Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • V MS kraji ve volbách získal více hlasů Andrej Babiš
  • V MS kraji přibylo mrtvých při dopravních nehodách
  • Proměna starého autobusového stanoviště je připravena
  • Porubané zaplatili Matýskovi rehabilitace
  • Havířovská knihovna pořídila samoobslužný výdejní box

V MS kraji ve volbách získal více hlasů Andrej Babiš

Moravskoslezský kraj je jedním ze tří regionů v zemi, kde získal ve volbách více hlasů, než zvolený prezident Petr Pavel, kandidát hnutí ANO Andrej Babiš. Ve srovnání se zbytkem země byla v našem kraji i nižší volební účast.

Petr Pavel vyhrál ve dvanácti krajích. Andrej Babiš si připsal vítězství v Ústeckém a Karlovarském a právě v Moravskoslezském kraji. V našem regionu získal Petr Pavel přes 296 000 a Andrej Babiš téměř 334 800 hlasů.

Lukáš Vomlela, politolog Slezská univerzita: "V regionech, kde zvítězil Andrej Babiš je problémem velký odliv populace a také změna struktury obyvatel." 

V rámci okresů bral Petr Pavel vítězství na Frýdecko-Místecku a Novojičínsku. Andrej Babiš měl ale nejvíce hlasů v Ostravě, Karviné, Opavě a Bruntálu.

Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: "Je zajímavé, že ty oblasti, které dávaly nejvíce hlasů A. Babišovi jsou ty, které jsou sociálně slabé, tzn. Bruntálsko, Karvinsko. Ostatní byly těsně kolem 50 procent nahoru dolů a oblasti, které jsou ekonomicky úspěšné, jako je Frýdeckomístecko a Novojičínsko,  volily Petra Pavla."

Zvolit si prezidenta v našem regionu přišly dvě třetiny voličů, což je v rámci celé země třetí nejnižší číslo ze všech krajů.

Lukáš Vomlela, politolog Slezská univerzita: "Zejména generálu Petru Pavlovi se podařilo mobilizovat voliče. I ta návštěva MS kraje, Ostravy byla poměrně úspěšná." 

Překvapivý může být výsledek na Frýdeckomístecku, kde se zřejmě Andrej Babiš připravil o voliče vyjádřením, že by nepomohl Polsku v případě války. V pohraničí žije totiž silná polská menšina. 

---

Zprávy krátké, 30. 1. 2022 17.00 - 3
Strážníci ve Frýdku-Místku zmařili krádež katalyzátoru z vozu, který stál zaparkovaný na stání pro hendikepované. Šlo o dva Poláky, jeden z nich už byl dříve za krádeže katalyzátorů odsouzen. Odhalil je operátor kamerového systému. Jednoho z mužů po honičce dopadli v nedaleké ubytovně. Druhého pachatele zadrželi na křižovatce ulic Frýdlantská a Komenského.

Moravskoslezský kraj má nového držitele titulu MISTR TRADIČNÍ RUKODĚLNÉ VÝROBY. Získala ho Lenka Koždoňová z Košařisk, která z ovčí vlny vyrábí tradiční gorolské krojové součástky.

---


V MS kraji přibylo mrtvých při dopravních nehodách

V loňském roce se v Moravskoslezském kraji stalo více než 10 tisíc dopravních nehod, což je podobné jako o rok dříve. Bohužel ale značně vzrostl počet tragických následků.

V MS kraji se v roce 2022 stalo 10228 dopravních nehod, což je 222 více, než o rok dříve. Bohužel ale při nich zahynulo 41 osob, což je o 12 více.

Libor Schejok, náměstek ředitele PČR MS kraje: "V Rámci dopravních nehod bylo 41 osob usmrceno, 129 těžce zraněno a asi 2 tisíce zraněno lehce. Samozřejmě měl velký vliv na zavinění nehod alkohol." 

Nejvíce mrtvých bylo mezi chodci - 10, což je stejné jako o rok dříve, cyklistů bylo 6 a zemřeli také 2 motorkáři. 

