Problém s hromaděním zesnulých lze prý snadno vyřešit
Jak už jsme vás informovali, v ostravském krematoriu se hromadí zesnulí, které zařízení nestíhá zpopelnit. Podle zástupců Sdružení pohřebnictví to ale lze snadno vyřešit. Je prý běžné, že si krematoria navzájem vypomáhají. Kamion s těly bude převezen do Hustopečí, ale volné kapacity mají i další zařízení.
Ústřední krizový štáb České republiky se na svém zasedání zabýval problémem našeho kraje s nárůstem počtu zesnulých, které krematorium Ostrava nestačí zpopelnit. Krematorium si dokonce muselo pronajmout mrazící návěsy, aby mělo nebožtíky kde skladovat. Podle šéfa Sdružení pohřebnictví jde ale pouze o logistický problém, který má snadné řešení a vůbec nemusel nastat, kdyby se řešil včas.
Ladislav Kopal, předseda Sdružení pohřebnictví ČR: "Dělá se to běžně. Když to krematorium nestačí, nebo jde například do odstávky, tak si samo vyjednává výpomoc u jiného krematoria. Krematorií je v republice jen 27, takže se všichni znají a jsou schopni si takhle pomáhat."
Ústřední krizový štáb nechal vypracovat strategii, aby k podobným situacím nedocházelo. Mrtvých bude totiž dále přibývat a podle odborníků dojde ke kulminaci asi za 20 dní.
Daniel Miklós, náměstek generálního ředitele HZS ČR: "Dělám analýzu, jak na tom krematoria jsou, abychom věděli kde jsou limity. Jsme připraveni přes vládu iniciovat zvýšení těch limitů, které třeba omezují místní vyhlášky pro emise nebo dovoz nebožtíků ze zahraničí apod."
Problém je také v tom, že pohřební služby vozí nebožtíky z nemocnic rovnou do krematorií, protože se neprovádí obřady. Před pandemií si je několik dní nechávali ve svých lednicích, které musejí mít ze zákona. I tato kapacita chybí.
---
Druhým rokem v dolech OKD nezemřel žádný horník
Práce v podzemí černouhelných dolů OKD je bezpečnější. Loni a předloni tam nezemřel ani jeden horník. Dříve přitom smrtelný úraz utrpělo i deset havířů za rok a při velkých neštěstích i více.
Dva roky po sobě se v dolech OKD nestal žádný smrtelný úraz. V historii OKD je to vůbec poprvé, když v předchozích letech si rizikové povolání vždy vybralo minimálně jeden hornický život.
Při práci v podzemí není k úrazu nikdy daleko. O to hůř, pokud se stane tragédie.
Úrazům a nehodám se těžební firma snaží předcházet. Příznivý vývoj s sebou nese i postupné omezování těžby a snižování počtu zaměstnanců.
Anketa: horník OKD: “Musíme to zaklepat, aby se zas něco dalšího nestalo. Je to neštěstí, když se něco takového stane. Musí se dávat pozor. Pokud se dává pozor, tak je to o to lehčí.”
Poslední větší tragédií bylo neštěstí při výbuchu metanu v Dole ČSM. V prosinci roku 2018 při něm tehdy zahynulo 13 horníků. Vyšetřování dosud není ukončeno.
Naďa Chattová, mluvčí OKD: “V roce 2019 dostala společnost OKD ocenění Zlatý Permon, které přihlíželo právě k bezpečnosti práce ve společnosti. My jsme velmi rádi, že i v roce 2020, tak jako v roce 2019, jsme nezaznamenali žádný smrtelný úraz. OKD velmi dbá na bezpečnost práce a samozřejmostí jsou také školení našich zaměstnanců.”
I přes útlum těžby pracují v podzemí černouhelných dolů na Karvinsku stovky horníků. Oni i jejich blízcí doufají, že se ze šichty vždy vrátí živí a zdraví.
---
Další dávky urychlily očkování proti Covidu ve FNO
V ostravské fakultní nemocnici už je proti covidu naočkovaná třetina zdravotníků. Očkují se také chronicky nemocní pacienti a dlouhodobě nemocní z léčebny v Klokočově. Očkování pro širokou veřejnost by mělo být spuštěno v únoru.
Ostravská fakultní nemocnice obdržela další dávku vakcín proti covidu. Očkování se tak zrychluje. Všichni zdravotníci by měli být naočkovaní už do konce tohoto týdne. Očkuje se nejen na čtyřech pevných místech, ale také mobilně.
Jiří Havrlant, ředitel FNO: “Na některých klinikách dostali dávky pro své zaměstnance na pracoviště. Například gynekologie, nebo ARO, kde jsme udělali takové mobilní pracoviště. Jsou edukovaní, jak se to má dělat, takže to chceme rozšířit trošku tak, aby se to dostalo co nejdřív k těm zdravotníkům.”
Anketa: zdravotníci FNO: "Rozhodli jsme se pro očkování tak nějak hromadně, aby jsme už urychlili tu neutěšenou situaci covidovou."
“Nechápu, že někdo může mít něco proti očkování.//// Kdyby bylo na mě, já bych to dal povinně.”
Očkování zatím všichni snášejí velmi dobře.
Jiří Havrlant, ředitel FNO: “Zatím nemáme žádnou informaci, že by byla nějaká komplikace, nebo nějaká alergická reakce. Musím zaklepat.”
Od 15. ledna by měl být spuštěný rezervační systém na očkování pro seniory ve věku 80 let a více a od února by se měli začít očkovat všichni zájemci.
