Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy VÍKEND

  • Výběr hlavních událostí týdne
  • V Ostravě začalo para hokejové mistrovství světa 2021, českému týmu úvodní důležité utkání nevyšlo
  • V Ostravě pitbulteriér pokousal malou holčičku na tváři, opilé majitelce hrozí roční vězení
  • Při opravě hasičské zbrojnice v Horní Suché byla nalezena schránka
  • Oceláři navštívili malé hokejisty HC Vlci Český Těšín
  • Násilí páchané seniorům je dlouhodobý problém

V Ostravě začalo para hokejové mistrovství světa 2021, českému týmu úvodní důležité utkání nevyšlo

Ostrava se opět stala hlavním městem para hokeje. V moravskoslezské metropoli totiž v sobotu začalo očekávané mistrovství světa. Účastní se ho osm týmů. Šampionát zahájil úvodním utkáním český výběr proti Jižní Koreji.

Po dvou letech na stejném místě, ale za zcela odlišných podmínek. Covidová situace pořadatelům organizaci šampionátu neuvěřitelně ztížila.

Jiří Šindler, předseda organizačního výboru MS: “Hráči jsou ve velmi přísném režimu, čili mají uzavřenou bublinu. Diváci mohou do arény pod systémem TNO, to znamená, že s nějakým platným certifikátem o očkování nebo s negativním testem, případně s prodělanou nemocí.”

fanoušci MS: “Samozřejmě je to potřeba, tak to akceptujeme.” 
“Kvůli zdraví se to musí vydržet, ale my jsme rádi, že jsme tady a je to zas fantastické, jako před dvěmi lety.”
“Na klasický hokej se kromě mistrovství nedá koukat, toto jsou borci.”

Šampionát je rozdělen na dvě skupiny. Český výběr má ve skupině A Kanadu, Jižní Koreu a USA. Ve skupině B hrají Italové, Norové, Slováci a ruský výběr. Úvodní a přitom klíčový zápas českému týmu nevyšel, Jižní Koreji podlehl 2:0.

Pavel Kubeš, kapitán českého týmu: “Šli jsme do toho s tím, že chceme vyhrát, chceme to urvat, bohužel jsme doplatili na naši produktivitu, kdy jsme nebyli schopni zakončit. Šance jsme měli.”

Jiří Bříza, trenér české reprezentace: “Skupina bude moc těžká a pravděpodobně narazíme na tým Ruska ve čtvrtfinále. Diváci byli fantastičtí a já bych jim hrozně rád poděkoval za to.”

Veronika Muehlhofer, technický delegát IPC: “Je to tak úžasné být tady znovu. Ostrava je para hokejové město, jedno z nejlepších na světě. V této covidové situaci je opravdu neuvěřitelné, že tady můžeme být a že je tady další šampionát.”

Tomáš Macura (ANO), primátor Ostravy: “Je to obrovská, veliká věc. Po dvou letech podruhé a celkově potřetí Ostrava hostí tento šampionát a já jsem strašně rád, že jako město můžeme být u toho, můžeme to podpořit finančně, organizačně a přejeme co nejlepší výsledek našim borcům.”

Jiří Šindler, předseda organizačního výboru MS: “Kapacitu máme zatím 2,5 tisíce diváků, což je velký úspěch, protože ještě před dvěma měsíci to bylo naprosto nereálné. Určitě velkou zajímavostí je venkovní fanzóna.”

Mistrovství světa má dva volné herní dny, v pondělí a ve čtvrtek. V ostatních dnech to v Ostravar aréně pojede na plno až do soboty 26. června, kdy jsou na programu finálová utkání.

---

V Ostravě pitbulteriér pokousal malou holčičku na tváři, opilé majitelce hrozí roční vězení

Dnes vám bohužel přinášíme informaci o dalším útoku psa bojového plemene na dítě. Okolnosti jsou zarážející, protože majitelka tohoto nebezpečného psa zvíře přivedla na zahrádku restaurace v Ostravě a přivázala ho poblíž dětského koutku. Pitbulteriér bez náhubku pak pokousal dvouletou dívenku v obličeji.

