Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Studuj u nás

Studuj u nás

  • Žáci SUŠ AVE ART sbírají úspěchy i ocenění
  • VOŚ připravuje studenty pro vysoké školy i pro praxi
  • Zájem o rekvalifikační kurzy každým rokem roste

Tomáš Tikal, TV POLAR: Dobrý den, vítám vás u pořadu Studuj u nás speciál, který celý věnujeme ostravské umělecké škole AVE ART. Představíme si střední uměleckou školu, poté nahlédneme do vyšší odborné školy a nakonec si ukážeme rekvalifikační kurzy pro veřejnost.

Tomáš Tikal, TV POLAR: Umělecká škola a art zahájila svou činnost v roce 2002 pouze jako střední škola se třemi maturitní obory. V současné době působí v Moravskoslezském kraji jako základní škola, střední škola se šesti maturitní obory i vyšší odborná škola.

Jaroslav Prokop, ředitel, AVE ART Ostrava: Na Základní umělecké škole máme obor výtvarný a hudební, na střední škole to jsou obory grafický design, motion design, umělecké kovářství, produktový design, interiérový design a keramický design.

ankteta: žáci SUŠ AVE ART: Studuji průmyslový design a jsem velmi spokojená. Obor mě baví, má hodně směrů, kde se můžu potom uplatnit po škole, kdekoliv, cokoliv, navrhovat i hračky nebo produkty do interiéru.

Tomáš Tikal, TV POLAR: Takže ty plány do budoucna? Čím byste se chtěla živit?

ankteta: žáci SUŠ AVE ART: No to se ještě rozhoduju, ale tenhle obor se mi velice líbí, takže přemýšlím, že budu v něm pokračovat. Právě pracujeme s plastem zvaným HPS a trénujeme na klauzury. Děláme takový model vlastně technikou sendvič a vlastně potom to brousíme a tak máme libovolný volný model.

Tomáš Tikal, TV POLAR: Žáci střední umělecké školy mají za sebou řadu úspěchů v nejrůznějších soutěžích i ocenění, které škola v posledních letech sbírá ve velkém.

Jaroslav Prokop, ředitel, AVE ART Ostrava: V loňském roce, v prosinci jsme získali Evropskou jazykovou cenu Label, což je pro nás nesmírně cenné, protože cenu získalo 7 subjektů z 8 000, které v České republice vzdělávají. A znamená to konkrétně u nás, nejenom, že vyjíždíme v rámci projektu Erasmus+, ale hlavně ve výuce využíváme anglický jazyk, a to nejenom v hodinách jazyka anglického, ale především využíváme jazyk anglický v odborných předmětech. A troufám si tvrdit, že jsme asi jediná škola uměleckého ražení v České republice, která takto vzdělává. Měli jsme 40 modulů před rokem, v současné době jich je asi 65. To znamená 65 vyučovacích hodin jsme schopni vyučovat v anglickém jazyce.

Tomáš Tikal, TV POLAR: Velmi úspěšným projektem je také výstava Boudníkoviny.

Jaroslav Prokop, ředitel, AVE ART Ostrava: Aktuální výstava Boudníkoviny, která byla takovým nosným tématem toho loňského školního roku a i předloňského, protože výstavu jsme prakticky připravovali dva roky a v letošním roce jsme ji nejprve prezentovali v Lipníku nad Bečvou a v současné době se výstava nachází na Dole Michal nebude putovat do Galerie FEIKA na Vysokou školu báňskou, kde ji diváci budou moci možnost uvidět až do konce měsíce prosince. Na přípravě této výstavy se podíleli a to je myslím naprosto úchvatné a unikátní, se podíleli všechny obory a žáci všech stupňů, všech ročníků, to znamená od prvního do čtvrtého. Jsem na to nesmírně pyšný a jsem velmi rád, že ta výstava se takto povedla a opravdu zazněla.

Tomáš Tikal, TV POLAR: Děláte i různé akce, kde by vaši žáci měli získat nějaké vzory? Tak nějaký příklad z této oblasti.

