Ve Stonavě se skákalo pro dobrou věc
Místní stáj AKIMAROL uspořádala další dobročinnou akci. Už po šesté se ve Stonavě konaly závody v drezuře koní a parkurovém skákání na podporu Davida Rosůlka, chlapce, který je postižený dětskou mozkovou obrnou.
Stonavská stáj Akimarol každoročně na konci prázdnin pořádá závody, kterých se kromě místních koňáků účastní i závodníci z blízkého okolí. Výtěžek ze startovného jde přitom na dobrou věc. Organizátoři závodů tímto způsobem pomáhají rodičům Davídka Rosůlka s financováním jeho léčby. David je postižen dětskou mozkovou obrnou.
Žaneta Miková, organizátorka závodů: „Letos je to šestý ročník závodů pro Davida Rosůlka. Chtěli jsme dělat něco pro dobrou věc.“
Zájem o tyto stonavské závody každoročně narůstá, letos mohli diváci vidět přes 140 startů.
Žaneta Miková, organizátorka závodů: „Nejprve máme drezury a potom začneme parkury od výšky 50 cm pro začátečníky až po 90 cm pro zkušené jezdce.“
anketa, závodníci: „Je to velká událost tady ve Stonavě, trénujeme na to celé prázdniny.“ „Příprava je celoroční. Tady ty závody jsou pro Davida Rosůlka, jsem ráda, že mu můžeme tímto přispět.“ „Těšila jsem se, uvidíme, jak závody dopadnou.“ „Koně jsou pro mě srdcovou záležitostí. Baví mě na nich jezdit a pečovat o ně. Je to prostě můj život.“ „Jsem tady poprvé. Přijeli jsme z Bohumína. Jelo se dobře, nejtěžší byla ta drezura.“ „Já jsem si to užívala, bylo to výborné.“
Žaneta Miková, organizátorka závodů: „Chtěli bychom v tom, co děláme, pokračovat. Rádi bychom, aby si jezdci, kteří se nedostanou na oficiální závody, mohli vyzkoušet takovéto závody „nanečisto“, ale se vším všudy.“
Oficiální závody jsou totiž pro licencované jezdce, kteří nejprve musí splnit zkoušky základního výcviku jezdce. Takovýchto závodů, jako je ten stonavský, kterého se mohou účastnit i závodníci bez licence, v našem kraji postupně ubývá.
---
Stonavští předškoláci se vzdělávali na dopravním hřišti
Velmi hravé, ale přitom poučné dopoledne absolvovali děti z mateřské školy na Dolanech.
V rámci svého vzdělávání navštívili havířovské dopravní hřiště, kde se za přítomnosti policisty seznámili se základními pravidly bezpečného chování v silničním provoze. Této akce, která byla původně naplánována na duben letošního roku a následně přesunuta na září se měly účastnit i děti z ostatních stonavských mateřských škol a žáci 1. třídy. Současná epidemiologická situace ale neumožňuje pořádat společné akce.
---
Fotbalový klub SK Stonava se rozrostl o přípravku
Sportovní klub Stonava se rozhodl rozšířit svoji oddílovou základnu o fotbalovou přípravku. V pondělí 7. září proto uspořádal nábor malých fotbalistů, který se setkal s velkým ohlasem nejen u chlapců, ale i děvčat.
Žáci fotbalového klubu SK Stonava nastoupili do nové sezóny, stejně jako muži velmi úspěšně. Za sebou mají tři utkání, dvě venku a jedno na domácí půdě.
Aleš Otruba, trenér žáků SK Stonava: „Do sezóny jsme vstoupili dvakrát vítězně 7:0 a 6:0. Třetí zápas jsme prohráli 2:1, ale s výkonem jsem byl spokojený.“
Tréninky žáků probíhají dvakrát týdně, v pondělí a ve středu. Na fotbalovém hřišti se nyní budou nově potkávat i s malými začínajícími fotbalisty. Vedení klubu se totiž rozhodlo, rozšířit svoji základnu o fotbalovou přípravku.
