Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Na konferenci IDea se řešila podpora projektů v MSK
  • Horní Suchá staví pro seniory nové bydlení
  • F-M ocenil nejlepší účastníky výzvy 10 000 kroků
  • Ke stovce opravená zbrojnice, sláva bude v červnu
  • Nemocnice Karviná-Ráj uspořádala Den rodiny

Na konferenci IDea se řešila podpora projektů v MSK

V ostravské hale Gong se konala konference IDea forum, která byla letos zaměřena na podporu průmyslu v Moravskoslezském kraji. Společně se zástupci státu a kraje diskutovali o rozvoji regionu investoři a podnikatelé.

Konference, kterou pořádala Rozvojová regionální agentura MSID, byla rozdělena do několika bloků, ve kterých se diskutovalo o ekonomické situaci, aktuálních trendech v podnikání i vizích kraje do budoucna.

Šárka Šimoňáková (ANO), náměstkyně hejtmana MSK: “IDea FORUM je každoroční akce. V letošním roce se bude toto téma týkat především průmyslu, kreativity a udržitelnosti. Tuto akci pořádají Moravskoslezské investice a development a tím, že je to zaměřeno i na průmysl, tak tady budou hosté, kteří mají co říct odborně k tomuto tématu.”

Václav Palička, předseda představenstva MSID: “Minulý rok jsme se zaměřovali vlastně na růst energií, hodně na úspory a vždycky se snažíme poskytnout i takový ten nadhled, to znamená ten makro pohled na tu situaci v našem regionu. Dneska se chceme zaměřit více na podporu vlastně průmyslu, protože je nám jasné, že pouze veřejné zdroje, jako kdyby nám v té transformaci regionu nepomohou.”

Mezi vystupujícími byli zástupci ministerstva průmyslu a obchodu i podnikatelské sféry.

Petr Očko, náměstek pro digitalizaci a inovace, Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR: “Moravskoslezský kraj patří k těm nejdynamičtějším z hlediska aktivity na svou transformaci. Víme, že to je region původem hodně zaměřený na těžbu uhlí nebo těžký průmysl. Ale musím říct, že za posledních asi 20 let se tady stalo hodně pozitivního. Ta modernizace je tady vidět- To, o čem tady budeme hovořit, se týká zejména nových aktivit v oblasti podpory investic. Dneska jsme změnili zákon o investičních pobídkách tak, aby podporoval více ty strategické investory, podporujeme hodně investory do zelených technologií."

Řeč byla i o podpoře velkého projektu v Dolní Lutyni a vysokorychlostní železnice.

Jan Rafaj, prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR: "Pokud bychom našli strategického investora pro tuto oblast, celý region z toho bude neuvěřitelně benefitovat celý ekosystém, školství, turistický ruch, služby a tak dál. A to je pro nás extrémně důležité. Vedle toho jsou pro nás důležité další strategické projekty, jako je například budování vysokorychlostních tratí. Protože pokud Ostrava bude spojená rychlým spojem na klíčové huby České republiky, jako je Brno a Praha, pak o to větší atraktivita i o náš region bude.”

Součástí konference byla panelová diskuse a tematické workshopy.

---

Horní Suchá staví pro seniory nové bydlení

Radnice v Horní Suché staví pro seniory tři rodinné domy, ve kterých bude dvanáct bezbariérových bytových jednotek. Projekt počítá s příjezdovou cestou, s místy pro parkování i s malými zahrádkami.

Poptávka po obecním bydlení ze strany seniorů v Horní Suché byla už tak velká, že se radnice rozhodla vyčlenit ze svého rozpočtu přes 40 milionů korun a na vlastním pozemku zahájila výstavbu malometrážních bytů v rodinných domech.

Martin Adamiec (BEZPP), místostarosta Horní Suché: “O tento typ bydlení si myslím, že bude ještě velký zájem, protože by tady měli bydlet senioři, kteří ještě nejsou v tom věku, že by potřebovali péči, dokáží se ještě o sebe postarat, ale současné bydlení je pro ně třeba velké, finančně nedostupné atd.”

