Studuj u nás
- 70. výročí založení Gymnázia Karviná
- Den moderních technologií na SPŠ a OA Bruntál
- Veletrh středních škol ve FM
Dobrý den, v programu TV Polar přišla patnáctiminutovka školních novinek v pořadu Studuj u nás. Úvodní reportáž bude patřit výročí Gymnázia Karviná, poté navštívíme střední školu v Bruntále a nakonec si projdeme veletrh středních škol ve Frýdku-Místku.
70. výročí založení Gymnázia Karviná
Gymnázium Karviná oslavilo se svými studenty, absolventy a současnými i bývalými pedagogy své jubilejní 70. výročí. A gratulantů z řad studentů, absolventů i současných a bývalých kantorů školy se sešlo bezmála dva tisíce.
Miloš Kučera, ředitel Gymnázia Karviná: "My jsme oslavy pojali jako setkání, setkávání našich absolventů, nabízíme ten prostor, aby přišli, zavzpomínali, potkali své kantory, prohlédli si školu, která jim je k dispozici od dnešního poledne až do večerních hodin, snažíme se udělat maximum, aby se tady cítili maximálně dobře.”
Gymnázium Karviná má k dnešnímu dni 7105 absolventů. Mnozí z nich sem na setkání přijeli z velké dálky.
Miloš Kučera, ředitel Gymnázia Karviná: "Z těch absolventů přijíždějí z celé republiky, protože absolventi karvinského gymnázia jsou rozeseti po celé republice a mnoho z nich se uchytilo úspěšně i v zahraničí. Máme dokonce zaměstnance světové banky, mezinárodního měnového fondu, takže ta paleta těch úspěšných je velmi široká."
Andrea Babišová (ANO), poslankyně Poslanecké sněmovny PČR, absolventka Gymnázia Karviná: "Na karvinské gymnázium a na mé spolužáky velmi ráda vzpomínám a každých pět let se scházíme, takže doufám, že i dnes se nás tady pár sejde.”
Zdeněk Jelínek, ředitel ZŠ a MŠ Cihelní, absolvent Gymnázia Karviná: "Vzpomínky na školu jen ty nejlepší, protože tohle byla asi nejlepší etapa mého života, Gymnázium Karviná je moje srdcová záležitost.”
Mezi gratulanty nechyběli ani zástupci zřizovatele, MSK a také vedení města, které gymnázium podporuje.
Stanislav Folwarczny (ODS), náměstek hejtmana MSK: "Žáci, kteří přijdou do gymnázia, tady dostanou kvalitní nálož, uplatní se v dalším vzdělávání hlavně na vysokých školách. Doufám, že se karvinskému gymnáziu bude i nadále dařit, že bude vytvářet kvalitní klima ve škole jak pro žáky a vše půjde dopředu jako dnes.”
Jan Wolf (ČSSD), primátor Karviné: "Absolventi, kteří vycházejí, mnoho z nich odchází do světa, nabývá zkušenosti a mnozí se pak ale vracejí zpátky a to je to, co může Karvinou potkat. Já bych jim chtěl popřát dalších 70 let nadaných studentů, ať jsou všichni zaměstnanci spokojeni a tu práci, kterou dělají, dělají rádi.”
Miloš Kučera, ředitel Gymnázia Karviná: "Chtěl bych také poděkovat našemu zřizovateli, MSK, myslím si, že se o nás stará velmi dobře a také bych chtěl zmínit město Karviná, protože s městem máme velmi dobré vztahy, které jsou založeny na důvěře a spolupráci, která je docela intenzivní.”
Gymnázium Karviná má pevné a hluboké kořeny, je školou vyhledávanou a úspěšnou.
Miloš Kučera, ředitel Gymnázia Karviná: "Gymnázium hledí s hrdostí a pokorou do budoucnosti, protože ta práce kantorská není jednoduchá, je to zavazující a chceme navazovat i na naše předchůdce a bývalé kolegy, kteří se tady sešli v hojném počtu a je to fajn s nimi zavzpomínat.”
Na léta strávená na škole s námi někteří rádi zavzpomínali, třeba bývalý ředitel školy Bohumil Vévoda.
Bohumil Vévoda, bývalý ředitel Gymnázia Karviná: "Na gymnáziu v Karviné jsem strávil 30 let, 27,5 roku jako ředitel školy, to je dohromady 10042 dnů, to je rekord, který historicky byl a za tu dobu se škola výrazně změnila. Poznáváme se kompletně všichni, je to překvapivé, přeci jen za ty roky měníme vizáž, já to vidím na sobě, když se podívám do zrcadla a mám brýle a vidím ty změny a přesto jsme se všichni poznali, tak je to krásné."
