Online výuka nahradila písemnou webovou komunikaci
Prudký nárůst epidemie koronaviru uzavřel v polovině října všechna vzdělávací zařízení s výjimkou mateřských škol. Žáci se učí z domu. Učitelé jsou v přesně stanovených časech se školáky propojeni přes internet online.
Marek Poddaný nastoupil 1. září do první třídy. Do školy se velmi těšil, teď se ale musí, stejně jako 14 jeh spolužáků vzdělávat doma v rámci povinné distanční výuky. S učitelkou jsou od 2. listopadu v každodenním kontaktu díky hodinovému online vyučování.
Hana Hanzalová, učitelka 1. třídy: „Všechny děti, které se připojily, vidím. Slyším je, komunikujeme spolu, hlásí se a odpovídají.“
Online vyučování ale klasickou výuku nenahradí. Ví to i Marek.
Marek Poddaný, žák 1. třídy: „Ve škole je to lepší, protože tam máte kamarády a dostáváte jedničky.“
Hana Hanzalová, učitelka 1. třídy: „Ve škole toho uděláme několikanásobně více věcí. Dětem chybí hry a sociální kontakt. Když jim dám přestávku, tak slyším, jak se snaží spolu komunikovat. Chybí tam spousta věcí ze školy.“
V rámci distanční výuky je u těch nejmenších dětí velmi důležitá spolupráce s rodiči.
Hana Hanzalová, učitelka 1. třídy: „Je to těžké pro děti, pro rodiče i pro nás. Určitě nabereme velké zpoždění, než se vrátíme do školy. Doufejme, že se tahle naučí prvňáčci číst. Je vidět, že se rodiče s nimi učí, že čtou ty slabiky a slova.“
Na online vyučování přešla stonavská základní škola od 2. listopadu. Do té doby učitelé s žáky komunikovali pouze písemně přes webové stránky školy.
Milada Heimerová, ředitelka ZŠ a MŠ Stonava: „Pracujeme z aplikací MS Teams, takže žáci se přihlašují podle jednotlivých předmětů.“
Od páté do deváté třídy je stanoven pevný rozvrh. Začíná se v osm hodin ráno a učí se zhruba do jedenácti.
Milada Heimerová, ředitelka ZŠ a MŠ Stonava: „Na prvním stupni je to trošku jinak, protože tam potřebujeme spolupráci s rodiči. Není neobvyklé, že paní učitelky mají schůzky třeba v odpoledních hodinách, aby rodiče byli přítomni a věděli, co mají dělat.“
Co se týče internetového připojení, stonavští školáci jsou oproti jiným ve výhodě. Obec už několik let nabízí svým občanům bezplatné internetové připojení. Sedmi žákům, kteří neměli potřebné technické vybavení, škola zapůjčila notebooky.
---
Horníkům v hledání nové práce pomáhá ÚP i Nová šichta
V souvislosti s útlumem těžby na Karvinsku otevřel Úřad práce tři mobilní poradenská střediska a to na Dole Darkov, ČSA a Dole ČSM. Cílem fungování těchto středisek je snaha, aby zaměstnanci OKD našli jiné vhodné zaměstnání tak, aby se nemuseli vůbec registrovat na úřadu práce, popřípadě aby doba jejich evidence byla co nejkratší. Využít mohou ale také programu Nová šichta, který v OKD funguje už od roku 2014.
Naďa Chattová, mluvčí OKD: "Naši personalisté nejčastěji pomáhají zpracovávat zájemcům životopis, pomáhají s orientací na trhu práce i s vyhledáváním vhodných pracovních nabídek. V případě zájmu připravíme zájemce i na pohovor a zajistíme i externí sociální a psychologické poradenství."
---
Stonavská Barborka proběhne formou virtuálního setkání
Mimořádná opatření související s pandemií koronaviru neumožňují uspořádání letošního již 14. ročníku Mezinárodního festivalu komorního a ansámblového zpěvu Stonavská Barborka tak, jak je zvykem, přímo ve Stonavě. Organizátoři se proto rozhodli uskutečnit setkání ansámblů včetně jejich vystoupení v online prostředí.
Konec listopadu měl ve Stonavě patřit mezinárodní soutěži v komorním a ansámblovém zpěvu Stonavská Barborka. Nouzový stav a vyhlášena mimořádná protiepidemiologická opatření bohužel neumožňují, aby 14. ročník této ojedinělé soutěže proběhl tak, jak tomu bylo v předchozích letech. Organizátoři si ale poradili.
Josef Melnar, ředitel Stonavské Barborky: „Museli jsme změnit plány a tak jako ve školách a všude se přistupuje na distanční projevy, tak i my jsme museli modifikovat naší soutěž. Protože jsme nechtěli přijít o naše zpěváky a chtěli jsme jim v rámci možností aspoň něco nabídnout, tak jsme zvolili virtuální prostor a bude to virtuální setkání zpěváků. Místo soutěžního programu to bude přehlídka jejich zpěvu.
