Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy VÍKEND

  • Výběr hlavních událostí týdne
  • Dvě vykradené hasičské zbrojnice v Ostravě, policisté zatím neví, jestli jde o stejnou bandu
  • Do 11. května se můžete sečíst online nebo přes formulář
  • Zastupitelé neúspěšně odvolávali primátora
  • Řidič ujížděl střílejícím policistům, ti ho pak zachránili z řeky
  • Elektroloď Harta po zimní přestávce vyplouvá na přehradu
  • Při rekonstrukci ulice Nádražní byla odhalena historie

Dvě vykradené hasičské zbrojnice v Ostravě, policisté zatím neví, jestli jde o stejnou bandu

Na Ostravsku asi řádí gang, který se specializuje na vykrádání hasičských zbrojnic. Během pár dní vnikli neznámí muži hned do dvou stanic a značně tak ztížili dobrovolným hasičům ve Vřesině a Heřmanicích schopnost zásahu v případě nějakého ohrožení.

Zloději nejprve paralyzovali dobrovolné hasiče z Vřesiny, do jejichž zbrojnice se vloupali přes okno a kradli na co přišli. Objekt sdílí i obecní policie a tak se zloději pokoušeli dostat i do trezoru, kde mají zbraně. To se jim naštěstí nepodařilo. Ukradli ale také vysílačky, takže hasiči nemohou do větších akcí, protože nebudou ve spojení s velením. 

Stanislav Drastich, velitel JSDH Vřesina: "Jednotka je akce schopna jen velmi omezeně. Zasahovat můžeme pouze u technických záležitostí, ale třeba u požárů a nebo tam, kde je důležitá komunikace,  nejsme schopni zasahovat." 

Hasiči nyní doufají, že jim co nejdříve pomůže obec, aby zase mohli naplno pomáhat všude, kde bude potřeba. 

starosta Vřesiny: "Samozřejmě hasiče postavíme zpátky na nohy, protože oni bez té své techniky nemohou fungovat."

Uplynulo 5 dní a policii volali hasiči z Heřmanic. I oni přišli o drahou techniku. 

Michal Gavlas, velitel JSDH Ostrava - Heřmanice: "Ukradli dvě motorové pily, rozbrusovací pilu, notebook a také kufřík s nářadím, který byl součástí zásahového auta."

V prvním případě je škoda odhadována na 300 tisíc korun a ve druhém 35 tisíc.

Karolína Bělunková, mluvčí PČR Ostrava: "Policisté zjišťují také možnou souvislost mezi oběma případy." 

V pátrání by také pomohlo, pokud by kdokoliv ohlásil, že se setkal s podezřele levně prodávaným zbožím, jako jsou vysílačky, motorové pily nebo notebooky. 

---

Do 11. května se můžete sečíst online nebo přes formulář

Od soboty začali obcházet domácnosti sčítací komisaři. Roznášejí totiž tištěné formuláře ke sčítání lidu. Ty pak stačí hodit do schránek České pošty nebo odevzdat na kontaktním místě. Povinnost sečíst se má každý do 11. května. Stále ale platí možnost, že lidé se mohou sčítat i jednoduše online.

Sčítání lidu domů a bytů se dělá jednou za 10 let. Letos mají lidé výhodu, že se mohou sečíst jednoduše online doma od počítače nebo z telefonu. Je ale jasné, že ne všichni to zvládnou.

Anketa: 1.) "Ještě nemáme, čekáme, až přijde něco poštou. Elektronicky jsme to nedělali zatím." 2.) "20 minut přes internet, jednoduché, přehledné, v pořádku se mi to zdálo." 3.) "Prozatím ještě sčítání lidu nemám za sebou, i když jsem to viděl na internetu." 4.) "Já mám 89 roků, takže dostanu domů papírové."

Původně mělo být online sčítání jen do 12. dubna, ale Český statistický úřad rozhodl, že vzhledem k pandemické situaci se online sčítání prodloužilo až do konce samotného sčítání, tedy do 11. května.

