Obec plánuje několik rekonstrukcí, využít chce dotací
Školu na Dolanech čeká rekonstrukce. Její záměr schválili stonavští zastupitelé. Radnice chce také obnovit tři byty. Využít k tomu chce dotaci z ministerstva financí.
Stonavskou základní školu na Dolanech, která byla postavena před více jak 80ti lety čeká další zásadní rekonstrukce. Zastupitelé na svém posledním zasedání schválili investiční záměr na rekonstrukci rozvodu vody v celé budově.
Ondřej Feber (ANO), starosta Stonavy: „Ty rozvody vody jsou tam pouze studené, samozřejmě kromě kuchyně. Ty trubky jsou navíc zanesené, protože jsou staré z toho roku 1938. Voda jednak teče slabě a je nekvalitní, železitá. Proto se snažíme využít možnosti, které nám dává Ministerstvo financí ČR a žádáme o dotaci na komplexní rekonstrukci těch vodovodních rozvodů, včetně rozvodu teplé vody.“
Obec chce využít dotaci z Ministerstva financí také na rekonstrukci tří obecních bytů, ve kterých v současné době dochází ke změně nájemníků.
Ondřej Feber (ANO), starosta Stonavy: „Jednak jsou ty byty „vybydlené“, jednak jsou tam nějaké praskliny, které nemůžeme zcela prokázat, že je to důlní škoda, ale jsou natolik poškozené, že se opět snažíme využít možnosti dotací a opravit je a to také v souvislosti s tím, že tam dochází k obměně nájemníků, takže bychom mohli i toho využít.“
Vedení obce přitom pevně věří, že v žádostech o dotace bude úspěšná stejně jako například u dotačního titulu na realizaci projektu „Rekonstrukce venkovního areálu polské MŠ ve Stonavě“. Moravskoslezský kraj na ni poskytl částku 400.000,- korun. Práce by měly být zahájeny v druhé polovině letošního roku. Do budoucna se velké změny dočká i prostranství před hlavní budovou polské školy na Holkovicích.
Tomáš Wawrzyk (ANO), místostarosta Stonavy: „Ten park má už určitý věk. Byl hodně namáhán při rekonstrukci celé školy, a proto jsme se rozhodli ho zrekonstruovat a zároveň by se tam mělo vytvořit místo pro nějakou venkovní výuku dětí.“
Obec v současné době čeká na vhodný dotační titul, díky kterému by svůj záměr mohla realizovat.
---
Pálení čarodějnic ve stonavských mateřinkách
Pálení čarodějnic či filipojakubská noc je lidový zvyk, který se odehrává v noci ze 30. dubna na 1. května. Tento obyčej si připomněly i děti ve stonavských mateřinkách.
Na Hořanech byla pro děti připravena čarodějnická stezka, kterou děti absolvovali s Malou čarodějnicí a havranem Abraxasem. Za splněné úkoly získaly indicie, které na závěr proměnily v písmenka a vyluštily tajenku. Učily se zaklínadla, létaly na koštěti, vyrobily si krásné kouzelnické klobouky a vařily čarovné lektvary. Jako symbol odehnání všeho zlého upálily čarodějnici Gertrůdu, neboť oheň symbolizuje energii a život. Na závěr si děti společně opekly párky.
V podobném duchu se týden plný kouzel odehrával i v mateřské škole na Dolanech. Děti si z vařečky vyrobily čarodějnici a naučily se ježibabí taneček. Na závěr čarodějnického týdne musely děti zdolat překážkovou dráhu na koštěti, složit kouzelné puzzle pomocí zaklínadla, uvařit oblíbený lektvar, posbírat nepořádek od Saxany a vyřešit záhadu v krabici. Kromě kouzelnického vysvědčení jim odměnou bylo opékání párků. Vedení stonavských mateřských škol pevně věří, že v příštím roce se v rámci čarodějnického týdne budou moci ve školce setkat všechny děti a koronavirová opatření, která neumožnuje návštěvu školky všem dětem se už opakovat nebude.
---
Zápisy do MŠ probíhají online, bez osobní účasti
Zápisy do mateřských školek probíhají ve Stonavě stejně jako zápisy do první třídy a to bez osobní přítomnosti dětí a rodičů. Mateřinky proto připravili virtuální prohlídku, díky které se mohou rodiče seznámit s prostředím, ve kterém se jejich dítě bude vzdělávat.
Zápisy do stonavských mateřských škol budou i letos probíhat virtuální formou. Rodiče ani děti se osobně zápisu nemohou zúčastnit.
