Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Galerie Plato je mezi nejvýznamnějšími stavbami Evropy
  • První moduly nového pavilonu KHN už dorazily
  • Záchranná stanice v Bartošovicích děkuje Jižanům
  • Studenti a dobrovolníci zalesňují Javorník
  • 31. ročník Velké ceny Ostravy v plavání

Galerie Plato je mezi nejvýznamnějšími stavbami Evropy

Zdařilá rekonstrukce bývalých městských Jatek a jejich přeměna na Galerii Plato v Ostravě už získala řadu nejrůznějších ocenění. Nyní je ale ve hře i o to nejvýznamnější. Plato totiž bylo vybráno do užšího kola Cen Evropské unie, kde své stavby přihlásilo 38 zemí.

Rekonstrukce a přeměna bývalých městských Jatek v Ostravě na Galerii Plato skončila v roce 2022. Autorem projektu je polský architekt Robert Konieczny a investorem byla Ostrava. Dílo začala okamžitě sbírat odborná ocenění. Například v rámci tzv. Památkářských Oskarů získalo hned dvě ocenění nebo na Grand Prix Architektů vyhrálo modrou kostku. Nyní se dokonce Plato dostalo do užšího výběru Cen Evropské unie.

Marek Pokorný, ředitel Plato Ostrava: "Jsou to ocenění, která jdou primárně z odborné obce, tzn. z hlediska rekonstrukce, architektury, podoby toho našeho nového sídla. Jsme maximálně spokojeni."

V prvním kole se o prestižní Cenu Evropské unie Miese van der Roheho za současnou architekturu utkalo 362 staveb ze 38 zemí Evropy. Z nich bylo vybráno 40 nejlepších, které jsou ve 20 zemích. Českou republiku reprezentovalo 9 staveb

Lucie Baránková-Vilamová, náměstkyně primátora Ostravy: "Poslední novinkou je, že se Plato dostalo do užšího výběru mezi 40 nejlepších staveb. To vyhlášení bude zanedlouho, tak uvidíme, jestli budeme mít ještě vetší radost." 

Objekty hodnotila sedmičlenná porota. Ta nyní vybrané stavby osobně navštíví a v dubnu pak v Barceloně vyhlásí vítěze. Ten získá nejen prestižní cenu, ale také významné finanční ohodnocení. 

---

První moduly nového pavilonu KHN už dorazily

Do další fáze se uplynulý týden posunula výstavba nového pavilonu chirurgických oborů Karvinské hornické nemocnice (KHN). Na připravenou základovou desku začínají stavaři ukládat jednotlivé moduly. Vznikne tak zázemí pro operace nádorových onemocnění prsu, jednodenní chirurgii a laparoskopické výkony.

Není to první výstavba modulárním způsobem, tento způsob zvolila Karvinská hornická nemocnice už v roce 2020.

Tomáš Canibal, ředitel KHN: "V roce 2020 jsme postavili třípodlažní budovu, ta výstavba se nám osvědčila, budova funguje perfektně jak z hlediska prostředí, tak z hlediska energetických náročností a podobně, takže ten důvod byl jednoznačný. Rychlost je zásadním faktorem pro č jsme se rozhodli pro tento typ stavby. "

Pavilon bude dvoupodlažní. První patro bude obsahovat oddělení s 25 lůžky. Ve druhém se počítá s operačním sálem provázaným na stávající chirurgické a operační zázemí nemocnice.

Tomáš Canibal, ředitel KHN: "Tu první fázi máme za sebou, je připravena základová deska a měly by se navážet moduly prvního podlaží, ve kterém bude chirurgické oddělení.”

Celkem se tato dvě podlaží budou skládat ze 60 modulů.

Pavel Půta, projektový manažer: "Co se týká techniky provádění modulárních systémů - moduly, které se dováží, tak se dováží po dvou na kamionu, váží od pěti do osmi tun. Musí být spočítaný základový pás a pak se to dorovnává malými ocelovými destičkami do úplné roviny podle geodetického zaměření."


Stavbu by Karvinská hornická nemocnice měla převzít v polovině července, na konci července má už naplánovány první operační výkony.

---

DOBROVOLNICTVÍ NA ZKOUŠKU

V rámci celorepublikových dnů dobrovolnictví uspořádala v Havířově ADRA společně s organizací Santé projekt dobrovolnictví na zkoušku.

