Tisíce řidičů z Hlučínska skončily v dopravní zácpě
Mnoho řidičů z Hlučínska a okrajových částí Ostravy dnes dorazilo do práce z velkým zpožděním. Začala totiž obávaná rekonstrukce mostu přes Odru v Přívoze. Objízdné trasy se rychle ucpaly, řidiči nadávali, ale most je už prý ve špatném stavu a tak se opravit musí.
Hlavní tah mezi Ostravou a Hlučínskem byl od rána uzavřen pro individuální dopravu. Začala rekonstrukce mostu přes Odru, po kterém denně projede kolem 30 tisíc aut. Podle řidičů to byla katastrofa. Objízdná trasa z Petřkovic přes Koblov se ucpala a tak to řidiči zkoušeli objet přes Porubu nebo Polsko. Fronta byla ve špičce i na hodinu až do Ludgeřovic.
Daniel Havlík, starosta Ludgeřovic: "V Antošovicích se taky kope, tam je taky problém, tak já vím, že mi tady jezdili lidi a potvrzoval mi to i starosta Šilheřovic Radek Kaňa, že tam jezdili lidi ten kousek přes Polsko na dálnici a do Ostravy."
Před začátkem opravy se diskutovala možnost stavby pontonového mostu, který by vystavěli vojáci. Bylo to ale zamítnuto a druhý most, který by byl součástí nové silnice I/56 na Opavu, je ve stádiu zbožného přání. řidiči se tak musejí obrnit trpělivostí a nebo začít jezdit na kole nebo MHD, která na most může.
Jan Rýdl, mluvčí ŘSD ČR: Kompletní oprava spočívá v obnově protikorozní ochrany ocelových konstrukcí, dále bude vyměněn mostní závěr, který po letech služby netěsní a nebrání protékání vody. Na mostě byla zjištěna nefunkční hydroizolace, což je předpoklad pro nadstandardní četnost tvorby výtluků a podobných poruch vozovky. Dosluhující izolační části budou obnoveny a nezbytná oprava nemine ani ochranné segmenty či vozovkové souvrství. Harmonogram prací rovněž počítá s provedením sanace spodní stavby.
Oprava historicky významného mostu přes Odru potrvá do konce roku a její cena je 18 milionů korun.
---
Vyplacení odměn soc. pracovníkům za covid je složité
Dostanete odměnu až 50 tisíc korun za práci v období covidu. Za tuto zprávu z ministerstva práce a sociálních věcí byli rádi všichni zaměstnanci v sociálních službách. Má to ale háček. Pokud by organizace vyplatili odměny nyní a najednou, zaměstnancům by se značně zvýšila průměrná mzda.
Domov seniorů v Havířově dostal na účet dotaci 12 milionů korun z ministerstva práce na vyplacení odměn za práci spojenou s epidemií. Pokud by ale peníze vyplatil hned v následující výplatě, jak to zaměstnanci pochopili, organizaci by to stálo zhruba další čtyři miliony. Jak je to možné? Vyplacená odměna ve výši až 50 tisíc korun by pracovníkům zvedla průměrnou mzdu a organizacím tedy náklady na dovolenou, příplatky, nebo nemocenskou.
V rozhodnutí ministerstva je sice napsáno, že organizace mohou peníze vyplatit nejpozději do konce roku a mohou si odečíst z odměny zvýšené náklady, to ale v Havířově nechtějí.
Milan Dlábek, ředitel Domova seniorů Havířov: “Z pohledu zaměstnanců, ale i z pohledu vedení je to určité poděkování za práci v době covidu odvedenou, tak nechceme tyto dotace nijak krátit. Rozhodli jsme se společně se zřizovatelem, že celý objem dotací bude vyplacen, ale bude vyplacen ve dvou splátkách, a to za červnovou výplatu, termín je 10. července, bude jedna pětina a čtyři pětiny budou vyplaceny v červencové výplatě, čili 10. srpna. Toto nám alespoň trochu pomůže, že budou rozprostřeny náklady na celý zbytek letošního roku a první čtvrtletí následujícího roku.”