O klasickou soutěž se ale letos jednat nebude.
Josef Melnar, ředitel Stonavské Barborky: „Bude to setkání jejich soutěžních vystoupení, které měli připravené. Požadali jsme je, aby si svá soutěžní vystoupení natočili někde ve škole či v soukromí. Tyto nahrávky nám poslali a my pak z těchto nahrávek uděláme přehlídku těch jejich vystoupení. Přizvali jsme VIP hosty, kteří s náma budou debatovat a nějkých způsobem ohodnotit, vše ale neformálně.“
A v podobném duchu proběhne i výtvarná soutěž, která se stala součástí Stonavské Barborky. Soutěžní obrázky je možno v digitální podobě zasílat do 30. listopadu 2020. Do tohoto data je také prodloužen termín podání přihlášek do pěvecké části festivalu. Online Setkání ansámblů uprostřed pandemie pak proběhne 12. prosince 2020.
---
Przestępcy spustoszyli redakcję „Głosu” i salę PZKO
Jak podaje „Głos”, gazeta Polaków w Republice Czeskiej, w ubiegły weekend nieznani sprawcy włamali się do siedziby Polskiego Związku Kuluralno-Oświatowego w Czeskim Cieszynie oraz do sąsiedniego budynku hotelu „Piast”. Największego spustoszenia dokonali w redakcji „Głosu”.
Widok był przygnębiający, potwierdzał, że wandalom chodziło nie tyle o kradzież majątku, co o dokonanie jak największych zniszczeń. Zostawili pieniądze, skradli dwa aparaty fotograficzne i kluczyki do samochodu.
Tomasz Wolff, redaktor naczelny „Głosu”: „Najbardziej mnie zaszokowało to, że np. zostały nietknięte dwa telewizory, dwie plazmy, które wiszą na ścianie, natomast młotkiem albo siekierą został mój dyktyfon rozniesiony na strzępy. Więc taki troszeczkę dysonans, że z jednej strony niszczą sprzęt typowo dziennikarski, jakim jest dyktafon, tak jakby chcieli jakieś nagrania zlikwidować, a z drugiej strony telewizory zostawiają w spokoju. Rozwalili naszą drukarkę redakcyjną, dobrali się do tonera, ten toner rozpryskali praktycznie po dwu pokojach, natomiast przed wejściem do serwerowni jest wielka czerwona kałuża, no niech się każdy domyśli, co może przywodzić, jak się na to po raz pierwszy spojrzy.”
W sieci pojawiają się pytania, czy wybór polskiego objektu był przypadkowy.
Tomasz Wolff, redaktor naczelny „Głosu”: „Nie chcę wchodzić tutaj w kompetencje policji, jest na pewno w tej sprawie dużo pytań, na pewno więcej pytań niż odpowiedzi, ale tak jest na etapie każdego śledztwa. Nie chcę tutaj jakichś demonów wywoływać. Ja bym spokojnie poczekał na to, co policja będzie w najbliższych dniach i tygodniach robiła, na pewno nie jest to zwykły wandalizm, tak mi się wydaje.”
Dwa lata temu pomieszczenia redakcji zostały wyremontowane za duże pieniądze z „Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie”, podobnie jak salka „Bajki” na poddaszu, gdzie odbywają się zebrania i warsztaty PZKO, i gdzie również grasowali przestępcy.
Helena Legowicz, prezes ZG PZKO: „Największą szkodę wyrządzili w ten sposób, że wypuścili gaśnice proszkowe przez całą kuchenkę, przez salę konferencyjną, wszystko jest przysypane proszkiem, który do wszystkiego się przykleje. Ale straty finansowe to jedno, ale ten stres i to nasze jakby poczucie niebezpieczeństwa, jest ceną którą płacimy.“
Policję wezwał na miejsce właściciel hotelu „Piast”, kiedy w niedzielę wieczorem zauważył, że ktoś włamał się do jego obiektu i że także okno w sąsiednim budynku PZKO jest rozbite, a w środku pali się światło.
Eva Michalíkowa, biuro prasowe Wojewódzkiej Komendy Policji w Ostrawie: „Po provedených procesních úkonech a ohledání místa činu policisté zajístili stopy, které nyní vyhodnocují. V dané věci byly zahájeny úkony k tresnímu řízení, pro podezření ze spáchání zločinu - krádež a přečinu poškození cizích věcí. Po dopadení pachateli hrozí trest odnětí svobody až na osm let.”
Aż osiem lat to ze względu na trwający stan wyjątkowy. Najpierw jednak sprawcy muszą zostać schwytani.
---