Stáhnout video

Stonavský expres

  • Zpravodajství ze Stonavy od reportéra a kameramana Jiřího Brzósky
  • Program ozdravného pobytu stonavských školáků je velmi pestrý
  • Výzva dárcům krve a krevní plazmy
  • Malí rybáři závodili na Míčovci
  • Władysław Młynek miałby 90 lat

Program ozdravného pobytu stonavských školáků je velmi pestrý

S kamerou jsme se vydali do Petrovic u Karviné. Právě tady si totiž stonavské děti užívají čtrnáctidenní ozdravný pobyt plný her, zábavy a zajímavých výletů.

Stonavští školáci už několik let mají možnost, díky finanční podpoře radnice, vyjet na čtrnáctidenní ozdravný pobyt k moři. Letos do Chorvatska vyjely jen tři turnusu, kvůli pandemii koronaviru, radnice umožnila dětem strávit 14 dní i u nás. Třiadvacet školáků proto vyrazilo na Hotel Dakol do Petrovic u Karviné.

Martina Totková, provozní hotelu Dakol: „Děti jsou ubytování ve dvou až třílůžkových pokojích a vlastně co se týče stravy tak mají 5x denně stravu snídani svačinku oběd svačinku večeři a co se týče pitného režimu tak ten je zajištěn po celou dobu pobytu.“

Děti si pobyt užívají. Zastihli na procházce, kdy vyrazili na koně. Program je tady velmi pestrý plný sportu, různých soutěží a výletů.

Martina Totková, provozní hotelu Dakol: „Děti už navštívili Karvinský park navštívili vlastně Beskydy Pustevny kde strávili skoro celý den navštívili také zoo v Olomouci na Svatém Kopečku a plánujeme ještě Rožnova a mauglího stezku v Bohumíně.“

David Kurnik, animátor: „Je to vlastně takový ozdravný pobyt pro ty děti, chceme ať jsou venku v přírodě.“

anketa, stonavští školáci: „Byli jsme v Beskydech u sochy Radegast, potom jsme byli v Olomouci a je to tady super.“ „Nejvíc se mi líbilo jak jsme byli v ZOO.“ „Dneska jsme se šli projet na koních, je to nejlepší zážitek.“ „My jezdíme na hory, je tam čerstvý vzduch.“ „Chodíme ven, sportujeme a běháme, hraje fotbal apod.“

A pokud je nepříznivé počasí, je i na Hotelu co dělat.

anketa, stonavští školáci: „Když je škaredé počasí, hrajeme pexeso a kvarteto.“ „Teď tady hrajeme hru farmáře.“ „Hrajeme hru střelené kachny.“ „Hrajeme teď hru Člověče, nezlob se.“

Roman Ochodek, vedoucí: „Tady máme velké využití. Můžeme využít bowling, wellness i tělocvičnu, kde půjdeme ve čtvrtek. Bude tam noční přespání se stezkou odvahy.“

David Kurnik, animátor: „Děti dělají scénky nebo kreslí komiksy apod. Takže i tady v budově se dá co dělat ,ale lepší je to samozřejmě venku.“

anketa, stonavští školáci: „Ti co tady nepřijeli, přišli o hodně. Hlavně o tu zábavu a o super kolektiv, se kterým jsem si to moc užila.“

---

Výzva dárcům krve a krevní plazmy

Nemocnice v Karviné Ráji naléhavě potřebuje krev. Prosí proto všechny stávající i nové dárce krve a krevní plazmy o pomoc. Darovat nejcennější tekutinu mohou i horníci, kteří mají negativní PCR test a nejsou v karanténě. Nedostatek krve hlásí i největší největší transfúzní stanice v kraji – krevní centrum FNO. Ta zároveň vyzývá muže ve věku od 18 do 50 let, kteří prodělali koronavirovou infekci, jsou vyléčeni a mají dvakrát potvrzen negativní PCR test k darovaní tzv. rekonvalescentní plazmy pro léčbu covid pozitivních pacientů.

---

Malí rybáři závodili na Míčovci

Amatérský spolek rybářů nezahálí ani o prázdninách. V rámci svého kroužku si pro děti o prázdninách připravil několik zajímavých akcí. Tou první byly rybářské závody na Míčovci.

Krásné slunečné počasí si užily děti z rybářského kroužku. Amatérský spolek rybářů, který obhospodařuje stonavský rybník Míčovec pro ně připravil rybářské závody.

