Kantoři učí na živo i on-line
Učitelé se od počítačů vrátili znovu za katedry. A s nimi usedli do lavic také žáci prvního stupně. Výuka na dálku ale pokračuje dál. Mnozí učitelé teď musí zvládnout obě formy vyučování.
Uvolňování hygienických opatření umožnilo výuku žáků 1. - 5. tříd. Tady, na opavské Základní škole Šrámkova zpět nastoupilo asi 45% všech žáků. Skupiny mají maximálně 15 dětí, které sedí samostatně v lavicích, a při zachování bezpečné vzdálenosti nemusí mít během vyučování roušku.
Jana Kaniová, ředitelka ZŠ Šrámkova, Opava: „Učitelky se s žáky zaměří na matematiku, češtinu a anglický jazyk . Samozřejmě se nevyhýbáme ani výtvarné, hudební a pracovní výchově.“
Do třídy 3.B se po koronavirové pauze vrátily 2/3 žáků. Se svou učitelkou byla většina v kontaktu přes internet. Kromě výuky si tady sdělovali také své dojmy a zážitky, posílali fotky i videa. Po víc jak dvou měsících, kdy se setkávali ve virtuální učebně na internetu, se teď konečně potkat v té skutečné. Děti se nemohly dočkat, až se setkají se svými spolužáky.
Daniela Kurečková, třídní učitelka 3.B, ZŠ Šrámkova, Opava: „Probíráme učivo celé třetí třídy, většinou hrou. Snažíme se, aby to bylo hrou.“
A tak násobení u tabule střídá trocha pohybu. Protože do tělocvičny děti nemohou, přizpůsobily se možnostem třídy. Krátké cvičení je provází každým dnem. Vymyslely jej spolu s paní učitelkou.
Rozvrh tady nemají. Učitelka Daniela Kurečková připravuje úkoly tak, aby žáci navázali na domácí výuku. Hodně s dětmi opakuje. A také je nechává pracovat ve skupinách. To proto, aby si po dlouhém odloučení zase na kolektiv zvykly.
Po skončení vyučování si sedá k počítači a začíná druhou směnu. Věnuje se dětem, které do školy nenastoupily a potřebují s výukou pomoci.
Důležité je, aby se děti cítily ve škole dobře a společně si užily čas do letních prázdnin. Učitelé dobře ví, že se k mnohému učivu se bude muset v příštím školním roce znovu vrátit.
---
Soud potrestal bezdomovce z Orlové podmínkou
Bezdomovec z Orlové odešel z Krajského soudu v Ostravě svobodny a to přesto, že mu hrozil až 10letý žalář. Žduchnul totiž důchodce, který mu rozkopl jeho xylofon tak nešťastně, že muž na následky pádu zemřel. Soud přihlédl k jeho bezúhonnosti a dal mu na návrh žalobce ještě šanci.
47letého bezdomovce z Orlové přivedla vězeňská služba na závěrečné přelíčení u Krajského soudu v Ostravě v poutech a visela nad ním hrozba 10letého vězení. Zavinil totiž smrt důchodce, kterému se nelíbilo, že si vydělává hraním na xylofon na ulici a tak mu nástroj rozkopal. Bezdomovec se za ním rozběhl.
Vít Legerský, státní zástupce: "Vědom si jeho pokročilého věku ho razantně strčil do zad. Následkem čehož ztratil muž rovnováhu a nekontrolovatelně s rotací celého těla upadl na záda a prudce se uhodil levou týlní částí hlavy o betonový chodník."
Důchodce následkem zranění zemřel v nemocnici. Bezdomovec byl obviněn z ublížení na zdraví s následkem smrti a hrozil mu vysoký trest. U soudu se snažil vysvětlit, že to byla nešťastná náhoda a usiloval o zproštění obžaloby.
obžalovaný: "Mrzí mě co se stalo, že ten pán umřel. Chtěl jsem jen, ať se zastaví a vysvětli mi, proč to udělal."
Pavla Havránková, obhájkyně: "Neměl v úmyslu v žádném případě poškozeného napadnout. Chtěl pouze získat jeho pozornost."
