Stonavské úly jsou prázdné, včely mor nezabíjel
Státní veterinární správa zaznamenala na řadě míst v celé České republice úhyn včel. Bohužel, týká se to také Stonavy. Místní včelaři už situaci řeší, nápomocna jim bude obec.
Bezradnost a oči pro pláč zbyly po letošní zimě mnoha včelařům v regionu. Úly jsou prázdné. Podle stonavských včelařů je situace katastrofální.
„Z osmi živých včelstev před podzimem mi zbylo jen jedno,“ řekl Roman Půda.
Někteří jsou na tom ještě hůř.
„Z pěti včelstev, která jsem měl, nemám nic,“ konstatoval Josef Gabzdyl.
Podobnou situaci stonavští včelaři zažili před pěti lety, kdy jim včelstva uhynula. Letos je to o to horší, že se nevyvinuly tzv. zimní dlouhověké včely. Mor za to nemůže, ve Stonavě se neobjevil. Příčinu je nutno hledat v životním prostředí.
„Většinou je to dáno tím, že se zásadním způsobem mění podmínky pro ty včely. Došlo ke změně počasí, byl velmi suchý rok a tím, že se hodně používá chemie v zemědělství, tak i to určitě nemá dobrý vliv na včely,“ řekl předseda předseda ZO ČSV Stonava Boleslav Siuda.
„Včela je dost citlivá na životní prostředí a hlavní příčinou je změna životního prostředí k horšímu. Bohužel, to životní prostředí se znovu obrací proti nám a vidím v tom jakousi podobnost, jako u kůrovce v našich lesích. Ten kůrovec, není nějaká příčina, to už je důsledek změny životního prostředí a myslím si, že u včel je to naprosto stejné,“ dodal jednatel ZO ČSV Stonava Josef Gabzdyl.
„Ve Stonavě je situace v polovině zimy taková, že jsme na 25% včelstev z podzimu. Situace je poměrně kritická, co se týče obnovy, tak jsme jednali se starostou obce koncem loňského roku a očekáváme, že nějaké řešení spolu vymyslíme,“ řekl Siuda.
„Skutečně je to velmi nepříjemná záležitost pro celou republiku, možná pro celou střední Evropu. My se vynasnažíme našim včelařům finančně pomoci s nákupem včelstev,“ přislíbil pomoc starosta Stonavy Ondřej Feber.
Včelaři už koncem roku objednali řádově kolem 60 včelstev.
„Samozřejmě, že situace u těch nových oddělků včelstev je taková, že aktuální nabídka bude známa až koncem března,“ dodal Siuda.
---
Obec chce na rekonstrukci školy získat dotaci
Jak jsme Vás už informovali, základní škola na Hořanech je v havarijním stavu. Žáci se musí učit v náhradních třídách. Stonavští zastupitelé proto schválili investiční záměr k její rekonstrukci, aby tak mohli zažádat o dotaci.
„My jsme měli pro letošní rok záměr, připravit projektovou dokumentaci na modernizaci ZŠ Hořany. Ve fázi, kdy jsme dělali sondy, se zjistil havarijní stav budovy. Statik zakázal výuku ve druhém nadzemním podlaží. Museli jsme k tomu přistoupit jako k havárii. Nechali jsme zpracovat realizační projekt a snažíme se sáhnout si na dotaci ze státního rozpočtu. Nicméně, školu musíme opravit i bez ní. Neradi bychom nechali děti v provizorních třídách tak jak jsou dnes,“ konstatoval starosta Stonava Ondřej Feber.
V nejbližších dnech bude vypsáno výběrové řízení. Během rekonstrukce v řádu 15 až 20 milionů korun, bude o další třídy rozšířeno i podkroví školy.
---
Žáci SK Stonava mají za sebou své první soustředění
Do Frýdlantu nad Ostravicí vyrazili žáci SK Stonava na několikadenní soustředění. Kromě každodenního tréninku je čekaly přátelské zápasy s frýdlantskými fotbalisty.
Vedení sportovního klubu Stonava využilo jarních prázdnin a umožnilo svým nejmladším fotbalistům vyrazit na soustředění do Beskyd.
„Chtěli jsme hlavně zlepšit fyzickou zdatnost hráčů a stmelit družstvo. Nacházíme se ve Frýdlantu nad Ostravicí. Místní klub nám vytvořil perfektní podmínky k trénování. Máme tady umělku a halu, můžeme tady běhat po horách a ten cíl, zlepšení fyzičky, se nám splnil na sto procent,“ řekl trenér stonavských žáků Aleš Otruba.
