Přihlašování na ozdravný pobyt u moře má nová pravidla
Stonavské děti mají letos opět možnost vyrazit k moři na čtrnáctidenní ozdravný pobyt. Přihlašování však tentokrát proběhne jinak než v minulých letech.
Stonavské děti budou mít i letos možnost strávit část letních prázdnin u moře. Obec Stonava pro ně znovu organizuje oblíbené ozdravné pobyty v Chorvatsku. Letos se však mění systém přihlašování.
Nově tedy rodiče přihlašují své děti výhradně elektronicky. Přihlášky se budou přijímat e-mailem na adresu heimerovam@stonava.cz od pondělí 3. března 2025 od 19:00 hodin. Starší e-maily nebudou akceptovány. Rodiče musí uvést jméno a příjmení dítěte, třídu a dva vybrané turnusy (jeden hlavní, druhý náhradní).
Pobyty jsou rozděleny do čtyř turnusů. První z nich, od 13. do 29. června, je vyhrazen pouze pro žáky deváté třídy. Další tři turnusy jsou otevřeny pro žáky prvního až osmého ročníku. Každého z n ich se může zúčastnit maximálně 25 dětí.
Stejně jako v předchozích letech se děti po příjezdu do chorvatské Ploče přepraví trajektem na poloostrov Pelješac, kde budou ubytovány v privátní vile vzdálené pouhých 60 metrů od moře. K dispozici budou dvou, tří a čtyřlůžkové pokoje. Během ozdravného pobytu je dětem zajištěna strava klasické české kuchyně 5x denně včetně pitného režimu a program ozdravného pobyty je vždy přizpůsoben věku účastníků.
Ozdravné pobyty v Trpanji mají ve Stonavě dlouholetou tradici a těší se velkému zájmu rodičů i dětí. Díky změně systému přihlašování by měl být letošní proces registrace přehlednější a spravedlivější.
---
Rybářský ples ve Stonavě opět přilákal desítky návštěvníků
S kamerou jsme zavítali na tradiční rybářský ples, který každoročně do sálu Domu PZKO ve Stonavě přitahuje nejen rybáře, ale i milovníky tance, hudby a společenské zábavy.
Kulturní sál stonavského Domu PZKO se v sobotu 15. února 2025 proměnil v centrum zábavy pro rybáře i jejich příznivce. Již pošesté se zde konal tradiční rybářský ples, který láká návštěvníky nejen z řad milovníků rybolovu, ale i tance a dobré hudby.
O hudební doprovod se postarala kapela Smolaři, kterou střídal DJ Thomas.
O předtančení na plese se postaral zkušený taneční pár Jakub Majtyka a Helena Čečotková. Jejich vystoupení sklidilo velký potlesk – představili tři elegantní tance, které dodaly plesu slavnostní atmosféru. Skvělou zábavu na plese podtrhly různé soutěže, které si organizátoři připravili.
Zlatým hřebem večera se stala tradiční půlnoční tombola. Šťastní výherci si odnesli nejen rybářské potřeby, ale i další zajímavé ceny, které věnovali sponzoři akce.
---
Hasičský ples v černobílém stylu nabídl skvělou zábavu
Svůj ples už mají za sebou také místní dobrovolní hasiči. Na rozdíl od ostatních plesů pořádaných v obci vyniká svou rodinnou atmosférou. Hasiči jej každoročně pořádají v komorním duchu ve své zbrojnici na Novém Světě.
Tradiční hasičský ples se letos odehrál ve znamení černé a bílé. Dress code Black & White dodržela většina návštěvníků, čímž podtrhla slavnostní atmosféru večera. Hasiči i jejich hosté se tak ponořili do elegantního kontrastu barev, který dodal akci jedinečný ráz.
O hudbu a zábavu se postaral osvědčený tým.
Hasičský ples je v obci výjimečný svou rodinnou a komorní atmosférou.
Ples byl jako vždy doprovázen výborným jídlem.
Kromě toho byly připraveny domácí koláče i něco lehkého k zakousnutí. Večer byl plný nejen tance, ale i zábavných soutěží.
Soutěžíci si vyzkoušeli, jak rychle zvládnou vypít pivo brčkem, kdo nafoukne balónek až k prasknutí nebo jak si poradí s rychlým oblékáním hasičského zásahového obleku.
Výtěžek z plesu použijí stonavští dobrovolní hasiči pro potřeby spolku, především pak na práci s dětmi, které navštěvují hasičský kroužek.
---
Piekli podarunki dla babć i dziadków
Warsztaty piekarnicze dla uczniów, organizowane w ramach wspólnego projektu rodziców i szkoły polskiej w Stonawie, odbyły się w piekarni Pietraszek w Suchej Górnej, ponieważ właścicielką tej piekarni jest mama jednej z uczennic.
Zajęcia rozpoczęły się częścią teoretyczną, po której uczniowie przeszli do części praktycznej. Głównym celem było przygotowanie własnego wypieku dla babć i dziadków z okazji ich święta.
Pomysł na stworzenie własnej piekarni zrodził się w głowie pani Katarzyny podczas stonawskich dożynek, na które wypieka się co roku tysiące kołaczy.
W piekarni dzieci przekonały się, że tradycja może harmonijnie łączyć się z nowoczesnością.
Jak udały się uczniom kołaczowe prezenty dla babci i dziadków, pokażemy za tydzień.
---