Na jeho stranu se nakonec přiklonil i státní zástupce. Prý není žádný svatoušek, ale ani gauner. Násilnické sklony nemá. Bylo to ojedinělé vybočení v jeho životě a tak mu mimořádně navrhl trest pod spodní hranicí sazby. Soud to akceptoval.
Klára Krystynová, mluvčí Krajského soudu v Ostravě: "Obžalovaný byl uznán vinným a byl mu vyměřen trest 3 roky s podmíněným odkladem na 5 let."
Protože se všechny strany vzdaly práva na odvolání, byl bezdomovec po vynesení rozsudku svobodný.
---
Havířov rozmístí ve městě šedé kontejnery na kovy
Od června budou moci lidé v Havířově vyhazovat plechovky a kovy do nových šedých kontejnerů. Radnice jich pořídila sedmdesát. Město se chystá rozšířit i počet nádob na tuky a oleje.
Nápoje v plechovkách jsou stále více oblíbené. Kam je ale vyhodit? Například v Ostravě mohou lidé využívat žluté kontejnery na plasty. Havířov se rozhodl pro speciální šedé nádoby na kovy.
Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), náměstek primátora: "Věříme, že to bude přínosné pro občany města. Každá ta nádoba bude na kontejnerovém stanovišti, bude tam přidána. Těchto nádob máme 70."
Máte prostor na tyto nové nádoby?
Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), náměstek primátora: "Máme pasport kontejnerových stanovišť a chceme ho v budoucnu, pokud na to budeme mít finanční prostředky, lépe upravit tak, aby tam nedocházelo k nepořádku. Aby to kontejnerové stanoviště bylo pěkné, čisté a tak, jak má být."
Do šedých nádob budou patřit plechovky od nápojů i potravin a veškeré kovové předměty z domácnosti.
Václav Zyder, projektový manažer TSH: "My jsme na tyto separované odpady připraveni po technické stránce i obchodní stránce. Ty nádoby jsou stejné konstrukce, jako jsou nádoby na sklo. Takže využijeme stejnou svozovou techniku. Pomocí té budeme odebírat kovy a našim obchodním partnerům budeme kovy dodávat."
Radnice věří, že si lidé na třídění kovů zvyknou stejně rychle, jako na třídění tuků a olejů.
Iveta Grzonková, vedoucí odboru komunálních služeb: "Ta služba je hojně využívána a získáváme vytříděný a čistý olej z domácností. Takže v letošním roce připravujeme rozšíření. Máme momentálně nainstalovaných třicet kusů nádob a předpokládáme, že v průběhu léta bychom měli doplnit dalších třicet."
Za zhruba devět měsíců lidé vytřídili přes tři tisíce kilogramů tuků.
---
Motocykloví veteráni vyrazili na Jízdu Kravařskem
Fandové motocyklových veteránů předvedli své stroje na srazu v Novém Jičíně. Konala se zde Jízda Kravařskem, jako vzpomínková akce na motocyklové závody, které se tu jezdily v 50tých letech.
Jízda veteránů v Novém Jičíně odstartovala na zdejší motokrosové trati. Jednalo se v rámci Moravskoslezského kraje o letošní vůbec první akci tohoto druhu a pořadatelé očekávali účast stovky motocyklů. Nicméně deštivé počasí vykonalo své. Na start dorazili jen ti nejotrlejší.
František Horák, místopředseda KHV Nový Jičín: “Akce se jede jako Jízda Kravařskem. Jako vzpomínková akce na motocyklové závody, které se padesátých a šedesátých letech jezdily na Skalkách a Svinci u Nového Jičína.”
Do závodní jízdy se mohly zapojit motocykly do roku výroby 1975. Přijel i tento nablýskaný speciál z Frýdku-Místku.
Vladimír Rojíček, účastník Jízdy Kravařskem: “Vyjíždím na Jawě 350 v policejní verzi z roku 1960.”
Další fanda veteránů se dostavil z Trnávky.
Jan Šimečka, účastník Jízdy Kravařskem: “Je to v podstatě malý lehký motocykl poválečné výroby 1948 a byla to v vlastně motorka určena pro začínající jezdce.”
