Stonavský expres

  • Zpravodajství ze Stonavy od reportéra a kameramana Jiřího Brzósky
  • Letošní Stonavská Barborka se přesunula na internet
  • Uczniowie składają życzenia klientom Domu Elim

Letošní Stonavská Barborka se přesunula na internet

Přelom listopadu a prosince patří ve Stonavě soutěži v ansámblovém zpěvu. Nese název Stonavská Barborka a v celém světě nemá obdoby. Nouzový stav a vyhlášena mimořádná protiepidemiologická opatření bohužel letos neumožňila, aby 14. ročník Stonavské Barborky proběhl tak, jak tomu bylo v předchozích letech. Organizátoři si ale poradili a vše přenesli do virtuálního internetového prostředí. Nazvali jej Setkání ansámblů uprostřed pandemie.

Josef Melnar, ředitel Stonavské Barborky: „Tento ročník byl opravdu kvůli nástupu koronaviru hodně zvláštní, protože začátek roku vypadal celkem dobře a my jsme tento ročník vyhlásili klasicky. Jenomže v březnu všechno začalo, takže jsme museli začít uvažovat o možné jiné variantě, byť jsme si ji moc nepřipouštěli. Pravdou je, že začátek nového školního roku dal jasný signál, opravdu se zažít intenzivně zabývat jinou variantou než je klasická a protože jsme hned s tím novým plánem začali, vyplatilo se nám to, protože jak to všichni známe, všechno bylo zakázáno a tím pádem jsme nemohli klasicky soutěžit, protože bylo zakázáno scházet se, dokonce i zpěv, takže tato varianta nešla uskutečnit, takže jsme museli položit variantu toho klasického našeho zpívání a nastoupil ten druhý sekundární projekt a to je virtuální prostředí, kde jsme vymysleli určitý způsob setkání se. Založeno bylo na videozáznamech vystoupení jednotlivých ansámblů, které si jednoduchým způsobem a možnými dostupnými prostředky natočili, nám je zaslali a my jsme to zkomponovali do určitého programu, který jsme obohatili určitými vstupy, rozhovory. Přizvali jsme k tomu osobnosti minulých ročníků a tím vznikl takový pořad, který nakonec trval čtyři hodiny a tímto způsobem jsme se snažili ty zpěváky dát do kupy, abychom se viděli a nějakým způsobem se ukázali, jak i v koronavirové době se dá nacvičit skladba a jak se dá zazpívat. Takže jsme se mohli aspoň vzájemně potkat a tímto způsobem se tento rok sejít.“

Hana Gajdaczová, členka zúčastněného ansámblu: „My jsme rádi, že jsme se takto mohli setkat, protože pro nás všechny je to poprvé v předvánočním čase bez přípravy na koncerty a bez koncertů. Jsme rádi, že vedení soutěže do toho šlo, protože to pro nás letos byla jediná možnost jak si spolu zazpívat a jak se potkávat a jak si aspoň trochu navodit tu předvánoční atmosféru díky této tradici, která trvá už tak dlouho a která pro nás všechny znamená začátek předvánočního času. Takže jsme určitě vděční, když v tak těžké době plné zákazů do toho vedení Stonavské Barborky šlo a udělalo nám tím velkou radost.“

Josef Melnar, ředitel Stonavské Barborky: „My jsme hodně uvažovali, jakou tomu dát formu, protože jsme zvyklí soutěžit při tom setkávání se, ale pravdou je, že jsme ihned narazili na jeden velký problém, protože ne všechny školy, žáci a učitelé mají možnost si to natočit stejnou technologií. Samozřejmě kvality těch nahrávek byly různé, byť ten zpěv jako takový a ty vystoupení byly nesporně kvalitní. Porota by měla velice těžký úkol vyhodnotit, protože jak obrazově, tak i zvukově ty snímky byly hodně rozdílné. Tato cesta nešla moc použít, takže jsme zvolili formu setkání se. Tam nešlo už o to něco hodnotit, ale opravdu se jen předvést a ukázat, co se tento rok udělalo.“

V roli porotců, kteří hodnotili jednotlivá vystoupení, se objevili známé osobnosti, které atmosféru Stonavské Barborky zažili na vlastní kůži. Sami se jí v minulosti účastnili a jsou nositeli toho nejvyššího ocenění Ceny Stonavská Barborka.