Vysvětlit zaměstnancům, že před dovolenou odměny v plné výši nedostanou, nebylo jednoduché.
anketa: "Paní Maláčová se k tomu vyjádřila na sociálních sítích. Nám bylo sděleno, co nám bylo sděleno, že to nedostaneme naráz. Samozřejmě člověk s tím počítá, není to úplně málo peněz, ale ve finále, co chcete dělat? Hlavně, aby jsme to dostali.”
anketa: "Já si myslím, že to je v pořádku, že náš pan ředitel ví co dělá, aby to bylo pro nás zaměstnance výhodné a dobré.”
Ředitelé organizací jsou názoru, že problémům by se dalo předejít, kdyby dotace byla vyplacena jako jednorázová věrnostní odměna, která není zahrnuta do průměrného platu.
---
Majáles Slezské univerzity jako autokoncert
Opava zažila svůj první autokoncert. S myšlenkou přišli studenti Slezské univerzity. Ti začali připravovat tradiční slavnost majáles ještě v době, kdy nikdo netušil, kdy začne rozvolňování protiepidemických opatření a kdy vůbec začnou. A tak byl koncert, kdy publikum sedí v autech, jasnou volbou.
Milovníci rokové a popové hudby, kteří se na Opavský majáles vypravili, museli u vstupu kromě platné vstupenky ukázat také negativní antigenní test. Pořadatelé nechtěli ponechat nic náhodě, a tak v době nepřehledného rozvolňování protiepidemických opatření raději připravili autokoncert.
Lucie Zelinková, prezidentka Studentské unie Slezské univerzity: „Akce vznikala v době, kdy jsme si říkali, že žádné kulturní akce dlouho nebudou. "
Slezská metropole tak zažila svůj první autokoncert. Přestože uvnitř vozu je atmosféra jiná, než před pódiem, střechu nad hlavou ale kvůli deštivému počasí, nakonec návštěvníci ocenili.
návštěvníci akce: Na Majálesu jsme už po několikáté. A vždycky v Opavě prší. A teď na nás poprvé neprší, pokud nevykoukneme z okna.“
V programu se představila pražská rocková kapela This, popová Poetika z Vysočiny a domácí formace Munroe. Pro mnohé vystupující to byla vůbec první příležitost odehrát po půl roce přísných hygienických opatření svůj první koncert před publikem. Odměnou jim ale namísto potlesku bylo troubení.
Vojta Kotek, baskytara, This: „Bylo to skvělý, bylo to super. A my jsme si to užili.“
Jan Kunze, zpěv, Munroe: „Samozřejmě, strašně se těším, protože jsme vlastně téměř rok nehráli.“
Přestože šlo o vůbec první větší veřejnou akci po uvolnění opatření v Opavě, na návštěvnosti se to příliš neprojevilo. Kapacita parkoviště s osmdesáti místy byla zaplněná jen asi ze dvou třetin.
Majáles připomínal také letošní 30.výročí vzniku Slezské univerzity. Při této příležitosti studenti představili také novou kolekci oděvů v univerzitních barvách.
---
Farníci připravují nově vystavěný kostel v Gutech k vysvěcení
Třinecké Guty se připravují na velkou událost. V neděli tam bude vysvěcený nově postavený dřevěný kostel. Ten je věrnou replikou toho původního, který v srpnu roku 2017 podpálila trojice žhářů.
V nově vystavěném kostele a jeho okolí probíhají poslední dokončovací práce. Aktivně se zapojili místní farníci.
Kazimierz Płachta, farář: “Ty prvotní práce dělaly firmy a toho dokončování, čili úklidu a výzdoby, které budou probíhat celý týden, se farníci účastní ve velkém počtu.”
Anketa: “Myslím, že pro všechny, co tady jsou, je to srdcová záležitost. Jsem šťastní, že už se končí ty přípravy a že už budeme moci chodit do našeho kostelíka.”
Na svém místě jsou už varhany a především svatostánek pro uložení liturgií. Vyrobený je z materiálů odolávajících žár do 1350 stupňů Celsia.
