Stonavský expres

  • Zpravodajství ze Stonavy od reportéra a kameramana Jiřího Brzósky
  • Žáci 1. a 2. třídy se vrátili do lavic
  • Motýlci jsou v karanténě, Housenky do školky chodí dál
  • Děti se ve školce hravou formou učí mýt ruce
  • Nasi aktorzy w internecie

Žáci 1. a 2. třídy se vrátili do lavic

Jak jsme Vás už informovali, od poloviny října se školáci vzdělávají distanční formou. Od středy 18. listopadu se část z nich do školních lavic vrátila. V první vlně uvolňování epidemiologických opatření se ve Stonavě jedná o žáky první a druhé třídy.

Je tomu měsíc, kdy kvůli pandemii koronaviru byly uzavřeny školy a žáci přešli na distanční formu výuky. Ve Stonavě s nimi učitelé nejprve komunikovali prostřednictvím webových stránek školy, od 2. listopadu pak formou online výuky přes internet. Ve středu 18. listopadu se část školáků vrátila zpět do lavic.

Milada Heimerová, ředitelka ZŠ a MŠ Stonava: „Děti 1. a 2. třídy začaly dnes prezenční výuku. Podmínkou je, že musí mít po celou dobu roušky a platí nařízení o častém větrání.“

Nevyučuje se tělesná a hudební výchova.Děti mohou využívat družinu, podmínky jejího provozu jsou ale změněny.

Milada Heimerová, ředitelka ZŠ a MŠ Stonava: „Děti přicházejí na ranní družinu a musí být ve svých třídách, nemůžeme míchat děti prvního a druhého ročníku. Paní učitelka na ně bude dohlížet, bude přecházet ze třídy do třídy. Odpolední družina bude rovněž fungovat ve dvou skupinách, tam budeme mít posilu, paní vychovatelka v jedné skupině a v druhé paní asistentka Švecová.“

Ostatní žáci se nadále učí distančně.

Milada Heimerová, ředitelka ZŠ a MŠ Stonava: „Očekáváme jaká bude situace na konci týdne. Podle prognóz by se měli vrátit od pondělka zbývající ročníky 1. stupně a snad deváté ročníky.“

---

Motýlci jsou v karanténě, Housenky do školky chodí dál

V současné době je v celé České republice zhruba 20% mateřských škol uzavřených kvůli koronavirové nákaze. Onemocnění COVID-19 se bohužel nevyhnulo ani dětem z mateřské školy na Dolanech, přestože byla ve školce dodržována veškerá hygienická opatření. Třída Motýlků je od pondělí 16. listopadu v karanténě.

Helena Skutková, vedoucí učitelka MŠ Dolany: „Z důvodu karantény Motýlků je znemožněna osobní přítomnost dětí ve školce, proto máme povinnost poskytnout vzdělávání distančním způsobem dětem, pro které je předškolní vzdělávaní povinné, tedy dětem, které v září mají nastoupit do první třídy. Rodičům byla náplň a odkazy zaslány e-mailem.

Třídě Houseneček, kde se vzdělávají děti od 2 let karanténa hygieniky nařízena nebyla. Přesto byla v pondělí 16.listopadu uzavřena na základě vyhlášeného ředitelského volna. Hasiči byla provedena ohnisková dezinfekce.

Helena Skutková, vedoucí učitelka MŠ Dolany: „Personálem ze třídy houseneček byly dezinfikovány všechny hračky, pomůcky, utřeno vše po ohniskové dezinfekci dle pokynu hasičů. Děti ze třídy houseneček, které jsou zdravé, bez příznaků mohou ve středu 18.11 nastoupit do své třídy. Zdůrazňuji a žádám rodiče, aby v případě potíží, nenastoupilo dítě do školky a přes praktického lékaře se objednají na testy. O tomto je nutné inforovat mateřskou školu telefonicky nebo e-mailem.“

---

Děti se ve školce hravou formou učí mýt ruce

Jednou ze základních prevencí, jak se chránit před onemocněním COVID-19, je časté mytí rukou. Tomuto základnímu hygienickému návyku se hravou formou učí i děti ve stonavských mateřinkách. Ve školce na Hořanech se správně umyté ruce poznají podle toho, že jsou černé. Proč?

