Stonavský expres

  • Zpravodajství ze Stonavy od reportéra a kameramana Jiřího Brzósky
  • Benefičním koncertem chtějí zachránit nahrávací studio
  • Školní rok 2020/2021 zvládli žáci i učitelé
  • Starszacy pożegnali się z Przedszkolem

Benefičním koncertem chtějí zachránit nahrávací studio

Pozvánka na jednu zajímavou benefiční akci. Uskuteční se v sobotu 10.července na Novém Světě v prostorách Restaurace Bulač.

Na své si ve Stonavě přijdou fanoušci tvrdší muziky. V sobotu 10.července od 16.00 hod. se U Bulače v lokalitě Nový Svět postupně představí šest kapel. Jednou z nich je stonavská punková kapela Bulač, která má své zázemí právě U Bulače.

Josef Nagy, kapela Bulač: „Budou tady kapely Rezavé Trubky, Kazgaroth, PBK Blues, Solar Systém a IQ:60.“

Všechny kapely zahrají bez nároku na honorář. Veškerý výtěžek z benefičního koncertu je určen na restart studia Mroš, kde mnoho kapel, včetně stonavského Bulače náhralo v minulosti své skladby.

Josef Nagy, kapela Bulač: „Pan Mroš umřel, zavřelo se studio a chceme znovu to studio nastartovat, aby si tam kapely mohly nahrávat apod. Vyjímečné bylo v tom, že bylo analogové a myslím si, že opravdu to bylo speciální studio.“

Benefice na restart nahrávacího studia Mroš, není jedinou benefiční akcí organizovanou v Pohostinství Bulač. Loni se například pomáhalo malé Karolínce.

Lucie Nagyová, spoluorganizátorka benefičního koncertu: „Děláme tady více benefičních akcí, většinou jsou to akce pro postižené děti.“

Kromě benefičních koncertů se tady organizují i další zajímavé akce.

Lucie Nagyová, spoluorganizátorka benefičního koncertu: „11. září tady bude další akce, nebude to benefiční, přijedou kapely s Děčína a okolí. Těšíme se a doufám, že to klapne.“

---

Školní rok 2020/2021 zvládli žáci i učitelé

Stonavští školáci si užívají dvouměsíční prázdniny. Rozdáním vysvědčení jim skončil netradiční školní rok. O tom, jak jej zvládly děti i pedagogové a co všechno se bude dít ve škole o prázdninách jsme si povídali s ředitelkou základní a mateřské školy Stonava Miladou Heimerovou.

Ve středu 30. června obdrželi všichni stonavští žáci svá vysvědčení. Začaly jim dvouměsíční prázdniny. Za sebou mají ovšem další netradiční školní rok. Z třídních lavic se museli přesunout do online prostředí a jak nám potvrdila ředitelka školy, prvopočátky nebyly vůbec jednoduché.

Milada Heimerová, ředitelka ZŠ a MŠ Stonava: „Již od září jsme se vlastně připravovali, zaváděli jsme do praxe aplikaci Teams. Učitelé se museli naučit pracovat s touto aplikací, využívat různé metody, různé formy práce a totéž museli zvládnout i žáci. Během distanční výuky se nám žáci ukázali na jedné straně jako samostatní a překvapovali nás tím, co všechno zvládnou na druhé straně, se ale u některých se projevilo to, že byli doma, v domácím prostředí. Někteří žáci se nám připojovali z postele, neměli u sebe nic na poznámky, nebo žádné učebnice, tak jsme si sedli a vytvořili jsme taková základní pravidla, se kterými byli seznámeni jak žáci, také jejich rodiče prostřednictvím online třídních schůzek a také tato pravidla byla vyvěšena na webové stránky.“

Už v srpnu škola zapracovala do školního řádu, že distanční forma výuky je povinná pro všechny žáky, a že práce, které budou zadávány během online výuky budou hodnoceny a budou sloužit jako podklad pro klasifikaci. Velmi důležitou roli během distační forma výuky měli, hlavně u žáků prvního stupně měli jejich rodiče, bez kterých by to prostě nešlo.

Milada Heimerová, ředitelka ZŠ a MŠ Stonava: „Děti na prvním stupni se bez pomoci rodičů neobešly. Tam byla zapotřebí jejich účast. Mnozí z nich byli připojeni i na hodiny a viděli, co žáci dělají, viděli, jak paní učitelky vysvětlují.“

I přes nesnáze, které přinesl Covid-19 ,se nakonec učivo ve stonavské škole zvládlo probrat a deváťáky perfektně připravit na přijímací zkoušky.

Milada Heimerová, ředitelka ZŠ a MŠ Stonava: „My jsme v letošním školním roce zrušili nepovinné předměty, které připravovaly žáky na přijímací zkoušky a místo toho jsme zavedli kroužky. I tyto kroužky probíhaly online, potom byly povoleny konzultace. Toho jsme využili a žáci, kteří šli na přijímací zkoušky si přišli napsat test do školy dokonce dvakrát, takže ta jejich příprava proběhla a já si myslím, že se to vyplatilo, protože všichni byli přijati a umístěni v prvním kole.“

Kvůli pandemii koronaviru muselo vedení stonavské školy změnit i způsob přijímacího řízení do mateřských školek a do první třídy.