Tomáš Goceliak, stavbyvedoucí: "Každý ten byt bude mít rozlohu zhruba 50 metrů čtverečních. Součástí bytů je kuchyň, obývací pokoj a ložnice. Co se týče sociálního zařízení, tak jsou přizpůsobeny pro imobilní občany.”

Rada obce již stanovila určité podmínky pro budoucí zájemce. O ceně nájemného budou ještě jednat zastupitelé.

Martin Adamiec (BEZPP), místostarosta Horní Suché: “Tyto domy by měly být velmi energeticky úsporné. To bydlení by tady mělo být fakticky za minimální peníze, co se týká energií. A samozřejmě to nemůže být úplně sociální bydlení, protože ta investice byla poměrně vysoká.”

Zájem ze strany seniorů o bydlení je velký. Proto obec nevylučuje, že by připravila do budoucna další projekt.

---

Krátké zprávy 30. 5. 2024 16.00 - 1

TŘÍDĚNÍ ODPADU V NOVÉM JIČÍNĚ

Novojičíňáci loni třídili odpad ještě lépe než rok předchozí. Množství vyseparovaných a znovu použitelných složek zvýšili o více než 11 procent. Pracovníci technických služeb začali vybírat z velkoobjemového odpadu dřevěné položky, které se znovu zpracovávají. Od roku 2025 by měly obce zajistit oddělení alespoň 60 procent recyklovatelných složek. Nový Jičín dosáhl na téměř 50 procent.

PALIVA V MS KRAJI OPĚT ZLEVNILA

Paliva v MS kraji během týdne opět zlevnila o desítky haléřů. Litr benzinu Natural 95 se nyní prodává v průměru za 38,60 Kč a listr nafty stojí průměrně 36,50 Kč. Údaje pravidelně zveřejňuje společnost CCS.

---

F-M ocenil nejlepší účastníky výzvy 10 000 kroků

Mají rádi chůzi, proto se zapojili do výzvy 10 000 kroků. Ty nejlepší jednotlivce i týmy nyní ocenil Frýdek-Místek. V dubnové ti nejlepší nachodili v dubnové výzvě přes 900 kilometrů. Cílem akce je vrátit chůzi do běžného života a udělat něco pro své zdraví.

Na magistrátu ve Frýdku-Místku se sešla skupinka těch nejlepších, kteří se zapojili do dubnové výzvy 10 tisíc kroků. Na ocenění sice dorazily samé ženy, ale mají mezi sebou i muže.

Lukáš Slíva (SPOLU/KDU-ČSL), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Jsem velice rád, že výzva 10 000 kroků se těší čím dál větší oblibě. Dnes jsme měli možnost ocenit nejlepší tým v rámci Frýdku-Místku. A samozřejmě nejlepší tři jednotlivce. Ty výkony jsou opravdu úctyhodné. 956 kilometrů na jednotlivce za měsíc, což je v přepočtu přes nějakých 30 kilometrů za den, to je krásný počin."

Daniela Mičudová, členka týmu Loudalíci: "Jsem zapojena počtvrté. S tím, že já chodím každý den do práce a z práce, tak těch pár kilometrů navíc. Ale já jsem si jich udělala navíc daleko víc, 905 kilometrů."  A kde jste je nasbírala? – "Frýdek, Ostrava, hned potom vzápětí jsem šla na Ondřejník pěšky. Přes Palkovice zpátky. Olešnou."

Alena Paloncy, účastnice výzvy 10 tisíc kroků: "Já jsem se zapojila podruhé a je to super, protože tak, jak říkala Danča, člověk chodí, vyčistí si hlavu, od těch stresů pracovních, od všeho. A je to bomba." – Kolik kilometrů jste nachodila a kde třeba chodíte? – "Já jsem teda nachodila jenom 440 kilometrů, protože se nemůžu srovnávat s prvními. Třeba Frýdecký okruh, ten se nám líbil. Vyjdeme z Frýdku, jdeme na Frýdecký les, na Dobrou, potom přes Staré Město a zase domů. Udělá to nějakých 14 kilometrů a je to na to odpoledne akorát."