---

Záchranná stanice v Bartošovicích děkuje Jižanům

Obyvatelé obvodu Ostrava-Jih měli během dne Země možnost nahlédnout do Záchranné stanice živočichů v Bartošovicích, a to zdarma. Vedení stanice zorganizovala prohlídky jako poděkování za finanční příspěvek, který obdrželi na začátku roku. Putoval z vánočního městečka.

Více než 270 tisíc korun. To je částka, která se vybrala z dobrovolného vstupného během fungování vánočního městečka v Bělském lese pro Záchrannou stanici v Bartošovicích. K příležitosti oslav Dne Země stanice umožnila Jižanům bezplatnou prohlídku stanice.

Petr Orel, vedoucí Záchranné stanice Bartošovice: „Je to forma poděkování. Můžou si tady u nás návštěvníci prohlédnout to naše návštěvnické středisko, tu expoziční část, zahradní část a tu expozici živých zvířat.“

Hlavní hvězdou záchranné stanice je aktuálně dospělý samec vydry. Jmenuje se Plaváček.

anketa, Jižané na návštěvě stanice: „Mám tady vlastně švagrovou ze zahraničí, která je z Velké Británie a ona má strašně ráda sovy, takže jsme rádi, že jsme mohli tady vidět nějaké sovy.“

anketa, Jižané na návštěvě stanice: „Hlavně protože je to zdarma jsme z Ostravy-Jih, tak jsme přijeli a využíváme této akce.“

Teplé únorové a březnové počasí se podepsalo i na chodu stanice. O zraněná či opuštěná mláďata se starají už o měsíc dříve.

Petr Orel, vedoucí Záchranné stanice Bartošovice: „Ne všechna mláďata potřebují pomoc. Je třeba se vždycky poradit s odborníkem s námi.“

Pro rychlou konzultaci ohledně mláďat nebo jiných nalezených zvířat mají lidé volat na číslo 602 271 836.

---

Studenti a dobrovolníci zalesňují Javorník

Pod vrcholem Velkého Javorníku se už podruhé sešli studenti středních škol a také dobrovolníci, kteří tam lesákům pomohli se zalesňováním svahů postižených kalamitou. Lesy tam zdecimoval kůrovec a také houba václavka.

Aby se předešlo velkým škodám, kdy musely být kvůli škůdcům vykáceny celé smrkové lesy, vysazují se nyní lesy smíšené. Na Javorníku teď dobrovolníci vysazovali duby a borovice.

Stanislav Folwarczny (ODS), náměstek hejtmana MKS: “Je to již tradiční akce, kterou pořádá MSK. Sadíme stromky na Javorníku, který to potřebuje a je to dvoudenní akce, od které se zapojují žáci našich krajských středních škol, za což jsem moc rád.”

Šimon Montag, učitel Gymnázia P. Bezruče Frýdek-Místek: “My jsme přijeli z Frýdku-Místku z Gymnázia Petra Bezruče a přijeli jsme tady, aby si žáci vyzkoušeli na vlastní kůži zasadit stromek, zlepšili si vztah k přírodě a strávili čas venku."

Pracovníci Biskupských lesů všem dobrovolníkům nejdříve vysvětlili, jak sazenice správně zasadit.

Světlana Luňáčková, studentka Gymnázia P. Bezruče Frýdek-Místek: “Lesáci nám nejdříve vysvětlili, jak to máme udělat. Pak jsem vykopali díru, zasadili stromek, přikryli to hlínou a udusali."

Michal Petřík, student Gymnázia P. Bezruče Frýdek-Místek: “Přijeli jsme tady se spolužáky zasadit nějaké stromky, Podle mě je to dobrá věc, že se takto vysazuje, ať ty lesy vydrží trochu déle, ať se to nevykácí všechno.”

Jolana Gajdošová, studentka Hotelové školy Frýdlant nad Ostravicí: “My jsme z Hotelové školy Frenštát pod Radhoštěm, já jsem z 1. ročníku hotelnictví. Sadili jsme tady dneska stromky."

Martin Konvičný, lesní hospodář, Biskupské lesy: “Změnili jsme lokalitu už loni. Původně se sadilo v revíru Ondřejník, tamní kalamitní plochy. Když už bylo na Ondřejníku hotovo, přesunuli jsme se na Javorník, kde v minulých letech proběhla kalamita také.”

Vedle samotného vysazování se studenti dozvěděli zajímavosti o lesní zvěři.

---

MOŠNOV: NOVÝ INVESTOR

Ostravě se podařilo přilákat do mošnovské průmyslové zóny důležitého investora. Jde o italskou společnost IRČE, která patří mezi přední světové výrobce vinutých vodičů pro nejrůznější stroje. Na podzim by tam mělo pracovat téměř 100 lidí.