Jaroslav Prokop, ředitel, AVE ART Ostrava: Ano, v loňském školním roce jsme měli velice úžasnou akci pod taktovkou Borise Jirků proběhla na naší škole FIGURAMA. Je to taková figurální show, kdy ve čtyřech ateliérech tvoří žáci a pan Jirků prochází ateliéry a koriguje a posouvá to, co jsme schopni v průběhu výuky v jednom školním roce, tak on je schopen právě ve dvou dnech posunout ty lidi úplně do jiné polohy a dát jim opravdu pevný základ figurální kresby. Takže v tom hodláme pokračovat v tom letošním školním roce s tím, že formát jsme se po dohodě s panem Jirků rozšířili na tři dny. A ještě musím zdůraznit, že jsme jediná střední škola v České republice, kde pan Jirků takovou show dělá.

Tomáš Tikal, TV POLAR: Dalším výrazným úspěchem školy je maturitní práce absolventa Štěpána Pryszcze.

Marek Břuska, zástupce ředitele pro uměleckou činnost, AVE ART OSTRAVA: Štěpán Pryszcz dostal třetí cenu za mladý design na téma vodítko pro psa. Byla to taková hravá práce maturitní. Zprvu to vypadalo trošku takové nezáživné, ale nakonec z toho vznikl vynikající výrobek.

Tomáš Tikal, TV POLAR: Bývá to časté, že vaši absolventi, kteří předloží maturitní práci, získávají různé ceny a jsou vidět?

Marek Břuska, zástupce ředitele pro uměleckou činnost, AVE ART OSTRAVA: Samozřejmě, nechci se tady tím chlubit, ale máme spoustu takových absolventů. Například zrovna nedávno dostala studentka cenu za animaci. Dělala práci na téma "Světlo v temnotě" a musím říct, že to bylo vynikající. A samozřejmě i to ocenění potom bylo zadostiučinění. Máme ještě v oboru kovářství studenty, kteří takřka pravidelně získávají ocenění, ať to bylo před dvěma lety v Ibizic v Rakousku, v takovém mekce kovářství, tak i loni v červnu tam studenti taky získali ocenění a další ještě ocenění na hradě Helfštýně, to už je několikáté ocenění, dostal taky náš jeden student třetího ročníku cenu za klasickou mříž. Byla to replika secesní mříže, což nás velice těší, protože ta klasická cena za klasické kovářství je velice těžká.

Tomáš Tikal, TV POLAR: Vy podnikáte také projekty, které jsou vidět na veřejnosti. Pojďme okomentovat, prosím Památník Gustava Eiffela.

Marek Břuska, zástupce ředitele pro uměleckou činnost, AVE ART OSTRAVA: Tak to vytvořil student třetího ročníku oboru kovářství. A bylo to k výročí pana Eiffela. Pořád jsme uvažovali nad tímto tématem, protože přece jenom to je silné téma a nakonec se toho zhostil náš student víceméně takovým technickým způsobem. Nebylo to úplně čistě kovářská práce, byl to víceméně design. A musím říct, že se to moc povedlo. Je to umístěno tady v Jubilejní kolonii a ta socha vlastně dělá radost všem v okolí.

Tomáš Tikal, TV POLAR: Byli jste vidět také díky památníku bombardování.

Marek Břuska, zástupce ředitele pro uměleckou činnost, AVE ART OSTRAVA: Ano, to dělal kolega Lukáš Dvorský a bylo to takové připomenutí té velké tragédie z druhé světové války, kde neslo tu zprávu o té tragédii víceméně jenom název té ulice V Troskách a proto proto se městský obvod rozhodl, že by tam chtěl nějaké pietní místo vytvořit.

Tomáš Tikal, TV POLAR: Na střední umělecké škole působí 30 pedagogů, celkově na škole přes 50 a kapacita školy u středoškolského vzdělávání je přes 150 žáků. Škola vzhledem ke své velikosti je spíše rodinného typu.

Tomáš Tikal, TV POLAR: Absolventi střední umělecké školy AVE ART nemusí hledat po maturitě novou školu, ale mohou zůstat na Vyšší odborné škole. Tu vám představíme v další reportáži.

Tomáš Tikal, TV POLAR: Vyšší odborná škola AVE ART navazuje na vzdělávací proces Střední umělecké školy.

Jaroslav Prokop, ředitel, AVE ART Ostrava: Pokud jde o vyšší odbornou školu, tak máme tady tři obory z toho jeden je unikátní. To máme jako jediná škola v celé České republice a tím je navrhování interiérů a zahrad. Dalšími obory pak je multimediální tvorba a produktový a průmyslový design.