Marek Rojíček, předseda Českého statistického úřadu: "Bylo odesláno doposud 2,8 milionu formulářů. My odhadujeme zhruba, že to znamená dvojnásobek občanů, ale nevíme to přesně, budeme to vědět až po skončení toho sčítání, kolik osob to vlastně znamená. Mluvíme tady primárně o formulářích."

Do jednoho sčítacího formuláře totiž může jeden člověk vyplnit více členů domácnosti, případě sepsat své příbuzné.

Marek Rojíček, předseda Českého statistického úřadu: "Tady bych chtěl upozornit, aby ti lidé to nenechávali zase na úplně poslední den, protože je potřeba říct, že u toho online sčítání toho jedenáctého skutečně to sčítání skončí."

Od soboty 17. dubna sčítací komisaři roznášejí sčítací formuláře do domácností, které se nesečetly online. A to v předem stanovených termínech.

Roman Knap, generální ředitel České pošty: "Sčítací komisaři nejsou pošťáci. Opravdu to nejsou ti listovní doručovatelé, na které jsme jako občané zvyklí, že zvoní u vašich dveří vaše pošťačka, kterou znáte. Jsou to opravdu speciální lidé dedikovaní k této činnosti. Sčítací komisař se musí prokázat průkazkou, zároveň k tomu musí na vyžádání ukázat i svůj občanský průkaz."

Seznam komisařů je k dispozici na webu scitani.ceskaposta.cz. Při nezastižení komisaři oznámí druhý termín návštěvy, který bude probíhat od 30. dubna.

Marek Rojíček, předseda Českého statistického úřadu: "Na těch formulářích je uvedeno, že je budou vybírat v rámci pochůzky sčítací komisaři, což tak není. Z těch epidemických důvodů jsme se rozhodli, že lidé ty formuláře budou dávat do schránek, což ta možnost byla i předtím. Nebo odevzdávat na kontaktních místech."

Roman Knap, generální ředitel České pošty: "Na vybraných pobočkách České pošty je celkem 800 míst pro sčítání. Ty pošty jsou označeny. A uvnitř je přepážka, která slouží k tomuto účelu."

Každý občan má povinnost se sečíst. Podrobnosti najdete také na . Výsledky samotného sčítání budou k dispozici až na přelomu letošního a příštího roku.

---

Zastupitelé neúspěšně odvolávali primátora

Opoziční opavští zastupitelé požadovali odvolání primátora Tomáše Navrátila (ANO). Diskuse na toto téma byla dlouhá. Návrh ale nezískal dostatečnou podporu. A tak vedení Opavy je beze změny.

Údajné netransparentní zadávání veřejných zakázek a také špatná informovanost opozičních zastupitelů – tyto důvody měly vést k odvolání primátora Opavy Tomáše Navrátila. Přednesla je opozice.

Libor Witassek (Změna pro Opavu), člen Zastupitelstva města Opavy: „Tady se vytvořilo tvrdé jádro kolem primátora, které si rozhoduje všechno samo.“

Marek Veselý (ODS), člen Zastupitelstva města Opavy: „Radnice s námi nekomunikuje. Chystá projekty, o kterých jsme víceméně informováni z tisku, z médií.“

Debata o tom, zda dojde ke změně, trvala bezmála 7 hodin. Na jejím konci bylo tajné hlasování. K výměně primátora bylo potřeba nejméně 20 hlasů. Své "ne" vyslovilo Navrátilovi jen 16 zastupitelů. A tak ve funkci nadále zůstává. A jak přislíbil, vztahy s opozicí by chtěl vylepšit.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: „Já si v nejbližší době svolám předsedy všech zastupitelských klubů. Zkusíme se domluvit na dalším postupu v rámci komunikace. Jestli nastavíme pravidelné schůzky, jednání.“

Zatímco vládní hnutí ANO se k odvolání svého kolegy nestavělo jednotně, naopak koaliční partneři jej ve funkci podrželi.