Martin Cyroň, předseda SK Stonava: „Už to nebudou jen žáci, ale i přípravka. Máme na to rok, abychom to dali dohromady. Příští rok na podzim je chceme přihlásit do soutěže.“
Aleš Otruba, trenér žáků SK Stonava: „Je to velký přínos, protože z těch mladších se dá potom vybírat do těch starších. Když nemáme přípravku, nemáme z čeho brát.“
Nábor dětí do přípravky se setkal s velkým ohlasem. Svůj první trénink absolvovali nejen kluci. Ve Stonavě chtějí hrát fotbal i děvčata.
anketa, zájemci o fotbalovou přípravku: „Mě baví kopat s míčem, tak jsem se přihlásila na fotbal.“ „Brácha hraje fotbal, tak jsem chtěla taky.“ „Mě baví kopat do branky.“ „Já jsem se přihlásil na fotbal, protože rád kopu, rád běhám a rád skáču.“ „Mě se líbí, že tady mohu běhat.“ „Já se těším, až budu dávat góly.“
Lukáš Hojdyš, trenér fotbalové přípravky SK Stonava: „Byl jsem v kontaktu s Martinem Cyroněm. Říkal mi, že ve Stonavě je spoustu dětí a nemají tady přípravku, tak jsme se domluvili, že to zkusíme, zda o to bude zájem. Tím zájmem jsem byl mile překvapen. Čekal jsem tak pět až šest a přišlo jich dvanáct. Je dobře, že je rodiče přivedou na ten fotbal. Děti nemusí sedět doma s telefonem a tabletem v ruce. Mohou tady tu hodinku poblbnout a něco dělat. Jsme pořád otevřeni všem zájemcům. Chceme, aby ty děti měly nějaký pohyb.“
Tréninky stonavské přípravky budou probíhat vždy v pondělí a ve středu od půl páté odpoledne.
Lukáš Hojdyš, trenér fotbalové přípravky SK Stonava: „Do budoucna chystáme zápasy. Dneska jsme začali s tréninky, uvidíme jak to bude pokračovat.“
Martin Cyroň, předseda SK Stonava: „Až se trošku poznají, chtěli bychom jim domluvit nějaká přípravná utkání s okolními týmy a v zimě pak ve sportovní hale turnaj.“
---
Mógł być konkurentem Wawelu
Poczuć się jak na wakacjach tyle że bez dalekich podróży mogli uczestnicy serii wakacyjnych spacerów po Cieszynie. Podczas jednego z nich spacerowali po Wzgórzu, gdzie stał średniowieczny zamek. Zostało po nim wprawdzie niewiele, piastowska wieży i rotunda, ale dzięki frapującym opowieściom przewodnika można było zanurzyć się w czasy dawnej świetności grodu.
Władysław Żagan, przewodnik: „Ten okres największej rozbudowy przypada na wiek 14. i władzę książąt Kazimierza i później jego syna Przemysława I Noszaka, najwybitniejszego z Piastów cieszyńskich. Wówczas on sprowadził prosto z Pragi jednego z najwybitniejszych architektów Piotra Parlerza tego samego, który budował np. Most Karola czy katedrę św. Wita. Tutaj na terenie zamku działał jego uczeń, uczeń Oswald, który budował cieszyński zamek, stąd do dnia dzisiejszego mamy tutaj kilka takich zabytków związanych z warsztatem parlerzowskim w Cieszynie.“
Książę Przemysław Noszak, nazywany tak ponieważ z powodu podagry noszono go w lektyce, był politykiem europejskiego formatu. Na praskim dworze samego cesarza Karola IV otrzymał wysokie funkcje.
Władysław Żagan, przewodnik: „Pełnił tam funkcję nadwornego sędziego , dodatkowo był w służbach dyplomacji, a więc jako dyplomata rozwiązywał najważniejsze konflikty, prowadził najważniejsze sprawy królestwa Czech. Przemysław Noszak też rozwiązywał sprawy np. bitwy pod Grunwaldem, pertraktował z Krzyżakami. Gdyby te pertraktacje akurat się udały, no to do bitwy mogłoby nie dojść. Miał sporo pieniędzy, więc mógł sobie pozwolić na rozbudowę zamku. Składał on się z zamku dolnego z zamku górnego. Była to naprawdę ogromna inwestycja. Gdyby ten zamek się zachował to najprawdopodobniej byłby konkurencją dla Wawelu.“
Niestety, po wojnach szwedzkich z zamku zostały ruiny. Wiele lat później książę Karol Habsburg kazał je rozebrać, zasypać i założyć tu park. W czasie badań archeologicznych odkryto widoczne dziś fragmenty palatium, aresnału, wieży przybramnej i inne.
Władysław Żagan, przewodnik: „Mamy też tutaj fragmenty kuchni, ona jest nieco późniejsza, bo z wieku 16., pierwotna kuchnia znajdowała się w zamku dolnym. Na jego ruinach zbudowano de fakto dzisiejszy Pałac Myśliwski Habsburgów."
Dziś mieści się w nim szkoła muzyczna. Z cieszyńskim grodem związana jest pewna ciekawostka dotycząca Stonawy. O niej opowiem za tydzień.
---