Leopold Sedlář, bývalý kantor Gymnázia Karviná: "Byl jsem potěšen, dokonce mě i někteří poznali, tak to bylo dojemné. Jak dlouho jsem byl spojený se školou? Od roku 1965 do roku 2005 a nikde mi nebylo tak dobře, jako tady. Já jsem ale taky nikde jinde nebyl.”
Na setkání dorazila i bývalá kantorka Zdeňka Marková. Matematiku a fyziku na škole učila 40 let.
Zdeňka Marková, bývalá kantorka Gymnázia Karviná: "Ona je jiná, ona je celá přestavená, je to tu pěknější než to bylo, vzpomínky se mi vrací spíš když vidím ty lidi než tu školu.”
V některých třídách byly pro vzpomínání vystaveny fotografie dřívějších ročníků a také tabla různých velikostí. A krásná vzpomínka čekala na absolventy i v učebně fyziky.
Andrea Pieczonková, kantorka Gymnázia Karviná: "Nás s kolegyněmi napadlo vzít kalendář a podívat se od roku 1953 na všechny matematiky a fyziky, kteří tady učili. Našli jsme všechna jména, dokonce se podařilo najít u některých fotografie a naše žačky nakreslily portréty včetně karikatur a pro naše kolegy, spolužáky jsme připravili tuto výstavku.”
anketa: absolventi Gymnázia Karviná: "Rok 2004 jsme maturovali a vzpomínáme na to, proto jsme tady, bylo to všechno super.” "Hodně dávno jsem maturoval, před 40 lety to je letos. Byly to krásné roky. Měli jsme velmi komunikativní třídu, stýkáme se dodnes."
Po celou dobu oslav probíhal na pódiu i hudební program, nechyběl Permoník, jehož velká část patří mezi studenty gymnázia, přítomné pobavila i karvinská skupina Ajdontker a oslavu ukončily slovenská skupina No name, Petr Šiška se skupinou Legendy se vrací a karvinská kapela Furtlajf.
Den moderních technologií na SPŠ a OA Bruntál
Den moderních technologií, tak se jmenovala konference zaměřená na problematiků inovací, moderních technologií a aktuálních potřeb odborného vzdělávání v návaznosti na potřeby průmyslu a firem. Pořadatelem byla Střední průmyslová škola a obchodní akademie v Bruntále a Moravskoslezská technologická akademie.
Projekt Technika bez hranic realizovala Bruntálská Střední průmyslová škola a Obchodní akademie od roku 2019. Společně s partnery z Polska a Slovenska řešili problematiku inovace technologií, odborného vzdělávání a jeho propojení s podnikatelskou praxí. Společná konference celý projekt uzavřela.
V MS kraji vznikla Moravskoslezská technologická akademie s cílem transformovat odborné vzdělávání
Jan Meca, ředitel SPŠ OA Bruntál: „Dnešní akce má být vlastně završením společné práce nás a partnerů v Prudniku. Jsou to zástupci Powiatu Prudnickiego, ale také jsou tady hosté v rámci jiného projektu, z programu Erasmus, jsou tady zástupci z katowické Strefy Ekonomiczne a potom kolegové ze Střední průmyslové školy z Myjavy ze Slovenska.“
Panelová diskuze na konferenci se týkala především možností, jak více propojit odborné vzdělávání s praxí s cílem snížení odlivu absolventů odborných škol z regionu.
Jan Krkoška (ANO), hejtman MS kraje: „Jedná se o budoucnost našeho Kraje Moravskoslezského. Nejdůležitější téma je propojení vlastně systému podnikatelského a vzdělávacího."
Pavel Csank„ MSIC Ostrava, z.s.: "Vedení MS kraje silně podporuje rozvoj vzdělávání a podnikavosti ve vzdělávání a toto osobně považuji za strašně důležité pro rozvoj celého projektu MS technologické akademie.“
Součástí konference byly také praktické ukázky nových technologií s prvky robotiky a umělé inteligence přímo na bruntálské průmyslovce.
Martin Henč (ANO), starosta Bruntálu: „Je to úžasná reprezentace nebo prezentace města Bruntálu a na druhé straně je to jeden z dalších střípků, zásluha školy, jak udržet mladé lidi v Bruntále.“
Právě udržení mladých lidí v regionech závisí na jejich možnostech uplatnění v podnikání, ale i na příležitostech k bydlení, kulturnímu a sportovnímu vyžití.
