Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Dělníci opravují fasády historických budov v areálu Slezské nemocnice
  • Cyklostezku přes Prodlouženou Rudnou blokuje závora
  • Strážníci se opět zapojili do akce Bezpečné pískoviště
  • Bezpečnostní stojany správně využívá málo lidí
  • Coronavirus sráží spolky NJ na samé dno existence

Dělníci opravují fasády historických budov v areálu Slezské nemocnice

Slezská nemocnice v Opavě mění svou tvář – už několik měsíců tady dělníci pracují na rekonstrukci šesti památkově chráněných pavilonů. Jejich fasády i okna byly ve velmi špatném stavu. Hotovo bude na konci roku.

Slezská nemocnice byla postavena před 120 lety. Autorem moderního pavilonového areálu s kapacitou 273 lůžek je Franz Ruppela z Hamburku. Inspirovat se nechal nemocnicemi v Rakousku a Německu. Navrhl komplex jednotlivých specializovaných oddělení s autonomním provozem. Vystavěn byl tehdy na okraji města.

David Váhala, historik, Slezské zemské muzeum: „Nemocnice se mohla neustále rozšiřovat a zároveň se počítalo s tím, že jednotlivé pavilony se časem propojí koridory.“

Rozsáhlá oprava šesti původních nemocničních pavilonů byla zahájena v lednu. Dělníci začali pracovat za plného provozu zařízení. Nejprve se pustili do izolace základového zdiva, které propouštělo vlhkost. Kvůli velkému úniku tepla byly objekty zatepleny.Součástí rekonstrukce byla také oprava nevzhledných fasád a výměna oken. Těch tady je na 800.

Bedřich Köhler, provozně-technický náměstek:  „Byla to stará okna. Také omítky byly narušené, fasády byly škaredé. Vizuálně to nebyly pěkné domy.“

Víc jak jedno století staré budovy nebyly v minulosti nijak zvlášť opravovány. Protože jsou památkově chráněné, budou zachovány všechny zdobné prvky na fasádách.

Roman Ciompa, stavbyvedoucí, Bystroň Group: "U štukatérských prací je to trochu složitější v tom, že si dělníci musí udělat bednění přímo na místě, musí si vytvářet odlitky na dílně. Práce trvají delší čas."

Kromě toho dělníci přestavují také kompletně pavilon H, kde bude přestěhováno geriatricko – doléčovací oddělení pro 60 pacientů. Rekonstrukční práce dohromady za 163 mil. korun hradí zřizovatel tohoto zařízení, Moravskoslezský kraj. Stavební ruch v nemocničním areálu utichne s koncem tohoto roku.

---

Cyklostezku přes Prodlouženou Rudnou blokuje závora

Neuvěřitelný a hlavně nekonečný příběh doprovází silnici Prodloužená Rudná. Nejprve ji mnoho let blokoval uživatel věcného břemene na cestu k rybníku Dušan Richtár a nyní, když už je silnice hotová a místo cesty k rybníku je lávka za mnoho milionů, začal blokovat cyklostezku, která na lávku směřuje. Je to prý součást jeho boje se sousedním zahradnictvím.

Asi před měsícem byla dokončena lávka přes Prodlouženou Rudnou a byly odstraněny zábrany, kterými stavebníci blokovali vstup na most. Asi všichni doufali, že tím skončil letitý příběh o panu Richtárovi, kvůli kterému se dokončení Prodloužené Rudné zpozdilo o mnoho let. Jenže neskončil. Dušan Richtár si našel novou zábavu. Nyní bojuje se sousedním zahradnictvím a proto zablokoval příjezdovou cestu k lávce závorou a velkými špalky.

spolumajitelka zahradnictví: "Zahradnictví je tady od roku 1960 a jezdilo se tady vždycky. Teď mu začalo vadit. Zablokoval cestu, nejprve paletami, potom tam udělal plot, potom tam dal špalky. Nedalo se sním domluvit."

Klienti zahradnictví musí přijet komplikovaně z druhé strany. Turisté a cyklisté dojedou k závoře a nevědí, co mají dělat. Jestli porušují zákon nebo ne. Všichni doufali, že zábrany zmizí poté, co bude cesta osazena značkami, ale nezmizely.

Jakub Unucka, náměstek hejtmana MS kraje: “Lávka je nyní v kolaudačním řízení. Až řízení skončí a ta lávka bude mít všechna razítka, slíbil pan Richtár, že odstraní závoru a umožní průjezd a průchod přes svůj pozemek."

