Hasiči v roce 2024 řešili nejvíce událostí v historii
Hasiči z Moravskoslezského kraje mají za sebou extrémní rok. Nejenže řešili zdaleka nejvíce událostí v historii, ale v našem regionu likvidovali také dva nejničivější požáry loňského roku v celé zemi. Na vině velkého nárůstu událostí bylo počasí.
Požár v průmyslové hale s technologií na čištění plastových přepravek ve Frenštátu pod Radhoštěm se stal jednoznačně nejničivějším požárem loňského roku v celé zemi. Oheň likvidovalo 23 jednotek, celkem 118 mužů s 38 kusy techniky. Plameny přesto napáchaly škodu za 220 milionů korun.
Jiří Němčík, náměstek ředitele HZS MS kraje: "Zásah byl extrémně náročný nejen počtem osob, ale také kubaturou vody, která se musela použít."
Byl to ale pouze jeden z necelých dvou tisíc požárů, které se v roce 2024 v MS kraji staly. Celkově hasiči zasahovali u více než 34 tisíc událostí, což je o 11 tisíc více, než o rok dříve.
Radim Kuchař, ředitel HZS MS kraje: "V loňském roce bylo nejčastější příčinou požáru neprokázané zavinění, to jsou požáry u kterých známě příčinu, ale nevíme, kdo je spáchal. Mohou být úmyslného, zejména nedbalostního charakteru."
Miloš Střelka, náměstek ředitele HZS MS kraje: "Na tom počtu se bezesporu podílely dvě hlavní části. Povodně v září a v červnu tady byly dvě kampaně větrných smrští, které vygenerovaly kolem 1500 událostí."
Na tísňových linkách 112 a 150 přijali v loňském roce hasiči celkově 343 tisíc hovorů, což je nejvíce po Praze. Průměrně tedy řešili tisíc volání každý den.
---
Nový Jičín má v provozu první polopodzemní kontejnery
Ke konci ledna uvedli v Novém Jičíně do provozu první polopodzemní kontejnery. Tři lokality, kde byla tato stanoviště prioritně vybudována, jsou v sídlištích v Loučce a na ulici Dlouhá.
Nový Jičín začal s budováním polopodzemních kontejnerů na směsný a tříděné odpady loni na podzim. Do prvních tří stanovišť v oblastech sídlišť na ulici Dlouhá a v Loučce investoval 4, 5 milionu korun. Kontejnery mohli lidé začít používat ke konci ledna, teď proběhly jejich první svozy.
Petr Slotík, vedoucí úseku odpadového hospodářství TSM: “V současné době monitorujeme naplněnost těch kontejnerů a nádob a snažíme se vytvořit nějaký smysluplný plán k pravidelnému vývozu.”
Budovat stanoviště pro polopodzemní kontejnery plánuje město postupně po etapách, letos přibudou další tři místa.
Eva Rusková, odbor životního prostředí, MěÚ Nový Jičín: “Hned na jaře budeme pokračovat v budování dalších stanovišť. Jedno bude na začátku Loučky na Jičínské a projekčně se připravují i další místa, a to na ulici Dlouhé a u parkoviště na Sportovní.”
Celkem je ve městě vytipována asi dvacítka lokalit, kde by tato stanoviště mohla vznikat.
Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Ekonomika těch vývozů je lepší než standardních kontejnerů, protože objem je větší. Tím pádem ty svozy není potřeba dělat tak často. Dalšími výhodami jsou estetika toho místa, a také by tady měl být menší zápach.”
Ne všude ale bude možné klasické kontejnery polopodzemní nádobami nahradit, největší komplikací jsou rozvody inženýrských sítí.
---
Školáci si vysvědčení převzali na letišti
Na netradičním místě si převzali své pololetní vysvědčení sedmáci ze Základní školy v Březové na Opavsku. Ve čtvrtek měli exkurzi na ostravském letišti a škola společně s ředitelem letiště jim proto vysvědčení předali přímo tam.
Skupinka sedmáků z Březové přijela do Mošnova na klasickou prohlídku letiště. Po vysvětlení, jak to chodí při odbavení cestujících před odletem na ně čekalo překvapení v podobě předání pololetního vysvědčení.
Martin Glauder, žák ZŠ a MŠ Březová: “Dostali jsme tady vysvědčení od pana ředitele letiště. Na letišti jsme procházeli přes rentgenovou kontrolu a půjdeme se ještě podívat na hasiče.”
Jitka Víchová, třídní učitelka: “My jsme ze školy v Březové a sem jsme se dostali na exkurzi. Moc si toho vážíme, protože dostat se tady bylo časově hodně náročné a to způsobilo, že jsme přímo tady na vysvědčení, takže tímto chceme poděkovat i panu řediteli, že nám to vysvědčení předal. Protože to se hned tak někomu nepodaří. Jsme v sedmé třídě a já jim pořád říkám, že v sedmé třídě ještě o nic nejde a myslím si, že známky nejsou důležité pro život Důležité je, aby to dítě bylo šťastné a do školy chodilo rádo a nemělo strach přijít domů.”
V průběhu prohlídky letiště mohli školáci sledovat odlet jednoho z největších nákladních letadel, jaká do Mošnova pravidelně létají.
---
Město školu podpoří dalšími 22 miliony korun
Ostrava dlouhodobě usiluje o vyřešení nedostatku zubních lékařů v našem regionu. Od začátku proto stojí za vznikem studijního oboru na Lékařské fakultě Ostravské univerzity a podporuje ho i finančně. Na tento rok schválili zastupitelé téměř 22 milionů korun.