Veletrh středních škol ve FM
Hala Polárka ve Frýdku-Místku se stala už tradičním místem, kde se jednou za rok mohou prezentovat střední školy našeho regionu. Desítky z nich toho využily i letos.
Nejrůznějšími způsoby se snaží střední školy prezentovat své obory a přilákat do svých lavic co nejvíce studentů. Jednou z vynikajících příležitostí, jak zviditelnit svou školu, je už tradiční Trh vzdělávání a uplatnění v hale Polárka ve Frýdku-Místku.
Renáta Tomečková, učitelka Hotelové školy Frenštát pod Radhoštěm: „My prezentujeme Hotelovou školu ve Frenštátě pod Radhoštěm, kde máme obory Hotelnictví, Cestovní ruch, Podnikání, Cukrář a Kuchař – číšník.“
Darina Šuhajová, učitelka SPŠ, OA a JŠ Frýdek-Místek: „Máme plnou školu, studenti jsou spokojeni. Mají široké uplatnění a ve škole si můžou založit třeba fiktivní firmu.“
Jan Hruška, učitel SŠ řemesel Frýdek-Místek: „Pozorujeme větší zájem o řemesla, děti chtějí více pracovat manuálně a z toho máme pochopitelně radost.“
Ve Frýdku-Místku se neprezentovaly jen školy z našeho kraje, ale dorazili zástupci škol i z mnohem větší vzdálenosti.
Miroslav Hlavačka, zástupce ředitele SŠ letecké Kunovice: „Naše Střední škola letecká musí sbírat zájemce z celé republiky, protože u nás jsou velmi specifické obory. Máme dva maturitní a jeden učební obor, které tady chceme prezentovat.“
Většina škol zapojila do své prezentace i současné studenty. Největší zájem o veletrh měli pochopitelně deváťáci základních škol, kteří se rozhodují pro další studium.
anketa: „Chtěl bych jít na průmyslovku na informační technologie nebo jsem přemýšlel o armádě.“
V rámci veletrhu se prezentovala i řada firem z MS kraje.
Slibovaných patnáct minut jsme naplnili, děkujeme za přízeň a těšíme se na příští vydání magazínu Studuj u nás. Na viděnou.
Redakčně upraveno / zkráceno.
Dobrý den, v programu TV Polar přišla patnáctiminutovka školních novinek v pořadu Studuj u nás. Úvodní reportáž bude patřit výročí Gymnázia Karviná, poté navštívíme střední školu v Bruntále a nakonec si projdeme veletrh středních škol ve Frýdku-Místku.
70. výročí založení Gymnázia Karviná
Gymnázium Karviná oslavilo se svými studenty, absolventy a současnými i bývalými pedagogy své jubilejní 70. výročí. A gratulantů z řad studentů, absolventů i současných a bývalých kantorů školy se sešlo bezmála dva tisíce.
Miloš Kučera, ředitel Gymnázia Karviná: "My jsme oslavy pojali jako setkání, setkávání našich absolventů, nabízíme ten prostor, aby přišli, zavzpomínali, potkali své kantory, prohlédli si školu, která jim je k dispozici od dnešního poledne až do večerních hodin, snažíme se udělat maximum, aby se tady cítili maximálně dobře.”
Gymnázium Karviná má k dnešnímu dni 7105 absolventů. Mnozí z nich sem na setkání přijeli z velké dálky.
Miloš Kučera, ředitel Gymnázia Karviná: "Z těch absolventů přijíždějí z celé republiky, protože absolventi karvinského gymnázia jsou rozeseti po celé republice a mnoho z nich se uchytilo úspěšně i v zahraničí. Máme dokonce zaměstnance světové banky, mezinárodního měnového fondu, takže ta paleta těch úspěšných je velmi široká."
Andrea Babišová (ANO), poslankyně Poslanecké sněmovny PČR, absolventka Gymnázia Karviná: "Na karvinské gymnázium a na mé spolužáky velmi ráda vzpomínám a každých pět let se scházíme, takže doufám, že i dnes se nás tady pár sejde.”
Zdeněk Jelínek, ředitel ZŠ a MŠ Cihelní, absolvent Gymnázia Karviná: "Vzpomínky na školu jen ty nejlepší, protože tohle byla asi nejlepší etapa mého života, Gymnázium Karviná je moje srdcová záležitost.”
Mezi gratulanty nechyběli ani zástupci zřizovatele, MSK a také vedení města, které gymnázium podporuje.