Tomáš Tikal, TV POLAR: Také tato škola má za sebou řadu úspěšných projektů, například video snímek pro organizaci Kola pro Afriku.

Jaroslav Prokop, ředitel, AVE ART Ostrava: Kola pro Afriku je naprosto unikátní filmeček, který jsme vyrobili v loňském školním roce. Vyrobili to studenti oboru Multimediální tvorba a musím říct, že tento filmeček koluje po celé České republice a této instituci velice, velice pomáhá. Dozvěděla se o nás společnost, která připravuje potraviny pro ty nejchudší děti na světě, především v afrických zemích, a požádali nás o zpracování 20 sec. spotu, který v lednu bude odvysílaný v České televizi. Takže my na tom v tuto chvíli pracujeme a jsem velice rád, že máme takové čestné poslání pomáhat i dobré věci.

Tomáš Tikal, TV POLAR: Vyšší odborná škola nejen navazuje na střední uměleckou školu, ale také studenty připravuje na vysoké školy či přímo pro praxi.

Jana Kellermannová, učitelka VOŠ AVE ART: Já jsem pedagog vyšší odborné školy, konkrétně oboru Interiérový design a někteří absolventi pokračují ze středoškolského vzdělání dál na vyšší odbornou školu. To znamená, že někteří už navazují na některé znalosti. Někteří jsou noví, to znamená, že výuka je přizpůsobena oběma skupinám. Já konkrétně učím předmět Ergonomie a navrhování interiérů, kde v předmětu Ergonomie se zabýváme rozměry nábytku, správnému nastavení prostředí, to znamená ovzduší, proudění vzduchu tak, aby interiéry byly navrhovány optimálně pro uživatele tak, aby se v nich dobře cítili. Navrhování jako takové pracujeme s 3D programy a ty 3D programy jsou kompatibilní s programy, které budou v budoucnu používat i v praxi. To znamená, že naším cílem je, aby naši absolventi byli po dokončení studia v podstatě schopni navázat v jakémkoli studiu přizpůsobenému pracovnímu prostředí.

Tomáš Tikal, TV POLAR: Takže z VOŠ odcházejí do praxe, anebo jsou připraveni i na studium na nějaké univerzitě?

Jana Kellermannová, učitelka VOŠ AVE ART: Ano, obojí. Do praxe mohou začít v podstatě okamžitě. Ať je to koupelnové studio, kuchyňské studio nebo nebo mít své vlastní studio. A co se týče pokračování na vysokých školách, myslíme si, že také jsou velmi dobře připraveni. Tyto školy jsou počínaje Vysokou školou báňskou, pokračujeme na vysokou školu v Ústí nad Labem, v Liberci a podobně.

Tomáš Tikal, TV POLAR: Vyšší odborná škola také spolupracuje s firemními lídry v jednotlivých oborech. Garantuje každému studentovi 320 hodin odborné praxe za školní rok.

Tomáš Tikal, TV POLAR: Umělecká škola AVE Art Ostrava nabízí kromě prezenčního studia také rekvalifikační kurzy pro veřejnost a o ty je stále větší zájem. V minulém školním roce prošlo rekvalifikační kurzy 50 lidí z celé České republiky. V tom letošním je počet ještě vyšší, přihlásilo se 70 zájemců.

Jaroslav Prokop, ředitel, AVE ART Ostrava: S těmi rekvalifikacemi jsme začali v roce 2006/2007, kdy jsme měli první pilotní projekt a bylo to Navrhování interiérů a animovaný film. To byly dva projekty a v současné době nabízíme obory jako je grafický design, navrhování interiérů, navrhování zahrad. Jako jediná škola v celé České republice nabízíme umělecké kovářství a úspěch také má keramika.

Tomáš Tikal, TV POLAR: Úplnou novinkou v rekvalifikačních kurzech je výroba šperků.

Marek Břuska, zástupce ředitele pro uměleckou činnost, AVE ART OSTRAVA: To je úplná novinka. Tvoříme dílnu pro zhruba asi maximálně 10 uchazečů. Kdy tento kurz bude zahrnovat od návrhu až po realizaci šperků. Kromě tady toho samozřejmě tam bude i taky možnost fasování kamenů a podobně.

Tomáš Tikal, TV POLAR: Které ty obory rekvalifikačních kurzů jsou podle vašeho názoru nejatraktivnější a které byste mohli rozšířit?