V loňském roce se mateřská škola na Hořanech zapojila do projektu Domestos. Děti v roli lovců bakterií plnily různé úkoly a hravou formou se tak naučily pečovat o své tělo. Letos v projektu hořanské berušky pokračují.

Veronika Bařáková, vedoucí učitelka MŠ Hořany: „Letos v tom projektu pokračujeme, jmenuje se to Řádíme jako černá ruka.“

Důraz je kladen na správné mytí rukou.

Veronika Bařáková, vedoucí učitelka MŠ Hořany: „Děti používají jednorázové rukavice a nanášením černé barvy v podobě „mýdla“ si důkladně umývají ručičky a právě tou barvou zjistí, na která místa zapomněli. Naučí se to pomocí básničky, kdy opravdu zapojíme všechny prstíčky, všechny části celé ručičky.“

anketa, děti z MŠ Hořany: „Musíme to mýt pořádně, abychom tam neměli žádné špinavé místečko.“ „Kdyby byly špinavé, tak by se tam udělaly bakterie.“

Kromě správného postupu důkladného mytí rukou je ve stonavských mateřských školách kladen důraz také na dentální hygienu.

Veronika Bařáková, vedoucí učitelka MŠ Hořany: „Je to o tom, naučit děti tomu systému, že opravdu po každém jídle by měly čistit zoubky.“

anketa, děti z MŠ Hořany: „Používáme pastu a kartáček.“ „Musíte si je pořádně čistit a dlouho.“

V rámci prevence děti ve stonavských mateřských školách pravidelně navštěvují studenti, kteří správný postup čištění zoubků prezentují na velkém modelu a důležitost pravidelné péče o chrup je dětem v mateřské škole prezentována i formou pohádky.

---

Nasi aktorzy w internecie

Przeciągająca się epidemia nie zatrzymała życia w teatrach, chociaż na wynik pracy aktorów, reżyserów czy scenografów widzowie będą musieli jeszcze poczekać. Tak jest również w Scenie Polskiej Teatru Cieszyskiego.

Bogdan Kokotek, kierownik Sceny Polskiej TC: „Oczywiście grać dla publiczności nie możemy, ale poza tym staramy się w teatrze pracować normalnie, to znaczy przygotowujemy kolejne przedstawienia, trają próby, teraz rozpoczęliśmy próby „Domu otwartego” Michała Bałuckiego. Mamy prawie przygotowanego „Skrzypka na dachu”, brakuje nam jeszcze około tygodnia prób generalnych, wracamy do tego od czasu do czasu, żeby powtórzyć piosenki, choreografie. Przygotowaliśmy już w zasadzie na klucz „Prywatną klinikę”, farsę w reżyserii Karola Suszki.”

Niektórych aktorów Sceny Polskiej można obecnie zobaczyć w internecie.

Książnica Cieszyńska przygotowała bowiem wystawę o polskiej literaturze na Zaolziu po podziale Śląska Cieszyńskiego, a to zarówno w wersji tradycyjnej jak i wirtualnej.

Bogdan Kokotek, kierownik Sceny Polskiej TC: „Poproszono nas, żebyśmy zinterpretowali kilknaście utworów, żeby również można było posłuchać tych wierszy, tych fragmentów prozy.”

Wyboru dokonał Michał Przywara polonista Uniwersytetu Ostrawskiego. Utwory interpretują Anna Paprzyca, Karol Suszka i Bogdan Kokotek. Podczas gdy tradycyjnej wystawy autorstwa Wojciecha Święca ze względu na zamknięcie placówek kulturalnych nie można już obejrzeć, wystawa wirtualna jest w internecie wciąż obecna.

---Mohlo by Vás také zajímat


Dnešní premiéry