O horníky z OKD je na trhu práce zájem
Na konci února plánuje společnost OKD symbolicky vyvézt poslední vozík uhlí ze dvou šachet na Karvinsku. Končí Důl Darkov a ČSA. Na trhu práce se tak v současné době objevuje větší počet zkušených a kvalifikovaných pracovníků.
Většina zaměstnanců odchází z OKD úplně, menší skupina se přesunuje na jiné šachty a část bude pracovat na likvidaci dolů.
Naďa Chattová, mluvčí OKD: “Naši personalisté mají za sebou informační pohovory s těmi zaměstnanci, kteří budou opouštět společnost OKD ke konci února. Celkem se jedná o 1770 lidí, z toho 493 bude i nadále pracovat pod státním podnikem Diamo a ten zbytek je připravován k rozvázání pracovního poměru.
V plném proudu je projekt Nová šichta, který aktivně pomáhá zaměstnancům společnosti OKD najít nové uplatnění na trhu práce. O odcházející havíře i povrchové pracovníky má v současné době zájem na osm desítek firem.
---
Školáci dostali pololetní vysvědčení, někteří jen online
Stonavští žáci mají za sebou první pololetí. Vysvědčení z rukou svých pedagogů dostali ovšem jen někteří z nich. Většina školáků se stále vzdělává distanční formou a proto i výpis z vysvědčení, jim byl předán formou online.
Je čvrtek 28. ledna. Školáci dostávají svá pololetní vysvědčení. Vůbec poprvé pak žáci 1. Třídy, kteří mají za sebou 5 měsíců školní výuky. V současné době sice už mohou, stejně jako druháci, chodit do školy, první pololetí bylo ale pro ně velmi náročné. Kvůli pandemii koronaviru museli část výuky absolvovat distanční formou.
Hana Hanzalová, učitelka 1. třídy: „Bojovali jsme při té distanční výuce, bylo to fakt náročné. Prvňáčci se museli hodně snažit, s výukou pomáhali rodiče, ale ta hodina výuky doma je prostě strašně málo a jsme rádi, že chodíme zase do školy, a že můžeme pokračovat v tom učivu. I tak jsme nabrali mírné zpoždění.“
Všichni proto pevně doufají, že se prvňáčci k distanční formě už nevrátí a skluz ve výuce brzy doženou.
anketa, žáci 1. třídy: „Mě baví, učit se ve škole, protože je tady více hodin a více se toho naučíme.“ „Více se toho naučíme, můžeme lépe počítat.“ „Já jsem se naučila psát a číst.“ „Naučili jsme se písmenko A, M, E …“ „My jsme se v matematice naučili počítat.“ „Já mám samé jedničky a ve škole se mi líbí.“
Ne všichni stonavští školáci si ale mohli svá vysvědčení, respektive výpis z něj, převzít před pololetními prázdninami osobně. Mnozí totiž stále pokračují ve výuce distanční formou.
Milada Heimerová, ředitelka ZŠ a MŠ Stonava: „Tam to bude formou online, tzn. že třídní učitelé zašlou naskenované výpisy do soukromých mailů zákonným zástupcům.“
Osobně jej pak školáci dostanou do tří dnů od doby, kdy se opět vrátí do školních lavic.
---
Bezhotovostní úhrada místních poplatků je vítána
Občané Stonavy mají povinnost k 31. březnu uhradit místní poplatky za odpad, psa a poplatek za stočné, pokud jsou připojeni na obecní kanalizaci. Částky jsou stejné jako v minulém roce. Vzhledem k současné epidemické situaci, radnice žádá o bezhotovostní úhradu, přičemž je vždy nutné uvést variabilní symbol, který je neměnný. V případě, že variabilní symbol občan nezná, může o něj požádat telefonicky, nebo emailem paní Alenu Macoškovou. V nezbytných případech je možno uhradit poplatky i hotově v pokladně obecního úřadu a to v pondělí 8.00 – 13.00 a ve středu 12.00 – 17.00 hod.
