Květinová síň je zkolaudována a stavba zázemí pokračuje
Návštěvníci ústředního hřbitova ve Slezské Ostravě se konečně dočkají otevření nové květinové síně. Stavba byla na podzim zkolaudována a momentálně čeká na vhodného nájemce. Otevřena by mohla být na jaře, kdy už by mělo být dokončeno taky technické zázemí hřbitova.
O dokončení esteztizace veřejného prostranství před kostelem svatého Josefa jsme vás už informovali. Součástí investice byl nicméně i další projekt. V rámci rekonstrukce prostranství musel být zrušen jeden ze stánků s květinami a městský obvod se proto rozhodl nahradit jej novou květinovou síní. Stavba by ale mohla sloužit i dalším účelům.
Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: „Hledáme samozřejmě primárně nájemce, který zde bude prodávat květiny, nicméně zde může provozovat například také malou kavárnu, nebo jiné provozy, které budou užitečné pro návštěvníky Ústředního hřbitova. V druhé části objektu se pak nachází sociální zařízení, tedy toalety přístupné pro veřejnost, která Ústřední hřbitov navštíví.“
Celkové náklady investiční akce kolem druhé hřbitovní brány dosáhly na 13,5 milionu korun a květinová síň tvořila zhruba polovinu této částky. Původně měla být hotová už před dušičkami a návštěvníci hřbitova na její zprovoznění netrpělivě čekají.
anketa, návštěvníci Ústředního hřbitova: „Před opraveným kostelem se už neprodávají květiny, pouze tady byl jeden stánek, takže pro ty starší lidi je to prostě náročnější.“
anketa, návštěvníci Ústředního hřbitova: „Nahoru je to hrozně daleko. Tady to bude pěkně po ruce a doufám, že bude taky pěkný výběr. Bude to fajn.“
anketa, návštěvníci Ústředního hřbitova: „Je to určitě super pro lidi, kteří sem přijedou a rovnou si tady koupí květinu. Nemusí ji vozit zdaleka. My jsme třeba přijeli z Kolína.“
Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: „Výstavba začala v létě 2023 a měla původně trvat méně než rok. Z důvodu nutné sanace podloží a změn v projektu byla nicméně celková rekonstrukce včetně výstavby květinové síně hotová na podzim tohoto roku.“
Zkolaudovaná květinová síň není jedinou investicí na Ústředním hřbitově. Pokračuje se taky se stavbou technického zázemí.
Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: „Toto technické zázemí bude sloužit primárně dělníkům čištění města, kteří se starají právě o areál Ústředního hřbitova. Budou zde mít garáže pro svou techniku a také sociální zázemí včetně šaten, protože dodnes toto sociální zázemí právě v areálu Ústředního hřbitova chybělo. Naši dělníci budou mít tím pádem konečně důstojné podmínky pro svou práci i pro odpočinek tady v areálu. Celková cena stavby je necelých jedenáct milionů korun, probíhá od poloviny tohoto roku a očekáváme, že bude dokončena nejpozději na jaře.“
Investiční akce a správa hřbitovů stojí městský obvod více než třicet milionů korun ročně. Na provoz Ústředního hřbitova pak přispívá osmi miliony i ostravský magistrát, který zároveň dotuje i jednotlivé investiční akce.
---
Vánoční strom rozzářil zrevitalizovaný Tylův sad
Slezská Ostrava o víkendu slavnostně rozsvítila už druhý vánoční stromeček. Ten ozdobil úplně poprvé zrevitalizovaný Tylův sad na Hladnově a přilákal nejen obyvatele obvodu. Pokračování Vánoc na Slezské tak mělo možná ještě větší účast než tradiční Vánoce v Heřmanicích.
Slezskoostravský Hladnov se pomalu stává jedním z center obvodu a pořádá se zde stále více kulturních a komunitních akcí. Dvě z nich už se uskutečnily i v Tylově sadu, který byl letos zrekonstruován taky pro tyto účely.
Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: „Vyzkoušeli jsme tady na podzim první Slezskoostravské vinobraní, které mělo za mě velký úspěch. Proto jsme si řekli, že zkusíme i takovou menší a komornější vánoční akci a jak se ukázalo, tak je na této akci i více lidí než právě na tom podzimním vinobraní. To je pro nás známka toho, že lidé se opravdu i tady na Hladnově chtějí bavit, a my určitě v příštím roce budeme chtít, aby se tady konalo těch akcí více, aby se dále zkvalitňovaly a aby na ně chodilo ještě daleko víc lidí.“
Sylva Pivodová, organizátorka komunitních akcí na Hladnově: „Jsem ráda za to, že celé odpoledne vidím, že si lidé a místní obyvatelé opravdu zvykají na toto místo, ať už je to Tylův sad, nebo ulice Nejedlého a kdekoliv ve Slezské Ostravě. Začíná to žít a komunitně se začínáme setkávat a reagujeme, když je vyhlášen nějaký program.“
Hlavním důvodem zatím posledního takového setkání bylo rozsvícení vánočního stromu, které mělo letos na Hladnově premiéru. Přesto se akce zúčastnilo velké množství Ostravanů a někteří návštěvníci dorazili i z větší dálky.