Velký vliv na to zcela jistě mělo i ovzduší.
„Ty tréninky na čerstvém horském vzduchu jsou efektnější,“ konstatoval asistent trenéra David Dvořák.
Velkým přínosem pro stonavské fotbalisty byly zápasy s hráči místního klubu. Stonavští žáci byli nadšeni.
„Je dobře, že je tady také hala a umělka.“ „Tréninky máme ráno a odpoledne. Někdy míváme i zápasy místo odpoledního tréninku.“ „Soustředění mi zlepšilo hlavně kondici. Nové cviky jsme se tady učili.“ „Na tréninku jsme hodně makali. Doufám, že se to projeví v sezóně,“ řekli malí fotbalisté.
Žáci SK Stonava na takovéto soustředění vyrazili vůbec poprvé. Své soustředění během jarní přípravy mají v Beskydech i muži.
---
„Stonawskie Ostatki“ według nowej formuły
Polonezem w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Olza rozpoczął się ostatni bal bogatego sezonu karnawałowego. „Stonawskie Ostatki“ to największa impreza miejscowego koła PZKO.
Wojciech Feber, prezes MK PZKO Stonawa: „Ostatki tradycyjne, ale trochę nietradycyjne w tym roku, ponieważ zmieniliśmy grupę organizacyjną. Przyszli do mnie młodzi i powiedzieli: Fajne jest, tylko chciałoby to zrobić tak czy tak. To im powiedziałem: To weźcie i zróbcie.“
Marek Szwed, szef grupy organizatorów: „Spróbowaliśmy zorganizować Ostatki w zupełnie innym duchu. Jest to taki trochę ekspertyment. Zobaczymy jak wypadnie.“
Pierwszą nowością były dwie muzyki. W dużej sali przygrywała do tańca kapela iBand, którą tworzą absolwenci polskiego gimnazjum.
Magdalena Wania, wokalistka kapeli iBand: „Zdecydowaliśmy się, że będziemy grać tak różnie - na balach i na takich imprezach, np. na weselach, urodzinach no i tak jakoś fajnie się rozjechało, że teraz gramy bardzo często.“
Marek Szwed, szef grupy organizatorów: „W salce na piętrze jest również didżej, czyli wydaje mi się, że kto będzie chciał tańczyć, ten przetańczy swoje buty.“
Jan Ondraszek didżej: „Kumple do mnie napisali, czybym dzisiaj nie zagrał. To myślę, że nie zawiodłem, bardzo się staram, myślę, że jak na razie, to na jedynkę.“
Pół godziny przed północą balowi goście wzięli udział w reality show pod nazwą „Stonawa ma talent“. Pokazano talent w trzech dziedzinach - tańca, jampingu i sztuki iluzji.
Nikolas Kara, iluzjonista: „Lidí to uvidí v bezprostřední blízkosti, sugesci, hypnózu. Můžou vidět kouzla s kartami, mincemi, prstýnky, a různé jiné věci.“
Monika Nalewka, trener jumpingu: „Jumping to przede wszystkim spalanie kalorii. Oprócz tego wzmacniamy mięśnie, poprawiamy koordynację oraz kształtujemy nasze pośladki.“
Co jest nie od rzeczy, zważywszy kuszącą ofertę pań z Klubu Kobiet.
Maria Szwanczarowa, działaczka Klubu Kobiet PZKO: „Napiekłyśmy ciastek 250 i jeszcze ciastka do wieczerzy. Jak tradycyjnie każdy rok klub się angażuje i piecze.“
Krótko przed północą kontrabasista zauważył, że coś jest nie tak z jego instrumentem.
Kontrabasista: Jakoby, nie wiem, umierał albo coś takiego. Moderatorka: Doktora szybko, gdzie jest doktor.
Doktor zjawił się natychmiast ale nie dało się już pomóc.
Moderatorka: Zgodnie ze ślaską tradycja następuje pochówek basa. Nie może zabraknać księdza, muzyków i wdowy.
Wdowa gdzieś się zapodziała, i kondukt ruszył bez niej w ostatnią drogę nieboszczyka, a ksiądz przy dźwiękach marsza żałobnego obficie kropił wodą balowych gości.
Loteria fantowa pozwoliła niektórym wzbogacić się nieco, a pozostali mogli używać zabawy do białego rana.
---