Pouťové slavnosti proběhnou, v režii obce je ohňostroj
Jak jsme Vás už minule informovali, na parkoviště v centru Stonavy již dorazily kolotoče, avšak tradiční obecní pouť zasvěcená patronce zdejšího katolického kostela sv. Maří Magdaléně ve Stonavě ani letos oficiálně neproběhne. Organizaci poutních slavností převzali na svá bedra majitelé zábavních atrakcí a gastronomická společnost. Tradiční nedělní ohňostroj, ale bude.
Letošní Máří Magdalénská pouť ve Stonavě, která připadá na neděli 25. Července se bude muset kvůli aktuálním opatřením i letos obejít bez tradičního kulturního programu.
Tomáš Wawrzyk (ANO), místostarosta Stonavy: „Příprava celé pouti, trvá větší dobu a my jsme v květnu netušili, jaká bude situace ohledně covidu. Proto jsme nešli do rizika s tím, že bysme to na poslední chvíli museli odvolávat.“
Návštěvníci se ale mohou těšit alespoň na kolotoče. Zajištěny jsou i stánky s cukrovinkami a rychlým občerstvením.
Václav Tvardek, Lunapark U Černého korzára: „Budou srdce, všelijaké perníky a cukrovinky pro lidi.“
Tomáš Wawrzyk (ANO), místostarosta Stonavy: „Umožnili jsme to, že bude spuštěn lunapark, bude základní občerstvení co se týče soukromých subjektů a nebudeme dokonce uzavírat letos ani silnici, která vede kolem PZKO a lunaparku.“
Ondřej Feber (ANO), starosta Stonavy: „Zpřísnila se nám opatření ministerstva zdravotnictví, potažmo krajské hygieny, nebyli bychom schopni dodržet ta pravidla, pakliže by tam byla spousta lidí. Takže tímto směrem ne, ale v každém případě chceme tu tradici akcentovat tím, že aspoň v těch 22 hodin bude velký ohňostroj, na který se každý může dívat z kteréhokoliv místa ve Stonavě.“
Podle našich informací bude lunapark zpuštěn už v pátek 23. července v 15.00 hod. Širokou nabídku atrakcí mohou lidé využít od tří hodin odpoledne i v sobotu. V neděli se kolotoče rozjedou zhruba od devíti hodin rána. Zajištěny jsou i stánky s tradičními pouťovými cukrovinkami.
---
V OKD se bude těžit uhlí minimálně do konce roku 2022
Minimálně do konce roku 2022 bude pokračovat těžba uhlí ve společnosti OKD. Oznámil to ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček, který společně s premiérem Andrejem Babišem navštívil důl ČSM ve Stonavě.
Právě ve Stonavě, na dole ČSM zahájil v uplynulém týdnu svou návštěvu Moravskolsezského kraje premiér Andrej Babiš v doprovodu hejtmana Ivo Vondráka. Prohlédnout si provoz přišel také ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. Hlavním tématem dne byla ekonomická situace těžební společnosti a její budoucnost.
Andrej Babiš (ANO), premiér ČR: „Paní předsedkyně představenstva OKD, a.s. nám ukázala výsledky firmy, ty jsou velmi pozitivní. Máme radost z toho, že je firma v takové dobré kondici.“
OKD počítá pro letošek s tržbami ve výši sedmi miliard korun, vytěžit by se měly zhruba dva miliony tun uhlí. Původní plán, ukončit těžbu černého uhlí na Karvinsku v příštím roce se proto mění.
Karel Havlíček (za ANO), ministr průmyslu a obchodu ČR: „My se pochopitelně díváme na finanční výsledky i na další možnosti těžby, které by byly. V každém případě v tuto chvíli je jisté, že to nebude dřív, jak na konci roku 2022 a společnost připravuje v tuto chvíli ještě analýzy toho, co by případně znamenalo, kdyby se zde ještě v těžbě pokračovalo, jaké by to byly náklady atd., protože to není jen o ceně uhlí, ale je to pochopitelně i o nákladech investičního charakteru a samozřejmě se do toho musí započítat i okolí, jaký by to mělo dopad na dodavatelsko-odběratelské vztahy. Je potřeba to posoudit ze širšího hlediska.“
Tuto informaci pozitivně vnímá i starosta Stonavy a senátor Ondřej Feber.
Ondřej Feber (ANO), starosta Stonavy: „Je to pozitivní nejen z hlediska toho, že lidé budou mít větší jistotu zaměstnání, ale je to také pozitivní informace, co se týče cen uhlí, protože jakmile skončíme s posledním dolem s černým uhlím v České republice, tak okamžitě půjdou ceny nahoru a to nepříznivě ovlivní také výrobu dalších energií, jako je elektřina.“
Případné další prodloužení těžby na dole ČSM bude také příznivě působit na rozpočet obce Stonava a protože je těžba prováděna zejména v neobydlených částech Karviná-Louky, neměla by mít již přímý zásah na nemovitosti ve Stonavě.
---
Fotbalisté se připravují na sezónu zápasy se silnými soupeři
Stonavští fotbalisté se urputně připravují na novou sezónu. Kromě pravidelných tréninků mají za sebou už tři přípravná utkání. Další dva zápasy odehrají na domácí půdě do konce července.
Příprava kádru mužů SK Stonava na novou sezónu je velmi důkladná. Kromě pravidelných tréninků si svou fyzičku i taktiku zdokonalují během pěti přípravných zápasů s velmi kvalitními týmy. Za sebou už mají zápas proti Hlubině, Bohumínu a Dolním Datyním.