Petr Orieščík (ČSSD), náměstek primátora: „Klub ČSSD má v současné době 3 hlasy a ty projevily vůli zůstat v této koalici.“

Primátor Tomáš Navrátil doufá, že se rok a půl před volbami podaří situaci v zastupitelstvu zklidnit. Opozice ale připustila, že se o se o jeho odvolání pokusí znovu.

---

Řidič ujížděl střílejícím policistům, ti ho pak zachránili z řeky

Z ledové vody řeky Lučiny v centru Havířova zachraňovali ve čtvrtek odpoledne policisté muže, který jim chtěl uplavat poté, co se jim o chvíli dříve snažil ujet autem, byť po něm policisté stříleli ze svých zbraní.

Houkání policejních vozidel a střelba. Po dramatické honičce se policistům z Havířova podařilo zadržet muže, který jim ujížděl autem a nakonec ho museli zachraňovat na druhém konci města z ledové vody řeky Lučiny. Celý incident se začal odehrávat na parkovišti ve Studentské ulici. Právě tam začal muž policistům autem ujíždět přes trávníky a chodníky, na kterých ohrožoval chodce.

Eva Michalíková, mluvčí PČR: "Policisté obvodního oddělení se pokoušeli zkontrolovat totožnost řidiče osobního vozidla Škoda Superb. Ten však šlápl na plynový pedál a začal před policisty ujíždět. Vysokou rychlostí projížděl ulicemi města, na zvuková a výstražná znamení k zastavení nereagoval. Pokyny policistů ignoroval a řítil se ulicemi směrem do centra. Rychlou a bezohlednou jízdou ohrožoval nejen ostatní účastníky silničního provozu, ale i kolemjdoucí."

Z Podlesí řidič dojel až na Nábřeží v centru města, kde přejel ze svahu přes trávník a cyklostezku a havaroval ve stromech. Z auta vyskočil a doběhl k řece, do které skočil. Na druhý břeh se ale nedostal. V silném proudu se zachytil větví, kde se vzdal policistům.

Eva Michalíková, mluvčí PČR: "V toku řeky se muž držel větve do své záchrany. Muže z vody vytáhli na břeh policisté pomocí házecího pytlíku s lanem.”

Zadržený výtečník toho má na svědomí více. Není vyloučeno, že ho soud pošle do vazby.

Delší verze videa ze záchrany muže z řeky:

---

Elektroloď Harta po zimní přestávce vyplouvá na přehradu

Na hladinu přehrady Slezská Harta po zimní přestávce opět vyplují lodě. Mikroregion Slezská Harta provedl zkušební jízdy unikátní elektrolodi Harta a otevírá rezervační systém pro zájemce o tuto jedinečnou plavbu.

Elektroloď Harta přežila zimní období a dvacetistupňové mrazy bez újmy a může převážet první letošní zájemce.

Josef Havlík, předseda Mikroregionu Slezská Harta: „Dnes absolvujeme první zkušební plavbu po dlouhé zimní odstávce, kdy loď byla celou zimu zakotvena v doku v Leskovci nad Moravicí. S radostí zjišťujeme, že loď je absolutně v pořádku, žádné problémy se nesignalizují, takže na sezónu jsme připraveni.“

Josef Hetmánek, vedoucí Infocentra Slezská Harta: „Lodní doprava na Slezské Hartě je připravena pro letošní sezónu, v podstatě do konce dubna otevřeme nové webové stránky, kde bude objednávací systém na loď Harta i na loď Santa Maria. Mimo výletních plaveb a vyhlídkových plaveb budeme mít okružní plavby podle daného jízdního řádu."

18 metrů dlouhý a 5 metrů široký katamaran je plně elektrický, osazený solárními panely a poháněný dvěma motory na lithiové baterie. Vloni přeplavil téměř 18 tisíc turistů.

Josef Limberk, kapitán lodi: "No tak jedem asi těch 8 kilometrů v hodině, protože vnitrozemská plavba se uvádí v kilometrech, ne v mílích nebo v uzlech. Hloubka je tady asi těch 60 metrů."