Veronika Bařáková, vedoucí učitelka MŠ Hořany: „Bohužel, letošní zápisy do mateřských školek budou stejné jako loni. Rodiče nemůžou přijít do dané školky, kterou si vybrali v místě bydliště, ale opět budou muset vyplnit žádost a tu odevzdat do školy.“
Žádost i další potřebné informace naleznou rodiče na webových stonavské základní školy. Vybranou školku si ale mohou probléhnout virtuálně.
Veronika Bařáková, vedoucí učitelka MŠ Hořany: „My jsme měli pro děti připravené dny otevřených dveří, kdy jsme jim chtěli ukázat naší školku a podívat se na ni s rodiči. Bohužel, nejde to. Natočili jsme proto krátké video, díky kterému si můžou školku prohlédnout.“
Podobně postupovala i dolanská mateřinka, Videa pak školky umístily na své webové stránky.
Helena Skutková, vedoucí učitelka MŠ Dolany: „Vytvořili jsme video, kde se rodiče mohou ve virtuálním prostředí seznámit s prostory školky.“
Veronika Bařáková, vedoucí učitelka MŠ Hořany: „My máme školku pro děti od tří do šesti let. Při zápise mají přednost předškolní děti a také děti, které ve školce mají sourozence.“
Helena Skutková, vedoucí učitelka MŠ Dolany: „V mateřské škole na Dolanech jsou dvě oddělení. Třída Houseneček je specifická pro děti od dvou let, kdežto ve třídě Motýlků by měly být starší děti, ale s ohledem na, kolik zájemců se nám přihlásí a v jaké věkové kategorii, na základě tohoto si děti rozdělíme do jednotlivých tříd.“
Přihlásit své dítě do mateřské školy mohou rodiče do 16. května. Vybrat si mohou ze dvou českých školek na Hořanech a Dolanech nebo polské školky na Holkovicích.
---
Starszacy przygotowują się do szkoły
Trzydziestego kwietnia minął termin zapisu dziecka do klasy pierwszej Polskiej Szkoły Podstawowej w Stonawie. Tak samo jak wszędzie, zapisy odbywały się, niestety, znów bez osobistego udziału zainteresowanych.
Katarzyna Donat, kierowniczka Przedszkola w Stonawie: „W naszym przedszkolu mamy w tej chwili pięcioro starszaków, ale wiemy, że do pierwszej klasy podała zgłoszenie czwórka.”
Jeden maluch ma odrocznie, a w dniu naszej wizyty, niestety, zabrakło płci pięknej. Niemniej bez względu na wszystko przygotowania do szkoły toczą się tu pełną parą.
Katarzyna Donat, kierowniczka Przedszkola w Stonawie: „Robiliśmy najpierw ćwiczenia graficzne, trenujemy rączkę, żeby była przygotowana do pisania, żeby była rozluźniona. A drugie zadanko to było sudoku obrazkowe, to znowu logiczne myślenie. Dzieci muszą tak poukładać obrazki, żeby w każdym rządku były obrazki różne, żeby się nie powtarzały.”
ankieta, starszacy: „Uczymy się dobrze trzymać kredkę.” „To jest super.” „Uczymy się wycinać nożyczkami.”
Katarzyna Donat, kierowniczka Przedszkola w Stonawie: „Mamy dużo właśnie takich różnych gier, które na bieżąco kupujemy do przedszkola, takich nowości i właśnie ta jedna gra to jest rozpoznawanie figur geometrycznych i również kolory są w tej zabawie do przećwiczenia, a ta druga gra to jest dodawanie. Dzieci wyszukują obrazki i liczą, ile jest obrazków, później to dodają.”
Przygotowań starszaków do szkoły nie przerwało ani zamknięcie przedszkola na siedem tygodni z powodu pandemii.
Katarzyna Donat, kierowniczka Przedszkola w Stonawie: „Co tydzień z panią Jolą posyłałyśmy dzieciom karty pracy i kolorowanki różne. Miały możliwość przyjścia tutaj do przedszkola, zabrania sobie takich różnych gier logicznych, które chciały, i posyłałyśmy filmiki edukacyjne do obejrzenia.”
Niemiej wszyscy tęsknią do tradycyjnego spotkania przyszłych pierwszaków ze szkołą. Tu w Stonawie nadzieja, że może jednak dojdzie do tego jeszcze przed wakacjami, umiera ostatnia.
Marcela Gabrhel, kierowniczka PSP Stonawa: „Mam wielką nadzieję, że sytuacja w naszym kraju poprawi się na tyle, że jednak te dzeici z rodzicami będą mogły przyjść, że dzieci, które w przyszłym roku szkolnym usiądą do ławki szkolnej, już popróbują te ławki , że zobaczą jak się pracuje na tablicy interaktywnej, że będziemy miały z paniami szansę zapytać je o kolory , o kształty, że jednak w jakiś sposób ten zapis przebiegnie u nas.”
---