Senioři si užili sportovní odpoledne s grilováním
Členové Svazu postižených civilizačnímí chorobami ve Stonavě se po několika měsících mohli opět setkat. Kvůli pandemii koronaviru bylo zrušeno několik jejich akcí. Sportovní odpoledne si velmi užili.
Stonavská organizace Svazu postižených civilizačními chorobami pravidelně jednou měsíčně pořádá pro své členy nějakou akci. Některé z nich jsou určeny i pro veřejnost. Převážně se jedná o různé přednášky. Kvůli pandemii koronaviru bylo letos ale mnoho akcí zrušeno. O to víc se proto stonavští senioři těšili na společné setkání v pátek 11. září v areálu sportovního klubu Stonava.
Gizela Al Tukmachi, předsedkyně SPCCh Stonava: „Já si myslím, že t chybělo všem členům naší organizace, pořád se mě ptali, kdy bude nějaká akce. Rozhodli jsme se, že bychom uspořádali sportovní odpoledne spojené s grilováním, když nevyšla, s ohledem na pandemii koronaviru, naše smažení vyječiny. Máme připraven kriket a pétanque.“
anketa, členové spolku: „Pétanque hraju s vnukami, ten umím. Ale to druhé vidím poprvé v životě, takže sbírám zkušenosti.“ „Mně se líbí to i to. I když to moc neumím, tak se mi to líbí.“ „Líbí se mi pétanque, protože mi to jde.“ „Po dlouhé době se zase všichni vidíme, máme se rádi a je to vidět podle té hry. Bavíme se, je to fajn.“
Velmi příjemná přátelská atmosféra panovala i pod novým zastřešeným altánem. Tuto investici obce členové spolku velmi kvitují.
Gizela Al Tukmachi, předsedkyně SPCCh Stonava: „Je to perfektní, a kdyby pršelo, tak tady můžeme sedět a hrát nějaké hry.“
Další společná akce, tentokrát i pro veřejnost je spolkem naplánována na říjen.
Gizela Al Tukmachi, předsedkyně SPCCh Stonava: „Na 14. října plánujeme přednášku Stanislava Kuby na téma: Historie Stonavy. Doufám, že nenastanou nějaké komplikace, že by se to nemohlo usutečnit.“
A v prosinci v sále Domu PZKO čeká všechny členy svazu postižených civilizačními chorobami ve Stonavě kulturní vystoupení.
Gizela Al Tukmachi, předsedkyně SPCCh Stonava: „V prosinci to bude vánoční besídka pro naše členy. Přijedou umělci z divadla. Tématem bude muzikálová hudba. To se líbí, takže si myslím, že tím zase naše členy potěšíme.“
---
Vlastníci budov musí o dotaci zažádat do konce září
Obec Stonava už několik let v zájmu udržení úrovně bydlení, životního prostředí a vzhledu obce vyhlašuje každoročně pro občany Program k poskytnutí dotace vlastníkům budov v obci Stonava. Stejně je tomu i pro rok 2020.
O dotaci může zažádat fyzická osoba, která má trvalý pobyt v obci Stonava, má vlastnické právo k nemovitosti v katastrálním území obce Stonava a uhradila daň z nemovitosti. O dotaci ale může zažádat i občan, který ve Stonavě nemá trvalé bydliště, v obci ale vlastní nemovitost ve které je k trvalému pobytu přihlášen alespoň jeden občan. Původní termín k podání žádosti v průběhu měsíce června byl kvůli pandemii koronaviru posunut na měsíc září. Tyto žádosti je nutno podat osobně do 30. září v úřední dny na obecním úřadě, elektronicky zaslané žádosti nebudou akceptovány. Žádosti musí být podány jako originální písemnost a současně je nutno podepsat Smlouvu o poskytnutí dotace. Pro žadatele o dotaci v rámci II. etapy, tzn. poplatníky, platící daň z nemovitosti ve dvou splátkách a poplatníky provozující zemědělskou výrobu zůstávají termíny původní. Žádost o dotaci naleznete na webových stránkách obce Stonava v sekci .
---
Pořadatelství MČR v sálovém fotbale Stonavě zůstává
Mistrovství ČR v sálové kopané veteránů 40+, které se mělo odehrát ve stonavské sportovní hale v sobotu 12. září, bylo zrušeno. Neodehraje se ani pohár mistrů evropských zemí. Vše je přesunuto na příští rok.
Stonavská sportovní hala se v březnu letošního roku měla stát dějištěm MČR v sálovém fotbale veteránů 40plus. Utkat se zde mělo 6 týmů složených ze špičkových futsalitů, včetně SC Premia Stonava. Televize Polar měla tento boj o mistrovký titul živě přenášet. Bohužel pandemie koronaviru tomu zabránila.