Příští měsíc by mělo proběhnout jednání na Státním silničním úřadu, který by měl říct, zda je cesta soukromá a nebo veřejně přístupná. Kolaudační řízení na lávku by mělo skončit do konce prázdnin. Spor budeme dále sledovat. 

---

Strážníci se opět zapojili do akce Bezpečné pískoviště

Městská policie v Havířově o prázdninách opět pořádá preventivní akci Bezpečné pískoviště. Strážníci budou hledat odhozené injekční stříkačky na více než 350 místech. Zkontrolují nejen pískoviště, ale také okolí dětských mobiliářů.

Tak jako v jiných městech i Havířově bojují s lidmi, kteří jsou závislí na drogách. Velký problém představují odhozené injekční stříkačky, o které by se mohly zranit zejména děti.

Edita Koňaříková, strážnice MP Havířov: "V letním období právě teď probíhá preventivní projekt Bezpečné pískoviště, který realizujeme od roku 2004. Právě v tom letním období se zaměřením na bezpečnost dětí na pískovištích, mobiliářích. Jinak se zúčastňujeme i akce Jehla, která probíhá na celém území a je pod hlavičkou celostátní akce městských policií.” 

Během akce Bezpečné pískoviště zkontrolují strážníci více než 350 pískovišť a mobiliářů.

anketa: "Určitě to vnímám kladně, protože vím, že Havířov je známý tím, že se tady drogy pohybují. Takže si myslím, že pro bezpečnost dětí i rodičů je to určitě skvělá věc.”

anketa: “Já si myslím, že to je správně, protože my jsme tady s kamarádem také našli nějaké injekční stříkačky.”

Edita Koňaříková, strážnice MP Havířov: "V rámci preventivních besed, které provádíme na školách i v mateřských školách, tak děti seznamujeme s bezpečným postupem v případě, že naleznou injekční stříkačku nebo i jiný rizikový předmět. V žádném případě nemají na něho sahat a měly by kontaktovat dospělou osobu, nebo zavolat tísňovou linku MP nebo PČR.”



Podle zkušeností strážníků se použité injekční jehly po narkomanech častěji nacházejí u vchodů domů, v podchodech a různých zákoutích. Při hledání je nutná opatrnost. Během nesprávné manipulaci může dojít k přenesení nákazy, třeba žloutenky či AIDS.

---

Bezpečnostní stojany správně využívá málo lidí

Na různých místech v Karviné stojí už 12 let bezpečnostní stojany, které díky speciálnímu uzamčení znemožňují zlodějům jejich krádež. Mnozí cyklisté se je ale stále nenaučili správně používat.

Už 12 let stojí na mnoha místech v Karviné bezpečnostní stojany, ze kterých je nemožné odcizit jízdní kolo. Mnozí cyklisté se je ale dodnes nenaučili správně používat.

Petr Bičej, ředitel MP Karviná: “Je to jeden z povedených projektů situační prevence, která znesnadňuje páchání trestné činnosti a krádež kola. Je pravda, že tak z deseti kol jsou jen dvě správně uzamčená. Chtěl bych opravdu vyzvat občany, aby využívali tyto stojany, aby ten přívlastek “bezpečnostní” byl oprávněný ."

Pokud si totiž cyklista uzamkne kolo správně, má stoprocentní jistotu, že kolo nikdo neodcizí.

Petr Bičej, ředitel MP Karviná: "My neznáme jediný případ od doby, kdy jsou instalovány bezpečnostní stojany, že by se z toho stojanu, pokud je kolo správně zamčeno, toto ztratilo. Je tam uzamčený celý rám."

Mnozí cyklisté si zámek pořídili poté, co jim kolo uzamčené nesprávně lankem už někdy někdo odcizil.

anketa s cyklisty: "Ukradli mi kolo za osm tisíc, tak jsem si koupil další kolo, trochu levnější, mám strach, že by mi to někdo "čmajzl". Tak jsem si to pořídil na náměstí ten zámek." "Teď se stále dál a dál stojany objevují, takže z toho důvodu jsem si to koupil."

Už v roce 2008 strážníky ve spolupráci s magistrátem vyhodnotili, na kterých místech je vhodně je umístit a postupně se stojany instalovaly na dalších a dalších místech jako jsou nákupní a sportovní centra a podobně.