PŘEHLÍDKA DIVADEL KOPŘIVA

Už po osmatřicáté ovládla Kopřivnici přehlídka netradičních divadel s názvem Kopřiva. Velký divadelní svátek nabídl osm představení, jedno z nich se odehrálo i nevšedních prostorách Muzea nákladních automobilů Tatra.

---

31. ročník Velké ceny Ostravy v plavání

Krytý bazén v Ostravě-Porubě opět patřil Velké ceně Ostravy v plavání. Letos se uskutečnil už 31. ročník. Jeho historie sahá do roku 1967, kdy začínal Velkou cenou Vítkovic.

Rekordní počet, více než 400 plavců nejen z ČR, se zúčastnilo Velké ceny Ostravy v plavání, která probíhala tři dny na krytém bazénu v Ostravě-Porubě.

Jan Pala, předseda KPS Ostrava: “Pro nás a naše plavce je to příležitost si jak změřit síly s českou špičkou, ale taky ze zahraničí. Je tady 8 zahraničních klubů. Mezi ty zajímavé patří například plavci ze Švédska, Norska nebo Moldávie a ve vyšším počtu se zúčastnili plavci ze Slovenských klubů.”

Klub plaveckých sportů tady měl na 40 nejlepších plavců, kteří si vedli skvěle. Hned první den v disciplíně 50 m volný způsob obsadili 4 první příčky. Na závodech padlo i 5 rekordů.

Dalma Sebestyén, Györ, vítězka 50 m motýlek, 100 m prsa: “V Ostravě jsem poprvé a tento bazén jsem si zamilovala. Dokonce jsem tady zaplavala rekord na 200 m motýlek.”

Ondřej Slavík, KPS Ostrava, vítěz 50 m motýlek: “Myslím si, že tady jsou skvělí závodníci. Konkurence byla solidní, ale může to být lepší. Plave se skvěle, jsem doma, takže si to tady užívám.”

Petra Závadová, KPS Ostrava, vítězka 400 m volný způsob: “Je to super pro každého plavce prostě, když plave na svoji rodné půdě. Tím pádem se to ukáže i na tom jak plavete."

Velká cena Ostravy je zařazena do pořadu Českého poháru Aréna cup, který probíhá na šesti místech v průběhu celého roku. Plavci tady mohli plnit i limity na olympiádu a ME juniorů a dospělých.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
29. dubna 2024, 16:00

Galerie Plato je mezi nejvýznamnějšími stavbami Evropy

Zdařilá rekonstrukce bývalých městských Jatek a jejich přeměna na Galerii Plato v Ostravě už získala řadu nejrůznějších ocenění. Nyní je ale ve hře i o to nejvýznamnější. Plato totiž bylo vybráno do užšího kola Cen Evropské unie, kde své stavby přihlásilo 38 zemí.

Rekonstrukce a přeměna bývalých městských Jatek v Ostravě na Galerii Plato skončila v roce 2022. Autorem projektu je polský architekt Robert Konieczny a investorem byla Ostrava. Dílo začala okamžitě sbírat odborná ocenění. Například v rámci tzv. Památkářských Oskarů získalo hned dvě ocenění nebo na Grand Prix Architektů vyhrálo modrou kostku. Nyní se dokonce Plato dostalo do užšího výběru Cen Evropské unie.

Marek Pokorný, ředitel Plato Ostrava: "Jsou to ocenění, která jdou primárně z odborné obce, tzn. z hlediska rekonstrukce, architektury, podoby toho našeho nového sídla. Jsme maximálně spokojeni."

V prvním kole se o prestižní Cenu Evropské unie Miese van der Roheho za současnou architekturu utkalo 362 staveb ze 38 zemí Evropy. Z nich bylo vybráno 40 nejlepších, které jsou ve 20 zemích. Českou republiku reprezentovalo 9 staveb

Lucie Baránková-Vilamová, náměstkyně primátora Ostravy: "Poslední novinkou je, že se Plato dostalo do užšího výběru mezi 40 nejlepších staveb. To vyhlášení bude zanedlouho, tak uvidíme, jestli budeme mít ještě vetší radost." 

Objekty hodnotila sedmičlenná porota. Ta nyní vybrané stavby osobně navštíví a v dubnu pak v Barceloně vyhlásí vítěze. Ten získá nejen prestižní cenu, ale také významné finanční ohodnocení. 