Marek Břuska, zástupce ředitele pro uměleckou činnost, AVE ART OSTRAVA: Tak nejatraktivnější je určitě návrhář navrhování zahrad, což Jsme jediná škola v republice, která toto má ve svém repertoáru. Jinak samozřejmě je to kovářství, to je opravdu, jak se říká "topka" poněvadž máme velkou kovárnu v areálu Vítkovických železáren, která má tři velké buchary, plynové pece a tak dále, Takže máme opravdu vybavení, které přitáhne pozornost všech z okolí. Používáme i modernější technologie, máme tam plazmu pro řezání a tak dále. Takže opravdu tím, že ten obor je tak dynamický, že se pořád vyvíjí, tak ti naši studenti nejenom rekvalifikanti, ale taky naši studenti ze střední školy, tak musí se vyznat i v těchto technologiích, tudíž my jim umožňujeme i propojení těch starých s novými technologiemi a podobně. Takže opravdu každý ten student víceméně není jenom kovář, není jenom výrobce nějakého nářadí, ale dneska je to hlavně designér. Oni musí zvládnout od návrhu až po realizaci a v dnešní době se hodně spolupracuje třeba s architekty a podobně. Takže myslím si, že to, co my jim tady dáváme, tak je to velký přínos pro ně, ale hlavně pro jejich budoucí dráhu.

Tomáš Tikal, TV POLAR: Vize celé školy je jasná, budoucí uplatnění všech absolventů. Jak byste chtěli pokračovat, co máte v plánu?

Jaroslav Prokop, ředitel, AVE ART Ostrava: Mým zásadním takovým snem a přáním je, aby ti naši absolventi nekončili na úřadech práce. Mně to přijde jako samozřejmé na naší škole to, že spolupracujeme s mnoha firmami. Přichází k nám podněty z praxe a spolupracujeme na různých projektech. Takže žáci po ukončení školy dělají totéž, komunikují s klienty a tak dále. Dělají zkrátka totéž, co dělali na škole, tak dělají i v tom praktickém životě a to je pro ně důležité. A další rovina je anglický jazyk. Chceme, ať naši absolventi se uplatní nejen v České republice, ale ať je jim svět těsný. To bych si hrozně přál.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Studuj u nás
30. října 2024, 17:27

Tomáš Tikal, TV POLAR: Dobrý den, vítám vás u pořadu Studuj u nás speciál, který celý věnujeme ostravské umělecké škole AVE ART. Představíme si střední uměleckou školu, poté nahlédneme do vyšší odborné školy a nakonec si ukážeme rekvalifikační kurzy pro veřejnost.

Tomáš Tikal, TV POLAR: Umělecká škola a art zahájila svou činnost v roce 2002 pouze jako střední škola se třemi maturitní obory. V současné době působí v Moravskoslezském kraji jako základní škola, střední škola se šesti maturitní obory i vyšší odborná škola.

Jaroslav Prokop, ředitel, AVE ART Ostrava: Na Základní umělecké škole máme obor výtvarný a hudební, na střední škole to jsou obory grafický design, motion design, umělecké kovářství, produktový design, interiérový design a keramický design.

ankteta: žáci SUŠ AVE ART: Studuji průmyslový design a jsem velmi spokojená. Obor mě baví, má hodně směrů, kde se můžu potom uplatnit po škole, kdekoliv, cokoliv, navrhovat i hračky nebo produkty do interiéru.

Tomáš Tikal, TV POLAR: Takže ty plány do budoucna? Čím byste se chtěla živit?

ankteta: žáci SUŠ AVE ART: No to se ještě rozhoduju, ale tenhle obor se mi velice líbí, takže přemýšlím, že budu v něm pokračovat. Právě pracujeme s plastem zvaným HPS a trénujeme na klauzury. Děláme takový model vlastně technikou sendvič a vlastně potom to brousíme a tak máme libovolný volný model.

Tomáš Tikal, TV POLAR: Žáci střední umělecké školy mají za sebou řadu úspěchů v nejrůznějších soutěžích i ocenění, které škola v posledních letech sbírá ve velkém.

