Česko-polská hranice už je konečně zase volná
Na česko-polskou hranici se opět vrátil svobodný život bez kontrol. Policisté ukončili kontroly a zrušili svá stanoviště. Čilý přeshraniční ruch se vrátil také do těšínského dvojměstí.
Mezi Těšíny se už lidé nemusejí zdravit přes řeku. Lidé začali přes hranici přecházet v úterý už v brzkých ranních hodinách.
anketa: “Už jsem tady byl včera se podívat. Minulý týden taky. V televizi vždycky něco poví a pak to zruší. Dneska ráno hlásili, že je to odemknuté.
Češi se po dlouhé době zase mohli na polské straně podívat do těšínských uliček. Další si zašli nakoupit a oboustranně se mohou bez komplikací setkávat s příbuznými a přáteli.
anketa: “Jsem se přišel podívat, jestli už je to fakt otevřené. Bylo nám už teskno po polské straně. Je dobře, že to je už otevřené. Příbuzné, na nákup, všechno. Já jsem tady rodák, jsem se narodil v Těšíně.
anketa: “Já si jdu pro koláčky do polského Těšína. Do pekárny Bethlem. Konečně, konečně, to víte, že jsme ráda.”
Policisté už svou misi na hranicích ukončili.
Pavla Jiroušková, mluvčí Policie ČR: “Policisté v Moravskoslezském kraji prováděli kontroly na hranicích se Slovenskem a Polskem od poloviny března, a to v rámci nouzového stavu a následně nařízení ministerstva zdravotnictví. Intenzivní kontroly na polské hranici byly prováděny až do pondělní půlnoci.”
Těšíňané doufají, že hranice se už nikdy zavírat nebudou.
---
Vysvědčení jsou rozdána, prázdniny začínají!
Žákům končí podivný školní rok. V lavicích v tomto pololetí nestrávili mnoho času. Kvůli šíření koronaviru se od března učili z domova, nebo později v omezených skupinách. Pro vysvědčení si ale nakonec mohli přijít celé třídy najednou. Takto to vypadalo v ZŠ Kylešovice v Opavě.
Žáci
devátých tříd opavské ZŠ Kylešovice se sešli při předávání
vysvědčení před školou. Během uplynulého pololetí se kvůli
protikoronavirovým opatřením moc neviděli. Po
několika týdenní distanční výuce se sice mohli vrátit nakrátko
do školy, učili se ale v patnácti členných skupinách.
Žáci
9.B: „Aspoň na
ten konec můžeme být spolu, tak je to dobré.“
„Doufám,
že se nevidíme naposledy.“
Letošní
školní rok byl pro ně náročný: čekaly je přijímací zkoušky
na střední školy. Přípravu
museli zvládnout z velké části samostatným studiem, což nebylo
jednoduché.
Eva
Valečková, třídní učitelka 9.B: „Závěr roku byl určitě
netradiční. Myslím, že nikdo takové podmínky ještě
nezažili.Byla to částečně improvizace.“
Hodnocení
učitelů bylo letos složitější. Podle pokynů ministerstva
školství měli vycházet z výsledků prezenční výuky v únoru a
březnu a ty doplnit přístupem ke vzdělávání v dalších
měsících. Závěrečná známka neměla být hoší, než ta
pololetní.
Zejména
na prvním stupni museli dětem s výukou pomáhat rodiče. Obzvlášť
složité to bylo pro rodiče prvňáčků, kteří si na školní
výuku teprve zvykali. Takže jejich vysvědčení bylo také
hodnocením rodičů.
Žáci 1.A:
„Moje maminka
mě učila číst.“
„Každý
den jsem udělali něco do matematiky.“
A
tak maminky a tatínkové mohli přijít na školní zahradu užít
si slavnostní chvíle spolu se svými ratolestmi.
Filip
Hlubek, tatínek žákyně 1.A: „Jsem rád, že předávání
vysvědčení je venku. A že jsme to mohli celé sledovat.“
Dětem
začínají dva měsíce volna a všichni věří, že to, co se dělo
v tomto pololetí, se už nebude opakovat.