Rozum zůstává stát nad chováním 34leté ženy z Ostravy, která na konci května vysedávala a pila alkohol na zahrádce restaurace v Zábřehu se svým pitbulteriérem. Pes neměl náhubek a byl přivázaný ke stolu. Bohužel seděli jen kousek od dětského koutku, kde si hrála i dvouletá dívenka. Co se přesně stalo nikdo neví. 

matka pokousané dívenky: "Byl tam udělaný dětský koutek. Klouzačka, pískoviště i takový domeček. Hrála si tam spousta dětí. Během pár vteřin najednou křik, pláč, přiletěl syn s malou. Malá pokousaná v obličeji, celá od krve." 

Svědci rychle přivolali záchranáře a dívenka jela do nemocnice, kde se podrobila operaci. Na tváři má celkem 4 jizvy. Majitelka psa na místě s policisty nespolupracovala. Dechová zkouška ale prokázala téměř dvě promile alkoholu v krvi. 

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Policisté v dané věci zahájili úkony trestního řízení z podezření ze spáchání přečinu ublížení na zdraví z nedbalosti. Nyní se shromažďují veškeré důkazy a provádí se procesní úkony."

Kromě jizev na tváři má dívenka bohužel i další problémy, které snad pominou. 

matka pokousané dívenky: "První týden po tom útoku byl šílený, protože mi malá nespala a budila se. Teď se v noci počůrává."  

Majitelce psa hrozí rok vězení. Policisté zjistili, že několikrát od stolu odešla a nechala psa bez náhubku zcela bez dozoru. Možná právě v té chvíli kolem procházela dívenka. O dalším vývoji této události vás budeme informovat. 

---

Při opravě hasičské zbrojnice v Horní Suché byla nalezena schránka

Hasičská zbrojnice v Horní Suché byla postavena ve třicátých letech minulého století a až nyní se současní dobrovolní hasiči dozvěděli za jakých okolností. Během rekonstrukce budovy se nalezla časová schránka a v ní zajímavé informace.

Hasičská zbrojnice v Horní Suché prochází rekonstrukcí. Hasiči z dobových fotografií věděli, že v budově je někde ukrytá časová schránka, kde přesně, to však netušili. Při provádění sondáže na ni ve zdi dělníci narazili.

Co očekáváte, že v ní bude?

Lucie Zsibritová, starostka SDH Horní Suchá: “Tak doufám, že nějaké fotky, nebo možná jak ta stavba probíhala. Třeba, kdo byl zrovna ve vedení, nějaké staré dokumenty, které budou vzpomínkou, jak to tady probíhalo, jak ta zbrojnice vznikla.”

Ve schránce opravdu byly dokumenty o stavbě budovy. Nikdo však netušil, jaký příběh za ní stojí.

Jana Sikora, SDH Horní Suchá: "Ti místní hasiči chtěli po obci, aby jim pomohla, popřípadě přispěla. Obec ze svých finančních možností říkala, že na to nemá. Proto oni sami se rozhodli, že jak finančně to ti hasiči postaví, tak že i dají svou práci. Dále jsme se dozvěděli, že se v obci udělala sbírka, kde se vybralo necelých čtyři tisíce a rovněž Larisch pomohl ohledně pozemku, pravděpodobně na kterém se nachází hasičská zbrojnice. A rovněž rolníci dali veškerý materiál k dispozici hasičům.”

Rostislav Krhovjak,velitel jednotky SDH Horní Suchá: "Lidi soucítili a věděli, že potřebují hasiče, takže přispěli. Co bylo velké překvapení, že i ten pan Larisch nám pronajal, propůjčil, to se ještě dozvíme z těch dokumentů dál, jakým způsobem nám dal ten pozemek. Hasiči si vždy dělali svépomocí věci.”

