Rehabilitace MNO má zrekonstruovanou lůžkovou část
Městská nemocnice Ostrava pokračuje v modernizaci. Rekonstrukce se nyní dočkala lůžková část rehabilitace. Ocení ji nejen pacienti, ale samozřejmě i zdravotníci.
Je hotovo. Lůžková část oddělení rehabilitace Městské nemocnice Ostrava je kompletně zrekonstruovaná. Úpravy začaly loni v prosinci. Pacientům jsou tak nyní k dispozici zmodernizované pokoje s novým sociálním zařízením a klimatizací.
Jana Vlčková, primářka oddělení Rehabilitační a fyzikální medicíny: „Díky rekonstrukci se zvýšil komfort pro naše pacienty i zaměstnance. Nyní je každý pokoj vybaven klimatizací a koupelnou se sprchovým koutem, umyvadlem a WC. Oddělení je určeno pro pacienty s poruchou hybné soustavy po úrazech, plánovaných ortopedických operacích a náhradách kloubů a především pro pacienty s neurologickou problematikou, po cévních mozkových příhodách nebo potížemi s páteří. Stará se o ně po celých 24 hodin tým zdravotních sester, terapeutů a naši lékaři.“
Lůžková část rehabilitace se nachází ve druhém patře pavilonu F, její kapacita je 23 lůžek. Personál oddělení tvoří 4 lékaři, 8 sester, 32 fyzioterapeutů a ergoterapeutů, masérka, 2 ošetřovatelky a sanitářka.
pacient: "Byl jsem tady před pěti lety a musím říct, že se ta rekonstrukce povedla. Je to takové živější a je tady i více světla."
Součástí úprav bylo i vybudování rozvodů medicinálních plynů pro případ, že by přišla další vlna pandemie covid-19. Rekonstrukce v celkové hodnotě téměř 9 milionu korun byla uhrazena z dotace města Ostravy.
---
Charita musí omezit plánované projekty
Charita bude muset ve svých plánovaných projektech škrtat. Je to kvůli nižšímu výnosu z Tříkrálové sbírky. Např. koledníci na Opavsku letos vybrali o 800 000 korun méně než vloni. A to kvůli protikoronavirovým opatřením, která na začátku roku nepustila koledníky do ulic. Peníze budou chybět především v terénní péči o nemocné.
Nad lednovou Tříkrálovou sbírkou visel dlouho otazník. Protože koledníci obcházet domácnosti s kasičkami nemohli, byli v opavské Charitě jedni z prvních, kteří začali přemýšlet, jak sbírku přece jen uskutečnit.
Marie Hanušová, koordinátorka sbírky, Charita Opava: „To zimní období bylo, co se týká protiepidemických opatření velice složité. A tak jsme hledali způsoby, jak by to mohlo jít.“
Peníze mohli lidé vkládat do pokladniček třeba v obchodech či lékárnách a mohli je také posílat na účet. Přestože mnoho lidí přízeň neziskové organizaci Charita zachovalo, po sečtení všech příspěvků sbírka dosáhla 1,6 milionu korun.
Jan Hanuš, ředitel Charity Opava: „Byla velice složitá doba, tak jsem čekal, že ta částka bude významně menší. Nicméně, přestože jsem překvapen, tak ta částka je malá. “
Ve srovnání s loňskem lidé na Opavsku přispěli asi o 800 000 korun méně. Peníze budou chybět. Např. na nákup auta pro terénní ošetřovatelské a pečovatelské služby. Vybrané peníze poputují na zdravotnické pomůcky a pak také na dostavbu sociálně terapeutické dílny pro lidi s mentálním a duševním postižením. Přestože sbírka nepřinesla potřebné finance, přinesla nové nápady.
Marie Hanušová, koordinátorka sbírky, Charita Opava: „Zkušenosti, které jsme získali, chceme využít. Takže budeme rádi, když budeme moci kombinovat návštěvy v domácnostech i se statickými pokladničkami."
