V MŠ Hořany pasovali budoucí prvňáčky
Děti z Mateřské školy Hořany ve Stonavě se rozloučily se svými nejstaršími kamarády a vyprovodily je do školy.
Veronika Bařáková, vedoucí učitelka MŠ Hořany, Stonava: “Dnešní den byl pro naše předškoláky velmi slavnostní. Byli pasováni na školáky krásnou pirátkou. Připravili si pro děti krátký program, písničku a nějaké tanečky. Zatančili nám Pátou, zatančili nám Mně se líbí Bob a společně se svými kamarády zazpívali písničku Do první. Slavnostním pasováním dostali šerpu, dostali krásnou knihu s věnováním a s dětmi jsme se rozloučili tanečkem loučení, kdy děti za zvuku krásné melodie a mávání našich předškoláků odcházejí do školy.”
Miriam Kaháková, předškolačka: “Já se těším do školy. Budu tam počítat, číst a dělat úkoly."
Kristýna Šujanská, předškolačka: “Já se těším, až budu dostávat jedničky s hvězdičkou."
Tomáš Bolek, předškolák: “Tancovali jsme tady, složili jsme slib a za chvíli půjdeme do školy."
Pasování provedla kouzelnice Radana, která děti do některých svých kouzel i zapojila.
Veronika Bařáková, vedoucí učitelka MŠ Hořany, Stonava: “Dnešní program si pro nás připravila kouzelnice Radana. Máme pirátské téma. S dětmi krásně kouzlí, zasoutěží si, prostě je to krásná zábava. Bohužel nám je líto, že to nemůže být za doprovodu rodičů, ale věříme, že krátká videa, která jim potom pustíme, se jim budou líbit.”
---
Stonavští opět pomohli potřebným na Ukrajině
Stonavská sportovní hala poskytla zázemí pro další humanitární sbírku. Ve spolupráci s obcí ji zorganizovala Liduše Raticová, která loni na podzim pomyslnou štafetu převzala po její mamince Anně Wicherkové.
První humanitární sbírka pro potřebné se ve Stonavě uskutečnila v květnu roku 2010. Zoragnizovala ji paní Anna Wicherková ve spolupráci s obcí za pomoci dalších dobrovolníků. Od té doby se ve Stonavě šatstvo a další potřebné věci sbírají dvakrát ročně. V loňském roce bohužel obětavé srdce paní Aničky dotlouklo, její odkaz pomoc druhým, převzala její dcera Liduše Raticová. Po podzimní sbírce uspořádala letos v červnu další a ta se setkala opět s velkým ohlasem nejen stonavských občanů, ale i dárců ze širokého okolí.
Liduše Raticová, organizátorka sbírky: „Já bych chtěla poděkovat, především mým kolegyním, které se zase ke mně připojili. Je to paní Kotůlková, která je ze Stonavy a Danuška Halátová z Horní Suché. Poděkování patří také občanům, kteří přinášeli tyto věci do naší sbírky. Přijeli i z dalekého okolí. Byli z Horní Suché, Těrlicka, Životic, Stanislav a dokonce i z Českého Těšína. Jsme za to pravdu rádi a moc jim za to děkujeme.“
Darované ošacení bylo určeno pro textilní banku a zcela jistě pomůže potřebným lidem, především na Ukrajině.
Karel Folwarczny, zástupce ředitele, Textilní banka.cz, z.ú.: „Je to obdivuhodné, že občané obce Stonava do toho šli a nebáli se. Tak jako každý rok, tak i v letošním roce ta sbírka půjde na Zakarpatskou Ukrajinu. Chtěl bych jménem neziskové organizace Textilní banka poděkovat vedení obce, manželům Raticovým a dalším dobrovolníkům, kteří tady kolem toho byli a starali se.“
Další sbírka použitého ošacení by měla ve Stonavě proběhnout zase na podzim.
---
Stonavští dobrovolní hasiči oslavili MDŽ i Den dětí
Po několika měsících se opět mohli setkat místní dobrovolní hasiči. Rozvolnění epidemických opatření využili mimo jiné i k oslavě mezinárodního dne žen i dne dětí.
V požární zbrojnici na Novém Světě je v červnu po několika měsících opět rušno. Svou první akci v letošním roce, valnou hromadu, využili dobrovolní hasiči k tomu, aby poděkovali svým členkám za to, jak jim ve spolku pomáhají. Společně oslavili březnový mezinárodní den žen.
Antonín Kodenko, starosta SDH Stonava: „Máme tady MDŽ, máme tady nějaké oslavence, kteří loni měli jubileum a nemohli jsme jim předat dárek, protože byl covid. Když jsme už mohli udělat tu Valnou hromadu, tak při jednom uděláme MDŽ. Samy ženy si zvolily, že nechtějí žádné kvítka, tak dostanou, jak se říká něco do volátka. Každá dostane láhev bílého vína.“
Během valné hromady si členové sboru i pozvaní hosté mohli prohlédnout nové sportovní vybavení, které je určeno pro ty nejmenším stonavské hasiče.