Hasiči chtějí po dokončení rekonstrukce ukrýt do budovy také časovou schránku. Tato byla nalezena po 86 letech.

---

Oceláři navštívili malé hokejisty HC Vlci Český Těšín

Začínající českotěšínští hokejisté se setkali s mistry extraligy třineckými Oceláři Marianem Adámkem a bratry Kovařčíkovými. Hokejisté jim přinesli ukázat vítězný pohár, chvilku si s nimi zatrénovali a rozdali autogramy.

Nejmladším hokejistům týmu HC Vlci Český Těšín zpestřili pravidelný trénink vzácní hosté. S vybojovaným Masaykovým pohárem je navštívili tři hokejové hvězdy Ocelářů, bratři Kovařčíkovi a Marian Adámek. S dětmi si společně zatrénovali a také zavzpomínali na své začátky.

Marian Adámek, hokejista HC Oceláři Třinec: "Já jsme poprvé byl na ledě tady u hřbitova na rybníku, pak mě vzal taťka jednou na hokej na extraligu a od té doby se mi to začalo líbit. Hokej jsme hrál od začátku v Třinci, ale do školy a všechny turnaje jsme měli tady v Těšíně, takže na to moc rád vzpomínám."

Hokejisté se s dětmi ochotně fotili, rozdávali podepsané kartičky a podepisovali se na všechno možné, dětské dresy, trika, kšiltovky, knihy nebo lahve na pit.

anketa, hokejisté HC Vlci Český Těšín: "Jsem rád, že tu přišli a že jsem se s nimi vyfotil." "Bych chtěl být jednou jako oni." "Tady je to prostě dobré, že nám můžou podepsat různé věci."

Setkání byla přítomna i starostka města, která je také velkou hokejovou fanynkou.
Na nezájem o hokej si v Českém Těšíně nemůžou stěžovat, trénují už tříleté děti v přípravce. Trénují na suchu i na ledě v Třinci.

---

Násilí páchané seniorům je dlouhodobý problém

V tomto týdnu jsme si připomněli Světový den proti násilí na seniorech. Jde o dlouhodobý celospolečenský problém, který lze řešit jen velmi obtížně. Pouze malé procento obětí ho totiž přizná a nechá si pomoct. Nejčastěji jde o formu domácího násilí a dopouštějí se ho příbuzní.

Násilí páchané seniorům je natolik závažný problém, že 15. červen byl celosvětově vyhlášen jako Světový den proti násilí na seniorech. Většinou jde o domácí násilí a dopouští se ho rodinní příslušníci. Odhalit ho je velmi obtížné.

Lucie Papersteinová, Bílý kruh bezpečí: "Nejčastěji u seniorů pozorujeme týrání fyzické, tzn. fyzické útoky, jaké si dokážeme představit, ale často tu fyzickou formu doprovází i forma psychická."  

Senioři bohužel většinou tají, že jim někdo ubližuje a tak je důležité, aby jim pomohli lidé z jejich okolí. Sousedé, lékař a nebo další členové rodiny. Důležité je si všímat varovných signálů. 

Lucie Papersteinová, Bílý kruh bezpečí: "Často jsou na straně seniorů pocity viny a studu. Je to moje vina, já jsem něco špatně udělala a on má teďka právo mi ublížit." 

Domácí násilí může být za určitých okolností i trestným činem a násilníci mohou skončit s pokutou a nebo ve vězení.

Lucie Galiová, oddělení prevence Policie ČR MS kraje: "Domácí násilí není v zákoně přímo definováno, ale prolíná se s ostatními protiprávními jednáními, ať už v rovině přestupkové nebo trestní. Například to může být přestupek proti občanskému soužití nebo trestný čin ublížení na zdraví." 