---
Léky z Rumunska vozili jako štukovou omítku. Toxi tým na Frýdecko-Místecku rozprášil další drogový gang
Policisté TOXI týmu rozprášili na Frýdecko-Místecku šestičlenný gang, který ve velkém vyráběl a prodával pervitin. Léky na výrobu drogy dováželi z Rumunska sofistikovaným způsobem.
Pět mužů a jedna žena tvořili organizovaný gang. V Rumunsku nakupovali léky, ty pak rozdrtili na prach a nadrcenou hmotu vozili v kýblech jako štukovou omítku. Každý měsíc tak přivezli až desítky kilogramů.
Jakub Mohyla, velitel TOXI týmu Ostrava: "Hlavní pachatel byl 39 letý muž, který poté úkoloval další lidi ve skupině, byli to jak pomocníci při samotné výrobě, tak potom i kurýři a dopravci, kteří ty prekurzory z Balkánu dováželi."
Zátah v rámci akce MIDAS považují kriminalisté za jeden z největších v poslední době, pracovali na něm devět měsíců. Prodejem drogy mohl gang získat až 10 milionů korun.
Radim Witta, kriminalista: "Všech šest osob bylo obviněno z trestného činu nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy a jako členům organizované skupiny, kteří se dopouštěli této trestné činnosti ve velkém rozsahu jim hrozí trest v délce odnětí svobody od 10 do 18 let."
Při domovních prohlídkách byly zabaveny peníze, luxusní automobily, elektrokolo, ale také třeba stavební minibagr. Loni kriminalisté odhalili 40 varen pervitinu a stíhali 434 lidí. Letos jen za červen se podařilo vypátrat 5 varen.
---
NJ street provázely obavy z deště a rekordní účast
Novojičínské náměstí patřilo streetballu. Oblíbený sportovní turnaj se tu hraje více než 20 let. Letošní ročník provázely obavy z deštivého počasí a nakonec také rekordní účast týmů.
Chuť zahrát si městskou formu basketbalu dostalo v Novém Jičíně téměř 200 sportovních nadšenců. Pořadatele rekordní účast mile překvapila, naopak ještě několik hodin před zahájením turnaje, který se hraje na náměstí, jim vrásky na čele dělaly přívaly deště a bouřky s kroupami.
Pavel Kelar, prezident BC Nový Jičín, spoluorganizátor akce: “Příprava letošního ročníku byla docela složitá, obzvlášť s počasím. Ta bouřka, která se tady přehnala, nás donutila k tomu, že jsme nemohli připravit náměstí, lajnovat hřiště, všechno jsme přesunuli na dnešní ráno, přivstali jsme si, všechno jsme připravili. A je to super. Přišlo tady spousta dětí.”
Monika Vindišová, SVČ Fokus Nový Jičín, spoluorganizátor akce: “Dokonce se přihlásil rekordní počet týmů, máme tady 49 týmů z Nového Jičína, Ostravy, Frýdku-Místku a dalších okolních měst.”
Týmy mužů, žen a také dětských kategorií se na sedmi hřištích střídaly v rychlém tempu po 12 minutách hry.
účastnice turnaje: “Přijeli jsme z Bruntálu a chceme si zahrát dobrý street.”
účastník turnaje: “Podařilo se mi dát koš, ale i tak jsme, bohužel, prohráli.”
účastník turnaje: “Vyhráli jsme, takže dobré.”
Na centrální ploše bylo také vidět hráče novojičínského prvoligového áčka. Streetball pojali jako součást přípravy na novou sezonu.
Zdeněk Jakubu, BC Nový Jičín: “Je to spíše takové kamarádské, takže nehrotit to, hlavně ať jsme zdraví.”
Jan Kelar, BC Nový Jičín: “Jdeme s maximálním nasazením, ale je to samozřejmě taková tradice, přátelské utkání.”
Adam Choleva, BC Nový Jičín: “Hrajeme s velkou chutí, všichni jsme rádi že se tady sejdeme,”
David Hájek, trenér BC Nový Jičín: “Já budu jenom sledovat, ať se nikdo nezraní. Jinak ať si to dneska dělají po svém, myslím, že mě mají za celý rok plné zuby.”
Trenér a bývalý extraligový hráč David Hájek dále ještě poznamenal, že pohled na 200 sportujících lidí, zejména dětí, je pro budoucnost místního basketbal jen dobře.
---