Tomáš Kozáček, pilot dronu: „Už jsem tady na lodi jel, natáčeli jsme tady svatby a těším se až zase budu moct natáčet.“

Loď si užila svatbu i další soukromé plavby a byla součástí mnoha akcí na přehradě.

Josef Havlík, předseda Mikroregionu Slezská Harta: „Kromě lodní dopravy tady máme ještě plánované akce v letošním roce a to jsou zejména Dračí lodě a cyklistický závod Kolem Slezské Harty.“

Pro přepravu lodí platí stejná bezpečnostní pravidla jako pro hromadnou dopravu osob vlaky nebo autobusy. Pouze její kapacita bude možná zpočátku snížená na 30 osob.


---

Při rekonstrukci ulice Nádražní byla odhalena historie

Dělníci při odstranění svrchní asfaltové vrstvy při rekonstrukci ulice Nádražní v Českém Těšíně narazili na původní dlažbu z přelomu 19. a 20. století. Vyvstala otázka, jak a kde zachovat historické artefakty. Rozhodnutí padlo a dlažba bude přemístěna do sousední ulice.

Měla to být rekonstrukce ulice jako každá jiná. Když ale dělníci na ulici Nádražní odstranili asfalt, našli tam dlažbu z konce 19. století. Nádražní ulice byla vytyčena v roce 1887 v souvislosti s výstavbou dráhy Kojetín-Bílsko a s výstavbou nové nádražní budovy z roku 1889.

Lenka Nováková, kurátorka Muzea Těšínska: “Dlažba pochází z roku 1900, kdy byla položena od nádraží až po most přes řeku Olši. Celé to vydláždění tohoto úseku stálo přibližně 80 tisíc zlatých."

Na více místech tyto historické dlažební kostky chybí, ty zbývající chce město zachovat, s odborníky našlo způsob, jak. Použity budou na jiném místě.

Vít Slováček, místostarosta Českého Těšína: "Dojde k odebrání těch kostek a jejich uložení, protože další aktivitou, kterou město by mělo udělat, je rekonstrukce ulice Hlavní, která je ve vlastnictví MSK, jednáme o převodu a tam by se kostky měly vrátit."

Ulice Nádražní je velmi využívaná spojovací tepna, práce se rozdělily na dvě části. První etapa probíhá mezi ulicí Hlavní a Čapkova.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy VÍKEND
25. dubna 2021, 14:00

Dvě vykradené hasičské zbrojnice v Ostravě, policisté zatím neví, jestli jde o stejnou bandu

Na Ostravsku asi řádí gang, který se specializuje na vykrádání hasičských zbrojnic. Během pár dní vnikli neznámí muži hned do dvou stanic a značně tak ztížili dobrovolným hasičům ve Vřesině a Heřmanicích schopnost zásahu v případě nějakého ohrožení.

Zloději nejprve paralyzovali dobrovolné hasiče z Vřesiny, do jejichž zbrojnice se vloupali přes okno a kradli na co přišli. Objekt sdílí i obecní policie a tak se zloději pokoušeli dostat i do trezoru, kde mají zbraně. To se jim naštěstí nepodařilo. Ukradli ale také vysílačky, takže hasiči nemohou do větších akcí, protože nebudou ve spojení s velením. 

Stanislav Drastich, velitel JSDH Vřesina: "Jednotka je akce schopna jen velmi omezeně. Zasahovat můžeme pouze u technických záležitostí, ale třeba u požárů a nebo tam, kde je důležitá komunikace,  nejsme schopni zasahovat." 

Hasiči nyní doufají, že jim co nejdříve pomůže obec, aby zase mohli naplno pomáhat všude, kde bude potřeba. 

starosta Vřesiny: "Samozřejmě hasiče postavíme zpátky na nohy, protože oni bez té své techniky nemohou fungovat."

Uplynulo 5 dní a policii volali hasiči z Heřmanic. I oni přišli o drahou techniku. 

Michal Gavlas, velitel JSDH Ostrava - Heřmanice: "Ukradli dvě motorové pily, rozbrusovací pilu, notebook a také kufřík s nářadím, který byl součástí zásahového auta."

