Zastupitelé se zabývali dotacemi a bezplatnou přepravou
Celkem třicetkrát se v průběhu posledních čtyř let sešli stonavští zastupitelé, aby projednali důležité body pro chod obce.
Na svém posledním zasedání před komunálními volbami mimo jiné schválili žádosti, které byly občany podány v I. etapě vyhlášeného Programu k poskytnutí dotace vlastníkům budov v obci Stonava pro rok 2022. Podáno bylo celkem 288 žádostí, přičemž dvě byly podány po termínu a tudíž nesplnily podmínky dané programem. Po důkladném posouzení všech žádostí byla 286 žadatelům přiznána dotace ve výši více než milion dvě stě tisíc korun. Zastupitelé rovněž schválili stejně jako v předešlých letech finanční příspěvky pro bezplatnou přepravu stonavských dětí od 6 do 15 let a seniorů starších 70 let. Bližší informace o proplacení dokladů za nabití karty ODIS jsou zveřejněny na webové stránce obce.
---
Zahrádkáři se pochlubili svými letošními výpěstky
Jak je tomu v obci zvykem, i letos se stonavští zahrádkáři pochlubili tím, co na svých záhonech vypěstovali.
Druhý zářijový víkend patřil ve Stonavě zahrádkářům. Ve své klubovně na Stavech opět prezentovali to, co se jim podařilo vypěstovat.
Anděla Štulová, místopředsedkyně MO ČZS Stonava: „Chceme se zase trošku připomenout a ocenit ty pěstitele jak zeleniny, tak ovoce. Chceme, aby se lidé přišli podívat, co se ještě dneska na zahrádce může urodit.“
Zájem veřejnosti, prohlédnout si výpěstky je každoročně velký. Letos bylo co obdivovat.
Anděla Štulová, místopředsedkyně MO ČZS Stonava: „Rajčata byly úplně perfektní, papriky byly úžasné a brambory jsou letos luxusní.“
anketa, návštěvníci výstavy: „Je to tady moc pěkné.“ „Mají věci, které jsou nádherné. Třeba fenykl, rajčata nebo dýně.“ „Výstava se mi moc líbí, obdivuji všechno. Je ovšem nutno zdůraznit, že to nepřijde samo sebou, že je třeba hodně práce, píle a zodpovědnosti, aby ta zahrádka dávala takovou úrodu, jak tady vidíme.“
Jediné co letos na výstavě ovoce a zeleniny chybělo, byly dýně goliáš. Ty letos do obřích rozměrů nevyrostly.
Anděla Štulová, místopředsedkyně MO ČZS Stonava: „I když se to dalo do pole, tak chvíli to stálo. Nakvétat začaly později. Urodily se, ale menší.“
V rámci výstavy si mohli lidé zakoupit i med od místních včelařů. Pro návštěvníky bylo připraveno i bohaté občerstvení.
---
Děti z MŠ Dolany se vzdělávaly na dopravním hřišti
Děti z mateřské školy na Dolanech si na začátku školního roku zopakovali, jak se bezpečně chovat v silničním provozu. Svědčí o tom videozáběry, které paní učitelky natočily během návštěvy dopravního hřiště v Havířově.
Dopravní výchova dlouhodobě patří mezi klíčové aktivity v oblasti bezpečnosti v silničním provozu. Policisté na Karvinsku proto se zásadami bezpečného chování na silnici seznamují děti už od mateřské školy. Své o tom ví i děti z mateřské školy na Dolanech, které na začátku školního roku navštívily dopravní hřiště v Havířově.
anketa, děti z MŠ Dolany: „My jsme si udělali výlet na dopravní hřiště.“ „Jezdím na kole.“ „Musím počkat, protože pojede vlak.“ „Nechci dostat pokutu.“ „Na stopce se musí stát.“
Vzdělávání v oblasti prevence bezpečného chování v silničním provozu je ve Stonavě věnována velká pozornost. Kromě návštěvy dopravního hřiště jsou v mateřských i základních školách pořádány různé besedy a další zajímavé akce. Například na konci školního roku to byla akce Prázdniny bez úrazu.
---
Ve Stonavě se závodilo v parkurovém skákání
Po dvou letech covidové pauzy se ve Stonavě se závodilo na koních. Tradiční parkurové závody uspořádala místní stáj Akimarol.
