Betonová vrstva definitivně uzavře Důl 9. květen
Před čtyřmi lety ukončil po 56 letech těžbu Důl 9. květen. V současné době probíhají v areálu poslední práce k definitivnímu uzavření jámy. Těžit se zde bude jen důlní plyn metan, který se bude využívat k výrobě elektřiny nebo tepla.
Na konci března roku 2016 vyjel z podzemí Dolu 9. květen symbolický poslední vozík s černým uhlím. Těžba na této stonavské šachtě skončila.
anketa, bývalí horníci (archiv 2016): „Je to zvláštní pocit. Byl jsem u toho, když vyjel první vozík a teď jsem i u toho posledního.“ „Je to taková nostalgická vzpomínka. Tady jsme fárali dolů.“ „Vzal jsem s sebou vnuka, aby viděl, kde jeho děda 30 let pracoval.“ „Mrzí mě, že to už všechno skončilo.“
Po ukončení těžby začala společnost OKD z technickou likvidací. Postupně byly strženy těžní věže a šachtu v nejbližších dnech čeká definitivní uzavření.
Naďa Chattová, mluvčí OKD: “Probíhají poslední práce v areálu lokality 9. květen, kdy bude položená poslední betonová vrstva, která jámu definitivně uzavře.”
David Hájek, ředitel provozu OKD: “Těžba na Dole 9. květen byla ukončena v roce 2016, protože tam byly vydobyty všechny zásoby určené k vytěžení. 56 let těžby, 73 milionů tun uhlí, 608 kilometrů vyražených chodeb. První těžba byla ještě bez úpravny, v roce 1964 byla zprovozněna úpravna na 9. květnu a postupně tam pracovalo čím dál víc lidí. V 80. letech až 2,5 tisíce lidí a těžby se špičkově v tomto období pohybovaly kolem dvou milionů tun ročně.”
Těžní jamy byly postupně zasypány. Vede z nich jen potrubí, kterým je čerpán metan k energetickému využití.
David Hájek, ředitel provozu OKD: “Právě od toho roku 2016 až do dneška byla prováděna takzvaná technická likvidace dolu, kdy byly postupně uzavírání okruhy v podzemí, důlní chodby a nakonec likvidována svislá důlní díla, což znamená jámy. Co se týká budoucnosti areálu Dolu 9. květen, tak určitě tam bude probíhat těžba plynu metanu, protože jedna z jam je zlikvidovaná takovým způsobem, aby sloužila jako jáma plynová, která tu těžbu umožňuje. A co se týká zbytku, tak je možné tam provozovat nějakou průmyslovou zónu výroby, ale to je ještě všechno otázka budoucnosti.”
---
Informace o odstávkách elektřiny nově jen elektronicky
Od ledna příštího roku mění společnost ČEZ Distribuce způsob oznamování plánovaných odstávek elektřiny.
Na sloupech už nebudou vyvěšovány papírové letáky. Zákazníci, kteří se zaregistrují na webových stránkách společnosti () budou dostávat pro svá odběrná místa informace o plánovaných odstávkách dodávek elektřiny emailem nebo formou SMS zprávy a to nejpozději 15 dnů předem.
---
Čtenáři mohou opět využít služeb oceněné knihovny
Je tomu měsíc, kdy kvůli vládním nařízením v souvislosti s pandemii koronaviru byla uzavřena stonavská knihovna. V rámci pozvolného rozvolňování opatření je od 23. listopadu opět v provozu. Funguje ale v jiném režimu, než jsou čtenáři zvyklí.
Ve stonavské knihovně je zaregistrováno zhruba tři sta čtenářů všech věkových kategorií. K zápůjčce je jim k dispozici 14 tisíc titulů, z toho tři tisíce jich je v polštině. Knihovna ale není jen místem, kde si lidé mohou půjčit knížky, ale i místem zajímavých setkání. Nabízí různé vzdělávací akce jak pro děti tak i pro dospělé. Pro ty nejmenší je určen bookstart.
Marta Orszuliková, knihovnice: „Přicházejí tady maminky, babičky s malými dětmi do tří let. Vždycky máme jednou měsíčně nějaké tématické setkání. Prohlížíme si knížky, hrajeme si a především se děti učí být v nějakém prostředí mezi knížkami a v nějakém společenství, tzn. knihovna plní i tu funkci komunitní."
Pravidelnými návštěvníky jsou také děti z mateřské a základní školy.
Marta Orszuliková, knihovnice: „Pro předškoláky je to takové předčítání. Seznamujeme děti s pohádkami anebo chodíme číst do mateřských školek před spaním. Se školáky se setkáváme na besedách a knihovnických lekcích. Na besedách se seznamují s knížkami, jejich autory a ilustrátory. Na knihovnických lekcích se učí, jak si vybírat a zacházet s knížkami včetně základních pojmů o knize. Pro dospělé organizujeme různé cestopisné přednášky, zveme tady spisovatele, máme tady také Klub přátel knihy, kde se důchodci setkávají a vyměňují si názory a informace o tom, co přečetli, co se jim líbí.“
Stonavská knihovna organizuje také různá mezigenerační setkání, během nichž se společně setkávají děti s místními seniory. Právem proto už podruhé získala Ocenění Knihovnická K2.