V prvním případě je škoda odhadována na 300 tisíc korun a ve druhém 35 tisíc.

Karolína Bělunková, mluvčí PČR Ostrava: "Policisté zjišťují také možnou souvislost mezi oběma případy." 

V pátrání by také pomohlo, pokud by kdokoliv ohlásil, že se setkal s podezřele levně prodávaným zbožím, jako jsou vysílačky, motorové pily nebo notebooky. 

---

Do 11. května se můžete sečíst online nebo přes formulář

Od soboty začali obcházet domácnosti sčítací komisaři. Roznášejí totiž tištěné formuláře ke sčítání lidu. Ty pak stačí hodit do schránek České pošty nebo odevzdat na kontaktním místě. Povinnost sečíst se má každý do 11. května. Stále ale platí možnost, že lidé se mohou sčítat i jednoduše online.

Sčítání lidu domů a bytů se dělá jednou za 10 let. Letos mají lidé výhodu, že se mohou sečíst jednoduše online doma od počítače nebo z telefonu. Je ale jasné, že ne všichni to zvládnou.

Anketa: 1.) "Ještě nemáme, čekáme, až přijde něco poštou. Elektronicky jsme to nedělali zatím." 2.) "20 minut přes internet, jednoduché, přehledné, v pořádku se mi to zdálo." 3.) "Prozatím ještě sčítání lidu nemám za sebou, i když jsem to viděl na internetu." 4.) "Já mám 89 roků, takže dostanu domů papírové."

Původně mělo být online sčítání jen do 12. dubna, ale Český statistický úřad rozhodl, že vzhledem k pandemické situaci se online sčítání prodloužilo až do konce samotného sčítání, tedy do 11. května.

Marek Rojíček, předseda Českého statistického úřadu: "Bylo odesláno doposud 2,8 milionu formulářů. My odhadujeme zhruba, že to znamená dvojnásobek občanů, ale nevíme to přesně, budeme to vědět až po skončení toho sčítání, kolik osob to vlastně znamená. Mluvíme tady primárně o formulářích."

Do jednoho sčítacího formuláře totiž může jeden člověk vyplnit více členů domácnosti, případě sepsat své příbuzné.

Marek Rojíček, předseda Českého statistického úřadu: "Tady bych chtěl upozornit, aby ti lidé to nenechávali zase na úplně poslední den, protože je potřeba říct, že u toho online sčítání toho jedenáctého skutečně to sčítání skončí."

Od soboty 17. dubna sčítací komisaři roznášejí sčítací formuláře do domácností, které se nesečetly online. A to v předem stanovených termínech.

Roman Knap, generální ředitel České pošty: "Sčítací komisaři nejsou pošťáci. Opravdu to nejsou ti listovní doručovatelé, na které jsme jako občané zvyklí, že zvoní u vašich dveří vaše pošťačka, kterou znáte. Jsou to opravdu speciální lidé dedikovaní k této činnosti. Sčítací komisař se musí prokázat průkazkou, zároveň k tomu musí na vyžádání ukázat i svůj občanský průkaz."

Seznam komisařů je k dispozici na webu scitani.ceskaposta.cz. Při nezastižení komisaři oznámí druhý termín návštěvy, který bude probíhat od 30. dubna.

Marek Rojíček, předseda Českého statistického úřadu: "Na těch formulářích je uvedeno, že je budou vybírat v rámci pochůzky sčítací komisaři, což tak není. Z těch epidemických důvodů jsme se rozhodli, že lidé ty formuláře budou dávat do schránek, což ta možnost byla i předtím. Nebo odevzdávat na kontaktních místech."

Roman Knap, generální ředitel České pošty: "Na vybraných pobočkách České pošty je celkem 800 míst pro sčítání. Ty pošty jsou označeny. A uvnitř je přepážka, která slouží k tomuto účelu."

Každý občan má povinnost se sečíst. Podrobnosti najdete také na . Výsledky samotného sčítání budou k dispozici až na přelomu letošního a příštího roku.

