Stonavský expres

  • Zpravodajství ze Stonavy od reportéra a kameramana Jiřího Brzósky
  • Klasické dožínky se neuskuteční, tradiční koláče ale budou
  • Stonavští zahrádkáři zvou na výstavu
  • Stonavští fotbalisté pokřtili své nové logo
  • Wesele po naszymu otworzyło Festiwal Teatralny nad Rzeką

Klasické dožínky se neuskuteční, tradiční koláče ale budou

I v letošním roce se ve Stonavě kvůli aktuálním opatřením neuskuteční klasické dožínky s kulturním programem. Dožínkové koláče ale budou.

Organizátoři Stonavských dožínek letos opět museli kvůli aktuálním opatřením zrušit, dožínkový kulturní program. O čerstvě napečené koláče ovšem lidé ochuzeni nebudou.

Bohdan Prymus, místopředseda MK PZKO Stonava: „Stonavské dožínky, to už je tradice a ta se musí dodržovat. Proto jsme se rozhodli, že organizačně sice dožínky v tomto roce nebudou, ale přesto všechno uděláme to, na co se lidé hodně těší, tzn. upečeme koláče.“

Pochutnat si na nich budete už tuto sobotu 28. srpna.

Bohdan Prymus, místopředseda MK PZKO Stonava: „Koláče budou péct dámy z našeho klubu žen v sobotu od brzkého rána a chceme je prodávat odpoledne od 15.00 hod. tady v jídelně Domu PZKO. Vše bude ale záležet na tom, jak nám to v pekárně půjde.“

K dispozici budou koláče tvarohové, makové i s jablečnou náplní.

Bohdan Prymus, místopředseda MK PZKO Stonava: „Tzn. to, na co jsou lidé zvyklí a co umíme. Poprvé v tomto roce nám nebude péct paní Fruhlichová, bohužel už tady mezi námi není. Sehnali jsme ale novou kuchařku, paní Stryjovou z Darkova a doufám, že koláče budou stejně dobré.“

---

Stonavští zahrádkáři zvou na výstavu

Stonavští zahrádkáři nezahálejí. Na září připravují další společenskou akci. Ve spolupráci s místními včelaři Vás zvou na výstavu ovoce a zeleniny, během které je připravena nejen zajímavá prezentace o medu.

První akci po dlouhých měsících uspořádali stonavští zahrádkáři na začátku prázdnin. Ve své klubovně na Stavech smažili vaječinu a pozvali na ni širokou veřejnost. Zájem o akci byl velký.

Anděla Štulová, místopředsedkyně MO ČZS Stonava: „Cítili jsme, že i ti lidi byli rádi, že se mohli sejít a popovídat si ze sousedy a s námi se vidět. Já si myslím, že je to takové oboustranné.“

Další akce stonavských zahrádkařů se chystá na začátek září.

Anděla Štulová, místopředsedkyně MO ČZS Stonava: „Bude výstava. Rádi bychom, aby ta účast byla zase taková jako vždycky. Protože na tu výstavu se vždycky všichni těší. To co vypěstujeme, tím se pochlubíme.“

Alois Wojkowski, předseda MO ČZS Stonava: „Podle toho jak je ovoce a zelenina, vypadá to skvěle. Barmobory se vyvíjejí dobře, papriky i rajčata také. Jak to vidím já na zahradě, ovoce i zelenina bude.“

Výstava ovoce a zeleniny se uskuteční v sobotu 4. září a v neděli 5. září vždy od 10.00 do 18.00 hod. Tradičně se během ní budou prezentovat i stonavští včelaři. Po celou dobu výstavy se v areálu klubovny stonavských zahrádkářů bude i grilovat.

---

Stonavští fotbalisté pokřtili své nové logo

Stonavští fotbalisté velmi úspěšně zahájili fotbalovou sezónu. Během prvního zápasu bylo navíc pokřtěno jejich nové logo a tribuna, která nově nese název bývalého dlouholetého předsedy místního sportovního klubu Jiřího Fraita.

Jak jsme Vás už informovali, stonavští fotbalisté mají nové logo. Na jeho slavnostní křest si ale počkali. Tento akt totiž chtěli prožít společně se svými fanoušky. Využili proto prvního zápasu nové sezóny. Slavnostního křtu se ujali místostarosta obce Stonava Tomáš Wawrzyk a předseda sportovního klubu Martin Cyroň. Kromě loga pokřtili i tribunu, která nově nese název bývalého dlouholetého předsedy SK Stonava Jiřího Fraita.

Tomáš Wawrzyk (ANO), místostarosta Stonavy: „Byl to velmi zapálený funkcionář a musím říct, že stonavský fotbal dovedl do krajského přeboru. Myslím si, že pro fotbal žil.“

Martin Cyroň, předseda SK Stonava: „Udělal tady toho moc. Když jsem s ním začínal, nebyla tady tribuna a spousta věcí. Udělal toho moc nejen pro fotbal, ale i pro jiné oddíly (judo, šachisty apod.) Udělal toho hodně i pro lidi ve Stonavě.“

Tomáš Mančař, kapitán SK Stonava: „Je to začátek něčeho nového. Ve znaku jsme měli pořád ten obecní znak, neměli jsme fotbalový. Myslím si, že je to dobrý začátek k tomu, abychom tady i uvedli pana Fraita, který je už v nebi, není mezi námi, takže ten znak patří i jemu.“

Jozef Zoller, útočník SK Stonava: „Pan Frait mě tady přivedl, zažili jsme toho spolu hodně. Vážíme si toho, co tady vybudoval a teď bychom chtěli hlavně jednoho dne postoupit, abychom uctili tu jeho památku úplně naplno.“

Stonavští fotbalisté si za svým vysněným cílem jdou tvrdým a důkladným tréninkem, který hned na začátku sezónu přináší ovoce. První zápas proto Dolní Lutyni zvládli bravurně. Soupeře porazili 9:1 a poradili si i s dalším týmem ve Smilovicích, kterého porazili 3:2.