Jiří Havrlant, ředitel FNO: “Budeme se na tom podílet, ale chceme to vyřešit, jakmile bude dostatek dávek těch více, tak se připravuje tady očkovací centrum v rámci Ostravy. Myslím, že to má být na Výstavišti Černá louka. Tam by měli být praktičtí lékaři, hygiena”.
Evropská komise už schválila i vakcínu firmy Moderna. První dávky by mohly do Česka dorazit už koncem ledna.
---
Vybíráte střední školu? Pomůže vám elektronický veletrh
Teď by měl zpozornit každý, kdo hledá pro své dítě vhodnou střední školu. V letošní složité situaci se MS kraj rozhodl zřídit Elektronický veletrh středních škol tak, aby měli rodiče i jejich děti dokonalý přehled o nabídce středních škol v našem kraji.
Vybrat si v patnácti letech, nebo v případě víceletých gymnázií i o pár let dříve, střední školu, není jednoduché. Velmi často tak s výběrem pomáhají dětem rodiče. Obvykle společně navštíví několik středních škol a nakonec vyberou tu pravou. To ale letos možné není. Kraj proto přišel se zbrusu novým projektem online Veletrhu středních škol.
Stanislav Folwarczny (ODS + TOP 09), náměstek hejtmana MS kraje: „Vytvořili jsme platformu, na které rodiče i děti najdou všechny potřebné informace. Nejen představení škol, ale i jednotlivých oborů. Věříme, že jim to pomůže získat celkový přehled o středních školách v našem regionu a vybrat správně.“
Lukáš Šubert, ředitel SŠ stavební a dřevozpracující Ostrava: „Je to výborná myšlenka, naše škola se do toho hned přihlásila. Je to nové, tak uvidíme, jak se to osvědčí, ale jsme připraveni odprezentovat naši školu co nejlépe.“
Do elektronického Veletrhu se přihlásilo 116 středních škol z našeho regionu. Portál bude spuštěn v pondělí 18. ledna.
---
Čínské padělky hodinek vydával muž z Krnova za pravé
Asi každý ví, že se kvalitní značkové zboží také padělá a že jakousi Mekkou napodobitelů je Asie. Padělky jsou mnohdy na první pohled k nerozeznání od originálu a toho využil 38letý muž z Krnova. V Číně začal nakupovat hodinky renomovaných značek a ty pak přes internet prodával jako pravé.
Značkové hodinky jsou velmi drahé a proto patří mezi padělateli mezi oblíbené zboží. Využil toho 38letý muž z Krnova a začal nakupovat převážně v Číně padělky značkových hodinek. Zároveň si zřídil e-shop, kde tyto falsifikáty nabízel.
René Černohorský, mluvčí PČR Bruntál: "Takto získané a opatřené neoriginální zboží neznámé výroby a vydávané za značky s ochrannou známkou uváděl do volného oběhu prodejem prostřednictvím e-shopu na svých internetových stránkách různým zákazníkům zejména po celé České republice, kterým je distribuoval různými zásilkovými službami."
V minulosti už jej Celní úřad na nelegální činnost upozorňoval, ale muž přesto prodával padělky i nadále. Policisté nezjistili kolik přesně hodinek prodal, ale při domovní prohlídce našli padělků velké množství .
René Černohorský, mluvčí PČR Bruntál: "V jeho krnovském bytě, ve sklepních prostorách domu a v motorovém vozidle bylo nalezeno a zajištěno 108 kusů hodinek s označením padělků značek Armani, Boss, Diesel, Timex, Casio, Festina a dále 123 kusů krabiček k těmto hodinkám a také různé množství a druhů dárkových taštiček."
Za přečin porušování práv k ochranné známce muži hrozí 2 roky vězení. Nyní záleží, jaká bude výše škody. Policisté v této souvislosti varují občany, aby zboží na e-shopech nakupovali pouze u ověřených prodejců a nedívali se jen na nízkou cenu. Právě ta může naznačovat, že něco není v pořádku.
---
V Havířově se ředitelé přiklánějí ke známkování v pololetí
Ministr školství Plaga doporučuje školám, aby o pololetí nehodnotily žáky známkou, ale slovní formou. S tím však nesouhlasí například v Havířově. Známek prý mají dost a hlavně by školy musely změnit školní řád.
Předávání vysvědčení je pro žáky, ale i učitelé vždy velká událost. Kvůli koronavirové krizi žáci ale mnoho času ve škole nestrávili a převážně se učili z domova. I proto ministr školství doporučuje, aby ředitelé upustili od známek a děti hodnotili slovně.
Jiří Brabec, ředitel ZŠ M. Kudeříkové: "Co se týče návrhu ministra Plagy, beru ho na vědomí, ale naši kantoři mají už tolik “nasbíraných” známek, že jsem pro, aby hodnotili stupněm, aby klasifikovali.”
Rozhodnutí ředitele vítají i učitelé.
Pavlína Jančíková, učitelka, ZŠ M. Kudeříkové: "Já se přikláním k hodnocení známkou, protože mám pocit, že pro děti je slovní hodnocení takové nic neříkající, oni rozhodně chtějí známky."
anketa: "Já bych chtěla mít známku, protože mám ráda, když mě mamka s taťkou pochválí a je to fajn.”
Kateřina Holeszová, rodič: "Já mohu mluvit jako rodič dvou dětí, tak oni spíše ocení tu známku, na kterou jsou zvyklí, která by mohla být doplněna nějakým slovním hodnocením a komentářem učitele.”
Většina oslovených škol v Havířově bude děti známkovat, a to i z toho důvodu, že ústní hodnocení jim neumožňuje školní řád. Změnu by musela schválit školská rada. Nebudou však klást až takový důraz na znalosti a přihlédnou k celkovému přístupu k výuce.
---