---
Od 15. února bude knihovna opět posílat upomínky
Stonavská knihovna žádá své čtenáře, kteří mají dlouhodobě zapůjčené knížky, o jejich vrácení do 15.února. Od tohoto data budou opět zasílány upomínky.
Pokud čtenář nemůže z nějakého důvodu knihy v tomto termínu vrátit, musí kontaktovat pracovníky knihovny a domluvit další postup. V knihovně stále platí omezený provoz. Knižní tituly nebo časopisy se objednávají telefonicky, emailem nebo přes online katalog. Čtenářům je osobní přítomnost v knihovně zakázána. K dispozici je jim tzv. výdejní okénko.
Danuta Sobociková, knihovnice: „Zůstanou na chodbě, tam už budou mít nachystané knížky. Ty staré mohou vrátit a nové si půjčí. Máme půjčovní dobu stejnou jako před covidem. Půjčujeme v pondělky a čtvrtky. V pondělí 9.30 - 11.30 a 12.00 - 17.00 hod. Ve čtvrtek pak 12.00 - 18.00 hod.“
---
Bolesław Kowalczyk - senatorski asystent z najwyższej półki
Przy ulicy Piwowarskiej w Karwinie-Frysztacie ma swoje biuro senator Andrzej Feber i jego asystent Bolesław Kowalczyk. Niewielu senatorów może pochwalić się asystentem z najwyższej półki. Inżynier Kowalczyk ma za sobą bogatą działalność w górniczej branży. A górnictwo, a raczej jego kres, znalazło się w centurm uwagi.
Bolesław Kowalczyk, asystent sentora: „W górnictwie pracuję od 1975 roku, gdy nastąpiłem na CZM jako uczeń. Potem na Kopalni 9. Květen i innych kopalniach przepracowałem w górnictwie OKD czterdzieści trzy lata. Ostatnich jedenaście lat pracowałem jako dyrektor a potem dyrektor i szef Zarządu OKD.”
Andrzej Feber, senator: „To jest z mej strony pragmatyzm. Po pierwsze, jesteśmy kolegami, ale po wtóre to był dyrektor naczelny spółki akcyjnej OKD, który bardzo dużo wie, który ma dobre rozeznanie i który może mi bardzo dobrze podpowiedzieć, żeby tutaj było lepiej.”
Decyzja o zakończeniu wydobycia jeszcze w tym roku również na kopalni CZM była wielkim zaskoczeniem.
Bolesław Kowalczyk, asystent senatora: „Tak, zaskoczyło mie to, ale były rzeczy, które na to miały wpływ. Właściwie, kiedy byłem jeszcze prezesem Zarządu, to chciałem, żeby się kopało do 2030 roku, żeby wykopało się zupełnie wszystko. Odszedłem, wtedy zostało tych 2024. A
teraz myślę, że ta pandemia i obniżenie cen węgla bardzo temu pomogły, nie ma po prostu szans, nie ma po co kopać.”
W rządowym programie znalazło się w pierwszym rzędzie zarówno przejście górników na wcześniejsze emerytury lub rekwalifikacja zawodowa.
Bolesław Kowalczyk, asystent senatora: „W drugim rzędzie by miało być tak, żeby kopalnie zostały zasypane, i to zgodnie przepisami OBU, żeby to było wszystko w porządku, żeby potem nie wydobywał się metan. I wreszcie trzeba z tymi zagospodarowanymi terenami pokopalnianymi coś zrobić, jakieś brownfieldy albo coś innego. A to jest taka wiza Andrzeja, żeby tam był nowy przemysł.“
Podobnie jak Ostrawa, również Karwińskie przestanie być więc już wkrótce górniczym regionem.
Bolesław Kowalczyk, asystent senatora: „Ja zawsze jestem optymistą. Górnictwo, jak patrzyłem do annałów, to chyba zaczynało wtedy na dzisiejszej „Armadzie” w 1776 roku. I myśmy zaczęli pisać ostatni rozdział górnistwa. Myślę, że to była bardzo piękna historia i będzie trzeba utrzymywać właśnie te związki z górnictwem, czy to już jest górniczy związek w Stonawie albo inne. Te tradycje tutaj zostaną, jestem o tym przekonany.“
---