Stonavská stáj Akimarol po dvouleté pauze uspořádala závody v parkurovém skákání. Účast byla hojná.
Žaneta Miková, organizátorka závodů: „Jsou to závodníci hlavně blízkého okolí (Bohumín, Karviná, Havířov).“
anketa, závodníci: „Já jezdím na koni už něco přes rok a baví mě to, protože mám ráda koně a líbí se mi na nich jezdit.“ „Jezdím od mala. Mamka už měla koně, tak mi to zůstalo a funguji s nimi dál.“ „Dvakrát jsem si přibližně sjela drezuru a to bylo asi všechno z mé přípravy. Měla jsem hodně natrénováno už na předchozí závody.“
Pěkné počasí přilákalo i mnoho diváků. Ti bedlivě sledovali téměř 120 startů.
Žaneta Miková, organizátorka závodů: „Závodíme klasicky, jako každý rok, v drezurách. Letos jsme vybrali dvojku sestavu a potom parkury od výšky 50 cm do 90 cm.“
Kromě tradičních klubových závodů, pořádá stáj Akimarol v obci i další akce. V létě organizuje příměstský tábor a během školního roku umožňuje dětem z místních mateřských škol projet se na konících. Jezdci na koních se pravidelně účastní i mnoha kulturních akcí. Například během stonavských dožínek vedou celý průvod a v listopadu místní koňáci spoluorganizují svatomartinský lampionový průvod.
---
Drzewo Edukacji i 170. rocznica polskiej szkoły
Polsko-czeskim nabożeństwem ekumenicznym rozpoczęły się w kościele ewangelickim w Suchej Średniej całoniedzielne uroczystości związane ze 170. rocznicą otwarcia tu polskiej szkoły wyzwananiowej.
W kościele zaśpiewał chór z czeskiego gimnazjum oraz uczennica polskiej szkoły w Suchej Górnej.
Józef Szymeczek, historyk, wiceprezes Kongresu Polaków w RC: „Od czasów reformacji szkolnictwo zawsze dzieliło się na ewangelickie lub katolickie, tak było w całej Europie. Gdzie był książę albo właściciel ziemski ewangelik, tam powstawały szkoły ewangelickie, gdzie katolik katolickie. Tu ziemia cieszyńska była ziemią ewangelicką, dlatego początków szkolnictwa na tej ziemi, tego obywatelskiego współczesnego szkolnictwa na ziemi cieszyńskiej, często szukamy właśnie w środowiskach ewangelickich.”
Cieszyńscy ewangelicy potrafili mądrze wykorzystać patent tolerancyjny, który umożliwiał zakładanie szkół wyznaniowych w ojczystym języku.
Józef Szymeczek, historyk, wiceprezes Kongresu Polaków w RC: „I co ciekawe, w Czechach powstało osiem takich szkół, na Morawach siedem, a na malutkim Śląsku Cieszyńskim dwadzieścia jeden. Świadczy to o wielkiej determinacji tych naszych przodków, że oni byli świadomi tego, że edukacja jest skarbem dla młodzieży.”
Ciekawą historię zmagań ówczesnych polskich ewangelików w Suchej Średniej przedstawia wydana z tej okazji publikacja.
Józef Słowik, autor książki: „Jest chyba ewenementem tej szkoły, że zachowały się wszystkie trzy kroniki szkoły od jej początku, od roku 1851, kiedy jest pierwszy wpis w kronice w postaci podania o możliwość założenia szkoły aż do ostatniego wpisu w 1978 roku.”
Budynku już nie ma. W miejscu, gdzie stała szkoła jubilatka, zasadzono w niedzielę ozdobny perukowiec podolski, pamiątkowe Drzewo Edukacji.
Janusz Kożusznik, pastor Śląskiego Kościoła Ewangelickiego A.W, gospodarz uroczystości: “Ono będzie miało około trzech metrów może troszeczkę ponad. Tak jest z naszym ludzkim życiem, niektórzy wybijają się bardzo wysoko, tak jak o tym świadczą postaci tych, którzy byli wspomniani w książce, ale niektórzy pozostali gdzieś tam w cieniu, pozostali normalnymi zwykłymi ludzmi, życie każdego jest tak bardzo wartościowe.”
Patronat nad imprezą objął Konsulat Generalny RP w Ostrawie oraz biskup Kościoła Ewangelickiego Ausburskiego Wyznania w Republice Czeskiej.
---