Tomáš Kužel, ředitel PČR MS kraje: "Máme velkou radost, že se podařil prosadit nový předpis na objíždění cyklistů, protože to velmi zvýšilo pocit bezpečí cyklistů na veřejných komunikacích." 

Zdaleka nejvíce nehod se stalo v Ostravě a nejméně na Bruntálsku. Vzhledem k nejčastějším příčinám nehod, se budou letos policisté zaměřovat na věnování se řízení. 

Jiří Zlý, ředitel Služby dopravní policie ČR: "Prioritou dopravní policie je dlouhodobě viditelný dohled dopravních policistů, tedy, aby byli dopravní policisté byli při používání techniky vidět a skrytý dohl

452 viníků dopravních nehod bylo loni pod vlivem alkoholu a 20 jich bylo na drogách.

---

Proměna starého autobusového stanoviště je připravena

Frýdek-Místek už má k dispozici studii k úpravě zastřešení starého autobusového stanoviště. Výrazně se zkrátí, zbytek se opraví a přidají se nové moderní prvky. Stanoviště je nyní ve špatném stavu a ze dvou třetin nevyužívané. Jeho kompletní oprava by navíc byla velmi nákladná.

Zastřešení na bývalém autobusovém nádraží ve Frýdku-Místku už je v nevyhovujícím stavu. A tak se řešily možnosti, co s ním.

Lucie Šidlová, hlavní architektka Frýdku-Místku: "Zadali jsme vytvoření architektonické studie architektu Liškovi a ten nad tím stávajícím zastřešením přemýšlel v tom smyslu, že se část odstraní a zůstane pouze nutná délka pro nynější potřebnost."

Část původní konstrukce se tak opraví a využije. Zastřešení by mělo zůstat zhruba pro dva autobusy.

Lucie Šidlová, hlavní architektka Frýdku-Místku: "Rozměry zastřešení té zastávky zůstávají stejné, co se týká šířky zakrytí. Určitě se bude dát pořád nastoupit suchou nohou do autobusu. Zkrátí se pouze délka. A ještě ta zastávka bude doplněna o nějaké zástěny, aby tam nefoukalo nebo lidé nebyli na dešti, na sněhu."

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "My jsme teď v konečné fázi, kdy už jednáme s technickými službami, které by to měly revitalizovat. Plán jste viděli, společně s hlavní architektkou jsme dospěli do konečné podoby."

Lucie Šidlová, hlavní architektka Frýdku-Místku: "Bude v současných barvách, v antracitové, uvažuje se o tom, že by se doplnila fotovoltaickými panely a byla pěkně nasvětlená. Odstraní se stávající lavičky a ty se nahradí nějakými moderními prvky. A samozřejmě ještě informační tabulí o odjezdech autobusů."

Oprava původního zastřešení byla odhadnuta na částku kolem čtyř milionů korun. Plánované úpravy mají být o více než polovinu levnější.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "My jsme přemýšleli, jestli je to skutečně nutno v takovém rozsahu tam mít tak velkou zastávku. A chtěli jsme to také s ohledem na finance pořešit nějak úsporně. Už není potřeba tak velká, protože tam nezajíždí tolik autobusů. Je to městská zastávka, která do budoucna nevíme, jestli tam zůstane, s ohledem na úpravy na Hlavní třídě, tak jak plánujeme do budoucna po dokončení obchvatu. Takže zatím je toto řešení, které by mělo být pro všechny přijatelné."

Práce by měly začít v průběhu letošního roku. Město chce postupně pracovat na opravách všech zanedbaných míst a zastávek.

---

Porubané zaplatili Matýskovi rehabilitace

Porubané pomohli dalšímu nemocnému dítěti. V rámci charitativní sbírky Srdce pro Porubu se tentokrát vybíraly peníze na šestiletého Matýska, který trpí vzácným vrozeným onemocněním zvaným Kartagenerův syndrom.