Milada Heimerová, ředitelka ZŠ a MŠ Stonava: „Přijímací řízení do 1.třídy i do mateřských škol proběhlo také distanční formou. Do první třídy nastoupí 20 žáků a do mateřských škol jsme dostali třicet přihlášek, což se v minulosti nikdy nestalo a byl oříšek, umístit všechny děti. Musím konstatovat, že se nám podařilo umístit všechny stonavské. Některé mimostonavské jsme museli odmítnout.“

V závěru školního roku došlo k postupnému rozvolňování. Školáci se opět mohli vrátit do lavic a kromě výuky stihli i několik zajímavých akcí.

Milada Heimerová, ředitelka ZŠ a MŠ Stonava: „V rámci toho uvolnění jsme se stihli setkat v rámci projektu OKAP se střední školou techniky a služeb, kdy za námi přijeli tady do školy a předvedli žákům osmého a devátého ročníku tzv. sdílenou výuku, která se týkala dílny automechanik, stihli jsme také kontaktovat naši partnerskou školu v Polsku v Marklowicích a od září bychom chtěli zase pořádat společné akce. Tou první akcí by měl být výlet na Pustevny a výstup na Radhošť.“

To vše ale až po prázdninách. Během nich dojde ve škole na Dolanech k rekonstrukci rozvodů vody a první stupeň se přestěhuje do zrekonstruovaných prostor školy na Hořanech.

Milada Heimerová, ředitelka ZŠ a MŠ Stonava: „Těším se moc, teď je to všechno ještě v té fázi pracovní. Samotné rekonstrukční práce jsou dokončeny, ale teď stěhujeme. Stěhujeme nábytek, stěhujeme všechny pomůcky, protože z budovy bylo vyklizeno všechno a připravujeme na 31. srpna potom takové slavnostní otevření.“

---

Starszacy pożegnali się z Przedszkolem

Ze swoim pierwszym miejscem edukacji, na razie jeszcze tym przedszkolnym, żegnali się w ostatni dzień czerwca starszacy polskiego przedszkola w Stonawie-Hołkowicach.

Katarzyna Donat, kierowniczka Przedszkola: „Dzisiaj już od rana była uroczysta atmosfera, ponieważ dzieci przychodziły z kwiatami, z podziękowaniami, żegnaliśmy w tym roku czterech starszaków, mocna grupa, wszyscy idą tu do naszej szkoły.”

Na drogę do szkolnego świata wiedzy każdy ze starszaków otrzymał cenne rady i szczere życzenia przyszłych sukcesów.

W krótkich wierszykach starszacy wspominali pierwsze kroki, które przed laty w przedszkolu stawiali na ścieżce swojej edukacji. A łatwo nie było.

Anetka: „Byłam bardzo przestraszona, kiedy pierwszy raz tu przyszłam, często łezkę w oku miałam, chociaż wstyd się teraz przyznać.”

Szczepanek: „A teraz popatrzcie, jaka wielka odmiana, śpiewam, liczę i tańczę, i nie trzyma mnie mama.”

Rysio: „Rzecz to wielka niesłychanie, gdy starszakiem się zostanie.”

Basia: „Dziś w przedszkolu nikt nie płacze, każdy jest wesoły, ja już wyrosłam duża i idę do szkoły.”

Rysio: „W głowie wiedza zostać musi, choć leniuszek czasem kusi.”

Do rozpoczęcia nauki w szkole zostały jeszcze niespełna dwa miesiące wakacji. Ze swoim przedszkolem zaś nasze maluchy nie muszą się jeszcze definitywnie pożegnać.

Katarzyna Donat, kierowniczka Przedszkola w Stonawie: „Wakacje i przedszkole oczywiście idą w parze, ponieważ przedszkola są zamknięte tylko miesiąc. Miesiąc sierpień w tym roku są przedszkola otwarte i będziemy mieli otwarte nasze przedszkole od pierwszego do jedenastego siepnia, czyli pierwsze dwa tygodnie przedszkole Hołkowice i przedszkole Górzańskie a następne dwa tygodnie obydwa przedszkola Dolańskie.“

Z tym, że zajęcia prowadzone przez polskie przedszkolanki będą odbywały się w budynku czeskiego przedszkola na Dolanach.

Katarzyna Donat , kierowniczka Przedszkola w Stonawie: „My z panią Jolą przenosimy się do małego przedszkola na Dolanach, ponieważ tutaj będą prace w ogrodzie. W ogródku przedszkolnym będą nowe przełazy. Ogród szkolny będzie w przeróbce, więc my będziemy na Dolanach i mamy nadzieję, że po wakacjach, jak wrócimy 1 września, to możemy się cieszyć na całkiem nowy piękny ogród.”

Do polskiego przedszkola zostało zapisanych ponownie osiemnaścioro dzieci.


---Mohlo by Vás také zajímat


Dnešní premiéry