---

Zastupitelé neúspěšně odvolávali primátora

Opoziční opavští zastupitelé požadovali odvolání primátora Tomáše Navrátila (ANO). Diskuse na toto téma byla dlouhá. Návrh ale nezískal dostatečnou podporu. A tak vedení Opavy je beze změny.

Údajné netransparentní zadávání veřejných zakázek a také špatná informovanost opozičních zastupitelů – tyto důvody měly vést k odvolání primátora Opavy Tomáše Navrátila. Přednesla je opozice.

Libor Witassek (Změna pro Opavu), člen Zastupitelstva města Opavy: „Tady se vytvořilo tvrdé jádro kolem primátora, které si rozhoduje všechno samo.“

Marek Veselý (ODS), člen Zastupitelstva města Opavy: „Radnice s námi nekomunikuje. Chystá projekty, o kterých jsme víceméně informováni z tisku, z médií.“

Debata o tom, zda dojde ke změně, trvala bezmála 7 hodin. Na jejím konci bylo tajné hlasování. K výměně primátora bylo potřeba nejméně 20 hlasů. Své "ne" vyslovilo Navrátilovi jen 16 zastupitelů. A tak ve funkci nadále zůstává. A jak přislíbil, vztahy s opozicí by chtěl vylepšit.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: „Já si v nejbližší době svolám předsedy všech zastupitelských klubů. Zkusíme se domluvit na dalším postupu v rámci komunikace. Jestli nastavíme pravidelné schůzky, jednání.“

Zatímco vládní hnutí ANO se k odvolání svého kolegy nestavělo jednotně, naopak koaliční partneři jej ve funkci podrželi.

Petr Orieščík (ČSSD), náměstek primátora: „Klub ČSSD má v současné době 3 hlasy a ty projevily vůli zůstat v této koalici.“

Primátor Tomáš Navrátil doufá, že se rok a půl před volbami podaří situaci v zastupitelstvu zklidnit. Opozice ale připustila, že se o se o jeho odvolání pokusí znovu.

---

Řidič ujížděl střílejícím policistům, ti ho pak zachránili z řeky

Z ledové vody řeky Lučiny v centru Havířova zachraňovali ve čtvrtek odpoledne policisté muže, který jim chtěl uplavat poté, co se jim o chvíli dříve snažil ujet autem, byť po něm policisté stříleli ze svých zbraní.

Houkání policejních vozidel a střelba. Po dramatické honičce se policistům z Havířova podařilo zadržet muže, který jim ujížděl autem a nakonec ho museli zachraňovat na druhém konci města z ledové vody řeky Lučiny. Celý incident se začal odehrávat na parkovišti ve Studentské ulici. Právě tam začal muž policistům autem ujíždět přes trávníky a chodníky, na kterých ohrožoval chodce.

Eva Michalíková, mluvčí PČR: "Policisté obvodního oddělení se pokoušeli zkontrolovat totožnost řidiče osobního vozidla Škoda Superb. Ten však šlápl na plynový pedál a začal před policisty ujíždět. Vysokou rychlostí projížděl ulicemi města, na zvuková a výstražná znamení k zastavení nereagoval. Pokyny policistů ignoroval a řítil se ulicemi směrem do centra. Rychlou a bezohlednou jízdou ohrožoval nejen ostatní účastníky silničního provozu, ale i kolemjdoucí."

Z Podlesí řidič dojel až na Nábřeží v centru města, kde přejel ze svahu přes trávník a cyklostezku a havaroval ve stromech. Z auta vyskočil a doběhl k řece, do které skočil. Na druhý břeh se ale nedostal. V silném proudu se zachytil větví, kde se vzdal policistům.

Eva Michalíková, mluvčí PČR: "V toku řeky se muž držel větve do své záchrany. Muže z vody vytáhli na břeh policisté pomocí házecího pytlíku s lanem.”

Zadržený výtečník toho má na svědomí více. Není vyloučeno, že ho soud pošle do vazby.