VÝSLEDKY TŘÍKRÁLOVÉ SBÍRKY NA OPAVSKU:
rok 2021 2020 2019 2018
v mil. Kč 1,6 2,4 2,3 2,2
Zdroj: trikralovasbirka.cz
---
Nejmocnější narkobaron v MS kraji je za mřížemi
Téměř tři roky šel toxi tým po nejmocnějším narkobaronovi v Moravskoslezském kraji. Za tu dobu vyrobil desítky kilogramů pervitinu. V minulých dnech kriminalisté akci s krycím názvem shadow, neboli stín, ukončili a muže zadrželi. Členkou gangu byla i 73letá důchodkyně.
Drogová scéna se bude zřejmě dlouho vzpamatovávat z tvrdého direktu, který ji zasadil toxi tým MS kraje. Na dlouhé roky totiž s nejvyšší pravděpodobností skončí za mřížemi největší regionální výrobce špičkového pervitinu. Policisté ho sledovali téměř tři roky a za tu dobu vyrobil desítky kilogramů drogy.
Jakub Mohyla, kriminalista: "Při domovních prohlídkách v MS a Olomouckém kraji byla nalezena kompletní varna pervitinu, chemikálie, finanční prostředky, luxusní vozidlo a elektronika, která byla využívána k páchání trestné činností."
Kromě 46letého šéfa, který byl zároveň i hlavní vařič, byl zadržen také jeho kumpán a 72letá důchodkyně. Ta si přivydělávala k důchodu tím, že tablety na nachlazení nakoupené v Polsku vylupovala z blistrů. Jako jediná není ve vazbě.
Soňa Štětínská, mluvčí PČR MS kraje: "Žena, která je stíhána na svobodě, je ohrožena trestní sazbou 2 - 10 let a oběma mužům, kteří ve vazbě jsou, hrozí 8 - 12 let vězení."
Karvinského narkobarona čeká už třetí trest za drogy. Kdyby ho policisté nezadrželi, skončilo by mezi lidmi asi 130 kilogramů pervitinu za přibližně 150 milionů korun. Gang zásoboval drogou nejen Česko, ale i Polsko a Slovensko a výpadek tak významného výrobce, by prý měl podsvětí významně zasáhnout.
---
V Ostravě pitbulteriér pokousal malou holčičku na tváři, opilé majitelce hrozí roční vězení
Dnes vám bohužel přinášíme informaci o dalším útoku psa bojového plemene na dítě. Okolnosti jsou zarážející, protože majitelka tohoto nebezpečného psa zvíře přivedla na zahrádku restaurace v Ostravě a přivázala ho poblíž dětského koutku. Pitbulteriér bez náhubku pak pokousal dvouletou dívenku v obličeji.
Rozum zůstává stát nad chováním 34leté ženy z Ostravy, která na konci května vysedávala a pila alkohol na zahrádce restaurace v Zábřehu se svým pitbulteriérem. Pes neměl náhubek a byl přivázaný ke stolu. Bohužel seděli jen kousek od dětského koutku, kde si hrála i dvouletá dívenka. Co se přesně stalo nikdo neví.
matka pokousané dívenky: "Byl tam udělaný dětský koutek. Klouzačka, pískoviště i takový domeček. Hrála si tam spousta dětí. Během pár vteřin najednou křik, pláč, přiletěl syn s malou. Malá pokousaná v obličeji, celá od krve."
Svědci rychle přivolali záchranáře a dívenka jela do nemocnice, kde se podrobila operaci. Na tváři má celkem 4 jizvy. Majitelka psa na místě s policisty nespolupracovala. Dechová zkouška ale prokázala téměř dvě promile alkoholu v krvi.
Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Policisté v dané věci zahájili úkony trestního řízení z podezření ze spáchání přečinu ublížení na zdraví z nedbalosti. Nyní se shromažďují veškeré důkazy a provádí se procesní úkony."
Kromě jizev na tváři má dívenka bohužel i další problémy, které snad pominou.
matka pokousané dívenky: "První týden po tom útoku byl šílený, protože mi malá nespala a budila se. Teď se v noci počůrává."
Majitelce psa hrozí rok vězení. Policisté zjistili, že několikrát od stolu odešla a nechala psa bez náhubku zcela bez dozoru. Možná právě v té chvíli kolem procházela dívenka. O dalším vývoji této události vás budeme informovat.