Pokud chceme násilí na seniorech zastavit, je důležité, aby se každý pozorně díval kolem sebe. Pokud má například senior často na těle známky napadení, nespokojte se s výmluvou, že spadl. Dalšími signály může být zanedbaný vzhled a nebo, když senior přestane chodit pravidelně k lékaři. 

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy VÍKEND
20. června 2021, 14:00

V Ostravě začalo para hokejové mistrovství světa 2021, českému týmu úvodní důležité utkání nevyšlo

Ostrava se opět stala hlavním městem para hokeje. V moravskoslezské metropoli totiž v sobotu začalo očekávané mistrovství světa. Účastní se ho osm týmů. Šampionát zahájil úvodním utkáním český výběr proti Jižní Koreji.

Po dvou letech na stejném místě, ale za zcela odlišných podmínek. Covidová situace pořadatelům organizaci šampionátu neuvěřitelně ztížila.

Jiří Šindler, předseda organizačního výboru MS: “Hráči jsou ve velmi přísném režimu, čili mají uzavřenou bublinu. Diváci mohou do arény pod systémem TNO, to znamená, že s nějakým platným certifikátem o očkování nebo s negativním testem, případně s prodělanou nemocí.”

fanoušci MS: “Samozřejmě je to potřeba, tak to akceptujeme.” 
“Kvůli zdraví se to musí vydržet, ale my jsme rádi, že jsme tady a je to zas fantastické, jako před dvěmi lety.”
“Na klasický hokej se kromě mistrovství nedá koukat, toto jsou borci.”

Šampionát je rozdělen na dvě skupiny. Český výběr má ve skupině A Kanadu, Jižní Koreu a USA. Ve skupině B hrají Italové, Norové, Slováci a ruský výběr. Úvodní a přitom klíčový zápas českému týmu nevyšel, Jižní Koreji podlehl 2:0.

Pavel Kubeš, kapitán českého týmu: “Šli jsme do toho s tím, že chceme vyhrát, chceme to urvat, bohužel jsme doplatili na naši produktivitu, kdy jsme nebyli schopni zakončit. Šance jsme měli.”

Jiří Bříza, trenér české reprezentace: “Skupina bude moc těžká a pravděpodobně narazíme na tým Ruska ve čtvrtfinále. Diváci byli fantastičtí a já bych jim hrozně rád poděkoval za to.”

Veronika Muehlhofer, technický delegát IPC: “Je to tak úžasné být tady znovu. Ostrava je para hokejové město, jedno z nejlepších na světě. V této covidové situaci je opravdu neuvěřitelné, že tady můžeme být a že je tady další šampionát.”

Tomáš Macura (ANO), primátor Ostravy: “Je to obrovská, veliká věc. Po dvou letech podruhé a celkově potřetí Ostrava hostí tento šampionát a já jsem strašně rád, že jako město můžeme být u toho, můžeme to podpořit finančně, organizačně a přejeme co nejlepší výsledek našim borcům.”

Jiří Šindler, předseda organizačního výboru MS: “Kapacitu máme zatím 2,5 tisíce diváků, což je velký úspěch, protože ještě před dvěma měsíci to bylo naprosto nereálné. Určitě velkou zajímavostí je venkovní fanzóna.”

Mistrovství světa má dva volné herní dny, v pondělí a ve čtvrtek. V ostatních dnech to v Ostravar aréně pojede na plno až do soboty 26. června, kdy jsou na programu finálová utkání.

---

V Ostravě pitbulteriér pokousal malou holčičku na tváři, opilé majitelce hrozí roční vězení

Dnes vám bohužel přinášíme informaci o dalším útoku psa bojového plemene na dítě. Okolnosti jsou zarážející, protože majitelka tohoto nebezpečného psa zvíře přivedla na zahrádku restaurace v Ostravě a přivázala ho poblíž dětského koutku. Pitbulteriér bez náhubku pak pokousal dvouletou dívenku v obličeji.