Petr Slezák, manažer prevence kriminality MP Karviná:  “V současné době jsou na 40 místech, máme 61 stojanů. Vyhodnocujeme, kde jsou využívány, pokud jsou nové požadavky, tak se dokoupí. Drtivá většina je pořízena z ministerstva vnitra."

Jedinou věcí, kterou musí cyklista udělat, aby zabezpečil své kolo, je zakoupit speciální zámek v městském informačním centru.

Petr Slezák, manažer prevence kriminality MP Karviná: "Bezpečnostní stojany jsou součástí trianglu situační prevence. Ten tvoří městský dohlížecí systém, forenzní značení a právě stojany. Má to své výsledky, například v roce 2013 bylo na území města odcizeno 95 kol, v loňském roce to bylo 38 kol."

---

Coronavirus sráží spolky NJ na samé dno existence

Mladí hasiči a historičtí vojáci, co mají společného? Pandemie Coronaviru stáhla oba spolky v na finanční dno.

Coronavirus se neustále tlačí do všech odvětví lidské činnosti. Ani Nový Jičín není vyjímkou.

Podívejme se například do dětského spolku dobrovolných hasičů Žilina a jednoho klubu vojenské historie. Co mají společného? To, že v jejich případě se z rouškou nedá vystupovat.

Jaroslav Perútka (KDU-ČSL), předseda Osadního výboru Žilina: Ono to vlastně ani nejde, protože ten výcvik by s rouškou ty děti neustály.

Libor Chyba, KVH FENIX Nový Jičín: To je to nejhorší, že v rouškách tyhlety ukázky nebo dobové scenérie nemůžeme znázorňovat, vypadalo by to hloupě.

Letošním rokem si také připomínáme 75. výročí osvobození, kde tento spolek plánoval ve spolupráci s Československou obcí legionářskou mimo jiné i osvětu ve školách. Ukázku dvou období předvedly téměř všechny umělecké spolky Nového Jičína loni v prosinci ukázkami Václav Havel a 1939. Naopak mladí hasiči neměli ani jeden trénink.

Jaroslav Perútka (KDU-ČSL), předseda Osadního výboru Žilina: I když byly některé avizované tak zase teďka změnou podmínek byly zrušeny, takže opravdu letos je to více méně o jednom výletu a pár setkáních s těmi dětmi.

Oba postižené spolky se hodlají sejít na Den obce Žilina 22. 8. 2020

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
28. července 2020, 17:00

Dělníci opravují fasády historických budov v areálu Slezské nemocnice

Slezská nemocnice v Opavě mění svou tvář – už několik měsíců tady dělníci pracují na rekonstrukci šesti památkově chráněných pavilonů. Jejich fasády i okna byly ve velmi špatném stavu. Hotovo bude na konci roku.

Slezská nemocnice byla postavena před 120 lety. Autorem moderního pavilonového areálu s kapacitou 273 lůžek je Franz Ruppela z Hamburku. Inspirovat se nechal nemocnicemi v Rakousku a Německu. Navrhl komplex jednotlivých specializovaných oddělení s autonomním provozem. Vystavěn byl tehdy na okraji města.

David Váhala, historik, Slezské zemské muzeum: „Nemocnice se mohla neustále rozšiřovat a zároveň se počítalo s tím, že jednotlivé pavilony se časem propojí koridory.“

Rozsáhlá oprava šesti původních nemocničních pavilonů byla zahájena v lednu. Dělníci začali pracovat za plného provozu zařízení. Nejprve se pustili do izolace základového zdiva, které propouštělo vlhkost. Kvůli velkému úniku tepla byly objekty zatepleny.Součástí rekonstrukce byla také oprava nevzhledných fasád a výměna oken. Těch tady je na 800.

Bedřich Köhler, provozně-technický náměstek:  „Byla to stará okna. Také omítky byly narušené, fasády byly škaredé. Vizuálně to nebyly pěkné domy.“

Víc jak jedno století staré budovy nebyly v minulosti nijak zvlášť opravovány. Protože jsou památkově chráněné, budou zachovány všechny zdobné prvky na fasádách.

Roman Ciompa, stavbyvedoucí, Bystroň Group: "U štukatérských prací je to trochu složitější v tom, že si dělníci musí udělat bednění přímo na místě, musí si vytvářet odlitky na dílně. Práce trvají delší čas."