Stanislav Folwarczny (ODS), náměstek hejtmana MSK: "Žáci, kteří přijdou do gymnázia, tady dostanou kvalitní nálož, uplatní se v dalším vzdělávání hlavně na vysokých školách. Doufám, že se karvinskému gymnáziu bude i nadále dařit, že bude vytvářet kvalitní klima ve škole jak pro žáky a vše půjde dopředu jako dnes.”
Jan Wolf (ČSSD), primátor Karviné: "Absolventi, kteří vycházejí, mnoho z nich odchází do světa, nabývá zkušenosti a mnozí se pak ale vracejí zpátky a to je to, co může Karvinou potkat. Já bych jim chtěl popřát dalších 70 let nadaných studentů, ať jsou všichni zaměstnanci spokojeni a tu práci, kterou dělají, dělají rádi.”
Miloš Kučera, ředitel Gymnázia Karviná: "Chtěl bych také poděkovat našemu zřizovateli, MSK, myslím si, že se o nás stará velmi dobře a také bych chtěl zmínit město Karviná, protože s městem máme velmi dobré vztahy, které jsou založeny na důvěře a spolupráci, která je docela intenzivní.”
Gymnázium Karviná má pevné a hluboké kořeny, je školou vyhledávanou a úspěšnou.
Miloš Kučera, ředitel Gymnázia Karviná: "Gymnázium hledí s hrdostí a pokorou do budoucnosti, protože ta práce kantorská není jednoduchá, je to zavazující a chceme navazovat i na naše předchůdce a bývalé kolegy, kteří se tady sešli v hojném počtu a je to fajn s nimi zavzpomínat.”
Na léta strávená na škole s námi někteří rádi zavzpomínali, třeba bývalý ředitel školy Bohumil Vévoda.
Bohumil Vévoda, bývalý ředitel Gymnázia Karviná: "Na gymnáziu v Karviné jsem strávil 30 let, 27,5 roku jako ředitel školy, to je dohromady 10042 dnů, to je rekord, který historicky byl a za tu dobu se škola výrazně změnila. Poznáváme se kompletně všichni, je to překvapivé, přeci jen za ty roky měníme vizáž, já to vidím na sobě, když se podívám do zrcadla a mám brýle a vidím ty změny a přesto jsme se všichni poznali, tak je to krásné."
Leopold Sedlář, bývalý kantor Gymnázia Karviná: "Byl jsem potěšen, dokonce mě i někteří poznali, tak to bylo dojemné. Jak dlouho jsem byl spojený se školou? Od roku 1965 do roku 2005 a nikde mi nebylo tak dobře, jako tady. Já jsem ale taky nikde jinde nebyl.”
Na setkání dorazila i bývalá kantorka Zdeňka Marková. Matematiku a fyziku na škole učila 40 let.
Zdeňka Marková, bývalá kantorka Gymnázia Karviná: "Ona je jiná, ona je celá přestavená, je to tu pěknější než to bylo, vzpomínky se mi vrací spíš když vidím ty lidi než tu školu.”
V některých třídách byly pro vzpomínání vystaveny fotografie dřívějších ročníků a také tabla různých velikostí. A krásná vzpomínka čekala na absolventy i v učebně fyziky.
Andrea Pieczonková, kantorka Gymnázia Karviná: "Nás s kolegyněmi napadlo vzít kalendář a podívat se od roku 1953 na všechny matematiky a fyziky, kteří tady učili. Našli jsme všechna jména, dokonce se podařilo najít u některých fotografie a naše žačky nakreslily portréty včetně karikatur a pro naše kolegy, spolužáky jsme připravili tuto výstavku.”
anketa: absolventi Gymnázia Karviná: "Rok 2004 jsme maturovali a vzpomínáme na to, proto jsme tady, bylo to všechno super.” "Hodně dávno jsem maturoval, před 40 lety to je letos. Byly to krásné roky. Měli jsme velmi komunikativní třídu, stýkáme se dodnes."
Po celou dobu oslav probíhal na pódiu i hudební program, nechyběl Permoník, jehož velká část patří mezi studenty gymnázia, přítomné pobavila i karvinská skupina Ajdontker a oslavu ukončily slovenská skupina No name, Petr Šiška se skupinou Legendy se vrací a karvinská kapela Furtlajf.