Jaroslav Prokop, ředitel, AVE ART Ostrava: V loňském roce, v prosinci jsme získali Evropskou jazykovou cenu Label, což je pro nás nesmírně cenné, protože cenu získalo 7 subjektů z 8 000, které v České republice vzdělávají. A znamená to konkrétně u nás, nejenom, že vyjíždíme v rámci projektu Erasmus+, ale hlavně ve výuce využíváme anglický jazyk, a to nejenom v hodinách jazyka anglického, ale především využíváme jazyk anglický v odborných předmětech. A troufám si tvrdit, že jsme asi jediná škola uměleckého ražení v České republice, která takto vzdělává. Měli jsme 40 modulů před rokem, v současné době jich je asi 65. To znamená 65 vyučovacích hodin jsme schopni vyučovat v anglickém jazyce.

Tomáš Tikal, TV POLAR: Velmi úspěšným projektem je také výstava Boudníkoviny.

Jaroslav Prokop, ředitel, AVE ART Ostrava: Aktuální výstava Boudníkoviny, která byla takovým nosným tématem toho loňského školního roku a i předloňského, protože výstavu jsme prakticky připravovali dva roky a v letošním roce jsme ji nejprve prezentovali v Lipníku nad Bečvou a v současné době se výstava nachází na Dole Michal nebude putovat do Galerie FEIKA na Vysokou školu báňskou, kde ji diváci budou moci možnost uvidět až do konce měsíce prosince. Na přípravě této výstavy se podíleli a to je myslím naprosto úchvatné a unikátní, se podíleli všechny obory a žáci všech stupňů, všech ročníků, to znamená od prvního do čtvrtého. Jsem na to nesmírně pyšný a jsem velmi rád, že ta výstava se takto povedla a opravdu zazněla.

Tomáš Tikal, TV POLAR: Děláte i různé akce, kde by vaši žáci měli získat nějaké vzory? Tak nějaký příklad z této oblasti.

Jaroslav Prokop, ředitel, AVE ART Ostrava: Ano, v loňském školním roce jsme měli velice úžasnou akci pod taktovkou Borise Jirků proběhla na naší škole FIGURAMA. Je to taková figurální show, kdy ve čtyřech ateliérech tvoří žáci a pan Jirků prochází ateliéry a koriguje a posouvá to, co jsme schopni v průběhu výuky v jednom školním roce, tak on je schopen právě ve dvou dnech posunout ty lidi úplně do jiné polohy a dát jim opravdu pevný základ figurální kresby. Takže v tom hodláme pokračovat v tom letošním školním roce s tím, že formát jsme se po dohodě s panem Jirků rozšířili na tři dny. A ještě musím zdůraznit, že jsme jediná střední škola v České republice, kde pan Jirků takovou show dělá.

Tomáš Tikal, TV POLAR: Dalším výrazným úspěchem školy je maturitní práce absolventa Štěpána Pryszcze.

Marek Břuska, zástupce ředitele pro uměleckou činnost, AVE ART OSTRAVA: Štěpán Pryszcz dostal třetí cenu za mladý design na téma vodítko pro psa. Byla to taková hravá práce maturitní. Zprvu to vypadalo trošku takové nezáživné, ale nakonec z toho vznikl vynikající výrobek.

Tomáš Tikal, TV POLAR: Bývá to časté, že vaši absolventi, kteří předloží maturitní práci, získávají různé ceny a jsou vidět?

Marek Břuska, zástupce ředitele pro uměleckou činnost, AVE ART OSTRAVA: Samozřejmě, nechci se tady tím chlubit, ale máme spoustu takových absolventů. Například zrovna nedávno dostala studentka cenu za animaci. Dělala práci na téma "Světlo v temnotě" a musím říct, že to bylo vynikající. A samozřejmě i to ocenění potom bylo zadostiučinění. Máme ještě v oboru kovářství studenty, kteří takřka pravidelně získávají ocenění, ať to bylo před dvěma lety v Ibizic v Rakousku, v takovém mekce kovářství, tak i loni v červnu tam studenti taky získali ocenění a další ještě ocenění na hradě Helfštýně, to už je několikáté ocenění, dostal taky náš jeden student třetího ročníku cenu za klasickou mříž. Byla to replika secesní mříže, což nás velice těší, protože ta klasická cena za klasické kovářství je velice těžká.

Tomáš Tikal, TV POLAR: Vy podnikáte také projekty, které jsou vidět na veřejnosti. Pojďme okomentovat, prosím Památník Gustava Eiffela.