Roman Pich, předseda SC Premium Stonava: „Byli jsme na to perfektně připraveni, veškerá soudržnost s obcí a kolem, všechno fungovala, nicméně tři nebo čtyři dny před začátkem přišel kovid a všechno zhatil.“
Aktuální situace neumožnila ani náhradní květnový termín. Turnaj se nakonec měl odehrát až v sobotu 12. září.
Roman Pich, předseda SC Premium Stonava: „Opět jsme vrhli veškeré síly do usilovné přípravy a věřili jsme, že toho 12.9. se vše odehraje podle scénáře, který jsme chtěli a který by byl správný. Všechno fungovalo, jenom jsme potřebovali potvrdit od těch šesti týmů, že se zúčastní.“
Dva týmy účast zrušily. Po dohodě s českou federací sálového fotbalu se turnaj měl nakonec hrát ve čtyřech.
Roman Pich, předseda SC Premium Stonava: „Načeš tři dny před konáním se opět odhlásil jeden tým, že mají nějaký nález kovidu v týmu a tím bylo všechno zhaceno.“
MČR pro rok 2020 tak bylo definitivně zrušeno. Stonava o pořadatelství ale nepřijde.
Roman Pich, předseda SC Premium Stonava: „Bylo řečeno, že ročník 2020 bude bez mistra, nebude náhradní termín. Pro rok 2021 se nebude vyhlašovat nový konkurz na pořadatelství, ten zůstane Stonavě.“
Zrušen byl i letošní Pohár mistrů evropských zemí, kde SC Premium Stonava mělo znovu obhajovat svůj vítězný titul.
Roman Pich, předseda SC Premium Stonava: „Úplně stejně jako se zrušilo Mistrovství České republiky veteránů, tak se zrušil i Pohár mistrů evropských zemí, který měl být opět ve Španělsku. Nebude vítěz pro tento rok a vše se posunulo na příští rok. Ten nárok nám nezaniká a příští rok bychom se turnaje měli účastnit.“
---
Wzgórze Zamkowe i jego stonawska ciekawostka
Zapraszam na drugą część wędrówki po Wzgórzu Zamkowym. Pojawi się w niej motyw stonawski, związany z jednym z najstarszych polskich zabytków architektury, romańską rotundą. W 1484 roku wybuchł tu pożar, spłonął dach rotundy i jej wyposażenie.
Władysław Żagan, przewodnik: „No to właśnie pszczyński proboszcz Wacław Hynal ze Stonawy ufundował nowy ołtarz na dwór książęcy. Ołtarza, niestety, dzisiaj już nie ma, nie zachował się do naszych czasów. Najprawdopodobniej mogła się zachować jedna jedyna deska, o ile to chodzi o ten ołtarz, przedstawiająca Matkę Boską Cieszyńską, która się znajduje w Muzeum Śląska Cieszyńskiego. Natomiast reszta trójdzielnego ołtarza, niestety, nie zachowała się.“
Ród Wacława Hynala ze Stonawy pieczętował się jednym z najstarszych cieszyńskich herbów. Piętnastowieczny kronikarz Jan Długosz twierdził, że był to herb pochodzenia ruskiego, inny heraldyk ks. Błażek natomiast, że chodzi o herb polski spotykany także w Czechach.
Władysław Żagan, przewodnik: „Był to jeden z najpopularniejszych herbów tutaj w dawnym Księstwie Cieszyńskim, był to herb Kornicz, bowiem Wacław Hynal ze Stonawy wywodził się właśnie z rodu Korniców, który był tu sprowadzony jeszcze przez Mieszka I Cieszyńskiego. Możemy sobie ten herb obejrzeć. Przedstawia jakiegoś sobie człowieczka nad hełmem w koronie, możemy się domyślać, że jest to może jakiś założyciel rodu, tego nie wiemy, i dodatkowo tłok do winogron. Bowiem Księstwo Cieszyńskie słynęło też z produkcji wina, kiedyś w 14. wieku, o czym rzadko kto pamięta. Tu niedaleko na wzgórzu, tam gdzie dziś osiedle Liburnia, kiedyś rozciągał się winograd, założony na wzór Pragi. Tak samo jak tam jest Praga Winohrady, to tutaj Cieszyn Winograd i tutaj kiedyś książę Przemysław uprawiał sobie własne wina.“
Na skutek ochłodzania się klimatu zaniechano uprawy winogron na cieszyńskich zboczach.
Władysław Żagan, przewodnik: „Już nie opłacało się tego wina cieszyńskiego produkować, wino to było kwaśne, i tak jego produkcja zniknęła naturalnie w wieku siedemnastym.“
Obecnie klimat się ociepla i staje się podobny do klimatu panującego w 14. wieku. Może więc wkrótce obok miniaturek piastowskie wieży i rotundy turyści będą wozić z Cieszyna również karafki wina z herbem Korniców.
---