Každý oceněný získal od města diplom a dárkovou tašku. Cílem výzvy je motivovat k pohybu, zvláště starší, i ty s vyšším BMI, kteří získávají více bodů.

Jaroslav Martinek, ideový tvůrce výzvy: "Já potřebuji motivovat ty, kteří se nepohybují, kteří mají určitý problém. Takže ta výzva směřuje pro ty, kteří v životě by nešli na nějaké run czechy nebo na nějaké běhy, protože by věděli, že by skončili mezi posledními. Tak jsme vymysleli bodovací systém, že čím jsi starší, čím si obéznější, tím získáš více bodů."

Do dubnové výzvy se zapojilo za Frýdek-Místek 291 účastníků a 26 týmů. Celkově nachodili 75 929 kilometrů, což bylo o 23 tisíc víc než v předchozí výzvě. Frýdku-Místku tím zajistili 25. místo mezi městy v celostátním žebříčku.

---

Ke stovce opravená zbrojnice, sláva bude v červnu

Sbor dobrovolných hasičů v Čeladné slaví letos 100. výročí založení. Oslava se bude konat v červnu. Dárek, opravené zázemí uvnitř hasičské zbrojnice, už převzali.

Spolek hasičů byl v Čeladné založen 21. dubna 1924. Sté výročí oslaví oficiálně v červnu. Dárek už převzal v květnu - opravnou hasičskou zbrojnici. I když původní plány byly daleko velkolepější - stavba zcela nové budovy.

Pavol Lukša (DOBRÁ VOLBA 2016), starosta Čeladné: “Ale bohužel, byly problémy s pozemky, které jsme na to měli. Tak jsme si pak řekli, uděláme něco jiného, spravíme jim to, co před lety naší předkové začali, a opravili jsme vnitřky. Dostanou nové vybavení, skříňky, aby mohli být v důstojných prostorách.”

Lukáš Wozniak, starosta SDH Čeladná: “Rekonstrukce hasičské zbrojnice se týkala hlavně šatny pro výjezdovou jednotku, kde jsme tvořili nové sociální zařízení. Šatna je rozdělena na čistou a špinavou a další velkou částí byla rekonstrukce společenského sálu.”

Nicméně plány na stavbu nové zbrojnice jsou stále aktuální, obec vhodné pozemky dále řeší. Hasiče tu vnímají jako nepostradatelné.

Pavol Lukša (DOBRÁ VOLBA 2016), starosta Čeladné: “Ať máte jakékoliv trable, tak naši hasiči vás z nich vždycky vysvobodí. Ať už to byla povodeň v roce 1997, kdy byli jako první připraveni, tak je to pokaždé, když je nějaká událost, ať už přírodní katastrofa a nebo jen nějaká veselice, prostě nikdy vás nenechají ve štychu, vždycky přiloží ochotně ruku k dílu.”

Hlavní oslavy stého výročí tedy proběhnou 15. června, součástí bude třeba prezentace všech složek integrovaného záchranného systému, slavnostní průvod a mše.

---

Krátké zprávy 30. 5. 2024 16.00 - 2

ZLODĚJI KRADLI Z AUTOMATU POCHUTINY

Pár zlodějů kradl dobroty z automatu na Hranečníku. Za použití hrubé síly z automatu na drobné potraviny a nápoje opakovaně odcizili a následně i zkonzumoval drobné

pochutiny. Povedený pár ale netušil, že jejich počínání celou dobu sleduje strážnice obsluhující kamery. Své jednání budou vysvětlovat před správním orgánem.

DOSPĚLÉ PRŮVODCE NAHRADÍ V KUNÍNĚ DĚTI

Dospělé průvodce na zámku v Kuníně 2. června vystřídají malé děti a provedou své vrstevníky zámkem. Mimo jiné se setkají s hraběnkou Walburgou a jejími dětmi. Hraběnka ve své době na zámku založila jednu z nejlepších škol své doby, pečovala o talentované děti a vychovávala dokonce malého Františka Palackého.