V rámci online setkání se ale jen nezpívalo. Vyhlášeny byly výsledky skladatelské a výtvarné soutěže. Zatímco skladatelská soutěž jako jediná proběhla v klasickém formátu, výtvarná soutěž byla přenesena do virtuálního prostředí. O výsledcích rozhodovala veřejnost.

Josef Melnar, ředitel Stonavské Barborky: „Na začátku ledna začneme pracovat na přípravě dalšího ročníku s tím, že asi budeme muset ze začátku malinko počítat i s tou variantou covidovou, ale budeme se plně soustředit hlavně na klasické provedení. Doufáme, že všechno dopadne dobře a s covidem se vypořádáme a budeme se moci vrátit do takových těch našich klasických kolejí.“

---

Uczniowie składają życzenia klientom Domu Elim

Mija już ponad rok, odkąd dzieci polskiej szkoły w Stonawie odwiedzały klientów tutejszego Domu z Opieką Społeczną. Pandemia pogrzebała wprawdzie plany spotkań i wspólnych zajęć, ale nie pogrzebała bożonarodzeniowych tradycji i zwyczajów.

Marcela Gabrhel, kierowniczka PSP Stonawa: „W tym roku wszystko dzieje się inaczej, jednak uważam, że niektóre rzeczy muszą zostać zachowane, jak np. wysyłanie życzeń świątecznych.”

Uczniowie zabrali się więc do dzieła. Żeby praca poszła szybko i sprawnie, klasa przeistoczyła się w prawdziwą manufakturę.

Wanda Grudzińska, nauczycielka PSP Stonawa: „Dzieci są podzielone do grup, jedna grupa wycina choinki, druga wycina zaspy śnieżne, trzecia klei gwiazdki, czwarta wkleja życzenia.”

Te oryginalne kartki świąteczne powędrują nie tylko do klientów Domu z Opieką Społeczną.

Wanda Grudzińska, nauczycielka PSP Stonawa: „Życzenia są dla wszystkich pracowników szkoły, dla rodziców i przyjaciół szkoły i dla wszystkich organizacji, z którymi współpracujemy.”

Ale to nie koniec niespodzianek.

Marcela Gabrhel, kierowniczka PSP Stonawa: „Niestety, nie możemy osobiście odwiedzać ludzi, których byśmy chcieli odwiedzić, stąd też powstał pomysł realizacji krótkiego filmu, w którym znajdą się życzenia dzieci.”

Urszula Byrtus, kierowniczka Domu Elim: „Serdecznie dziękuję za to, że i szkoła polska nam wysłała króciutkie pozdrowienia, gdzie są ładne wierszyki, ładne piosenki.”

W tym roku pewien szczodry sponsor sprezentował klientom Domu Elim nowoczesny sprzęt projekcyjny. Zostanie zainstalowany w salce spotkań i będzie dobrze wykorzystany. Także ten filmik będzie tu miał swoją premierę.

Urszula Byrtus, kierowniczka Domu Elim: „Jest to takie marzenie już długoletnie, ponieważ wyposażenie, które tu mieliśmy i przenosiliśmy w rękach nie było dobre, ponieważ nie słyszeliśmy dobrze, a teraz już mamy i nagłośnienia.”

Filmik, w którym wystąpili wszyscy uczniowie polskiej szkoły, zrealizowano przy współpracy Pavla Gabrhela. Przed świętami została wysłany również do rodziców i przyjaciół szkoły.

---Mohlo by Vás také zajímat


Dnešní premiéry