---

První moduly nového pavilonu KHN už dorazily

Do další fáze se uplynulý týden posunula výstavba nového pavilonu chirurgických oborů Karvinské hornické nemocnice (KHN). Na připravenou základovou desku začínají stavaři ukládat jednotlivé moduly. Vznikne tak zázemí pro operace nádorových onemocnění prsu, jednodenní chirurgii a laparoskopické výkony.

Není to první výstavba modulárním způsobem, tento způsob zvolila Karvinská hornická nemocnice už v roce 2020.

Tomáš Canibal, ředitel KHN: "V roce 2020 jsme postavili třípodlažní budovu, ta výstavba se nám osvědčila, budova funguje perfektně jak z hlediska prostředí, tak z hlediska energetických náročností a podobně, takže ten důvod byl jednoznačný. Rychlost je zásadním faktorem pro č jsme se rozhodli pro tento typ stavby. "

Pavilon bude dvoupodlažní. První patro bude obsahovat oddělení s 25 lůžky. Ve druhém se počítá s operačním sálem provázaným na stávající chirurgické a operační zázemí nemocnice.

Tomáš Canibal, ředitel KHN: "Tu první fázi máme za sebou, je připravena základová deska a měly by se navážet moduly prvního podlaží, ve kterém bude chirurgické oddělení.”

Celkem se tato dvě podlaží budou skládat ze 60 modulů.

Pavel Půta, projektový manažer: "Co se týká techniky provádění modulárních systémů - moduly, které se dováží, tak se dováží po dvou na kamionu, váží od pěti do osmi tun. Musí být spočítaný základový pás a pak se to dorovnává malými ocelovými destičkami do úplné roviny podle geodetického zaměření."


Stavbu by Karvinská hornická nemocnice měla převzít v polovině července, na konci července má už naplánovány první operační výkony.

---

DOBROVOLNICTVÍ NA ZKOUŠKU

V rámci celorepublikových dnů dobrovolnictví uspořádala v Havířově ADRA společně s organizací Santé projekt dobrovolnictví na zkoušku.

---

Záchranná stanice v Bartošovicích děkuje Jižanům

Obyvatelé obvodu Ostrava-Jih měli během dne Země možnost nahlédnout do Záchranné stanice živočichů v Bartošovicích, a to zdarma. Vedení stanice zorganizovala prohlídky jako poděkování za finanční příspěvek, který obdrželi na začátku roku. Putoval z vánočního městečka.

Více než 270 tisíc korun. To je částka, která se vybrala z dobrovolného vstupného během fungování vánočního městečka v Bělském lese pro Záchrannou stanici v Bartošovicích. K příležitosti oslav Dne Země stanice umožnila Jižanům bezplatnou prohlídku stanice.

Petr Orel, vedoucí Záchranné stanice Bartošovice: „Je to forma poděkování. Můžou si tady u nás návštěvníci prohlédnout to naše návštěvnické středisko, tu expoziční část, zahradní část a tu expozici živých zvířat.“

Hlavní hvězdou záchranné stanice je aktuálně dospělý samec vydry. Jmenuje se Plaváček.

anketa, Jižané na návštěvě stanice: „Mám tady vlastně švagrovou ze zahraničí, která je z Velké Británie a ona má strašně ráda sovy, takže jsme rádi, že jsme mohli tady vidět nějaké sovy.“

anketa, Jižané na návštěvě stanice: „Hlavně protože je to zdarma jsme z Ostravy-Jih, tak jsme přijeli a využíváme této akce.“

Teplé únorové a březnové počasí se podepsalo i na chodu stanice. O zraněná či opuštěná mláďata se starají už o měsíc dříve.

Petr Orel, vedoucí Záchranné stanice Bartošovice: „Ne všechna mláďata potřebují pomoc. Je třeba se vždycky poradit s odborníkem s námi.“

Pro rychlou konzultaci ohledně mláďat nebo jiných nalezených zvířat mají lidé volat na číslo 602 271 836.

---

Studenti a dobrovolníci zalesňují Javorník

Pod vrcholem Velkého Javorníku se už podruhé sešli studenti středních škol a také dobrovolníci, kteří tam lesákům pomohli se zalesňováním svahů postižených kalamitou. Lesy tam zdecimoval kůrovec a také houba václavka.

Aby se předešlo velkým škodám, kdy musely být kvůli škůdcům vykáceny celé smrkové lesy, vysazují se nyní lesy smíšené. Na Javorníku teď dobrovolníci vysazovali duby a borovice.

Stanislav Folwarczny (ODS), náměstek hejtmana MKS: “Je to již tradiční akce, kterou pořádá MSK. Sadíme stromky na Javorníku, který to potřebuje a je to dvoudenní akce, od které se zapojují žáci našich krajských středních škol, za což jsem moc rád.”