---

Nemocnice Karviná-Ráj uspořádala Den rodiny

Teď vás vezmeme na návštěvu do rájecké nemocnice, která pro budoucí rodiče uspořádala Den rodiny. Na jednom místě se dozvěděli vše, co je zajímalo.

Poradenství i praktické ukázky byly připraveny na jednotlivých stanovištích. Budoucím maminkám a tatínkům se věnovali odborníci, sestry i lékaři z porodnického, novorozeneckého i dětského oddělení. Zeptat se mohli na všechno, co je zajímá. A nejen to.

Jana Pikońová, primářka gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Karviná-Ráj: "Máme novinku, že si maminky při vstupu vyslovovat lísteček a seznámit se nebo dostat plnohodnotné ceny, což je například pobyt na nadstandardním rodinném pokoji zdarma nebo voucher na předporodní kurz.”

anketa: návštěvníci akce: "Zajímala nás hlavně ta příprava k porodu." "Já jsem tady přišla hlavně kvůli malému, on by chtěl jít na porodní sál se mnou rodit, tak jsem mu chtěla ukázat, jak to vypadá v porodnici a co se tady dělá." "Já se těším, že budu mít ségru." "Jsme přišli, abychom neskákali do vody rovnýma nohama. Je to velká neznámá pro nás, tak jsme se chtěli prostě zeptat jak to chodí, abychom měli nějaký odborný názor a nečetli všechno jenom z internetu." "Čekáme miminko s manželkou a chtěli jsme se dozvědět nové věci, co ještě nevíme, chceme být zase o něco chytřejší. Určitě k porodu půjdu, s manželkou se na to moc těším." "Mě spíš zajímá péče o miminko a hlavně se připravit na ten samotný porod, už je na čase.” 

Pokud budoucí rodiče nestihli přijít na Den rodiny, mohou se s prostředím porodnice i s personálem seznámit 20. 6. na předporodním kurzu, který se koná v administrativní budově Nemocnice Karviná - Ráj.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
30. května 2024, 16:00

Na konferenci IDea se řešila podpora projektů v MSK

V ostravské hale Gong se konala konference IDea forum, která byla letos zaměřena na podporu průmyslu v Moravskoslezském kraji. Společně se zástupci státu a kraje diskutovali o rozvoji regionu investoři a podnikatelé.

Konference, kterou pořádala Rozvojová regionální agentura MSID, byla rozdělena do několika bloků, ve kterých se diskutovalo o ekonomické situaci, aktuálních trendech v podnikání i vizích kraje do budoucna.

Šárka Šimoňáková (ANO), náměstkyně hejtmana MSK: “IDea FORUM je každoroční akce. V letošním roce se bude toto téma týkat především průmyslu, kreativity a udržitelnosti. Tuto akci pořádají Moravskoslezské investice a development a tím, že je to zaměřeno i na průmysl, tak tady budou hosté, kteří mají co říct odborně k tomuto tématu.”

Václav Palička, předseda představenstva MSID: “Minulý rok jsme se zaměřovali vlastně na růst energií, hodně na úspory a vždycky se snažíme poskytnout i takový ten nadhled, to znamená ten makro pohled na tu situaci v našem regionu. Dneska se chceme zaměřit více na podporu vlastně průmyslu, protože je nám jasné, že pouze veřejné zdroje, jako kdyby nám v té transformaci regionu nepomohou.”

Mezi vystupujícími byli zástupci ministerstva průmyslu a obchodu i podnikatelské sféry.

Petr Očko, náměstek pro digitalizaci a inovace, Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR: “Moravskoslezský kraj patří k těm nejdynamičtějším z hlediska aktivity na svou transformaci. Víme, že to je region původem hodně zaměřený na těžbu uhlí nebo těžký průmysl. Ale musím říct, že za posledních asi 20 let se tady stalo hodně pozitivního. Ta modernizace je tady vidět- To, o čem tady budeme hovořit, se týká zejména nových aktivit v oblasti podpory investic. Dneska jsme změnili zákon o investičních pobídkách tak, aby podporoval více ty strategické investory, podporujeme hodně investory do zelených technologií."

