnostníky.

"Budeme odpouštět našim nájemcům, podnikatelům nájem po dobu trvání COVIDového stavu, dneska jsme mimochodem schválili z přebytku rozpočtu 20 milionů korun, které mohou být mimo jiné využity na věci spojené s podnikám, protože víme, že kraj chystá v rámci MSK různé projekty, konkrétnější to bude v červnu, na to jsme taky nachystáni," dodal náměstek.

V neposlední řadě řešilo vedení města také případné  odpuštění nájmu předzahrádek, prozatím je v jednání, na jak dlouhou dobu by to bylo.

---

Na opravy bytů dává Nový Jičín miliony

Město Nový Jičín vynakládá miliony korun na opravy svých volných bytů, které jsou ve špatném stavu, a noví nájemci o ně proto nejeví zájem. Zdevastované jsou buď nevhodným užíváním nebo stářím.

Městský byt 2+1 ve staré zástavbě na ulici 28. října v centru Nového Jičína už se může ucházet o nové nájemce. Stavební práce na jeho kompletní obnově skončily. 

“Tento byt byl silně zakouřený, takže se museli sanovat omítky, byt prošel celkovou rekonstrukcí, nová je voda, odpady, elektroinstalace. Rekonstruovaná je i celá koupelna, místo vany se udělal sprchový kout,” popsal práce Marek Pavelka, bytový technik.  

Podobné proměny město realizuje i ve svých dalších domech, například na ulici Luční nebo Bulharská a v plánu jsou další. Mnohé z městských bytů potřebují generální zásah, protože disponují původním čtyřicet let starým vybavením, jiné zdevastovali jejich uživatelé. 

“V rozpočtu města je vyčleněn objem finančních prostředků ve výši pět milionů korun bez DPH.  V okamžiku, kdy je byt rekonstruován, je dán k dispozici nájemcem na základě výsledků nabídkového řízení, čili probíhá obálková metoda,” Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína.  

V letošním roce zatím novou podobu a vybavení získalo sedm bytů, vloni radnice zrenovovala 33 svých příbytků. 

---

Pilotní projekt na Jihu: oprava celého domu

V Ostravě-Jihu si pilotně vyzkoušeli rekonstrukci plně obsazeného bytového domu. Týkala se 12 bytových jednotek na ulici Volgogradská v Zábřehu. Dosud byty radnice opravovala jednotlivě poté, co se byt uvolnil.

Městský obvod Ostrava-Jih vůbec poprvé zrekonstruoval celý dům najednou. Všichni nájemníci tak museli zhruba na jeden měsíc opustit své domovy. A rozhodně toho nelitují. “Je to moc pěkné, ještě musí dodělat prahy. Hodně roků tu bydlím a říkám si škoda, že nejsem mladší, když je to teď tak pěkné,” má radost jedna z nájemnic. “Líbí se mi hodně, je to pěkné jenom to mělo být před 10 roky. My už máme roky, já nevím, jestli to vůbec užiji. Kuchyńská linka se mi líbí, líbí se mi i koupelna, prostě všechno,” říká další nájemnice. 

Radnice všem nájemníkům, kteří projevili zájem, zajistila náhradní ubytování. V celém domě na ulici Volgogradská 159 poté měnila umakartová jádra za sádrokartonová a rekonstrukcí prošly i chodby a kuchyně. “Nájemníci si mohli vybrat z barevných řešení jednotlivých vizuálů. Došlo také k rozšíření stávajícího stavu koupelny a mohli si vybrat, zda chtějí vanu či sprchový kout. Od běžné zakázky se to liší v tom, že ve standardní zakázce upravujeme byt po bytě, nicméně v rámci tohoto pilotního projektu jsme si chtěli vyzkoušet výměnu všech jader v rámci celého domu,” uvádí Markéta Langrová, místostarostka MOb Ostrava-Jih

Rekonstrukce si vyžádala bezmála 4 miliony korun a celý její průběh se teď bude vyhodnocovat. V budoucnu chce radnice takto rekonstruovat i další bytové domy.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-28-04-2020-17-00