Delší verze videa ze záchrany muže z řeky:

---

Elektroloď Harta po zimní přestávce vyplouvá na přehradu

Na hladinu přehrady Slezská Harta po zimní přestávce opět vyplují lodě. Mikroregion Slezská Harta provedl zkušební jízdy unikátní elektrolodi Harta a otevírá rezervační systém pro zájemce o tuto jedinečnou plavbu.

Elektroloď Harta přežila zimní období a dvacetistupňové mrazy bez újmy a může převážet první letošní zájemce.

Josef Havlík, předseda Mikroregionu Slezská Harta: „Dnes absolvujeme první zkušební plavbu po dlouhé zimní odstávce, kdy loď byla celou zimu zakotvena v doku v Leskovci nad Moravicí. S radostí zjišťujeme, že loď je absolutně v pořádku, žádné problémy se nesignalizují, takže na sezónu jsme připraveni.“

Josef Hetmánek, vedoucí Infocentra Slezská Harta: „Lodní doprava na Slezské Hartě je připravena pro letošní sezónu, v podstatě do konce dubna otevřeme nové webové stránky, kde bude objednávací systém na loď Harta i na loď Santa Maria. Mimo výletních plaveb a vyhlídkových plaveb budeme mít okružní plavby podle daného jízdního řádu."

18 metrů dlouhý a 5 metrů široký katamaran je plně elektrický, osazený solárními panely a poháněný dvěma motory na lithiové baterie. Vloni přeplavil téměř 18 tisíc turistů.

Josef Limberk, kapitán lodi: "No tak jedem asi těch 8 kilometrů v hodině, protože vnitrozemská plavba se uvádí v kilometrech, ne v mílích nebo v uzlech. Hloubka je tady asi těch 60 metrů."

Tomáš Kozáček, pilot dronu: „Už jsem tady na lodi jel, natáčeli jsme tady svatby a těším se až zase budu moct natáčet.“

Loď si užila svatbu i další soukromé plavby a byla součástí mnoha akcí na přehradě.

Josef Havlík, předseda Mikroregionu Slezská Harta: „Kromě lodní dopravy tady máme ještě plánované akce v letošním roce a to jsou zejména Dračí lodě a cyklistický závod Kolem Slezské Harty.“

Pro přepravu lodí platí stejná bezpečnostní pravidla jako pro hromadnou dopravu osob vlaky nebo autobusy. Pouze její kapacita bude možná zpočátku snížená na 30 osob.


---

Při rekonstrukci ulice Nádražní byla odhalena historie

Dělníci při odstranění svrchní asfaltové vrstvy při rekonstrukci ulice Nádražní v Českém Těšíně narazili na původní dlažbu z přelomu 19. a 20. století. Vyvstala otázka, jak a kde zachovat historické artefakty. Rozhodnutí padlo a dlažba bude přemístěna do sousední ulice.

Měla to být rekonstrukce ulice jako každá jiná. Když ale dělníci na ulici Nádražní odstranili asfalt, našli tam dlažbu z konce 19. století. Nádražní ulice byla vytyčena v roce 1887 v souvislosti s výstavbou dráhy Kojetín-Bílsko a s výstavbou nové nádražní budovy z roku 1889.

Lenka Nováková, kurátorka Muzea Těšínska: “Dlažba pochází z roku 1900, kdy byla položena od nádraží až po most přes řeku Olši. Celé to vydláždění tohoto úseku stálo přibližně 80 tisíc zlatých."

Na více místech tyto historické dlažební kostky chybí, ty zbývající chce město zachovat, s odborníky našlo způsob, jak. Použity budou na jiném místě.

Vít Slováček, místostarosta Českého Těšína: "Dojde k odebrání těch kostek a jejich uložení, protože další aktivitou, kterou město by mělo udělat, je rekonstrukce ulice Hlavní, která je ve vlastnictví MSK, jednáme o převodu a tam by se kostky měly vrátit."

Ulice Nádražní je velmi využívaná spojovací tepna, práce se rozdělily na dvě části. První etapa probíhá mezi ulicí Hlavní a Čapkova.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-vikend-25-04-2021-14-00