Řeč byla i o podpoře velkého projektu v Dolní Lutyni a vysokorychlostní železnice.

Jan Rafaj, prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR: "Pokud bychom našli strategického investora pro tuto oblast, celý region z toho bude neuvěřitelně benefitovat celý ekosystém, školství, turistický ruch, služby a tak dál. A to je pro nás extrémně důležité. Vedle toho jsou pro nás důležité další strategické projekty, jako je například budování vysokorychlostních tratí. Protože pokud Ostrava bude spojená rychlým spojem na klíčové huby České republiky, jako je Brno a Praha, pak o to větší atraktivita i o náš region bude.”

Součástí konference byla panelová diskuse a tematické workshopy.

---

Horní Suchá staví pro seniory nové bydlení

Radnice v Horní Suché staví pro seniory tři rodinné domy, ve kterých bude dvanáct bezbariérových bytových jednotek. Projekt počítá s příjezdovou cestou, s místy pro parkování i s malými zahrádkami.

Poptávka po obecním bydlení ze strany seniorů v Horní Suché byla už tak velká, že se radnice rozhodla vyčlenit ze svého rozpočtu přes 40 milionů korun a na vlastním pozemku zahájila výstavbu malometrážních bytů v rodinných domech.

Martin Adamiec (BEZPP), místostarosta Horní Suché: “O tento typ bydlení si myslím, že bude ještě velký zájem, protože by tady měli bydlet senioři, kteří ještě nejsou v tom věku, že by potřebovali péči, dokáží se ještě o sebe postarat, ale současné bydlení je pro ně třeba velké, finančně nedostupné atd.”

Tomáš Goceliak, stavbyvedoucí: "Každý ten byt bude mít rozlohu zhruba 50 metrů čtverečních. Součástí bytů je kuchyň, obývací pokoj a ložnice. Co se týče sociálního zařízení, tak jsou přizpůsobeny pro imobilní občany.”

Rada obce již stanovila určité podmínky pro budoucí zájemce. O ceně nájemného budou ještě jednat zastupitelé.

Martin Adamiec (BEZPP), místostarosta Horní Suché: “Tyto domy by měly být velmi energeticky úsporné. To bydlení by tady mělo být fakticky za minimální peníze, co se týká energií. A samozřejmě to nemůže být úplně sociální bydlení, protože ta investice byla poměrně vysoká.”

Zájem ze strany seniorů o bydlení je velký. Proto obec nevylučuje, že by připravila do budoucna další projekt.

---

Krátké zprávy 30. 5. 2024 16.00 - 1

TŘÍDĚNÍ ODPADU V NOVÉM JIČÍNĚ

Novojičíňáci loni třídili odpad ještě lépe než rok předchozí. Množství vyseparovaných a znovu použitelných složek zvýšili o více než 11 procent. Pracovníci technických služeb začali vybírat z velkoobjemového odpadu dřevěné položky, které se znovu zpracovávají. Od roku 2025 by měly obce zajistit oddělení alespoň 60 procent recyklovatelných složek. Nový Jičín dosáhl na téměř 50 procent.

PALIVA V MS KRAJI OPĚT ZLEVNILA

Paliva v MS kraji během týdne opět zlevnila o desítky haléřů. Litr benzinu Natural 95 se nyní prodává v průměru za 38,60 Kč a listr nafty stojí průměrně 36,50 Kč. Údaje pravidelně zveřejňuje společnost CCS.

---

F-M ocenil nejlepší účastníky výzvy 10 000 kroků

Mají rádi chůzi, proto se zapojili do výzvy 10 000 kroků. Ty nejlepší jednotlivce i týmy nyní ocenil Frýdek-Místek. V dubnové ti nejlepší nachodili v dubnové výzvě přes 900 kilometrů. Cílem akce je vrátit chůzi do běžného života a udělat něco pro své zdraví.