Den moderních technologií na SPŠ a OA Bruntál
Den moderních technologií, tak se jmenovala konference zaměřená na problematiků inovací, moderních technologií a aktuálních potřeb odborného vzdělávání v návaznosti na potřeby průmyslu a firem. Pořadatelem byla Střední průmyslová škola a obchodní akademie v Bruntále a Moravskoslezská technologická akademie.
Projekt Technika bez hranic realizovala Bruntálská Střední průmyslová škola a Obchodní akademie od roku 2019. Společně s partnery z Polska a Slovenska řešili problematiku inovace technologií, odborného vzdělávání a jeho propojení s podnikatelskou praxí. Společná konference celý projekt uzavřela.
V MS kraji vznikla Moravskoslezská technologická akademie s cílem transformovat odborné vzdělávání
Jan Meca, ředitel SPŠ OA Bruntál: „Dnešní akce má být vlastně završením společné práce nás a partnerů v Prudniku. Jsou to zástupci Powiatu Prudnickiego, ale také jsou tady hosté v rámci jiného projektu, z programu Erasmus, jsou tady zástupci z katowické Strefy Ekonomiczne a potom kolegové ze Střední průmyslové školy z Myjavy ze Slovenska.“
Panelová diskuze na konferenci se týkala především možností, jak více propojit odborné vzdělávání s praxí s cílem snížení odlivu absolventů odborných škol z regionu.
Jan Krkoška (ANO), hejtman MS kraje: „Jedná se o budoucnost našeho Kraje Moravskoslezského. Nejdůležitější téma je propojení vlastně systému podnikatelského a vzdělávacího."
Pavel Csank„ MSIC Ostrava, z.s.: "Vedení MS kraje silně podporuje rozvoj vzdělávání a podnikavosti ve vzdělávání a toto osobně považuji za strašně důležité pro rozvoj celého projektu MS technologické akademie.“
Součástí konference byly také praktické ukázky nových technologií s prvky robotiky a umělé inteligence přímo na bruntálské průmyslovce.
Martin Henč (ANO), starosta Bruntálu: „Je to úžasná reprezentace nebo prezentace města Bruntálu a na druhé straně je to jeden z dalších střípků, zásluha školy, jak udržet mladé lidi v Bruntále.“
Právě udržení mladých lidí v regionech závisí na jejich možnostech uplatnění v podnikání, ale i na příležitostech k bydlení, kulturnímu a sportovnímu vyžití.
Veletrh středních škol ve FM
Hala Polárka ve Frýdku-Místku se stala už tradičním místem, kde se jednou za rok mohou prezentovat střední školy našeho regionu. Desítky z nich toho využily i letos.
Nejrůznějšími způsoby se snaží střední školy prezentovat své obory a přilákat do svých lavic co nejvíce studentů. Jednou z vynikajících příležitostí, jak zviditelnit svou školu, je už tradiční Trh vzdělávání a uplatnění v hale Polárka ve Frýdku-Místku.
Renáta Tomečková, učitelka Hotelové školy Frenštát pod Radhoštěm: „My prezentujeme Hotelovou školu ve Frenštátě pod Radhoštěm, kde máme obory Hotelnictví, Cestovní ruch, Podnikání, Cukrář a Kuchař – číšník.“
Darina Šuhajová, učitelka SPŠ, OA a JŠ Frýdek-Místek: „Máme plnou školu, studenti jsou spokojeni. Mají široké uplatnění a ve škole si můžou založit třeba fiktivní firmu.“
Jan Hruška, učitel SŠ řemesel Frýdek-Místek: „Pozorujeme větší zájem o řemesla, děti chtějí více pracovat manuálně a z toho máme pochopitelně radost.“
Ve Frýdku-Místku se neprezentovaly jen školy z našeho kraje, ale dorazili zástupci škol i z mnohem větší vzdálenosti.
Miroslav Hlavačka, zástupce ředitele SŠ letecké Kunovice: „Naše Střední škola letecká musí sbírat zájemce z celé republiky, protože u nás jsou velmi specifické obory. Máme dva maturitní a jeden učební obor, které tady chceme prezentovat.“
Většina škol zapojila do své prezentace i současné studenty. Největší zájem o veletrh měli pochopitelně deváťáci základních škol, kteří se rozhodují pro další studium.
anketa: „Chtěl bych jít na průmyslovku na informační technologie nebo jsem přemýšlel o armádě.“
V rámci veletrhu se prezentovala i řada firem z MS kraje.
Slibovaných patnáct minut jsme naplnili, děkujeme za přízeň a těšíme se na příští vydání magazínu Studuj u nás. Na viděnou.
Redakčně upraveno / zkráceno.