Kromě toho dělníci přestavují také kompletně pavilon H, kde bude přestěhováno geriatricko – doléčovací oddělení pro 60 pacientů. Rekonstrukční práce dohromady za 163 mil. korun hradí zřizovatel tohoto zařízení, Moravskoslezský kraj. Stavební ruch v nemocničním areálu utichne s koncem tohoto roku.

---

Cyklostezku přes Prodlouženou Rudnou blokuje závora

Neuvěřitelný a hlavně nekonečný příběh doprovází silnici Prodloužená Rudná. Nejprve ji mnoho let blokoval uživatel věcného břemene na cestu k rybníku Dušan Richtár a nyní, když už je silnice hotová a místo cesty k rybníku je lávka za mnoho milionů, začal blokovat cyklostezku, která na lávku směřuje. Je to prý součást jeho boje se sousedním zahradnictvím.

Asi před měsícem byla dokončena lávka přes Prodlouženou Rudnou a byly odstraněny zábrany, kterými stavebníci blokovali vstup na most. Asi všichni doufali, že tím skončil letitý příběh o panu Richtárovi, kvůli kterému se dokončení Prodloužené Rudné zpozdilo o mnoho let. Jenže neskončil. Dušan Richtár si našel novou zábavu. Nyní bojuje se sousedním zahradnictvím a proto zablokoval příjezdovou cestu k lávce závorou a velkými špalky.

spolumajitelka zahradnictví: "Zahradnictví je tady od roku 1960 a jezdilo se tady vždycky. Teď mu začalo vadit. Zablokoval cestu, nejprve paletami, potom tam udělal plot, potom tam dal špalky. Nedalo se sním domluvit."

Klienti zahradnictví musí přijet komplikovaně z druhé strany. Turisté a cyklisté dojedou k závoře a nevědí, co mají dělat. Jestli porušují zákon nebo ne. Všichni doufali, že zábrany zmizí poté, co bude cesta osazena značkami, ale nezmizely.

Jakub Unucka, náměstek hejtmana MS kraje: “Lávka je nyní v kolaudačním řízení. Až řízení skončí a ta lávka bude mít všechna razítka, slíbil pan Richtár, že odstraní závoru a umožní průjezd a průchod přes svůj pozemek."

Příští měsíc by mělo proběhnout jednání na Státním silničním úřadu, který by měl říct, zda je cesta soukromá a nebo veřejně přístupná. Kolaudační řízení na lávku by mělo skončit do konce prázdnin. Spor budeme dále sledovat. 

---

Strážníci se opět zapojili do akce Bezpečné pískoviště

Městská policie v Havířově o prázdninách opět pořádá preventivní akci Bezpečné pískoviště. Strážníci budou hledat odhozené injekční stříkačky na více než 350 místech. Zkontrolují nejen pískoviště, ale také okolí dětských mobiliářů.

Tak jako v jiných městech i Havířově bojují s lidmi, kteří jsou závislí na drogách. Velký problém představují odhozené injekční stříkačky, o které by se mohly zranit zejména děti.

Edita Koňaříková, strážnice MP Havířov: "V letním období právě teď probíhá preventivní projekt Bezpečné pískoviště, který realizujeme od roku 2004. Právě v tom letním období se zaměřením na bezpečnost dětí na pískovištích, mobiliářích. Jinak se zúčastňujeme i akce Jehla, která probíhá na celém území a je pod hlavičkou celostátní akce městských policií.” 

Během akce Bezpečné pískoviště zkontrolují strážníci více než 350 pískovišť a mobiliářů.

anketa: "Určitě to vnímám kladně, protože vím, že Havířov je známý tím, že se tady drogy pohybují. Takže si myslím, že pro bezpečnost dětí i rodičů je to určitě skvělá věc.”

anketa: “Já si myslím, že to je správně, protože my jsme tady s kamarádem také našli nějaké injekční stříkačky.”

Edita Koňaříková, strážnice MP Havířov: "V rámci preventivních besed, které provádíme na školách i v mateřských školách, tak děti seznamujeme s bezpečným postupem v případě, že naleznou injekční stříkačku nebo i jiný rizikový předmět. V žádném případě nemají na něho sahat a měly by kontaktovat dospělou osobu, nebo zavolat tísňovou linku MP nebo PČR.”



Podle zkušeností strážníků se použité injekční jehly po narkomanech častěji nacházejí u vchodů domů, v podchodech a různých zákoutích. Při hledání je nutná opatrnost. Během nesprávné manipulaci může dojít k přenesení nákazy, třeba žloutenky či AIDS.