Marek Břuska, zástupce ředitele pro uměleckou činnost, AVE ART OSTRAVA: Tak to vytvořil student třetího ročníku oboru kovářství. A bylo to k výročí pana Eiffela. Pořád jsme uvažovali nad tímto tématem, protože přece jenom to je silné téma a nakonec se toho zhostil náš student víceméně takovým technickým způsobem. Nebylo to úplně čistě kovářská práce, byl to víceméně design. A musím říct, že se to moc povedlo. Je to umístěno tady v Jubilejní kolonii a ta socha vlastně dělá radost všem v okolí.

Tomáš Tikal, TV POLAR: Byli jste vidět také díky památníku bombardování.

Marek Břuska, zástupce ředitele pro uměleckou činnost, AVE ART OSTRAVA: Ano, to dělal kolega Lukáš Dvorský a bylo to takové připomenutí té velké tragédie z druhé světové války, kde neslo tu zprávu o té tragédii víceméně jenom název té ulice V Troskách a proto proto se městský obvod rozhodl, že by tam chtěl nějaké pietní místo vytvořit.

Tomáš Tikal, TV POLAR: Na střední umělecké škole působí 30 pedagogů, celkově na škole přes 50 a kapacita školy u středoškolského vzdělávání je přes 150 žáků. Škola vzhledem ke své velikosti je spíše rodinného typu.

Tomáš Tikal, TV POLAR: Absolventi střední umělecké školy AVE ART nemusí hledat po maturitě novou školu, ale mohou zůstat na Vyšší odborné škole. Tu vám představíme v další reportáži.

Tomáš Tikal, TV POLAR: Vyšší odborná škola AVE ART navazuje na vzdělávací proces Střední umělecké školy.

Jaroslav Prokop, ředitel, AVE ART Ostrava: Pokud jde o vyšší odbornou školu, tak máme tady tři obory z toho jeden je unikátní. To máme jako jediná škola v celé České republice a tím je navrhování interiérů a zahrad. Dalšími obory pak je multimediální tvorba a produktový a průmyslový design.

Tomáš Tikal, TV POLAR: Také tato škola má za sebou řadu úspěšných projektů, například video snímek pro organizaci Kola pro Afriku.

Jaroslav Prokop, ředitel, AVE ART Ostrava: Kola pro Afriku je naprosto unikátní filmeček, který jsme vyrobili v loňském školním roce. Vyrobili to studenti oboru Multimediální tvorba a musím říct, že tento filmeček koluje po celé České republice a této instituci velice, velice pomáhá. Dozvěděla se o nás společnost, která připravuje potraviny pro ty nejchudší děti na světě, především v afrických zemích, a požádali nás o zpracování 20 sec. spotu, který v lednu bude odvysílaný v České televizi. Takže my na tom v tuto chvíli pracujeme a jsem velice rád, že máme takové čestné poslání pomáhat i dobré věci.

Tomáš Tikal, TV POLAR: Vyšší odborná škola nejen navazuje na střední uměleckou školu, ale také studenty připravuje na vysoké školy či přímo pro praxi.

Jana Kellermannová, učitelka VOŠ AVE ART: Já jsem pedagog vyšší odborné školy, konkrétně oboru Interiérový design a někteří absolventi pokračují ze středoškolského vzdělání dál na vyšší odbornou školu. To znamená, že někteří už navazují na některé znalosti. Někteří jsou noví, to znamená, že výuka je přizpůsobena oběma skupinám. Já konkrétně učím předmět Ergonomie a navrhování interiérů, kde v předmětu Ergonomie se zabýváme rozměry nábytku, správnému nastavení prostředí, to znamená ovzduší, proudění vzduchu tak, aby interiéry byly navrhovány optimálně pro uživatele tak, aby se v nich dobře cítili. Navrhování jako takové pracujeme s 3D programy a ty 3D programy jsou kompatibilní s programy, které budou v budoucnu používat i v praxi. To znamená, že naším cílem je, aby naši absolventi byli po dokončení studia v podstatě schopni navázat v jakémkoli studiu přizpůsobenému pracovnímu prostředí.

Tomáš Tikal, TV POLAR: Takže z VOŠ odcházejí do praxe, anebo jsou připraveni i na studium na nějaké univerzitě?

