Přelaďování v MSkraji k 30. září: jak opět sledovat TV POLAR?
Pokud přijímáte televizní vysílání přes anténu, pak dobře zpozorněte. Ve středu 30. září vám z vašeho televizoru zmizí mnohé programy, včetně TV POLAR. Budete si muset váš televizor znovu naladit. Ale nebojte se, je to snadné, zabere to jen pár minut a všechny programy, včetně POLARu, budete moct opět sledovat. V Moravskoslezském kraji totiž 30. září dojde k vypnutí starých vysílačů DVB-T a budou zapnuty nové, DVB-T2.
To, o čem se už roky mluví, a v ostatních regionech ČR už proběhlo,
nastane v Moravskoslezském kraji ve středu 30. září 2020. Velké
televizní přelaďování. Bude vypnut starý Multiplex 4 (DVB-T) a rovněž
Přechodová síť 13 (DVB-T2) a bude zapnut nový a finální Multiplex 24
(DVB-T2).
Z vašich televizorů v ten okamžik zmizí stanice POLAR, ale také například Nova, Nova 2, Nova Action, Nova Gold, Šlágr, Prima Comedy, JOJ family, SPORT 5 a mnohé další.
Abyste mohli dál sledovat POLAR, ale také například
programy televize Nova, budete muset vzít dálkový ovladač a pomocí menu
ve svých televizorech nebo set-top-boxech spustit “automatické
vyhledávání nových kanálů”. Během pár minut se vám programy znovu načtou
do programové nabídky - ale pozor, nebudou seřazeny tak, jak jste byli
zvyklí. Nezapomeňte si proto ihned vaše programy přehledně uspořádat. A
POLAR si můžete klidně naladit hned na první pozici, ať zprávy z vašeho
města a z celého Moravskoslezského kraje vždy rychle najdete :)
V této souvislosti máme pro diváky TV POLAR tři dobré zprávy:
Toto přeladění musí provést i diváci, kteří již programy Multiplexu 4
přijímali v novém standardu DVB-T2 z Přechodové sítě 13, protože i tato
síť bude ve středu 30. září 2020 vypnuta.
Pokud přijímáte televizní vysílání přes satelit, kabelovou televizi nebo IP televizi, tak se vás toto přelaďování netýká.
Další informace najdete na nebo volejte linku 595 694 660.
---
Ve Stonavě se bude volit ve sportovní hale
V pátek 2. a v sobotu 3. října se uskuteční volby do Zastupitelstva Moravskoslezského kraje, které jsou na Karvinsku spojeny s volbami do Senátu Parlamentu České republiky.
Ve Stonavě bude volební místnost letos ve Sportovní hale. První den, tzn. v pátek 2. Října,, probíhá hlasování od 14.00 do 22.00 hod., v sobotu 3. října bude volební místnost otevřena od 8.00 do 14.00 hod. Voliči bude umožněno hlasování poté, kdy prokáže svoji totožnost a státní občanství České republiky a to buď občanským průkazem nebo pasem. Občané obce Stonava, kteří se nemohou dostavit ze závažných, především zdravotních důvodů do volební místnosti a požadují návštěvu okrskové volební komise s přenosnou volební schránkou, mohou svůj požadavek nahlásit na OÚ ve Stonavě.
---
Na fotbalovém hřišti se hrálo i vzpomínalo
Na své si přišli fanoušci týmů SK Stonava. V sobotu se na domácím hřišti utkali nejen žáci, ale i muži. Ti ovšem na zelený trávník nastoupili s černou páskou na ruce.
V sobotu 19. září si na své přišli fanoušci fotbalových týmů SK Stonava. Dopoledne patřilo žákům. Ti na domácí půdě hostili Slavii Michálkovice, které bohužel podlehli 2:3.
Adam Otruba, kapitán žáků SK Stonava:
„Dali jsme gól na 2:1 a pak jsme se nechali unést. Dva další góly jsme zbytečně inkasovali. Byly tam chyby v obraně a rozehrávce.“
Jak nám potvrdil trenér během tréninku, největším problémem je v současné době fyzička.
Aleš Otruba, trenér žáků SK Stonava: „Korona nám pokazila fyzičku. Měli jsme naběháno, měli jsme soustředění, kluci hravě přeběhali krajský tým a teď je to bída. Hrajeme do padesáté minuty a pak už nemůžou. Na tréninku proto teď budou běhat a běhat.“
Žáci SK Stonava jsou se sedmi body na 6. místě tabulky. Sobotní odpoledne pak patřilo mužům. Ti na domácí půdě hostili Jistebník, který porazili 5:0. Po minulém prohraném zápase se Starým Městem šli totiž do sebe.