Rozum zůstává stát nad chováním 34leté ženy z Ostravy, která na konci května vysedávala a pila alkohol na zahrádce restaurace v Zábřehu se svým pitbulteriérem. Pes neměl náhubek a byl přivázaný ke stolu. Bohužel seděli jen kousek od dětského koutku, kde si hrála i dvouletá dívenka. Co se přesně stalo nikdo neví. 

matka pokousané dívenky: "Byl tam udělaný dětský koutek. Klouzačka, pískoviště i takový domeček. Hrála si tam spousta dětí. Během pár vteřin najednou křik, pláč, přiletěl syn s malou. Malá pokousaná v obličeji, celá od krve." 

Svědci rychle přivolali záchranáře a dívenka jela do nemocnice, kde se podrobila operaci. Na tváři má celkem 4 jizvy. Majitelka psa na místě s policisty nespolupracovala. Dechová zkouška ale prokázala téměř dvě promile alkoholu v krvi. 

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Policisté v dané věci zahájili úkony trestního řízení z podezření ze spáchání přečinu ublížení na zdraví z nedbalosti. Nyní se shromažďují veškeré důkazy a provádí se procesní úkony."

Kromě jizev na tváři má dívenka bohužel i další problémy, které snad pominou. 

matka pokousané dívenky: "První týden po tom útoku byl šílený, protože mi malá nespala a budila se. Teď se v noci počůrává."  

Majitelce psa hrozí rok vězení. Policisté zjistili, že několikrát od stolu odešla a nechala psa bez náhubku zcela bez dozoru. Možná právě v té chvíli kolem procházela dívenka. O dalším vývoji této události vás budeme informovat. 

---

Při opravě hasičské zbrojnice v Horní Suché byla nalezena schránka

Hasičská zbrojnice v Horní Suché byla postavena ve třicátých letech minulého století a až nyní se současní dobrovolní hasiči dozvěděli za jakých okolností. Během rekonstrukce budovy se nalezla časová schránka a v ní zajímavé informace.

Hasičská zbrojnice v Horní Suché prochází rekonstrukcí. Hasiči z dobových fotografií věděli, že v budově je někde ukrytá časová schránka, kde přesně, to však netušili. Při provádění sondáže na ni ve zdi dělníci narazili.

Co očekáváte, že v ní bude?

Lucie Zsibritová, starostka SDH Horní Suchá: “Tak doufám, že nějaké fotky, nebo možná jak ta stavba probíhala. Třeba, kdo byl zrovna ve vedení, nějaké staré dokumenty, které budou vzpomínkou, jak to tady probíhalo, jak ta zbrojnice vznikla.”

Ve schránce opravdu byly dokumenty o stavbě budovy. Nikdo však netušil, jaký příběh za ní stojí.

Jana Sikora, SDH Horní Suchá: "Ti místní hasiči chtěli po obci, aby jim pomohla, popřípadě přispěla. Obec ze svých finančních možností říkala, že na to nemá. Proto oni sami se rozhodli, že jak finančně to ti hasiči postaví, tak že i dají svou práci. Dále jsme se dozvěděli, že se v obci udělala sbírka, kde se vybralo necelých čtyři tisíce a rovněž Larisch pomohl ohledně pozemku, pravděpodobně na kterém se nachází hasičská zbrojnice. A rovněž rolníci dali veškerý materiál k dispozici hasičům.”

Rostislav Krhovjak,velitel jednotky SDH Horní Suchá: "Lidi soucítili a věděli, že potřebují hasiče, takže přispěli. Co bylo velké překvapení, že i ten pan Larisch nám pronajal, propůjčil, to se ještě dozvíme z těch dokumentů dál, jakým způsobem nám dal ten pozemek. Hasiči si vždy dělali svépomocí věci.”

Hasiči chtějí po dokončení rekonstrukce ukrýt do budovy také časovou schránku. Tato byla nalezena po 86 letech.