Růžena Valošková, místostarostka SDH Stonava: „Máme to připraveno jako ukázku toho, co nakupujeme za dotace, aby si lidi nemysleli, že si to necháváme pro sebe. Dětí máme hodně a to je právě pro ně.“
Toto nové sportovní náčiní našlo uplatnění hned v sobotu 12.června. Pro děti byl připraven Dětský den.
Pro děti bylo připraveno několik stanovišť, po jejichž absolvování získali sladkou odměnu. Na své si přišli i příznivci dětského železného hasiče.
anketa, účastníci akce: „Teď se chystám vyhrát takovou dráhu, těším se.“ „Nejvíce se mi líbila střelba.“ „Je tady hodně soutěží a vždycky dostaneme odměnu.“ „Já jsem teď dělal železného hasiče. Bylo to super.“
Tomáš Wawrzyk (ANO), místostarosta Stonavy: „Jsme nesmírně rádi, že se situace zlepšila a může dojít k uspořádání těchto akcí. Naši hasiči jsou tím dobrým příkladem, protože na červen mají naplánovány tři akce.“
26. června se totiž bude u požární zbrojnice smažit vaječina. Spojena bude s turnajem v ping pongu.
---
Bibliotekarze odwiedzili czytelników
Tak trochę w myśl przysłowia „Nie przyszła góra do Mahometa, przyszedł Mahomet do góry” odbyło się w tym roku spotkanie bibliotekarzy z czytelnikami, zwłaszcza tymi przyszłymi z pierwszej klasy. Bo miejscem była szkolna klasa.
Danuta Sobocik, kierowniczka Biblioteki w Stonawie: „Wcześniej to było prostsze, ponieważ dzieci przyszły bezpośrednio do biblioteki, mogły obejrzeć książki, mogły obejrzeć regały, wczuć się w atmosferę biblioteki i mieć wyobrażenie, co można w tej bibliotece robić. Teraz to jest troszeczkę abstrakcja dla niektórych, głównie dla tych pierwszoklasistów, ale mam nadzieję, że po wakacjach sytuacja się poprawi i już będą uczęszczać do biblioteki bezpośrednio.”
Z wielu podanych tu informacji o książce i bibliotece, bardzo ważna jest ta, która mówi, że bibliotekarz jest tam także po to, by służyć radą i pomocą.
Tomek Michałek, bibliotekarz: „Książki są rozłożone na różne wiekowe kategorie i według tego ja popatrzę i spytam się naprzykład: Lubisz króliki albo lubisz chomiki, jak tutaj było w klasie, i staram się znaleźć, jakie jest to zainteresowanie dziecka, co jest jego pasją, co go interesuje. I wedlug tego szukam pozycji, które by były ciekawe dla tego dziecka, które sam czytałem albo wiem, że są interesujące. Dzieci dzisiaj bardzo często patrzą na telewizję albo na internet i niektóre książki reflektują bajki, które widzą. I mogą o nich przeczytać więcej historii. To jest bardzo dobra opcja też.”
Ema, pierwszoklasistka: „Czegoście się dowiedzieli dzisiaj z tej lekcji?” „Że są różne książki a że to może być dość dobre. A ja mam w domu taką jedną książkę, taką malutką a niekiedy se ją poczytam.” „O czym ona jest?” „Jest o przyrodzie.”
Marek, pierwszoklasista: „O czym chciałbyś poczytać książkę?” „O chomikach.” „A dlaczego,”. Bo lubię chomiki.” „Czego się dowiedziałeś dzisiaj?” „Że książki są dobre.” „A dlaczego?” „Dlatego że się z nich nauczycie czytać.”
Zawsze wielkim przeżyciem jest pasowanie na czytelnika. Obecnych pierwszaków na pewno ono nie ominie.
Danuta Sobocikowa, kierowniczka Biblioteki w Stonawie: „Przed tym muszą się przygłosić, poproszę rodziców, żeby przyszli z dzieckiem i żeby wypełnili zgłoszenie. Zazwyczaj w Tygodniu Bibliotek mamy pasowanie nowych czytelników, zawsze to było wszystko na raz i zgłoszenia, i jakiś program kulturalny, i to pasowanie. Niestety, sytuacja jest jaka jest, czyli zrobimy to w inny sposób, że się przygłoszą indywidualnie, a później wszystkich razem będziemy pasować na nowych czytelników.”
Pasowanie odbędzie się w październiku, ale Bibliotekę można odwiedzić już teraz. Dzieci na pewno trafią.
Marek, pierwszoklasista: „Wiesz gdzie jest biblioteka?” „Tak, pod szkołą a trochę do lewa.”
---