---
Zapomenutá lípa na Podborčí bude opět vidět z dálky
Lípa na Podborčí letos získala titul Strom hrdina. A plně si ho zaslouží. Dlouhou dobu totiž strádá kvůli nedostatku slunce a prostoru. Kdysi solitérní strom je totiž zarostlý v zeleni plné náletů nedaleko tramvajové zastávky Teplotechna. Změnit se to rozhodl spolek Pestré vrstvy.
Více než 200 stará lípa na Podborčí, která je jedním z památných stromů Ostravy, v posledních letech skomírá a upadá v zapomnění. Spolek Pestré vrstvy ji proto přihlásil do ankety Strom roku. Tím se sice nestala, ale díky silnému příběhu ji Nadace partnerství udělila titul Strom hrdina.
Tomáš Majliš, historik, spolek Pestré vrstvy: “Lípa na Podborčí je posledním svědkem staré osady, která se jmenovala Podborčí a která se na okraji Slezské Ostravy nacházela už v 17. století. Osadu Podborčí tvořilo původně 6 domů. Pravděpodobně někdy na konci 18. století u jednoho z domů, které se v této osadě nacházely byla vysázena malá lípa.”
Její poklidný, zemědělský život se změnil v polovině 19. století, kdy se nedaleko na Zárubku začalo těžit uhlí a kolem osady vyrostly těžní věže a hornická kolonie. Dnes původním centrem osady jezdí tramvaje a na místě usedlostí je džungle.
Jan Lenart, spolek Pestré vrstvy: “Obvod je přes 3 a půl metru. Je to jeden z opravdu největších velikánů, který se v Ostravě nachází, takže je nám líto, že je takto zarostlý v té zeleni, že nikdo ho vlastně nemůže ani z dálky vidět. My bychom chtěli, aby ta lípa alespoň trošku byla opět takovým solitérním stromem. Chtěli bychom, aby tady byla i naučná cedule na betonové stěně, která je pod lípou u tramvajové zastávky.”
Nedaleko lípy je i historický objekt hornické pekárny, která je od ní vzdálená zhruba půl kilometru.
Jan Lenart, spolek Pestré vrstvy : “Tady je původní podlaha z cihel, která sahá ale jen potud, protože zde už byla konstrukce samotné pece.”
V budoucnu by obě tato zapomenutá místa měla spojit naučná stezka.
---
Ostravská lahvárna posílá na Srí Lanku kyslíkové lahve
Z Ostravy dnes odjel do přístavu v Hamburku kamion plně naložený kyslíkovými lahvemi. Vítkovická lahvárna posílá na Srí Lanku humanitární pomoc, která zemi pomůže v boji s pandemií Covid 19.
Dva týdny vyráběly Vítkovice Cylinders kyslíkové lahve, které byly dnes během deseti minut naloženy na kamion a pak se s nimi řidič rychle vydal do Hamburku. V přístavu budou naloženy do kontejneru a čeká je cesta na Srí Lanku. Rychlost je velice důležitá, protože láhve pomohou v léčbě nejtěžších případů nákazy covidem.
Jiří Brož, generální ředitel Vítkovice Cylinders: „Reagovali jsme na prosbu, která se k nám dostala přes konzulát. Posíláme hlavně lahve o objemu 10 a 47 litrů, které se na Srí Lance nejčastěji používají. Jsou kompletní, včetně ventilů podle tamních norem. Kyslíkem se pak budou plnit přímo na místě."
Lahví je celkem 460 a z nich je stovka humanitárním darem výrobce. 50 kusů poslouží jako vzorky pro zdravotnická zařízení a certifikační orgány. Zbývající láhve financuje srílanská vláda. Nápad pomáhat právě Srí Lance vznikl už před dvěma roky.
Liběna Světlíková, členka dozorčí rady Cylinders Holding: "Poznala jsem tam strašně zajímavé lidi, kteří souznějí s přírodou. Díky tomu vzniklo tak silné přátelství, že jsem se jim rozhodla pomáhat alespoň malou formou a tak vznikl tento projekt."
Láhve dorazí do místa určení 10. července. Jde už o druhou zásilku, která z lahvárny odchází do Asie. Na konci dubna byly odeslány kyslíkové láhve i do pandemií sužované Indie.
---