Zhoršenou kvalitu vody má prozatím jen Těrlická přehrada
Návštěvníci Těrlické přehrady by měli být při koupání opatrní. Kvalita vody se zhoršuje a hygienici varují před parazity, kteří způsobují cerkáriovou dermatitidu. Dobré podmínky pro koupání jsou naopak v Žermanické přehradě, nebo v Karvinském moři.
Na základě hygienických opatření může být v jednu dobu na koupalištích 500 lidí. Havířov má to štěstí, že má v blízkosti dvě přehrady. Teplé počasí má ale vliv na kvalitu vody. Zatímco Žermanická přehrada je stále vhodná ke koupání bez omezení, v Těrlické varují hygienici před možným onemocněním cerkáriovou dermatitidou. Způsobuje ji parazit, který se zavrtává do kůže.
Petr Kopřivík, mluvčí KHS Ostrava: "Ta cerkárie je schopná proniknout poměrně rychle. Pokud se budou lidé ve vodě koupat desítky minut, tak k té nákaze dojít může. Pokud se u nich prokáže taková vyrážka, no tak doporučuji, aby kontaktovali svého lékaře a řekli, že se koupali v této rizikové lokalitě. Proto se tam to koupání nedoporučuje.”
Svědivou vyrážku si před dvěma lety odnesly z koupání v Těrlické přehradě desítky lidí. Mezi nimi i pan Johan. Prozatím si návštěvníci na zdravotní komplikace nestěžují.
pan Johan, návštěvník Těrlické přehrady: "To jsem měl i já. To jsem se jenom tady kolem břehu proběhl a měl jsem nohy červené a syn také. Voda má kolem 24 stupňů a začíná kvést. Tím, že kvete, je špatná, ale ještě není natolik špatná, že by se v ní nedalo koupat. Člověk se vykoupe v přehradě a pak jde pod sprchu."
Informace o kvalitě vody se lidé dozvědí z nástěnek, které jsou umístěny na několika místech u přehrady. Oranžová značka znamená zhoršenou jakost vody.
Pokud se tento symbol změní na červenou nebo černou barvu, lidé by do vody rozhodně vstupovat neměli.
Hygienici provádějí kontrolu i na dalších přírodních koupalištích a přehradách. Například dobrou kvalitu vody v regionu má prozatím i Karvinské moře, letní koupaliště v Ostravě-Porubě nebo Vrbické jezero v Bohumíně. Nevhodná voda ke koupání je naopak ve vodní nádrži Brušperk.
---
Ostrava obhájila historicky nejlepší rating
Ostrava má opět nejvyšší možný rating Aa3/stabilní. Obhájila ho opět po roce, což svědčí o výborném hospodaření města a výborné finanční situaci. Magistrát se nyní bude muset vyrovnávat s následky koronavirových opatření a tak je dobré hodnocení ještě cennější.
Ostrava znovu dosáhla na nejvyšší možný stupeň ratingového hodnocení Aa3/stabilní, což je stejně jako Česká republika. Přitom žádné město ani kraj nemůže mít vyšší ratingovou známku, než stát, do kterého náleží. Ostrava tak druhý rok po sobě potvrzuje, že hospodaří dobře.
Tomáš Macura, primátor Ostravy: „Agentura Moody´s ocenila i v těchto nesnadných časech konzervativní způsob finančního hospodaření města včetně každoroční revize běžných výdajů, zásadní pokles zadluženosti i průběžné vytváření finančních rezerv. Vše se ukázalo velmi prozíravé zvlášť v souvislosti se současným překonáváním ekonomických důsledků epidemie covid-19 na příjmy města i dopadů na širší ekosystém."
V letech 2015 až 2019 agentura městu prakticky každoročně zvyšovala ratingový stupeň a zrcadlila tak důraz vedení města na odpovědné řízení městských financí. Potvrzením stupně Aa3/stabilní ocenila agentura Moody´s u Ostravy silné provozní výsledky podpořené přísnou kontrolou výdajů, které zůstanou solidní i v letech 2020 až 2021.
Tomáš Macura, primátor Ostravy: "Co je velmi podstatné, tak aktualizované ratingové hodnocení již reflektuje i záměr města na přijetí nového dlouhodobého investičního úvěru ve výši 1,8 miliardy korun k urychlení strategických investic a dává předpoklad pro získání velmi konkurenceschopných nabídek od peněžních ústavů."
Jedinými městy České republiky, které aktuálně vykazují stejnou úroveň ratingového hodnocení jako Ostrava jsou Praha, Brno, a Česká Lípa. Mezi kraji tak vysoké hodnocení nemá žádný.
---
MHD Frýdek-Místek by mohla do Janovic jezdit i o víkendu
Z Frýdku-Místku by se v rámci MHD mohlo jezdit do Janovic zdarma i o víkendu. Autobus zatím jezdí totiž jen přes týden. Magistrát bude o rozšíření jednat se všemi obcemi, kterými současná linka běžně projíždí. Pokud se podaří vyjednat podmínky provozu, jezdit by se mohlo začít od nového jízdního řádu.
Linka číslo 14 je jediným spojem, který v rámci městské hromadné dopravy jezdí přes týden až do Janovic. Cestující se tak mohou svézt na základě splnění podmínek přepravy zcela zdarma. Jenže o víkendu tento autobus nejezdí. Magistrát spolu s vedením Janovic nově uvažuje, že by se to mohlo změnit.
Anketa: 1.) "No určitě by to bylo dobré, protože musíme využívat auta nebo tak různé jiné spoje a tohle by bylo určitě výhodné." 2.) "Určitě ano, protože tady se fakt nedá dostat o víkendu. Jezdím tady za dcerou a musela bych vlakem, pak vybírat, takže stoprocentně jsem pro."