Na magistrátu ve Frýdku-Místku se sešla skupinka těch nejlepších, kteří se zapojili do dubnové výzvy 10 tisíc kroků. Na ocenění sice dorazily samé ženy, ale mají mezi sebou i muže.

Lukáš Slíva (SPOLU/KDU-ČSL), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Jsem velice rád, že výzva 10 000 kroků se těší čím dál větší oblibě. Dnes jsme měli možnost ocenit nejlepší tým v rámci Frýdku-Místku. A samozřejmě nejlepší tři jednotlivce. Ty výkony jsou opravdu úctyhodné. 956 kilometrů na jednotlivce za měsíc, což je v přepočtu přes nějakých 30 kilometrů za den, to je krásný počin."

Daniela Mičudová, členka týmu Loudalíci: "Jsem zapojena počtvrté. S tím, že já chodím každý den do práce a z práce, tak těch pár kilometrů navíc. Ale já jsem si jich udělala navíc daleko víc, 905 kilometrů."  A kde jste je nasbírala? – "Frýdek, Ostrava, hned potom vzápětí jsem šla na Ondřejník pěšky. Přes Palkovice zpátky. Olešnou."

Alena Paloncy, účastnice výzvy 10 tisíc kroků: "Já jsem se zapojila podruhé a je to super, protože tak, jak říkala Danča, člověk chodí, vyčistí si hlavu, od těch stresů pracovních, od všeho. A je to bomba." – Kolik kilometrů jste nachodila a kde třeba chodíte? – "Já jsem teda nachodila jenom 440 kilometrů, protože se nemůžu srovnávat s prvními. Třeba Frýdecký okruh, ten se nám líbil. Vyjdeme z Frýdku, jdeme na Frýdecký les, na Dobrou, potom přes Staré Město a zase domů. Udělá to nějakých 14 kilometrů a je to na to odpoledne akorát."

Každý oceněný získal od města diplom a dárkovou tašku. Cílem výzvy je motivovat k pohybu, zvláště starší, i ty s vyšším BMI, kteří získávají více bodů.

Jaroslav Martinek, ideový tvůrce výzvy: "Já potřebuji motivovat ty, kteří se nepohybují, kteří mají určitý problém. Takže ta výzva směřuje pro ty, kteří v životě by nešli na nějaké run czechy nebo na nějaké běhy, protože by věděli, že by skončili mezi posledními. Tak jsme vymysleli bodovací systém, že čím jsi starší, čím si obéznější, tím získáš více bodů."

Do dubnové výzvy se zapojilo za Frýdek-Místek 291 účastníků a 26 týmů. Celkově nachodili 75 929 kilometrů, což bylo o 23 tisíc víc než v předchozí výzvě. Frýdku-Místku tím zajistili 25. místo mezi městy v celostátním žebříčku.

---

Ke stovce opravená zbrojnice, sláva bude v červnu

Sbor dobrovolných hasičů v Čeladné slaví letos 100. výročí založení. Oslava se bude konat v červnu. Dárek, opravené zázemí uvnitř hasičské zbrojnice, už převzali.

Spolek hasičů byl v Čeladné založen 21. dubna 1924. Sté výročí oslaví oficiálně v červnu. Dárek už převzal v květnu - opravnou hasičskou zbrojnici. I když původní plány byly daleko velkolepější - stavba zcela nové budovy.

Pavol Lukša (DOBRÁ VOLBA 2016), starosta Čeladné: “Ale bohužel, byly problémy s pozemky, které jsme na to měli. Tak jsme si pak řekli, uděláme něco jiného, spravíme jim to, co před lety naší předkové začali, a opravili jsme vnitřky. Dostanou nové vybavení, skříňky, aby mohli být v důstojných prostorách.”