Štědrost je Porubanům vlastní. Sbírka Srdce pro Porubu tak pomáhá jednomu zdravotně postiženému dítěti za druhým. Na 6 letého Matýska se dokonce podařilo vybrat desetitisíce korun za pouhé 2 měsíce.

Lucie Baránková Vilamová (ANO), starostka MOb Ostrava-Poruba: “My jsme vybrali na Matýska přes 73 tisíc, které půjdou na rehabilitace v Klimkovicích s tím, že musím říct, že to byla skoro rekordní sbírka tentokrát, protože jsme ji spojili s vánočním jarmarkem a Matýskovým expresem, který jezdil před Vánocemi.” 

Jen na vánočním jarmarku se za jediný den na Matýska vybralo bezmála 37 tisíc korun. A to nejen za jízdy vláčkem. ale také z prodeje vánočního punče, který za dobrovolnou částku osobně podávala starostka.

Eva Roubová, maminka Matýska: “Syn má dětský autismus s těžkou mentální retardací plus ADHD, takže hyperaktivita neskutečná. Jelikož chodí po špičkách a má opravdu velkou deformaci obou nohou, tak potřebujeme to aktuálně řešit co nejrychleji a právě toto nám velice pomůže.” 

Do sbírky Srdce pro Porubu mohou lidé přispívat dál. Na koho, to se ale zatím neví.

Lucie Baránková Vilamová (ANO), starostka MOb Ostrava-Poruba: “tuto chvíli nemáme vybranou další rodinu, další dítě. Nicméně děláme všechno proto, abychom ho vybrali co nejdříve.” 

Další porubskou akcí, která bude se sbírkou Srdce pro Porubu spojena, se stane už tradiční Porubajk.

---

Zprávy krátké, 30. 1. 2022 17.00 - 4
Správa železnic od 1. února spustí na železničním přejezdu ve Vendryni u Třince provoz automatizovaného systému na zaznamenávání a vyhodnocování přestupků.
Dušan Gavenda, mluvčí SŽ: “Zařízení vloni úspěšně obstálo ve zkušebním provozu a jeho ostré nasazení v lednu schválila Policie ČR i Ministerstvo dopravy. Automatický kamerový systém začne postupně dohlížet na disciplinovanost řidičů i na dalších přejezdech.”

---

Havířovská knihovna pořídila samoobslužný výdejní box

Schránky pro vyzvednutí zboží jsou hojně rozšířené. Tímto trendem se nyní vydávají i knihovny. Samoobslužný výdejní box nyní pořídili i v Havířově. Knihovnu na tuto myšlenku přivedlo období covidu.

Nevíte, zda stihnete zajít do knihovny během provozní doby? Nebo nechce se vám hledat, kde se knížky v knihovně nacházejí? V Havířově zavedli tuto novinku, samoobslužný výdejní box. Registrovaný čtenář si jednoduše vybere v on-line katalogu daný titul a jako místo vyzvednutí označí výdejní box.

Rudolf Pytlík, Městská knihovna Havířov: "Kolegyně jim připraví knihu, přijde jim SMS, nebo email s kódem, který tady nacvakají a mohou si knížku vzít. Máme tady různě velké boxy, pro různě velké objednávky. Můžou se objednávat i deskové hry, které jsou větší."

anketa: “Že se vrací knížky do boxu, to jsem věděla, ale že se mohou takto i objednat? To je perfektní.”

anketa: “Vůbec to není špatné, ale do knihovny by se kouknul každý, ale tohle je rychlejší.”

Myšlenka pořídit samoobslužný box vznikla v době covidu.

Dagmar Čuntová, ředitelka Městské knihovny Havířov: "Knihovna byla zavřená, nemohli jsme lidem, čtenářům vydávat knihy a hledali jsme různé možnosti, jak jim pomoci. Měli jsme otevřená výdejní okénka a měli jsme bezkontaktní výdej knih přes výtah.”


První box se nachází před hlavní budovou knihovny na ulici Svornosti. Knihovna by chtěla pořídit boxy i do okrajových částí města, kde nemá pobočky. 

---Mohlo by Vás také zajímat