Richard Beneš, trenér SK Stonava: „V první řadě chceme, aby kluci byli připraveni na to dobře fyzicky, tzn. týmy, které hrají vyšší soutěže (krajský přebor nebo divizi), mají samozřejmě větší potencionál, samozřejmě jak v tom kádru, tak v tom trénování. Trénují daleko více než ty týmy, které jsou o ty soutěže níže. Pro nás ten začátek té soutěže, ať už je to zima nebo léta, tak to bereme kondičně, protože kluci měli strašně dlouhou pauzu, takže ten zápas jim dá daleko více než by byl ten trénink.“
Jan Žebrok, obránce SK Stonava: „Jsme naposledy hráli v půlce října, takže trénovat a potom zápas je úplně něco jiného.“
Tomáš Mančař, kapitán SK Stonava: „Je to hlavně o fyzičce, abychom získali kondici přes to léto. Ti lidi se na ty tréninky scházejí málo, takže proto máme vesměs soupeře silnější, abychom s nimi běhali, protože ti trénují víckrát v týdnu než my.“
Ve stonavském kádru navíc došlo ke změnám. Vyměnila se pětice hráčů a cíl má Stonava jasný - postup.
Jozef Zoller, útočník SK Stonava: „Tak takový zápas je super, abychom si po té dlouhé době, co byl ten koronavirus, vyzkoušeli znova nějaké nové strategie a hlavně si to zkusili. Dlouho jsme nehráli, takže si to vyzkoušet, než přijdou ta mistrovská utkání. Uvidíme, jak to bude.“
Před sebou má Stonava ještě přípravné zápasy s Věřňovicemi a Petrovicemi. Proti Věřňovicím nastoupí 24. července o půl jedenácté.
Richard Beneš, trenér SK Stonava: „Je to příjemný soupeř, protože s nimi máme dobré vztahy, tak to bude taková oslava, když je tady ta pouť, tak i oslava toho fotbalu.“
Pro diváky i návštěvníky stonavské poutě jsou připravené klobásky i čepované pivečko a to až do sobotních večerních hodin. Poslední přípravné utkání proti Petrovicím pak čeká stonavský manšaft 31. července opět o půl jedenácté.
---
„Olza Pro“ przywraca pamięć o przodkach
Zapraszam na drugą część reportażu o starym ewangelickim cmentarzu w Karwinie. Jego porządkowaniem zajmują się obecnie ludzie skupieni wokół niedawno powstałej organizacji „Olza Pro”.
Stanisław Kołek, współzałożyciel Olza Pro: „Zaczęło się od tego, że jesienią ubiegłego roku przy dyskusjach w czasie przerwy w pracy, żeśmy powiedzieli sobie, a może by tak założyć jakieś towarzystwo, które by się opiekowało takimi zanikającymi miejscami. Na całym Zaolziu takich miejsc jest wiele, gdzie właściwie, można by powiedzieć, pomniki polskości zanikają."
Człon Pro w nazwie Olza Pro nawiązuje do słów projekty, programy, propozycje. Ale nie tylko.
Stanisław Kołek, współzałożyciel Olza Pro: „Też z łaciny może być Pro memoriam, czyli dla pamięci, Pro patria, dla ojczyzny. Zachować pamięć o tych naszych przodkach. Oczywiście nie będziemy tego robić sami, bo tę organizację założyliśmy w czwórkę. Jesteśmy otwarci na wszystkich ludzi, którym nie są obojętne te sprawy, i zapraszamy do współpracy. Możemy załatwiać wspólnie jakieś dotacje, programy. Fundusze w Polsce na to są. Nasza pierwsza inicjatywa: na cmentarzu komunalnym koło krzywego kościoła jest pomnik z tragedii górniczej z 1894 roku, wtedy tam zginęło 235 górników. To żeśmy tam zainstalowali tablicę informacyjną.“
Nowe tablice informacyjne instalowane są na cmentarzu ewangelickim - w trakcie odkrywania jego kolejnych fragmentów.
Stanisław Kołek, współzałożyciel Olza Pro: „Jużeśmy właściwie przygotowali taką tablicę informacyjną do grobu trzech górników, którzy zginęli w katastrofie górniczej na Gabrieli w 1924 r.“
Radim Kravčík, członek Kółka Umundurowanych Górników: „Se Stanislavem Kolkem jsem se potkal a začali jsme spolupracovat. Já jako reprezentant Kroužku krojovaných horníků mám tady na starosti tenhle pomník, nebo jsem si ho vzal, a snažíme se vlastně tuto tragédii uchovat v živé paměti.“
Szacuje się, że na tym cmentarzu pogrzebanych jest około tysiąca zmarłych. Karwina jest dziś pustym miejscem na mapie, ale dawniej była miastem, które tętniło życiem.
Stanisław Kołek, współzałożyciel Olza Pro: „Tu na tej mapce widać dokładnie - tu jest kolonia Meksyk i kolonia Nowy Jork. I tu mieszkało kilka tysięcy górników ze swoimi rodzinami. A tutaj cmentarz, to jest ten kwadracik, to jest cmentarz 80x80 metrów, żeby była jakaś podziałka. W środku jest kaplica, a tutaj znajdował się dom Józefa Krainy. Miał swoje gospodarstwo, a to tu było właściwie jego pole.“
Sto dwadzieścia lat temu Józef Kraina ofiarował część pola pod cmentarz dla karwińskich ewangelików. Karwiny już nie ma, ale dzięki rzeszy zapaleńców przywracana jest pamięć o jego dawnych mieszkańcach.
---