Lukáš Wozniak, starosta SDH Čeladná: “Rekonstrukce hasičské zbrojnice se týkala hlavně šatny pro výjezdovou jednotku, kde jsme tvořili nové sociální zařízení. Šatna je rozdělena na čistou a špinavou a další velkou částí byla rekonstrukce společenského sálu.”

Nicméně plány na stavbu nové zbrojnice jsou stále aktuální, obec vhodné pozemky dále řeší. Hasiče tu vnímají jako nepostradatelné.

Pavol Lukša (DOBRÁ VOLBA 2016), starosta Čeladné: “Ať máte jakékoliv trable, tak naši hasiči vás z nich vždycky vysvobodí. Ať už to byla povodeň v roce 1997, kdy byli jako první připraveni, tak je to pokaždé, když je nějaká událost, ať už přírodní katastrofa a nebo jen nějaká veselice, prostě nikdy vás nenechají ve štychu, vždycky přiloží ochotně ruku k dílu.”

Hlavní oslavy stého výročí tedy proběhnou 15. června, součástí bude třeba prezentace všech složek integrovaného záchranného systému, slavnostní průvod a mše.

---

Krátké zprávy 30. 5. 2024 16.00 - 2

ZLODĚJI KRADLI Z AUTOMATU POCHUTINY

Pár zlodějů kradl dobroty z automatu na Hranečníku. Za použití hrubé síly z automatu na drobné potraviny a nápoje opakovaně odcizili a následně i zkonzumoval drobné

pochutiny. Povedený pár ale netušil, že jejich počínání celou dobu sleduje strážnice obsluhující kamery. Své jednání budou vysvětlovat před správním orgánem.

DOSPĚLÉ PRŮVODCE NAHRADÍ V KUNÍNĚ DĚTI

Dospělé průvodce na zámku v Kuníně 2. června vystřídají malé děti a provedou své vrstevníky zámkem. Mimo jiné se setkají s hraběnkou Walburgou a jejími dětmi. Hraběnka ve své době na zámku založila jednu z nejlepších škol své doby, pečovala o talentované děti a vychovávala dokonce malého Františka Palackého.

---

Nemocnice Karviná-Ráj uspořádala Den rodiny

Teď vás vezmeme na návštěvu do rájecké nemocnice, která pro budoucí rodiče uspořádala Den rodiny. Na jednom místě se dozvěděli vše, co je zajímalo.

Poradenství i praktické ukázky byly připraveny na jednotlivých stanovištích. Budoucím maminkám a tatínkům se věnovali odborníci, sestry i lékaři z porodnického, novorozeneckého i dětského oddělení. Zeptat se mohli na všechno, co je zajímá. A nejen to.

Jana Pikońová, primářka gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Karviná-Ráj: "Máme novinku, že si maminky při vstupu vyslovovat lísteček a seznámit se nebo dostat plnohodnotné ceny, což je například pobyt na nadstandardním rodinném pokoji zdarma nebo voucher na předporodní kurz.”

anketa: návštěvníci akce: "Zajímala nás hlavně ta příprava k porodu." "Já jsem tady přišla hlavně kvůli malému, on by chtěl jít na porodní sál se mnou rodit, tak jsem mu chtěla ukázat, jak to vypadá v porodnici a co se tady dělá." "Já se těším, že budu mít ségru." "Jsme přišli, abychom neskákali do vody rovnýma nohama. Je to velká neznámá pro nás, tak jsme se chtěli prostě zeptat jak to chodí, abychom měli nějaký odborný názor a nečetli všechno jenom z internetu." "Čekáme miminko s manželkou a chtěli jsme se dozvědět nové věci, co ještě nevíme, chceme být zase o něco chytřejší. Určitě k porodu půjdu, s manželkou se na to moc těším." "Mě spíš zajímá péče o miminko a hlavně se připravit na ten samotný porod, už je na čase.” 

Pokud budoucí rodiče nestihli přijít na Den rodiny, mohou se s prostředím porodnice i s personálem seznámit 20. 6. na předporodním kurzu, který se koná v administrativní budově Nemocnice Karviná - Ráj.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-30-05-2024-16-00