Kazimierz Płachta, farář: “Vyrobený je z pravidelných materiálů, které doporučuje Řím pro ochranu uschovaného Božího těla.”
Farář dostal v sobotu darem kříž z kostela, který kdysi musel ustoupit stavbě Třineckých železáren.
Bronislav Strokosz, dárce: “Když jsme se dověděli o té strašné události, že tady v Gutech kostel shořel, tak maminka při těch svých 92 letech řekla, že se už chystá k Pánu, že by chtěla věnovat tento kříž, aby se dostal opět do svatostánku.”
V průběhu týdne bude bude z Krakova přivezena monstrance. V neděli pak bude vysvěcen nejen kostel, ale také 4 nové zvony.
---
Je rozhodnuto, karvinští házenkáři jsou stříbrní
V neděli skončilo finále házené napínavým bojem v karvinské hale. Mistrovský titul a pohár vítězů si odvezli domů hosté z Plzně. Karvinským uteklo vítězství už v prvním poločase, které skončilo rozdílem sedmi branek.
Finálová série extraligy házené skončila v neděli vítězstvím Plzně. Nepovedený poslední rozhodující zápas karvinských házenkářů je posunul na stříbrnou pozici. I když se v druhém poločase pokusili velký náskok z prvního poločasu dohnat a dařilo se jim to velmi dobře, na vítězství to nestačilo.
Michal Brůna, trenér HCB Karviná: "My jsme do toho utkání vstoupili špatně už ten první poločas, tím jsme ho ztratili celý. Nervozita. Na začátku se nepodařilo do toho dostat spojky, chtěli jsme neustále hledat pivota, šlo o několik špatných nahrávek, Plzeň nám odskočila o sedm gólů, druhý poločas jsme je honili harakiri, zkusili jsme dvě osobky, tři osobky, sedm na šest, tam jsme se přiblížili jednu dobu na dva góly, ale ztratili jsme dva útoky v přesilovce a už to bylo bez šance."
Rozhodující souboj s Plzní nezvládli karvinští hlavně psychicky, ovládla je nervozita. První poločas skončil dokonce rozdílem sedmi branek.
Miroslav Nedoma, házenkář: "Jsme zklamaní. Já si myslím, že to nebyla špatná sezona, i když jsem prohrávali, tak jsme to dokázali stáhnout, ale nevím, jestli už nebyl čas nebo síly to dotáhnout do konce bohužel."
Motivace získat titul byla obrovská, s Plzní prvenství karvinští ztratili před dvěma roky a to velmi těsně, dodal Miroslav Nedoma, který společně se Slavomírem Mlotkem, který hrál po zranění a Dominikem Solákem, střelili v tomto utkání nejvíce branek.
Slavomír Mlotek, házenkář: "Dotáhli jsme to na nějaké mínus dvě tři branky, věřili jsme tomu. Plzeň má zkušený tým, nenechali si to vzít, my jsme tam nějaké šanci nedali. Mohli jsme jít na mínus jedna, možná že by znervózněli, ale bohužel jsme je nedali a Plzeň si to pohlídala až.do konce."
Dominik Solák, házenkář: "Chtěli jsme to vyhrát a to se nepodařilo, nezbývá než sportovně pogratulovat Plzni, který vyhrála a vrátit se příští rok ještě silnější ještě."
Michal Brůna, trenér HCB Karviná: "Chci kluky pochválit, že nesložili zbraně a pokusili se ten zápas ještě zvrátit."
Jan Wolf, primátor Karviné: "Ve sportu to někdy bývá, byl to super zápas. Naši kluci se vydali na 120 procent a moc bych jim přál, ať zatnou zuby a příští rok ať to dají.”
Zápas sledoval přímo v hale povolený počet diváků, kteří karvinské hráče hnali dopředu. mrzí je, že se nemohli z titulu společně radovat.
Dominik Solák, házenkář: "Ještě kór když celou sezonu nám chyběli. Dneska jich přišlo hodně a strašně nás hnali dopředu, ten druhý poločas nás znovu probudili a hlavně díky nim jsme se dotáhli, takže omlouváme se jim, děkujeme jim a snad příští rok budeme spolu úspěšní."
---