Šimon Montag, učitel Gymnázia P. Bezruče Frýdek-Místek: “My jsme přijeli z Frýdku-Místku z Gymnázia Petra Bezruče a přijeli jsme tady, aby si žáci vyzkoušeli na vlastní kůži zasadit stromek, zlepšili si vztah k přírodě a strávili čas venku."

Pracovníci Biskupských lesů všem dobrovolníkům nejdříve vysvětlili, jak sazenice správně zasadit.

Světlana Luňáčková, studentka Gymnázia P. Bezruče Frýdek-Místek: “Lesáci nám nejdříve vysvětlili, jak to máme udělat. Pak jsem vykopali díru, zasadili stromek, přikryli to hlínou a udusali."

Michal Petřík, student Gymnázia P. Bezruče Frýdek-Místek: “Přijeli jsme tady se spolužáky zasadit nějaké stromky, Podle mě je to dobrá věc, že se takto vysazuje, ať ty lesy vydrží trochu déle, ať se to nevykácí všechno.”

Jolana Gajdošová, studentka Hotelové školy Frýdlant nad Ostravicí: “My jsme z Hotelové školy Frenštát pod Radhoštěm, já jsem z 1. ročníku hotelnictví. Sadili jsme tady dneska stromky."

Martin Konvičný, lesní hospodář, Biskupské lesy: “Změnili jsme lokalitu už loni. Původně se sadilo v revíru Ondřejník, tamní kalamitní plochy. Když už bylo na Ondřejníku hotovo, přesunuli jsme se na Javorník, kde v minulých letech proběhla kalamita také.”

Vedle samotného vysazování se studenti dozvěděli zajímavosti o lesní zvěři.

---

MOŠNOV: NOVÝ INVESTOR

Ostravě se podařilo přilákat do mošnovské průmyslové zóny důležitého investora. Jde o italskou společnost IRČE, která patří mezi přední světové výrobce vinutých vodičů pro nejrůznější stroje. Na podzim by tam mělo pracovat téměř 100 lidí.

PŘEHLÍDKA DIVADEL KOPŘIVA

Už po osmatřicáté ovládla Kopřivnici přehlídka netradičních divadel s názvem Kopřiva. Velký divadelní svátek nabídl osm představení, jedno z nich se odehrálo i nevšedních prostorách Muzea nákladních automobilů Tatra.

---

31. ročník Velké ceny Ostravy v plavání

Krytý bazén v Ostravě-Porubě opět patřil Velké ceně Ostravy v plavání. Letos se uskutečnil už 31. ročník. Jeho historie sahá do roku 1967, kdy začínal Velkou cenou Vítkovic.

Rekordní počet, více než 400 plavců nejen z ČR, se zúčastnilo Velké ceny Ostravy v plavání, která probíhala tři dny na krytém bazénu v Ostravě-Porubě.

Jan Pala, předseda KPS Ostrava: “Pro nás a naše plavce je to příležitost si jak změřit síly s českou špičkou, ale taky ze zahraničí. Je tady 8 zahraničních klubů. Mezi ty zajímavé patří například plavci ze Švédska, Norska nebo Moldávie a ve vyšším počtu se zúčastnili plavci ze Slovenských klubů.”

Klub plaveckých sportů tady měl na 40 nejlepších plavců, kteří si vedli skvěle. Hned první den v disciplíně 50 m volný způsob obsadili 4 první příčky. Na závodech padlo i 5 rekordů.

Dalma Sebestyén, Györ, vítězka 50 m motýlek, 100 m prsa: “V Ostravě jsem poprvé a tento bazén jsem si zamilovala. Dokonce jsem tady zaplavala rekord na 200 m motýlek.”

Ondřej Slavík, KPS Ostrava, vítěz 50 m motýlek: “Myslím si, že tady jsou skvělí závodníci. Konkurence byla solidní, ale může to být lepší. Plave se skvěle, jsem doma, takže si to tady užívám.”

Petra Závadová, KPS Ostrava, vítězka 400 m volný způsob: “Je to super pro každého plavce prostě, když plave na svoji rodné půdě. Tím pádem se to ukáže i na tom jak plavete."

Velká cena Ostravy je zařazena do pořadu Českého poháru Aréna cup, který probíhá na šesti místech v průběhu celého roku. Plavci tady mohli plnit i limity na olympiádu a ME juniorů a dospělých.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-29-04-2024-16-00