V novém školním roce nastoupilo ke studiu zubního lékařství na Lékařské fakultě Ostravské univerzity 21 studenů a celkem se jich tak na práci zubaře připravuje 41. Katedra vznikla před dvěma roky a je o ní enormní zájem, který navíc ještě narůstá. Ostrava vzdělávání nových stomatologů opakovaně podpoří.
Michal Mariánek (Ostravak): „Vzdělávání kvalifikovaných odborníků vyžaduje také značné personální nároky, město proto přispěje na personální zajištění tohoto studijního programu, mzdy odborných asistentů, odměny odborných specialistů z praxe a související náklady celkovou částkou ve výši 21,7 milionů korun."
Finance budou univerzitě poskytnuty v šesti splátkách do roku 2030. Už při vzniku nového studijního oboru město univerzitu podpořilo částkou přesahující 14 milionů korun.
Rastislav Maďar, děkan Lékařské fakulty OU: "„Spolupráce statutárního města Ostrava a vedení Moravskoslezského kraje s naší lékařskou fakultou je skutečně mimořádná. Díky ní se nám daří připravovat do praxe žádané profese i v prostředí podfinancovaného vysokého školství."
O studium zubního lékařství loni evidovala fakulta téměř 800 zájemců. První hotoví zubaři opustí školu v roce 2028 a všichni doufají, že jich co nejvíce zůstane i po studiu v našem regionu, aby zlepšili dostupnost zdravotnické péče.
---
Radnice v Havířově představila lidem sportovní projekty
Radnice v Havířově, když chystá nějaký velký projekt, chce s ním veřejnost seznámit přímo na ulici. Tentokrát se odpoledne úřadovalo u víceúčelové sportovní haly.
Jedna z největších letošních investic Havířova půjde do opravy střechy zimního stadionu. Z rozpočtu radnice na tuto akci vyčlenila 170 milionů korun. Nejen o tomto projektu informovali zástupci města veřejnost přímo před halou v rámci mobilní radnice.
Ondřej Baránek (ANO), primátor Havířova: "Na zimním stadionu kromě hokejistů jsou i para hokejisté, krasobruslaři, tak to zasáhne velký počet lidí. Budou stejně jako ve všech halách, ve kterých probíhá rekonstrukce, budou muset využívat náhradní haly v okolních městech a já doufám, že se to bude dát domluvit a my se budeme snažit tu dobu, co nejvíce zkrátit."
Lidé mohli se zástupci radnice diskutovat, co jim ve městě chybí.
anketa: “Bylo tady v plánu postavit druhou ledovou plochu pro mladé a najednou přišli odněkud, že to nebude, že se to ruší.”
anketa: “Nějaké to squashové centrum, aby tady toho bylo více. Badminton. Pro takovou střední generaci, ať toho je více."
Ondřej Baránek (ANO), primátor Havířova: "Já sám jsem již v tomto věku a nemyslím si, že těch akcí je tady málo. My právě na tyto otázky, co lidi trápí, jsme dneska vypsali anketu."
Anketa potrvá do 7. února. Své podněty mohou lidé poslat elektronicky, nebo vložit do urny ve vestibulu magistrátu.
---
NJ skokani přes švihadla míří do Japonska
Sportovní hala na bazéně hostila další ročník soutěže v rychlostním skákání přes švihadla.
Oblíbený Blecha cup pořádal klub skokanů ze Střediska volného času Fokus, který se může pochlubit medailisty z mistrovství Evropy.
Soutěž v rychlostním skákání přes švihadla Blecha cup pořádal na konci ledna v novojičínské basketbalové hale klub Between Střediska volného času Fokus. Skokanské dovednosti tu poměřil velký počet soutěžících z osmi klubů.
Dana Dokládalová, SVČ Fokus Nový Jičín: “Už je to profláklá soutěž, je to něco jiného než bodované soutěže, je to příjemné setkání týmů. Jsou to týmové disciplíny.”
Domácí tým Between reprezentovalo 36 skokanů.
Blanka Schichová, vedoucí Klubu Between, SVČ Fokus: “Za mě super, některé děti jsou vůbec poprvé na soutěži, některé absolvují druhou soutěž v tomto skákacím roce, takže já jsem s výkony spokojená.”
Justýna Vašková, Klub Between, SVČ Fokus: “Začala jsem skákat v září nebo v říjnu a baví mě to. Je to moje druhá soutěž, na Blecha cupu jsem poprvé.”
Aneta Prašivková, Klub Between, SVČ Fokus: “Můj brácha i sestra skákali přes švihadlo a já skáču už od první třídy, asi třetí rok. Baví mě hodně, že sportujeme, že jezdíme na soutěže, že máme hodné trenéry.”
Skokani z domácího Klubu Between loni v létě zabodovali na mistrovství Evropy, získal tři bronzové medaile. Letos by se někteří měli stát členy reprezentačního týmu, který pojede na mistrovství světa.
Blanka Schichová, vedoucí Klubu Between, SVČ Fokus: “Já doufám, že se ho budeme účastnit. Nominace teprve přijdou, ale já doufám, že třeba čtyři až šest našich skokanů tam bude. Takže míříme vysoko, do Japonska.”
Světový šampionát v rychlostním skákání přes švihadla se v Japonsku bude konat na přelomu července a srpna.
---