Městská hromadná doprava je v rámci Frýdku-Místku aktuálně zdarma už v 19 obcích, podmínkou je mít nahraný roční kupon na kartě ODIS.
Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Vedení Janovic hodlá přidat víkendové spoje, což ale znamená vyjednat podmínky se všemi dotčenými obcemi, kterými daná linka projíždí. Navýšení spojů by totiž znamenalo pro všechny dotčené obce taky navýšení výdajů na provoz linky. Město je jednáním otevřené a schválilo záměr rozšířit obslužnost Janovic i na víkendy. Předpokládáme, že spoje by využívali i občané města."
Jakub Vyvial, ředitel divize osobní dopravy 3ČSAD: "Obecně rozšiřování dopravy kamkoliv na území mimo města je vždycky dohodou města s danou obcí. Zároveň ta dohoda musí být i o nějakém financování, protože doprava je v zásadě dotovaný projekt, čili pokud se obec s městem dohodne, tak není problém dopravu takto rozšířit. V Janovicích by se mohlo jednat o rozšíření dopravy o víkendech, protože stávající doprava je zajištěna víceméně příměstskou dopravou v běžném tarifu, přičemž kdyby zajíždělo MHD zdarma, tak už z logiky věci by cestující mohli využívat tohoto tarifu."
Dá se předpokládat, že víkendové linky zdarma by mohli využívat i turisté, protože ze zdejších Janovic vedou turistické stezky na Bašku i na Lysou horu.
Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Pokud s rozšířením obslužnosti budou souhlasit i další obce, kterými linka 14 projíždí, mohly by víkendové spoje do Janovic jezdit už od prosince, kdy se tradičně v celostátním měřítku mění jízdní řády."
MHD zdarma funguje ve Frýdku-Místku už od roku 2011.
---
Skanzen v Malých Hošticích představuje historii obce
V opavské městské části Malé Hoštice před šesti lety opravili nejstarším dům na návsi a vybudovali tady malý skanzen. Mnohé z exponátů sem věnovali samy obyvatelé obce.
V
Malých Hošticích na návsi najdete malebný domek. Tento objekt
ještě před několika lety chátral. Obec jej ale vykoupila a
opravila. Od r. 2014 tady uvnitř najdete zařízenou domácnost
chalupnické rodiny, která tady kdysi žila.
Miroslava
Konečná (BEZPP), zakladatelka skanzenu, starostka Malých Hoštic:
„Tady v té největší místnosti byla ložnice, kde byly dvě
velké skříně a postele pro rodiče Tady v té menší místnosti
spalo 5 dětí a pouze dvě postele tady byla umístěné. Tady v té
menší místnosti byla kuchyň.“
Ačkoliv
se život rodiny odehrával právě tady, v kuchyni s kamny, je to
nejmenší místnost v domě, jehož podstatnou část zabíraly
chlévy s domácími zvířaty. Na půdě se
našla fotografie posledního majitele a obyvatele domku a také
mnohé předměty. Třeba tento dřevěný houpací koník. Většinu
exponátů ale přinesli sami občané Malých Hoštic.
Miroslava
Konečná (BEZPP), zakladatelka skanzenu, starostka Malých
Hoštic: „Dodneška tady tu sbírku
doplňují o nějaké maličkosti a tím skanzen dostává nějakou
novou fazónu.“
V
podkroví narazíte na výstavu nejrůznějšího nářadí, které
používali řemeslníci, kteří měli v obci své dílny. Je zde třeba zemědělské nářadí,
ševcovské náčiní i potřeby včelaře či mlékaře. Ve skleněných vitrínách jsou pak exponáty, které představují pravěkou historii obce,
např. kosterní pozůstatky či keramika z přechodu doby kamenné a
bronzové nalezené při výstavbě kanalizace v obci.
Před
domem vás omámí vůně bylinkové zahrádky a také majestátní
moruše, která už dvě století, rok co rok, v létě plodí
výtečné sladkokyselé plody. Přijďte se nadechnout starých časů
vždy v neděli odpoledne
SKANZEN
V MALÝCH HOŠTICÍCH
otevírací
doba:
neděle
14,00 - 18,00 hod.
---
Nový Jičín v obležení 10 tisíc vojáků
Patrně největší vojenské cvičení, které se kdy u Nového Jičína uskutečnilo, svedlo na jedno místo 10 tisíc vojáků. Konalo se ovšem před 130 lety. Doklady o této události jsou uloženy v okresním archivu.
Manželé Markéta a Petr Veličkovi se oba věnují práci krajinářských architektů a k tomu rádi fotografují. Vznikla tak výstava s názvem Aleje české a moravské krajiny. Jejich velkoformátové fotografie v létě zakotvily v Novém Jičíně v sídle Klubu rodáků a přátel města.
Petr Velička, spoluautor výstavy: “Jsou tady v té sérii snímky z Vlčího kopce u Náměště nad Oslavou, u Zámku Moravec. Je tady pár fotografií, které dokumentují aleje v Itálii, jako v kolébce tohoto fenoménu.”
Vnitřní prostor bašty vyplňuje 13 fotoobrazů. Na jednom z nich například Markéta Veličková zachytila pozoruhodnou lipovou alej.
Markéta Veličková, spoluautorka výstavy: “Můžete vidět to, co žádný jiný strom než lípa neudělá, a to je tahleta klenba. V podstatě dokáže simulovat architekturu, můžeme se v tom projít jako v katedrálním prostor.”
Manželé Veličkovi spolupracovali také na odborných televizních dokumentech věnovaných alejím. Zahájení této výstavy tak provázela i přednáška na téma historie a současný význam alejí v naší krajině. Samotná prezentace velkoformátových snímků tu potrvá do konce září.
---