Marta Orszuliková, knihovnice: „Minulý rok jsme získali Knihovnickou K2 jako místní knihovna Stonava, letos jsem tu cenu získala já. Je to prostě za všechno, co se dělá pro čtenáře a uživatele, protože my jsme otevřená knihovna, kde mohou přicházet lidi, kteří nejsou čtenáři knihovny."
Bohužel pandemie koronaviru v říjnu uzavřela dveře všech knihoven. Půjčování knih bylo znovuobnoveno v pondělí 23. Listopadu. Čtenáři si ovšem musí knížky objednat telefonicky, emailem, nebo prostřednictvím online katalogu.
Marta Orszuliková, knihovnice: „My tu objednávku přichystáme a zavoláme čtenáři, kdy si může přijít knížky vyzvednout.“
Vyzvednout si objednané a vrátit vypůjčené knížky mohou čtenáři v pondělí od 14.00 do 17.00 hodin, ve čtvrtky pak od 14.00 do 18.00 hodin. Kvůli uzavření knihoven je automaticky prodloužen také termín pro vrácení knih a to do 2. prosince. Aktuální informace o provozu stonavské knihovny čtenáři naleznou mimo jiné na webových stránkách obce.
---
Znów w szkole, ale wciąż w maseczkach
Osiemnastego listopada wrócili do szkoły uczniowie klas pierwszych, drugich oraz szkół małoklasowych. Tak więc również wszyscy podopieczni polskiej szkoły w Stonawie na Hołkowicach założyli maseczki i zajęli miejsca w swoich szkolnych ławkach.
Marcela Gabrhel, kierowniczka PSP Stonawa: „Radość była przewielka, radość dzieci, radość nas nauczycieli, radość rodziców. I faktycznie znowu wszyscy przyszli do szkoły, siadali w ławkach, nawet pierwszacy fajnie przygotowani, tak jakby w ogóle do żadnej zmiany nie doszło.”
Co jest oczywiście wielka zasługa cierpliwych i ofiarnych rodziców.
ankieta: pierwszoklasiści: „Uczyła mnie mama.” „We szkole naprawdę mogę być z panią dyrektorką i tutaj się lepiej uczy, bo pani mi to tłumaczy, tak jak to naprawdę jest.”
Marcela Gabrhel, kierowniczka PSP Stonawa: „Bałam się tego, że będzie jednak miesiąc tej różnicy, że znowu się będą musieli uczyć na nowo, jak mają się zachować w szkole, a nie ma czegoś takiego.”
Nie łatwiej, a może nawet trudniej, mają drugoklasiści. Im nauczanie on-line zajęło znaczną część całej ich dotychczasowej szkolnej edukacji.
Ejmi, klasa druga: „Też to było trochę trudniejsze w przeszłym roku. Nie umiałam tylu słów po polsku.”
Marcela Gabrhel, kierowniczka PSP Stonawa: „My na szczęście mamy bardzo zaangażowanych rodziców, im zależy, żeby to dziecko nie miało później problemów w życiu, żeby nie miało problemów w szkole, i ta współpraca była wspaniała.”
Niemniej, jak wynika z naszej rozmowy, do szkolnych ławek cieszyli się wszyscy.
ankieta: uczniowie PSP Stonawa: „U nas to wyglądało tak, żeśmy mieli o dziesiątej lekcję on-line i lepiej się uczy w szkole, bo jest pani nauczycielka, która wytłumaczy.” „Mnie się lepiej uczy w szkole, bo tu mam dużo kolegów.” „Ja się tu uczę dopiero od września i mam tu dużo nowych kolegów.” „Mnie pomagała w domu mamusia z uczeniem w domu.” „Lepiej mi się uczy w szkole bo kiedyśmy mieli on-line, to szedłem na komputer, niekiedy na tablet.”
W szkole wszyscy cały czas mają założone maseczki i w dalszym ciągu nie ma lekcji gimnastyki i śpiewu.
ankieta: uczniowie PSP Stonawa: „Przeszkadza mi że nie możemy biegać, ale chodzimy na spacery, więc się poruszamy.” „Nie przeszkadzało mi, żeśmy nie śpiewali, ale będziemy znowu śpiewać.”
Również pozalekcyjną działalność orgraniczono, niemniej jeden z najnowszych konkursów został tu uwzględniony.
Marcela Gabrhel, kierowniczka PSP Stonawa: „Już teraz dzieci robią prace na konkurs plastyczny, który dotyczy przyszłości szkoły za sto lat.”
O wynikach naszych dzieci w tym konkursie nie omieszkamy poinformować.
---