Richard Beneš, trenér SK Stonava: „Soupeře jsme dobře překombinovali, hráli jsme prakticky na jednu bránu. Sice jsme udělali jednu chybu. Ten výsledek mohl být nakonec dvojciferný. Smilovice – malé hřiště, hrbaté, nerovné, takže se proti našemu, kdy to můžeme hrát do šířky, tak tam to nešlo. Domácí jsou navíc bojovný manšaft, zvyklý na to svoje hřiště, takže jsem rád, že jsme to tam zvládli.“

Další neméně důležitý zápas čeká stonavské borce v sobotu 28. srpna. V 16.30 nastoupí na domácí půdě proti hostujícím Albrechticím.

---

Wesele po naszymu otworzyło Festiwal Teatralny nad Rzeką

Przedstawienie muzyczne „Wesele po naszymu” rozpoczęło pierwszą edycję nowego festiwalu - Festiwalu Teatralnego nad Rzeką. Przedstawienie to wynik wspólnego unijnego projektu Sceny Polskiej, Gminnego Ośrodka Kultury w Hażlachu i Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej imienia Janiny Marcinkowej.

Petr Kracik, dyrektor Teatru Cieszyńskiego: „Dnešní den je to v podstatě předpremiera, protože ta hlavní premiera proběhne zítra na Wzgórzu Zamkowém, takže tam bude slavnostní. Ale my jsme poprosili právě Bogdana, jako šefa Polské scény, aby ji zařadil také do repertoaru našeho letního festivalu.”

„Wesele po naszymu” to było znakomite połączenie kunsztu aktorskiego członków zespołu Sceny Polskiej z perfekcyjnym wykonaniem tańców i pieśni Zespołu Ziemi Cieszyńskiej.

Bogdan Kokotek, kierownik Sceny Polskiej TC: „Partner współpracujący, czyli Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej z polskiej strony przygotowywał pieśni, zwyczaje, tańce weselne, i stąd pomysł, żeby skonfrontować te cieszyńskie zwyczaje z Wyspiańskim, z podkrakowską wsią, zamienić ją na wieś cieszyńską, no i złożyć takie widowisko.”

Dla obu zespołów było to nowe wyzwanie.

Karolina Małysz-Tulec, dyrektor ZPiT Ziemi Cieszyńskiej im. Janiny Marcinkowej: „To jest ogromna różnica, tak, dla nas to jest ogromna, ponieważ my, mamy jakąś swoją tam choreografię ułożoną, tak, idziemy według swojego jakiegoś szablonu, według swojego scenariusza. Tutaj nam się przyszło zderzyć z czymś zupełnie innym, ponieważ z rolą aktorską. Nie ukrywam, że nawet osoby, które grają role młodej pary, to są nasi tancerze.”

Bogdan Kokotek, kierownik Sceny Polskiej TC: „Para młoda musi oczywiście również tańczyć i śpiewać, para młoda to są tancerze Zespołu Piesni i Tańca, którzy podjęli się nauczenia również tekstu i występują bardzo fajnie jako aktorzy. Zobaczymy Anię Drózd i Daniela Gabzdyla.”

Mariola Gładczak, członkini ZPiT Ziemi Cieszyńskiej im. Janiny Marcinkowej: „Już się nam zdarzało współpracować kiedyś z teatrem warszawskim, jest to zupełnie coś innego, ale jest to coś ciekawego, no jakaś tam odmiana.”

Danuta Janiczek, członkini ZPiT Ziemi Cieszyńskiej: „My sobie też potańczymy, ale to są oczypiny pary młodej i my poprostu im śpiewamy.”

Petr Kracik, dyrektor TC: „Ty soubory jsou velmi pevěcky vyspělé, to jsou nadherné hlasy. Já jsem se ošíval, že škoda, že nejsou české, žebych je mohl použít v inscenaci, kterou chystáme na jaře. Tam bychom takové krásné hlasy také potřebovali.”

Chórzyści zachwycili widownię nie tylko swymi głosami. Dzięki cieszyńskim strojom stworzyli też w plenerze piękną oprawę sceniczną.

Halina Raszka, członkini ZPiT Ziemi Cieszyńskiej: „To jest strój cieszyński i zawsze taki był. On jest strojem chyba najbardziej eleganckim w całej Polsce.”

Jedynym mankamentem jest fakt, że „Wesele po naszymu” nie będzie miało kolejnych repriz. Dobra wiadomość natomiast to ta, że letni Festiwal nad Rzeką w parku Adama Sikory rozpoczął w Czeskim Cieszynie nową teatralną tradycję.

---Mohlo by Vás také zajímat


Dnešní premiéry