Stonavský expres

  • Zpravodajství ze Stonavy od reportéra a kameramana Jiřího Brzósky
  • Černý korzár dorazil do Stonavy, kolotoče na pouti budou
  • Do zaslouženého důchodu odchází Dagmar Tyrlíková
  • Stonavští zahrádkáři smažili vaječinu
  • Ratują zapomniany cmentarz w Karwinie

Černý korzár dorazil do Stonavy, kolotoče na pouti budou

Koncem července přicházejí do centra obce nejen místní obyvatelé, ale sjíždějí se tady i lidé ze širokého okolí. Obci se totiž před 30 lety podařilo obnovit věhlas místní Máří Magdalénské pouti. Loni byla ovšem, kvůli pandémii koronaviru, světská část poutě zcela zrušena. Letos je situace podobná. Doprovodný kulturní program není. Lidé se ovšem mohou těšit alespoň na kolotoče, které na parkoviště u Domu PZKO dorazily už na začátku prázdnin.

Václav Tvardek, Lunapark U Černého korzára: „Chceme to pustit ve dnech 23. - 25.července a obnovit to, protože lidé se na nás těší. Je to takové smutné, když jsme tu loni nebyli. Chceme zase tu veselost lidem, zvláště dětem dovézt. Přicházejí a ptají se, kdy budeme začínat, takže na ty tři dny to zprovozníme. Budou tady pěkné atrakce, všechny jsou renovované a máme dvě atrakce navíc. Máme tady fugu, která jede hlavou dolů, ta tady ve Stonavě ještě nebyla. Bude chobotnice, autodrom, velký řetízkový kolotoč, vídeňské kolo, zvonková dráha, klece, létající draky, hurigán a další dětské atrakce. Bude jich tady dostatek, abychom lidi potěšili a zabavili.“

Klasické pouťové stánky, koncerty, soutěž v sečení trávy ani ohňostroj bohužel nebude. K dispozici budou pouze stánky s občerstvením. Uzavřena nebude ani silnice kolem domu PZKO.

---

Do zaslouženého důchodu odchází Dagmar Tyrlíková

Dvouměsíční prázdniny začaly i dětem, kteří navštěvují základní uměleckou školu. Ti, kteří se učí ve Stonavě hře na klavír, budou mít od září nového pedagoga. Do zaslouženého důchodu totiž odešla Dagmar Tyrlíková. Vedení obce ji proto za její práci i za to, co vše pro stonavský kulturní život vykonala, poděkovalo.

Do zaslouženého důchodu odchází učitelka klavíru a také vedoucí stonavské pobočky ZUŠ Bedřicha Smetany v Karviné Dagmar Tyrlíková. Tuto funkci vykonávala od samotného začátku založení pobočky, dlouhých třicet let. Za její práci pro stonavské děti ji osobně na místní radnici poděkovalo vedení obce.

Ondřej Feber, starosta Stonavy: "Ona skutečně to dělala se srdcem, svým nasazením a možná si to ani všichni neuvědomují, rodiče a děti, že vlastně díky ní nám to tak dobře fungovalo."

Paní Tyrlíková byla projevem úcty mile překvapena. Odchází do důchodu se zadostiučiněním, že pro děti v oblasti hudby udělala maximum.

Dagmar Tyrlíková, vedoucí pobočky ZUŠ B. Smetany ve Stonavě: "Myslím si, že jsem dala dobré základy pro další působení pobočky ZUŠ ve Stonavě."

Kamil Novák, ředitel ZUŠ B. Smetany v Karviné: "Odchodem paní Tyrlíkové nekončí naše působnost tady ve Stonavě, Mám už další dobrou náhradu za paní učitelku, ale jméno ještě nechci prozradit, bude to velké překvapení a myslím si, že se mají Stonavané na co těšit."

My se proto s kamerou na začátku nového školního roku do stonavské ZUŠ určitě podíváme.

---

Stonavští zahrádkáři smažili vaječinu

Společenský život se pomalými krůčky opět vrací do normálu. Důkazem je první akce stonavských zahrádkářů v letošním roce. Ve své klubovně na Stavech smažili vaječinu a my jsme si tuto akci nemohli nechat s kamerou ujít.

Stonavští zahrádkáři se konečně dočkali. Po několika měsících se opět mohli setkat a zároveň pozvat širokou veřejnost na svou první letošní akci - smažení vaječiny.

Alois Wojkowski, předseda MO ČZS Stonava: „Strašně se na to těšíme, že stonaváci přijdou, protože se už těšili. Každý, kdo mě v autobuse nebo na chodníku potkal, si přál, abychom už začali.“

Míchej! Pořádně promíchat, ať tam nemáme žmolky.