---

Bezpečnostní stojany správně využívá málo lidí

Na různých místech v Karviné stojí už 12 let bezpečnostní stojany, které díky speciálnímu uzamčení znemožňují zlodějům jejich krádež. Mnozí cyklisté se je ale stále nenaučili správně používat.

Už 12 let stojí na mnoha místech v Karviné bezpečnostní stojany, ze kterých je nemožné odcizit jízdní kolo. Mnozí cyklisté se je ale dodnes nenaučili správně používat.

Petr Bičej, ředitel MP Karviná: “Je to jeden z povedených projektů situační prevence, která znesnadňuje páchání trestné činnosti a krádež kola. Je pravda, že tak z deseti kol jsou jen dvě správně uzamčená. Chtěl bych opravdu vyzvat občany, aby využívali tyto stojany, aby ten přívlastek “bezpečnostní” byl oprávněný ."

Pokud si totiž cyklista uzamkne kolo správně, má stoprocentní jistotu, že kolo nikdo neodcizí.

Petr Bičej, ředitel MP Karviná: "My neznáme jediný případ od doby, kdy jsou instalovány bezpečnostní stojany, že by se z toho stojanu, pokud je kolo správně zamčeno, toto ztratilo. Je tam uzamčený celý rám."

Mnozí cyklisté si zámek pořídili poté, co jim kolo uzamčené nesprávně lankem už někdy někdo odcizil.

anketa s cyklisty: "Ukradli mi kolo za osm tisíc, tak jsem si koupil další kolo, trochu levnější, mám strach, že by mi to někdo "čmajzl". Tak jsem si to pořídil na náměstí ten zámek." "Teď se stále dál a dál stojany objevují, takže z toho důvodu jsem si to koupil."

Už v roce 2008 strážníky ve spolupráci s magistrátem vyhodnotili, na kterých místech je vhodně je umístit a postupně se stojany instalovaly na dalších a dalších místech jako jsou nákupní a sportovní centra a podobně.

Petr Slezák, manažer prevence kriminality MP Karviná:  “V současné době jsou na 40 místech, máme 61 stojanů. Vyhodnocujeme, kde jsou využívány, pokud jsou nové požadavky, tak se dokoupí. Drtivá většina je pořízena z ministerstva vnitra."

Jedinou věcí, kterou musí cyklista udělat, aby zabezpečil své kolo, je zakoupit speciální zámek v městském informačním centru.

Petr Slezák, manažer prevence kriminality MP Karviná: "Bezpečnostní stojany jsou součástí trianglu situační prevence. Ten tvoří městský dohlížecí systém, forenzní značení a právě stojany. Má to své výsledky, například v roce 2013 bylo na území města odcizeno 95 kol, v loňském roce to bylo 38 kol."

---

Coronavirus sráží spolky NJ na samé dno existence

Mladí hasiči a historičtí vojáci, co mají společného? Pandemie Coronaviru stáhla oba spolky v na finanční dno.

Coronavirus se neustále tlačí do všech odvětví lidské činnosti. Ani Nový Jičín není vyjímkou.

Podívejme se například do dětského spolku dobrovolných hasičů Žilina a jednoho klubu vojenské historie. Co mají společného? To, že v jejich případě se z rouškou nedá vystupovat.

Jaroslav Perútka (KDU-ČSL), předseda Osadního výboru Žilina: Ono to vlastně ani nejde, protože ten výcvik by s rouškou ty děti neustály.

Libor Chyba, KVH FENIX Nový Jičín: To je to nejhorší, že v rouškách tyhlety ukázky nebo dobové scenérie nemůžeme znázorňovat, vypadalo by to hloupě.

Letošním rokem si také připomínáme 75. výročí osvobození, kde tento spolek plánoval ve spolupráci s Československou obcí legionářskou mimo jiné i osvětu ve školách. Ukázku dvou období předvedly téměř všechny umělecké spolky Nového Jičína loni v prosinci ukázkami Václav Havel a 1939. Naopak mladí hasiči neměli ani jeden trénink.

Jaroslav Perútka (KDU-ČSL), předseda Osadního výboru Žilina: I když byly některé avizované tak zase teďka změnou podmínek byly zrušeny, takže opravdu letos je to více méně o jednom výletu a pár setkáních s těmi dětmi.

Oba postižené spolky se hodlají sejít na Den obce Žilina 22. 8. 2020

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-28-07-2020-17-00