Jana Kellermannová, učitelka VOŠ AVE ART: Ano, obojí. Do praxe mohou začít v podstatě okamžitě. Ať je to koupelnové studio, kuchyňské studio nebo nebo mít své vlastní studio. A co se týče pokračování na vysokých školách, myslíme si, že také jsou velmi dobře připraveni. Tyto školy jsou počínaje Vysokou školou báňskou, pokračujeme na vysokou školu v Ústí nad Labem, v Liberci a podobně.

Tomáš Tikal, TV POLAR: Vyšší odborná škola také spolupracuje s firemními lídry v jednotlivých oborech. Garantuje každému studentovi 320 hodin odborné praxe za školní rok.

Tomáš Tikal, TV POLAR: Umělecká škola AVE Art Ostrava nabízí kromě prezenčního studia také rekvalifikační kurzy pro veřejnost a o ty je stále větší zájem. V minulém školním roce prošlo rekvalifikační kurzy 50 lidí z celé České republiky. V tom letošním je počet ještě vyšší, přihlásilo se 70 zájemců.

Jaroslav Prokop, ředitel, AVE ART Ostrava: S těmi rekvalifikacemi jsme začali v roce 2006/2007, kdy jsme měli první pilotní projekt a bylo to Navrhování interiérů a animovaný film. To byly dva projekty a v současné době nabízíme obory jako je grafický design, navrhování interiérů, navrhování zahrad. Jako jediná škola v celé České republice nabízíme umělecké kovářství a úspěch také má keramika.

Tomáš Tikal, TV POLAR: Úplnou novinkou v rekvalifikačních kurzech je výroba šperků.

Marek Břuska, zástupce ředitele pro uměleckou činnost, AVE ART OSTRAVA: To je úplná novinka. Tvoříme dílnu pro zhruba asi maximálně 10 uchazečů. Kdy tento kurz bude zahrnovat od návrhu až po realizaci šperků. Kromě tady toho samozřejmě tam bude i taky možnost fasování kamenů a podobně.

Tomáš Tikal, TV POLAR: Které ty obory rekvalifikačních kurzů jsou podle vašeho názoru nejatraktivnější a které byste mohli rozšířit?

Marek Břuska, zástupce ředitele pro uměleckou činnost, AVE ART OSTRAVA: Tak nejatraktivnější je určitě návrhář navrhování zahrad, což Jsme jediná škola v republice, která toto má ve svém repertoáru. Jinak samozřejmě je to kovářství, to je opravdu, jak se říká "topka" poněvadž máme velkou kovárnu v areálu Vítkovických železáren, která má tři velké buchary, plynové pece a tak dále, Takže máme opravdu vybavení, které přitáhne pozornost všech z okolí. Používáme i modernější technologie, máme tam plazmu pro řezání a tak dále. Takže opravdu tím, že ten obor je tak dynamický, že se pořád vyvíjí, tak ti naši studenti nejenom rekvalifikanti, ale taky naši studenti ze střední školy, tak musí se vyznat i v těchto technologiích, tudíž my jim umožňujeme i propojení těch starých s novými technologiemi a podobně. Takže opravdu každý ten student víceméně není jenom kovář, není jenom výrobce nějakého nářadí, ale dneska je to hlavně designér. Oni musí zvládnout od návrhu až po realizaci a v dnešní době se hodně spolupracuje třeba s architekty a podobně. Takže myslím si, že to, co my jim tady dáváme, tak je to velký přínos pro ně, ale hlavně pro jejich budoucí dráhu.

Tomáš Tikal, TV POLAR: Vize celé školy je jasná, budoucí uplatnění všech absolventů. Jak byste chtěli pokračovat, co máte v plánu?

Jaroslav Prokop, ředitel, AVE ART Ostrava: Mým zásadním takovým snem a přáním je, aby ti naši absolventi nekončili na úřadech práce. Mně to přijde jako samozřejmé na naší škole to, že spolupracujeme s mnoha firmami. Přichází k nám podněty z praxe a spolupracujeme na různých projektech. Takže žáci po ukončení školy dělají totéž, komunikují s klienty a tak dále. Dělají zkrátka totéž, co dělali na škole, tak dělají i v tom praktickém životě a to je pro ně důležité. A další rovina je anglický jazyk. Chceme, ať naši absolventi se uplatní nejen v České republice, ale ať je jim svět těsný. To bych si hrozně přál.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/porady/studuj-u-nas/studuj-u-nas-30-10-2024-17-27