Tyto a desítky dalších veteránů i automobilů by lidé v Novém Jičíně mohli znovu obdivovat v září na Svatováclavské vyjížďce. Letos má zdejší klub historických vozidel pořádat její jubilejní 10. ročník. Zda vzhledem k situaci skutečně proběhne je zatím předmětem jednání.
---
Na Těrlické přehradě založili jachtařskou školu pro děti
Jachtaření si mohou na Těrlické přehradě vyzkoušet děti starší 10 let. Tamní klub letos zahajuje jachtařskou školu pro nejmenší adepty. Výhodu mají samozřejmě plavci, protože začátky se jistě bez koupele v přehradě neobejdou...
Dobrý vítr do plachet a krásný výhled na Beskydy. To je jachtaření na Těrlické přehradě. Tamní Jachting klub Těrlicko letos slaví 60 let svého působení. Shodou okolností právě letos založil jachtařskou školu mládeže. Zkušení jachtaři v ní budou učit děti od 10 let. S finanční pomocí těrlické radnice klub v Anglii nakoupil čtyři lodě RS Tera, které jsou určené právě pro nejmenší začátečníky.
Alexandr Pacek, předseda Jachting klubu Těrlicko: “Jsou osvědčené, nepotopitelné, rychlé, nádherný zážitek na nich mají děti. Máme propracovaný systém, jak ty děti učit, aby nebyly nejprve v nějakém šoku, aby se naučily jezdit, aby měly velký rychlý progres. Základním cílem jachtařské školy je ne naučit děti závodní technice, aby soutěžily na mistrovství republiky, ale seznámit děti s jachtingem, aby získaly vztah k přírodě, abychom je vytáhli od těch computerů, od těch strašný skříněk, aby trávili svůj čas na vodě, na sluníčku, na čerstvém vzduchu."
Těrlická jachtařská škola zahájí činnost na Mezinárodní den dětí 1. června. Už teď se mohou zájemci hlásit.
Alexandr Pacek, předseda Jachting klubu Těrlicko: “Už máme první svoje žáčky, začínáme v malých týmech ve třech dětech. Začínáme s nimi na školní lodi, kdy se naučí nejdříve kormidlovat velkou loď a pak, jak zvládnout jízdu, budou vnímat vítr, tak je okamžitě přesedláváme na tyto malé lodičky, kde už budou samostatně rozhodovat o sobě a jezdit. Věříme tomu a zkoušeli jsme to minulý rok jako pilot, že to funguje."
Jednou z úspěšných těrlických jachtařek je 17letá Lucie Zielonková.
Lucie Zielonková, jachtařka: “Jachtingu se věnuji už vlastně od mala. Kdysi jsem jezdila na Optimistu a zároveň jsem na něm i závodila. Teď jezdím na Evropě a chtěla bych tyto zkušenosti zužitkovat při tréninku dětí. Myslím, že děti si to taky užijí, je to krásné prostředí, přehrada, je tu vítr, takže myslím, že to bude výborné a myslím, že se můžou toho dost naučit a že můžou být dobří závodníci a vyhrávat poháry a medaile.”
O začínající jachtaře se budou v Těrlicku starat zkušení trenéři. Z tuzemských přehrad a jezer to mohou děti dotáhnout až na moře a oceány.
Marek Sittek, trenér: “Rozhodli jsme se pro velmi moderní pojetí jachtingu pro mladé. Šli jsme do toho, co je Anglii naprostý top, tedy do lodě RS Tera. Je to bezpečná loď, skvělá a rychlá. Na tom se strašně rychle učí, takže opravdu se snažíme jako jít úplně do toho nejlepšího, co se dá v současné době pro mladé sehnat. Je to trošičku jiné, než se učí na Optimistu, ale zase moc ne a ta technika na těch lodích si myslím, že je jednodušší oproti Optimistu. Dosažení vyšší rychlosti je jednodušší, než na Optimistu. Jsou ty lodě prostě bezpečnější, ale zároveň i rychlejší, takže to je to zajímavé. Je to jiná lodní třída. Už v podstatě jedou 4 jachtkluby a bude to rozrůstat. Takže si myslím, že jsme začali v tom nejlepším okamžiku, že opravdu chytneme ten začátek a budeme dobří."
---