Jiří Míča, vedoucí rybářského kroužku: „Jsou určené pro děti do 17 let, mají dvě skupiny. Jedna skupina je to 10 let, druhá pak do 17 let.“

Každý závodník si nejprve vylosoval své místo, v devět hodin ráno se začalo lovit. Závodilo se ve dvou dvouhodinových cyklech.

Jiří Míča, vedoucí rybářského kroužku: „Ryb je tady požehnaně. Jsou tady kapři až do 90 cm, máme tady jesetery, máme tady Líny velké, candáty i štítky. Na tu žížalu mohou chytit také okouna.“

Ale také Mník jednovousý či Jelec jesen.

Jiří Míča, vedoucí rybářského kroužku: “Hodnotí se to tak, že rybář ví, co je ušlechtilá ryba a naše děti jsou rybáři,všechny prošly kroužkem a zkouškami, takže ušlechtilá ryba se počítá, co centimetr to jeden bod, ale zamíchali jim tam Černého Petra. Lín obecný se bude počítat jako dvojnásobek bodů.”

anketa, děti: „“Chytám na žížalu a peletu.” “Já chytám na žížalu a potom budu chytat na kukuřici. Na ni většinou zabírá Amur a kapr.” “Na žížalu taky kapr a okoun.” “Já mám dvě návnady, abych přilákala Více ryb.” “Zatím chytám na žížalu a mám tam krmítka.”

Rybářské dětské závody ale nejsou jedinou akcí, kterou na Míčovci amatérský spolek rybářů pro děti o prázdninách připravil.

Jiří Míča, vedoucí rybářského kroužku: „V srpnu chystáme takový menší dětský tábor, nazýváme to rybářské soustředění a děti tady budou pět dnů v kuse pod stanama,budou mít zajištěnou stravu i zázemí pro hygienu. Děti se těší, že budou hlavně chytat.”

Takovéto aktivity velmi kvituje stonavská radnice, která spolku finančně pomáhá.

Ondřej Feber (ANO), starosta Stonavy: “Je známo, že obec veškeré ty volnočasové aktivity podporuje. Je to jedna z nich, je to nádhera, je to v přírodě. Část toho rybníku je obce Stonava, podporujeme tyto aktivity i tímto způsobem.”

---

Władysław Młynek miałby 90 lat

W tym roku mija dziewięćdziesiąta rocznica urodzin Władysława Młynka. Z tej okazji odbyły się i jeszcze się odbędą imprezy przypominające jego niezwykłą postać.

Daniel Kadłubiec, językoznawca, regionalista: „Władek Młynek był szalenie ciekawą postacią z tej racji, bo był, powiedzmy wieloprzestrzenny, bo to nie był tylko nauczyciel, to był społecznik, to był zbieracz, to był animator kultury, to był prelegent, to był herszt Święta Gorolskiego, Tygodnia Kultury Beskidzkiej, to był szef wielu zespołów śpiewaczych, to był również dramaturg. Dzisiaj jest każdy wyspecjalizowany w jednym kierunku, a on był wyspecjalizowany we wszystkich. I dlatego jego urok i wielkość polega na tej bogatej wielostronnej osobowości.”

Władysław Młynek jest autorem zbióru poezji Śpiywy zza Olzy. Wiersze pierwszej części napisane są w konwencji pieśni ludowej.

Daniel Kadłubiec, językoznawca, regionalista: „Druga część W starym geplu i Dniczki bez minut są wyjątkową poezją, która, w moim przekonaniu, zalicza się do kanonu literatury nie tylko cieszyńskiej, ponieważ ma niesamowity wymiar artystyczny.”

Karol Suszka, aktor i reżyser: „Całe moje życie w zasadzie, czy działanie jest ewidentne czy równoznaczne z tym, co Władek pisze. Ja siedziałem czterdzieści lat w Cieszynie, uciekłem z powrotem na ojcowiznę. I tam się dopiero poczułem dobrze, i tam poznałem, co to jest czas, że czasu nie przeskoczysz, że wszystko życie potrzebuje swój czas. I o tym mówi Władek Młynek: Nie bałem się boga, nie bałem się baby, ale bałem się czasu, którego nie udzierżysz na żadnych opratach.”

Na pewno nie tylko z okazji rocznicy niedożytych urodzin Władysława Młynek warto by sięgnąć po jego wielką, choć do końca jeszcze nieodkrytą poezję. Niemniej wśród Zaolziaków był on jednak chyba najbardziej znany jako Adam z Drugi Izby, bohater Gorolskich Świąt.

---Mohlo by Vás také zajímat


Dnešní premiéry