---

Oceláři navštívili malé hokejisty HC Vlci Český Těšín

Začínající českotěšínští hokejisté se setkali s mistry extraligy třineckými Oceláři Marianem Adámkem a bratry Kovařčíkovými. Hokejisté jim přinesli ukázat vítězný pohár, chvilku si s nimi zatrénovali a rozdali autogramy.

Nejmladším hokejistům týmu HC Vlci Český Těšín zpestřili pravidelný trénink vzácní hosté. S vybojovaným Masaykovým pohárem je navštívili tři hokejové hvězdy Ocelářů, bratři Kovařčíkovi a Marian Adámek. S dětmi si společně zatrénovali a také zavzpomínali na své začátky.

Marian Adámek, hokejista HC Oceláři Třinec: "Já jsme poprvé byl na ledě tady u hřbitova na rybníku, pak mě vzal taťka jednou na hokej na extraligu a od té doby se mi to začalo líbit. Hokej jsme hrál od začátku v Třinci, ale do školy a všechny turnaje jsme měli tady v Těšíně, takže na to moc rád vzpomínám."

Hokejisté se s dětmi ochotně fotili, rozdávali podepsané kartičky a podepisovali se na všechno možné, dětské dresy, trika, kšiltovky, knihy nebo lahve na pit.

anketa, hokejisté HC Vlci Český Těšín: "Jsem rád, že tu přišli a že jsem se s nimi vyfotil." "Bych chtěl být jednou jako oni." "Tady je to prostě dobré, že nám můžou podepsat různé věci."

Setkání byla přítomna i starostka města, která je také velkou hokejovou fanynkou.
Na nezájem o hokej si v Českém Těšíně nemůžou stěžovat, trénují už tříleté děti v přípravce. Trénují na suchu i na ledě v Třinci.

---

Násilí páchané seniorům je dlouhodobý problém

V tomto týdnu jsme si připomněli Světový den proti násilí na seniorech. Jde o dlouhodobý celospolečenský problém, který lze řešit jen velmi obtížně. Pouze malé procento obětí ho totiž přizná a nechá si pomoct. Nejčastěji jde o formu domácího násilí a dopouštějí se ho příbuzní.

Násilí páchané seniorům je natolik závažný problém, že 15. červen byl celosvětově vyhlášen jako Světový den proti násilí na seniorech. Většinou jde o domácí násilí a dopouští se ho rodinní příslušníci. Odhalit ho je velmi obtížné.

Lucie Papersteinová, Bílý kruh bezpečí: "Nejčastěji u seniorů pozorujeme týrání fyzické, tzn. fyzické útoky, jaké si dokážeme představit, ale často tu fyzickou formu doprovází i forma psychická."  

Senioři bohužel většinou tají, že jim někdo ubližuje a tak je důležité, aby jim pomohli lidé z jejich okolí. Sousedé, lékař a nebo další členové rodiny. Důležité je si všímat varovných signálů. 

Lucie Papersteinová, Bílý kruh bezpečí: "Často jsou na straně seniorů pocity viny a studu. Je to moje vina, já jsem něco špatně udělala a on má teďka právo mi ublížit." 

Domácí násilí může být za určitých okolností i trestným činem a násilníci mohou skončit s pokutou a nebo ve vězení.

Lucie Galiová, oddělení prevence Policie ČR MS kraje: "Domácí násilí není v zákoně přímo definováno, ale prolíná se s ostatními protiprávními jednáními, ať už v rovině přestupkové nebo trestní. Například to může být přestupek proti občanskému soužití nebo trestný čin ublížení na zdraví." 

Pokud chceme násilí na seniorech zastavit, je důležité, aby se každý pozorně díval kolem sebe. Pokud má například senior často na těle známky napadení, nespokojte se s výmluvou, že spadl. Dalšími signály může být zanedbaný vzhled a nebo, když senior přestane chodit pravidelně k lékaři. 

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-vikend-20-06-2021-14-00