anketa, návštěvníci Vánoc na Slezské: „Je to super! Nádhera! Já jsem tady nová, jsem Brňačka, ale jsem tady v Ostravě u dcery a Ostrava super!“
anketa, návštěvníci Vánoc na Slezské: „Je to pro nás obrovské zjištění, protože se to moc zlepšilo. Chodíme sem hrozně rádi, chodí sem celá skupina dobrých lidí, takže jsme rádi, že sem můžeme chodit dál. Děkujeme.“
anketa, návštěvníci Vánoc na Slezské: „Velice krásný stromeček, pěkná akce, jen víc takových akcí. A příští rok přijdeme zase.“
Pro návštěvníky byly připraveny stánky s bohatým občerstvením, hudební vystoupení dvou kapel, společné zpívání koled i vánoční hlavolamy. Nejdůležitější ale bylo setkání s přáteli a sousedy.
anketa, návštěvníci Vánoc na Slezské: „My se všech těchto akcí zúčastňujeme, protože nás to těší. Jsme dlouholetí občané Slezské Ostravy, přes padesát roků. Hodně se to tady změnilo k lepšímu a máme tady hodně přátel, tak se s nimi rádi setkáváme.“
anketa, návštěvníci Vánoc na Slezské: „Protože se nám to tady líbí. Byli jsme tu na vinobraní a je to tu perfektní. A bydlíme tady kousek a Slezskou milujeme, tak musíme milovat i toto všechno.“
---
Zima může přijít, technické služby jsou na ni připraveny
Sníh sice přikryl Ostravu zatím jen na několik hodin a zase rychle roztál, ta pravá zima se však rychle blíží. Slezská Ostrava a její technické služby jsou na ni ale připraveny a o průjezdnost komunikací se letos postará i nový traktor.
Slezská Ostrava je se svými více než čtyřiceti kilometry čtverečními největším ostravským městským obvodem a protíná ji více než 110 kilometrů vozovek a stejně tak i chodníků. O plynulost dopravy se tu nejen v zimním období starají hned čtyři subjekty, a to podle typu komunikace.
Ondřej Slíva (ANO), místostarosta Slezské Ostravy: „Silnice druhé a třetí třídy jsou ve vlastnictví Moravskoslezského kraje, jsou to frekventovanější silnice s vyšší povolenou rychlostí. Jsou to například ulice Muglinovská, Bohumínská, Orlovská, Frýdecká a taky například Těšínská. Ostravské komunikace odklízejí cesty ve vlastnictví Statutárního města Ostravy.“
Přilehlé úseky dálnice a Rudnou má na starost Ředitelství silnic a dálnic, o komunikace ve vlastnictví obvodu se pak starají Technické služby Slezská Ostrava.
Jiřina Gáliková, předsedkyně představenstva Technických služeb Slezská Ostrava: „Přípravy začínají už v říjnu, to znamená, že připravujeme techniku. Sůl naskladňujeme už v létě, abychom měli dostatek posypového materiálu, inertu, posypové soli.“
Údržba silnic se řídí operačním plánem. Méně frekventované cesty musí být podle něj sjízdné do 48 hodin, důležité obslužné komunikace do 12 a hlavní komunikace už do čtyř hodin.
Ondřej Slíva (ANO), místostarosta Slezské Ostravy: „Podle našeho operačního plánu jsou silnice s veřejnou dopravou a silnice mířící ke zdravotnickým zařízením naší prioritou. Sníh na vozovkách odstraňujeme při vrstvě větší než tři centimetry. Při menších vrstvách ty povrchy solíme, či posypáváme zdrsňujícími materiály.“
Jiřina Gáliková, předsedkyně představenstva Technických služeb Slezská Ostrava: „Cílem je zmírnit dopady zimy, to znamená, aby se dalo po chodnících přejít, aby se po komunikacích dalo projet. Není to nicméně tak, že by ty chodníky měly být do černa a komunikace taky. Opravdu má docházet ke zmírnění.“
Ondřej Slíva (ANO), místostarosta Slezské Ostravy: „Častým problémem v zimním období je odstraňování sněhu ze střech. Důležitou informací je, že odstranění sněhu ze střech je odpovědností majitelů nemovitostí. Ani profesionální hasiči tyto práce nevykonávají, pokud není bezprostředně ohrožen život, zdraví, nebo majetek.“
S problémem by se měli občané obrátit na soukromé firmy, nebo Technické služby Slezská Ostrava. Ty navíc kromě zimní údržby pokračují i v klasické údržbě celoroční.
Jiřina Gáliková, předsedkyně představenstva Technických služeb Slezská Ostrava: „Jsou to opravy zastávek, vyklízení košů, čištění kanálů a podobně – taková ta běžná údržba, kterou děláme přes celý rok.“
K obsluze silnic, chodníků a cyklostezek mají technické služby k dispozici rozsáhlý soubor techniky od pluhů, sypačů a nakladačů až po nový traktor, který letos vyjede bojovat se sněhem úplně poprvé.
---