Richard Beneš, trenér SK Stonava: „Nesedělo nám menší hřiště, ale to není žádná výmluva. Zápas jsme podcenili, hráči k tomu nepřistoupili tak jak měli. Udělali jsme hloupé individuální chyby, po kterých jsme dostali tři góly. V kabině jsme si museli proto něco vyříkat a to vyústilo k tomu, že nás opustili tři hráči. Nemyslím si, že by nám to udělalo nějaké problémy, můžeme pokračovat dál, tak jak jsme byli nastaveni a potvrdil to dnešní zápas, kdy jsme měli míč pořád ve své moci, divákům se to líbilo, hráli jsme pohledný fotbal, góly byly pěkné.“
Sobotní zápas stonavští fotbalisté odehráli s černými pásky na ruce. Vzpomněli tak na svého bývalého předsedu Jiřího Fraita.
Martin Cyroň, předseda SK Stonava: „Chtěli jsme tím uctít památku našeho bývalého předsedy a výborného kamaráda Jirky Fraita staršího, který po těžké nemoci 3.4.2020 náhle zemřel. Chtěli jsme to udělat hned na jaře, ale pandemie koronaviru nám to neumožnila.“
Na Jirku Fraita se ve Stonavě nezapomene, pojmenován po něm bude fotbalový turnaj.
Martin Cyroň, předseda SK Stonava: „V červenci to bude Memoriál Jiřího Fraita staršího, O pohár starosty obce Stonava.“
Jméno Jiřího Fraita staršího ponese i tribuna, která byla postavena za jeho působení ve vedení fotbalového klubu.
Anna Fraitová, manželka bývalého předsedy SK Stonava: „Já si myslím, že by z toho měl Jirka velkou radost. Pro Stonavu toho, si myslím, hodně udělal. Já Vám za to děkuji.“
Muži Sk Stonava jsou po tomto zápase s Jistebníkem na třetím místě tabulky. Na lídra - Baník Albrechtice ztrácí tři body.
---
Pamiętają nie tylko w okrągłe rocznice
Pieśnią Gaude Mater Polonia w wykonaniu karwińskiego chóru męskiego Hejnał Echo i górnosuskiego chóru mieszanego PZKO rozpoczęła się impreza wspomnieniowa z okazji 81. rocznicy zamordowania dwunastu Polaków w lesie koło szybu Barbara w Karwinie.
Stanisław Gawlik, szef Sekcji Historii Regionu ZG PZKO: "Organizatorem jest miasto Karwina i miejscowe koła PZKO we Frysztacie oraz w Suchej Górnej. A ja jako stary karwiniak.... Nie dało mi to, żeby ich nie zmobilizować, żeby ta impreza wspomnieniowa mogła się odbyć."
Andrzej Bizoń, wiceprezydent miasta Karwina: "Karwina-Kopalnie to było kiedyś centrum miasta. Także podczas drugiej wojny światowej to było centrum życia. I nie wolno o tym zapominać, chociaż dzisiaj znajdujemy się na obrzeżach tego miasta, które jest dzisiaj właściwie we Frysztacie."
Ośmiu zamordowanych mieszkało przed egzekucją w Suchej Średniej, pozostali w Stonawie, Łąkach i Orłowej. Reprezentowali różne zawody, w większości byli to górnicy.
Apel poległych: .... Józef Mrajca ze Stonawy, górnik na kopalni Barbara w Karwinie.
Izabela Wołłejko Chwastowicz, konsul generalna RP w Ostrawie: "Bardzo się cieszę, że nie tylko okrągłe uroczystości zmuszają ludzi do odnowienia pamięci. Przychodzą w dni, które są rocznicowe z potrzeby serca bez względu na pogodę, bez względu na to, czy będzie więcej osób, czy będą tzw. VIPy, czy będą ważne osobistości, czy tu będzie wojsko. I chciałabym bardzo podziękować za tę wewnętrzną potrzebę, która cały czas tutaj w Polakach żyjących na Zaolziu jest, potrzebę serca, żeby pamiętać o przodkach."
Pamiętać będą chyba dzieci z PSP w Suchej Górnej, gdyż razem z panią dyrektor co roku składają tu kwiaty. Pamiętają też harcerze z drugiej karwińskiej drużyny HPC Wielka Niedźwiedzica.
Marek Konieczny, 2. drużyna harcerska Wielka Niedźwiedzica: "Kilka razyśmy tu przyjechali, posprzątali, usunęli jakieś patyki, gałęzie, które tutaj w drodze dojazdowej były, żeby droga była lepiej dostępna."
Las koło szybu Barbara stał się 18 września 1939 r. jednym z dwudziestu ośmiu miejsc masowych zbrodni dokonanych na Polakach w pierwszych dwu miesiącach okupacji. W doborze ofiar Niemcy kierowali się wcześniej sporządzonymi listami Polaków niebezpiecznych dla nazistowskiej Rzeszy.
Stanisław Gawlik, szef Sekcji Historii Regionu ZG PZKO: "Ten dzień był tym dniem tragicznym dla tych ludzi, dla naszych rodzin i dla nas wszystkich Polaków."
---