Anna Žáková, členka MO ČZS Stonava: „Máme 150 vajíček, 3 kg slaniny, kterou jsme vyškvařili. Máme upečené koláče, každá z nás upekla koláč, který se prodá, máme minerálky, prostě všechno. Máme i utopence, to je letos novinka, uvidíme, jaký bude zájem mezi lidmi.“

A k tomu vychlazené čepované pivečko, co si víc přát.

anketa, návštěvníci akce: „Však to je už rok a půl, co jsme se nesešli. Nechápu to, bylo to jak mrtvé.“ „Smutno bylo snad každému, sedět doma a dělat jen kolem chalupy a neposedět mezi lidmi. Člověk teď aspoň přijde na jiné myšlenky.“

Prosím. Výborně, děkuji.

anketa, návštěvníci akce: „Vaječina byla výborná. Bylo tam dost špeku i dobře okořeněná.“

Kromě vaječiny mají stonavští zahrádkáři letos naplánovány i další akce určené pro širokou veřejnost. Informovat vás o nich budeme v příštím vydání stonavského expresu.

---

Ratują zapomniany cmentarz w Karwinie

Ja zapraszam teraz państwa na reportaż o starym ewangelickim cmentarzu w byłej karwińskiej części Meksyk. Odkryła go wśród leśnych zarośli grupka panów z Bierklubu.

Stanisław Kołek, członek Bierklubu, organizator robót: „W 2017 roku zupełnie przypadkowo odkryliśmy ten cmentarz. Był zupełnie zarośnięty, cmentarz w lesie. Takżeśmy sobie powiedzieli, że coś z tym trzeba zrobić. Kolega z motorową piłą przyszedł i właściwie od tego czasu przebiegło 22 brygad, pracowało już przeszło trzysta ludzi (stan na dzień 29.5.2021).“

Roman Buława, członek Bierklubu: „W pierwopoczątkach to zainicjowała Brać Kuflowa na Zaolziu, je to tam napisane i na tabliczce. Ilu nas było? Z dziesięciu chyba, a to byli wszyscy z Bierklubu. Mój kolega Staś Kołek, jest taki mój serdeczny kolega, no i zainteresował nas tym wszystkim.“

Stanisław Kołek, członek Bierklubu, organizator robót: „Ja myślę sobie, że cmentarz jest wyjątkowym miejscem. Każdy cmentarz. Tam leżą nasi przodkowie, oni zasługują sobie na pamięć, i to jest taki ludzki odruch.“

Karolina Schmidtowa, mieszkanka Karwiny: „Při minulé brigádě jsme tady byli pomáhat jako hasiči, káceli jsme stromy.“

Anna Furasowa, mieszkanka Karwiny: „No przyszłach tu z wnuczką, bo ona je u hasiczów, a tak chciała, abych tu szła z nią se podziwać, jak to tu wypado. A żeby my to kapkę pomógły tu to oczyścić.”

Otto Santarius, potomek zmarłych: „To jest nasz grób dziadka i jest tu pochowany ze swoją żoną. No byłem na pierwszej, drugiej i trzeciej brygadzie, potem kilka brygad wyniechałem, i teraz jestem na dalszej.”

Większości grobów jednak nikt już nie odwiedza. Tylko niewielką część zmarłych ekshumowano, pozostałe groby tonęły w zaroślach i trawie.

Stanisław Kołek, członek Bierklubu, organizator robót: „Tu jest pogrzebany właściciel gruntu, to był rolnik z Karwiny, Józef Kraina. I on jako ewangelik ofiarował grunt pod ten cmentarz w 1902 roku. W 1906 r. wybudowano kaplicę. Moim zdaniem to jest perła architektury, jest w stylu nowogotyckim. Niestety, dach i wieża się zawaliły przed chyba sześciu laty, bo są jeszcze zdjęcia na internecie z wieżą. Są plany, żeby odrestaurować te mury, żeby dobudować brakujące cegły, te warstwy, które już spadły zabezpieczyć przed dalszym rozpadaniem się i po prostu zostawić to jako taką zakonserwowaną ruinę bez dachu.“

Roman Buława, członek Bierklubu: „No, jeszcze parę drzew chyba pójdzie i potem będzie trzeba utrzymywać, trawę kosić no.”

Cieszyć może fakt, że praca tej grupy zapaleńców jest doceniana przez mieszkańców.

Stanisław Kołek, członek Bierklubu, organizator robót: „Na futrynę tej rozpadającej się kaplicy zainstalowaliśmy skrytkę z książką pamiątkową, z takim pamiętnikiem. Ludzie wpisują swoje wrażenia po odwiedzeniu tego miejsca. Jest już za tych pół roku zapisanych niemal sześćdziesiąt stron. Ludzie tam piszą podziękowania za to, że tu o to ktoś się troszczy, wpisują tam nawet modlitwy za zmarłych. Bardzo to jest piękne i pozytywne. I widzimy, że ta praca ma sens, i są jakieś efekty.“

---Mohlo by Vás také zajímat


Dnešní premiéry